Prosím Vás objasnite mi, prečo je autogénny tréning nebezpečný

V prvom rade chcem povedať, že nie všetko je v autogénnom tréningu zlé a škodlivé. Ale jestvujú vážne výhrady voči tejto metóde, ktoré ukazujú, že je ťažké oddeliť „pšenicu od kúkoľa“, aby sa dala ako celok použiť. Na základe toho ju považujem za škodlivú a nebezpečnú. Prístup, východiská a metódy pri riešení problémov sú tu úplne iné ako v kresťanstve. Výhrady sa pokúsim zhrnúť do niekoľkých bodov:

 • Autogénny tréning sa odporúča aj v tých prípadoch, keď by sme na riešenie problémov potrebovali duchovné prostriedky, pomoc Boha, modlitby, sviatosti a tiež psychologickú, psychiatrickú alebo sociálnu pomoc.
 • Autogénny tréning väčšinu problémov nerieši v koreňoch, ale vytvára ilúziu želanej skutočnosti – určitý druh sebaklamu, ktorý sa však v konfrontácii s realitou a pravdou ľahko rozbíja. Tým vzniká ešte väčšie riziko sklamania, beznádeje, depresie až zlomenia osobnosti.
 • Autogénny tréning v podstate funguje na princípe, že 100 krát opakovaná lož sa stáva pravdou. Lenže dobrý cieľ sa nemôže dosahovať použitím zlých alebo nevhodných prostriedkov. Podľa evanjelia je lož hriechom. Napokon vieme, kto je „otcom lži“.
 • Autogénny tréning ponúka nedostatočné a zľahčené metódy riešenia problémov, ktoré sú na jednej strane príťažlivé, ale na druhej strane opomíňa účinné praktické spôsoby, ktoré sú pri riešení nevyhnutné.
 • Pri autogénnom tréningu sa vlastne tvrdí, že riešenie všetkých osobných problémov máme ukryté v sebe, len to potrebujeme objaviť a spustiť mechanizmy „samoriešenia“. V takomto prístupe sa Boh sa potom dostáva na vedľajšiu koľaj a človek sa povyšuje sa do pozície, ktorá mu nepatrí. Stáva sa tak obeťou lákavého sebaklamu a nezdravého zvyšovania sebavedomia. Kresťanstvo jasne hovorí, že mnohé problémy človeka korenia v hriechu a v nedodržaní Božej vôle. Na ich vyriešenie človek potrebuje zásadný úkon pomoci zvonka – zo strany Boha ale aj zo strany spoločenstva.
 • Autogénny tréning neraz vyvoláva zmeny vedomia a upadnutie do stavu hypnózy, o ktorého rizikovosti som už na stránke písal. Stručne poviem, že robí človeka hypersenzitívnym na všetky možné psychologické ale aj duchovné vplyvy, čo sa nedá bezpečne kontrolovať. Moderovaný autogénny tréning sa stáva v podstate hypnózou, ktorá má v prípade viacerých účastníkov cvičenia kolektívny charakter.
 • Autogénnemu tréningu chyba pravdivá analýza stavu človeka, z ktorého treba pri akomkoľvek riešení vychádzať. Tým pádom sa ani nedá určiť správny postup riešenia a dobre mienené snahy sa tak môžu minúť cieľu. To môže vyvolať aj opačný efekt, čiže zhoršenie stavu. Bez pravdivej analýzy súčasného stavu človeka nie je možne začať žiaden trvalo úspešný proces zlepšenia. Ježiš povedal: „Pravda Vás vyslobodí.“ Autogénny tréning spočíva viac na sugesciách, čiže na umelo vytvorených alebo vytváraných ilúziách ako na pravde. A vieme, že účinnosť sugescií nie je trvalá, ale krátkodobá.
 • Autogénny tréning sa v niektorých prípadoch prelína so Silvovou metódou. Človek sa na zvýšenie efektu autogénneho tréningu usiluje dostať do tzv. hladiny alfa. Niekedy sa používajú aj audio nahrávky so sugesciami. Stretol som sa napríklad s tým, že išlo na prvý pohľad o indiferentné sugescie ohľadom symboliky farieb. Pripisovali sa im vlastnosti a kvality (pozitívne i negatvne), ktoré vyvolávajú rôzne emócie. To môže do budúcnosti ovplyvniť rozhodovanie človeka najmä v súvislosti s reklamou vytvorením podvedomých predsudkov bez kritického uváženia.
 • Autogénny tréning sa zdá byť užitočný pri ľahšom vytváraní tzv. automatizmov. Hrozí tu však riziko zmenšenia aktívnej racionálnej činnosti a pozornosti, čo je nebezpečné.

Aj keď sa človek niekedy prirovnáva k počítaču, nie je počítačom a vysoko ho prevyšuje. Určite ľudská psychika nefunguje tak, že autosugesciami vymažem negatívne sugescie, skúsenosti a poznanie získané v detstve, nahradím ich novými pozitívnymi a všetko bude v poriadku. Mnohé negativity človeka korenia v jeho vnútri. V kresťanstve sa dáva pri riešení problémov, ktoré sú predmetom Autogénneho tréningu, prednosť tzv. hagioterapii. Jej súčasťou je spoznávanie pravdy o sebe, poznanie, že Boh ma miluje takého, aký som, sebaprijatie, prijatie vnútorného uzdravenia mocou Božej lásky, odpustenie (sebe, ľudom i Bohu), zmierenie, náprava škôd, zmena zmýšľania a spoznanie Božieho plánu. Tento prístup považujem za seriózny a jeho účinky sú trvalejšie na rozdiel od nestálych ilúzií autosugescie.

 

13 thoughts on “Prosím Vás objasnite mi, prečo je autogénny tréning nebezpečný

 • 25. januára 2021 at 13:30
  Permalink

  Veda verzus Viera? Dilema? Ich prístupy, východiská a metódy pri riešení problémov človeka sú historicky veľmi rozdielne a zdanlivo nezlučiteľné. Náboženstvá sa opierajú o zjavenia a dané nespochybniteľné pravdy. Veda skúma, overuje, dokazuje. Koľko je náboženstiev vo svete ľudí?! V obave o tie svoje pravdy sú medzi sebou neznášanlivé a často zaslepené. Veda je len jedna a opiera sa o overiteľné fakty. Môžu sa vzájomne tolerovať? Áno. Deje sa to. Síce niekedy dosť pomaly a trvá to celé stáročia, ale predsa len dochádza k ich zbližovaniu. Medzi samotnými náboženstvami a aj ich vzťahu k vede.
  K výhradám k autogénnemu tréningu uvedeným v tomto blogu uvediem aspoň stručne nasledovné:
  Podľa celého radu našich i zahraničných vedcov sa autogénny tréning stal celosvetovo nielen najrozšírenejšou antistresovou a psychohygienickou metódou, ale v posledných 20 – tich rokoch sa stáva aj účinnou psychoprofylaktickou technikou, v kontexte prevencie zlyhania ľudského činiteľa v pracovnej sfére (piloti, operátori rizikových prevádzok, chirurgovia, vrcholoví manažéri, športovci, hudobní interpreti a speváci, herci, redaktori, moderátori, …).
  Popri naznačenom prínose autogénneho tréningu v pracovnej oblasti, je neoceniteľný aj jeho individuálny, osobný prínos. Vedie nielen k objektívnemu zlepšeniu telesného a duševného zdravia v mnohých oblastiach (kardiovaskulárne a tráviace ťažkosti, tréma, nespavosť, zvýšeniu imunity, atď.). Tiež k zvýšeniu výkonnosti, k zlepšeniu sebauvedomenia, zvýšeniu integrity vlastnej osobnosti a nakoniec, v prípade jeho dlhodobejšieho využívania i k jej rozvoju a racionálnej prestavbe. Vedie k pokore a nebráni žiadnej ceste poznávania podstaty a tajomstiev života. U mnohých vedie k posilneniu ich viery v rámci toho-ktorého náboženstva.
  Viac napr tu:
  https://www.psychobalzam.com/kurz-autogenny-trening/
  alebo
  https://www.psychobalzam.com/trening-imunity/

  Reply
 • 4. marca 2020 at 0:17
  Permalink

  Autogénny tréning je tréning v pravom slova zmysle, čiže je ho podstata spočíva v opakovaní jednotlivých cvičení, čo trvá cca týždňov. Nedá sa osvojiť zo dňa na deň. Najhoršie je, že vo svojej nevedomosti zavádzate iných a robíte to vedome!

  Reply
 • 2. apríla 2019 at 8:07
  Permalink

  Toto je naozaj chore ale rozumiem ze to boci od tak potrebnej manipulacie. Staci sa pozriet na odsek o samorieseni, toto je naozaj nonsens v 21.storoci. Mali by vas za to trestat, ze balachate. Aj ludia ako vy ma usmernuju sucasne opustit krestanstvo, do ktreho ma na papieroch uvrhlo nedobrovolne pokrstenie.

  Reply
 • 29. mája 2018 at 9:01
  Permalink

  Aj viera v boha, modlitby sú určitá forma autogénneho tréningu. Viera taktiež nerieši problém v koreňoch, vytvára iba ilúziu. Tá potom pôsobí na vedomie, psychiku podobne ako autogénny tréning. Autogénny tréning podobne ako viera v boha spočívajú viac na sugesciách, čiže na umelo vytvorených alebo vytváraných ilúziách ako na reálnej pravde.

  Reply
 • 24. septembra 2017 at 13:44
  Permalink

  Autogenny trening nie je dielom diabla. Preco vy krestania vsade a vo vsetkom vidite diabla? Vo vlastnych radoch mate pedofilnych knazov, to nechcete okomentovat?

  Reply
 • 23. septembra 2014 at 11:29
  Permalink

  pre mna je autogenny trening prave ako modlitba. poskytuje upokojenie, utisenie, aktivizuje sily pre nadej a vieru, odpustenie a lasku. Predstavte si klasicke modlenie v zmysle odriekania modlitby, alebo odriekanie ruzenca…to vas takisto moze za urcitych okolnosti priviest az k hypnoze..a tiez sa to nenachadza v biblii :)..mechanizmus posobenia je velmi podobny. Okrem toho, informacie o autogennom treningu v tomto clanku su mylne, nesluzi na riesenie problemov ani na vytvaranie iluzii atd. Verim ze moze byt zneuzity alebo nespravne aplikovany, tak ako sa to moze stat aj s beznou tabletkou proti bolesti alebo s cimkolvek. Z vasho pohladu citim strach a prehnanu ostrazitost. A strach je nedostatok viery. Trpime nim vsetci, nanestastie.

  Reply
 • 29. mája 2014 at 17:52
  Permalink

  Autogenny trening cvicim od svojich cca 11 rokov(nahodou som nasiel popis v jednej knizke)sam a bez vedenia. Netreba a skor si myslim, ze su aj skodlive vsetky mozne nahravky, vonkajsie sugescie. Vyrusuju. Treba mat disciplinu a motivaciu, vydrz.

  Zakladny autogenny trening je vlastne sposob ako zbavit telo napatia a do urcitej miery vdaka hlbokej relaxacii regenerovat. Da sa ovplyvnit telesna teplota, rozne bolesti napriklad hlavy, problemy zo zazivanim… zoslabit nadcha(mam alergiu na pele)…

  Pokrocily stupen sa zameriava skor na mysel. Z pomylenej mysle vychadza vela problemov, a mozu sa preniest aj do fyzickych tazkosti… Neviem ci ho vobec pouzivam. Myslim si ze ano, no nepracujem s autosugesciami. Ani s predstavivostou. Pocas relaxacie uvolnim telo az do tej miery ze ho prestavam vnimat. Vtedy jasnejsie vnimam vedomie. Nepremyslam aktivne, nechavam myslienky prichadzat a odchadzat. Pozorujem ich volne asociacie. Postupne je myslienok stale menej az kym nevyhasnu. Na nezaplatenie je ticho a pokoj vychadzajuci zvnutra. Ked ostane iba vedomie. Strati sa posudzovanie, strati sa aktivne myslenie.

  Reply
 • 15. januára 2014 at 16:04
  Permalink

  Dobry den, rad by som sa podelil o moju skusenost s autogennym treningom. Pred niekolkymi rokmi som sa stretol s autogennym treningom a vyskusal som ho. Ved ho pouzivaju v psych. nemocniciach, tak si hovorim, ze to asi nebude zle. Najskor som si pri tom oddychol. Neskor som tym sposobom hladal pokoj v dusi. Kratkodobo to fungovalo. Po nejakom case som skusil vyuzit tento trening na zvyseniu svojej rychlosti. Chodil som z roboty posledny, lebo som nestihal. Pouzil som trening a na druhy den som bol doma prvy, taky som bol rychly. Len som sa nemohol zastavit, vsetko rychlo, az som pri rychlej jazde na bicykli spadol. Som si uvedomyl, ze toto nie. Namiesto pokoja v modlitbe som hladal pokoj v treningu a po case som bol viac nepokojny ako pokojny. Vyslobodenie prislo az po pozehnani rukavicou patra Pia, kedy som s tym nadobro prestal a uvedomil si zly vplyv treningu na moju dusu. Nastastie som to nerobil dlho. Autogenny trening je klam.

  Reply
  • 4. marca 2020 at 0:11
   Permalink

   Autogénny tréning je tréning v pravom slova zmysle, čiže je ho podstata spočíva v opakovaní jednotlivých cvičení, čo trvá cca týždňov. Nedá sa osvojiť zo dňa na deň. Najhoršie je, že vo svojej nevedomosti zavádzate iných a robíte to vedome!

   Reply
 • 4. januára 2014 at 0:58
  Permalink

  Dobry den prajem velmi ma dojima Vas obmedzeny pohlad v roku 2014 a dufam ze Vas nie BOH (pretoze vy v Boha pravdepodobne neverite)ale cirkev zavedie tam kam chcete.

  Reply
  • 9. marca 2017 at 11:47
   Permalink

   Krestanstvo a veda si neodporuju, zial kazdy moze pisat co chce. Ako veriaca s tymi blabolami hore nesuhlasim, je to to iste ako keby odhovaral autor od bratia liekov.

   Reply
 • 7. novembra 2013 at 15:41
  Permalink

  Tento článok hovorí o tom, že ho písal laik, ktorí absolútne nerozumie autogénnemu tréningu a pravdepodobne sa s ním nikdy ani nestretol. Nič z toho čo je písané v tomto článku o autogénnom tréningu nie je pravda. Autogénny tréning neslúži k riešeniu problémov a nemá nič spoločné s hypnózou a ani so Silvovou metódou a v žiadnom prípade autogénny tréning nevytvára ilúziu želanej skutočnosti.

  Reply
  • 28. februára 2017 at 14:33
   Permalink

   Môžete mi prosím napísať odborný pohľad na túto tému?
   som laik, bola som u kresťanského psychológa, ktorý túto metódu využíva. Som teda zmätená, kde je pravda-teda či je táto metóda duchovne v poriadku- nevyužíva nejako pôsobenie zlého, alebo nie. V knihe o. J. Marettu „Odpoveď Cirkvi na fenomén Zlého vo svete“ je zaradená medzi okultné psychologické praktiky.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *