Je Jonášova metoda povolená v Cirkvi?

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia prebehlo súdne pojednávanie s astrológom MUDr. Eugenom Jonášom z Nitry. Týkalo sa predovšetkým jeho astrologickej poradne Astra. Súd túto poradňu zrušil a jeho metódy jasne označil za nevedecké. Doc. MUDr. J Pogády sa k tomu vyjadril: „Bola to hanba našej kultúry, lebo s vedou to nemalo nič spoločné“ (Cit. v KAPIšinský, I., Niekoľko viet k astrológii…, www.novageneracia.sk).
Odborné vyjadrenie k štyrom tézam E. Jonáša – o plodných dňoch ženy, o pohlaví a vitalite plodu a o dátume smrti jedinca vypracovali vedci Anton Hajduk a Ján Štohl. Množstvo materiálov z tohoto procesu má dodnes k dispozícii astrónom RNDr. Igor Kapišinský, CSc. zo SAV.
Je hlúposťou pripisovať dátumu narodenia nejaký mystický vplyv planét alebo hviezd. Veď dieťa žije aj pred narodením deväť mesiacov v lone matky. Túto skutočnosť E. Jonáš ani ostatní astrológovia vôbec neberú do úvahy. A keby už tak vzdialené planéty mali na dieťa pôsobiť, tak by im v tom pred jeho narodením brušná stena matky nijako nemohla prekážať. Nakoniec aj stanovenie okamihu narodenia sa v rôznych astrologických smeroch líši – nevedia sa dohodnúť, či je to prvý nádych, plač alebo prestrihnutie pupočnej šnúry. Ale v podstate to je jedno, pretože život človeka začína počatím a nie narodením.
Astrológia, na základe ktorej sa podľa Jonášovej metódy majú vypočítať plodné alebo neplodné dni, pohlavie dieťaťa a pod. je tak zo strany vedy ako aj zo strany Cirkvi považovaná za blud, poveru a škodlivú metódu (Porov. Katechizmus katolíckej cirkvi, body 2216 a 2117).

Biológia jasne hovorí, že plodnosť závisí v prvom rade od ovulácie a nie od konštelácie hviezd. A navyše vieme, že cyklus ženy sa v priebehu života mení vplyvom mnohých faktorov, ktoré s hviezdami nemajú nič spoločné. Ak je žena z biologických príčin neplodná (hoci len prechodne), ani tie najväčšie planéty a hviezdy ju svojím vplyvom neurobia plodnou. Ak chcete spoľahlivo zistiť plodné a neplodné dni, použite Bilingsovu ovulačnú metódu, ktorá sa zakladá na serióznych vedeckých podkladoch a nie na pavedách ako je astrológia a veštenie, ako je tomu v Jonášovej metóde.

3 thoughts on “Je Jonášova metoda povolená v Cirkvi?

 • 25. mája 2019 at 16:50
  Permalink

  Tento clanok s minimom informacii nema uvedeneho anilen autora, ktory si pletie pojmy astronomia – astrologia. Doktor Jonas velmi dobre poznal rozdiel medzi pavedou a uznavanou vedou. Ako student sa zaujimal o hviezdy a vesmir (astronomia), pretoze su stvorene Bohom a clovek je svojou prirodzenostou zamerany na Boha. Obdivoval svet taky, aky je, utvoreny Stvoritelom. Sam mal velku rodinu a chcel ju dopriat aj inym. Nespocetne mnzstvo manzelov mu posielalo fotografie dcerok a syncekov, ktori sa im narodili vdaka jeho metode, ktora je v tejto dobe zneuzivana ludmi, ktori chcu na jeho mene zarobit.
  Dr. Jonas sa nikdy nepriklanal k horoskopom (astrologia) ci vesteniu. Uvadzate to vo svojom zavere, ale nicim to nie je podlozene. Potom si to precitaju tisicky ludi a hned tomu uveria. Dnes uz nikto nehlada, co je za ktorym tvrdenim, lebo sme lenivi si to najst sami a zhltneme informacie, ktore sa nam ponukaju. Autor clanku by si mal najskor sam prestudovat problematiku, a potom sa k nej vyjadrit s uvedenim hodnovernych zdrojov.
  Dr. Jonas zomrel v roku 2016, ale v srdciach najblizsich je stale. Raz sa tam, dufam, vsetci stetneme.

  Reply
 • 26. februára 2019 at 14:28
  Permalink

  Polska armada si vybera brancov-buducich vojakov podla DNA-uz v DNA je napisane ake choroby moze dotynym mat,ake bude mat povahove crty, ci bude agresivny ,akeho veku by sa mohol dozit atd atd-zatial je tento vedecky obore este malo preskumany ale uz su urcite poznatky-toto vsetko este donedavna cirkev popierala-ako pavedu-vraj jediny boh vie co bude-a tzv na astrologov poriadala hon s tym ze je to nezmysel-paveda.Dnes ked veda popisuje povahove crty jedinca uz po narodeni z DNA-to iste robili aj astrologovia podla okamihu zrodenia-az vtedy zacina totiz jednotlivec samostatne zit od okamihu kedy sa prvy krat nadychne ,dnes uz cirkev nemoze na tychto ludi ktory z DNA popisuju podobne veci poriadat hony.Podobne ak urcuju ako sa bude vyvyjat zdravotny stav cloveka v buducnosti.Ohladom Jonasovej metody je to jedno velke nepochopenie, Jonas prisiel nato a nielen on prebral to zo stredovekych textov kde sa vedelo ze plodnost zeny urcuje mesacna faza v ktorej sa narodila zeny, tzn ze ked sa zena narodila v prvej faze pribudajuceho mesiaca ,vzdy ked sa tato konstalacia na nebi zopakuje je prave tato zena najviac plodna- a preto mnozstvo zien ktore podstupili tuto metodu a predtym mali problem otehotiniet otehotnelo.Jonas bol dokonca za tento objav navrnuty na nobelovu cenu.Jedna sa o desiatky tisic zien-pravdepodobne aj viac ktore otehotniet nemohli a na zaklade prepoctov otehotneli.Kedze clovek je sucast prirody a kedze mesiac ovplyvnuje preukazatelne mnohe cykly v prirode, v mori, rozmnozovacie atd atd nevidim dovod aby tieto cykly neposobili v cloveku a nemali na neho vyplyv-kedze clovek je sucast prirody tak ako zvierata a rastliny.Jonasova metoda na minutu presne urcuje najvyssiu moznu dobu otehotnenia v kazdom mesiaci-jedna sa o prirodnu zakonitost.Tak ako je prirodnou zakonitostou ze clovek vekom stradne,straca vitalitu atd aj to je len dosledok prezitych cyklov-rokov obehov.Preto strasit ludi tym ze Krestan sa ma totmuto branit to je akoby sa mal krestan branit tomu ze v jeho tele sa mnozia bunky,krvne dosticky ze starne a prechadza procesmi zmeny.Je to skratka zakonitost overena starociami v modernej dobe odskusana na obrovskej vzorke ludi.Nevedecke by bolo tvrdit ze to tak nieje ked desiatky tisic zien ktore nemohli otehotniet(a su k tomu lekarske spravy-kde sa im pomoct nedalo) otehotneli a dnes sa tesia z potomkov.Ked uz aj znalost prirodnych zakonistosti ma byt povazovana za nieco antikrestanske , na mieste je potom otazka aka ruka to krestansto vedie ked s a po starocia branili pokroku, objavom vo vede a hlavne veciam ktore im nesedeli do ich koncepcie sveta.

  Reply
 • 22. júla 2017 at 16:12
  Permalink

  Pracovala som ako gynekologička v tej dobe,keď pán doktor nebol uznávaný. Ale veľa žien,ktoré som poslala za ním aby sa poradili s ním ,radostne mi oznámili ,že sa podarilo otehotnieť,donosiť vytúžené dieťa.Ja som ho uznávala a som rada,že som objavila stránku o ňom.Neviem z ktorého roku je uverejnený jeho článok,viem len že bol pozvaný 21.januára do TV v relácii Sondy.Kde rozhovor s ním sa obmedzil iba na jeho prvú a poslednú vetu. Keďže nebol s tým spokojný,Napísal článok : MOJ POSLEDNý ČLÁNOK. ktorý som si odložila,ale neviem aký časopis ho vydal.Je tam aj predpoveď čo sa bude diať na svete – plní sa to do písmena.
  Dúfam,že pán doktor ešte žije a ja mu prajem pokoj v duši a splnenie jeho priania.
  S úctou Majerská.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *