Svätá Terézia od Ježiša z Ánd: tisíce ľudí jej ďakujú za to, že im pomohla získať milosti

Stať sa svätou jej trvalo necelých dvadsať rokov. Každý rok jej tisíce ľudí ďakujú za to, že im pomohla získať milosti.

Prvá Čiľanka pozdvihnutá k sláve oltára – Juana Enriquetta Josefina de los Sagrados Corazones Fernández Solar, známejšia ako svätá Terézia od Ježiša z Ánd. Narodila sa 13. júla 1900 do bohatej rodiny, rozmaznávanej rodičmi, mohla viesť život rozprávkovej princeznej, no pre Ježiša radšej obetovala všetko. Dokonca pre Neho zmenila svoju prchkú povahu. Aký bol výsledok tejto obety? Získala slávu oltára a teraz je jednou z najúčinnejších prímluvkýň v nebi – svätyňa, ktorá je jej zasvätená, dostáva každý deň vďaku za milosti získané vďaka nej. Jedným z najúžasnejších zázrakov na príhovor čílskej svätice bolo „vzkriesenie“ dospievajúceho dievčaťa.

Bazénová dráma

Marcela Antuňez Riverosová bola žiačkou piateho ročníka na škole Las Condes. 7. decembra 1988 išla s ďalšími žiakmi na školský výlet. Dievčatá sa zabávali na mestskej plavárni. Pre Marcelu to bol o to väčší zážitok, pretože predtým nemala veľa príležitostí zabávať sa na kúpaliskách – nevedela ani plávať. Vyskočila na nafukovačku a nechala sa unášať dobrodružstvom. Stačila chvíľka nepozornosti, aby sa ocitla pod vodou. Nikto z ľudí pri bazéne si topiace sa dievča nevšimol. Po chvíli zúfalého boja o život si dievča naplnilo pľúca vodou a pomaly klesalo na dno bazéna. Bola takmer 3 metre pod vodnou hladinou; nikto nevie, ako dlho bola pod vodou, ale muselo to byť aspoň 5 minút. Keď ju konečne vytiahli na okraj bazéna, nejavila známky života. Bola celá modrá, bezvládna a s bruchom nafúknutým od vody, nedýchala a srdce jej nebilo. Jej priatelia plakali a kričali: – Marcela je mŕtva!

Tereza, vzkries ju!

Záchranár Juan Carlos začal s resuscitáciou, no keď videl stav dievčatka, nemal nádej na úspech. Potom jedna študentka začala všetkých prosiť, aby sa modlili k Terézii od Ježiša z Ánd, ktorá bola blahorečená pred niekoľkými rokmi. Kričala: „Len ona ju môže zachrániť!“ Väčšina dievčat okamžite padla na kolená, ale ozval sa aj hlas skepsy, jedno dievča rezignovane povedalo: – Prečo sa modliť, keď je už mŕtva? Hneď počula kamarátkinu odpoveď: – Ak je mŕtva, Tereza, vzkries ju! Záchranár pokračoval v resuscitácii. Prešlo niekoľko minút, keď zrazu Marcela medzi slovami modlitby, ktoré hovorili jej priatelia, vydala hrdelný zvuk, čím nám dala vedieť, že je nažive. K vedomiu sa však už neprebrala. Napokon prišla záchranka, ktorá Marcela odviezla na kliniku do hlavného mesta.

Hodina zázrakov

Doktor Gabriel Munoz, ktorý dievča prijal, povedal: – Predtým som prijal niekoľko detí s udusením v dôsledku utopenia, takže som vedel, že Marcelin stav je hrozný. Nedostatok kyslíka v dôsledku pobytu pod vodou spôsobuje poškodenie rôznych orgánov: mozog, obličky, srdce, pečeň. Doktor Munoz nedal dievčaťu šancu vrátiť sa do normálneho života, podľa jeho názoru mal mladej pacientke trvalo poškodený mozog, srdce a ďalšie orgány – môže zostať vo vegetatívnom stave do konca života. To sa však nestalo. Len hodinu po prijatí Marcela na pohotovosť sa stalo niečo, čo túto skúseného lekára šokovalo. Dievčatko nielenže začalo samo dýchať, ale v tele sa nenašli ani stopy po nedostatku kyslíka.

Žila pre Ježiša

Prípad Marcely zaujal Svätú stolicu. Lekárska komisia po dôkladnom vyšetrovaní definitívne dospela k záveru, že uzdravenie malej Čiľanky bol zázrak. Tento zázrak schválil 11. júla 1992 pápež Ján Pavol II.

Kto bola tá svätica, ktorej Marcela vďačí za život? Terézia od Ježiša z Ánd bola vychovaná v zbožnej rodine a odkedy si pamätala, každý deň sa modlili ruženec. Jej život sa zmenil, keď ako 10-ročná prijala prvé sväté prijímanie. Neskôr si spomenula: – Od toho prvého objatia ma Ježiš nepustil a nechal si ma pre seba. Duchovne rástla, až kým nedosiahla vnútornú dokonalosť. Raz povedala: – Nežila som ja, ale vo mne žil Ježiš. V roku 1919 vstúpila do kláštora bosých karmelitánok v Los Andes. Po necelom roku zomrela na týfus, no sláva o nej, veľkej Ježišovej apoštolke, sa rozšírila po celom Čile. K jej hrobu každoročne prichádzajú desaťtisíce Čiľanov, ktorí ju prosia o príhovor v ťažkých veciach.

Zdroj: Niedzela.pl

Zdieľať