Modlitba k Preblahoslavenej Panne Márii v nešťastí

Zdravas‘, Mária, milosti plná, Pán s tebou, krotká Panna! Zdravas‘, nádej biednych! Zdravas’, milostivá Matka sirôt! “Mária, keď sa nebeská brána zatvorí, keď mi bude odopreté priblížiť sa k Bohu pre moje hriechy, keď ma opustí sila a ochabne myseľ, keď už nedokážem nájsť nijakú pomoc, ku komu sa budem utiekať, ak nie k tebe?“

Keď ma doženie prázdnota tohto života a môjho srdca sa zmocní úzkosť, keď už nedokážem nájsť nijakú radosť na tomto svete, keď stratím posledné nebeské povzbudenie a zahalí ma temnota, ku komu sa budem utiekať, ak nie k tebe?

Keď ma bude prenasledovať pokušenie a budú mnou lomcovať vášne, keď ma zasiahne nečakaná choroba alebo iné nešťastie, keď ma bude sužovať jedno trápenie za druhým, kam sa mám schovať, ku komu sa mám utiekať, ak nie k tebe, láskavá utešiteľka biednych? Kto iný by mi pomohol nájsť prístav spásy, ak nie žiariaca Hviezda morská, ktorá nikdy neskrýva svoje svetlo?

Mária, predrahá Matka, ty si jasne žiariaca Hviezda morská. Každý, kto na teba pozerá a vzýva ťa, nájde útechu. Každého razom privedieš do prístavu pokoja. Preto sa na teba aj ja dnes obraciam s prosbou o pomoc. Len ty dokážeš u svojho Syna vyprosiť to, o čo ťa žiadam.

Moja nádherná Pani, ak ty stojíš pri mne, kto môže stáť proti mne? Ak mi ty preukážeš priazeň, kto by ma mohol odmietnuť? Otvor mi doširoka svoju náruč a ja v nej nájdem útočisko.

Povedz mojej duši: „Ja som tvoja orodovníčka, nemusíš sa báť. Tak, ako matka utešuje svojho syna, aj ja ťa uteším.“ Tak mi znejú tvoje slová, sladká Mária. Ale kto môjmu srdcu umožní počúvať vždy tvoj hlas? Aké sladké sú tvoje slová! Pani moja, prihovor sa srdcu svojho služobníka, ktorý počúva.

Som tvojím sluhom aj sluhom tvojho Syna. Ale môžem povedať aj: Ty si moja Matka a Ježiš je môj brat. Trúfam si to vysloviť, lebo viem, že si ho neporodila pre seba, ale pre celý svet.

Preto, ó, Matka Božia, niet inej ženy, ktorá by sa s tebou mohla porovnávať v cnostiach, vznešenosti, dobrote a miernosti, zbožnosti a nežnosti, poctivosti a materinskom pokoji, milosrdenstve a nekonečnom súcite.

Dnes sa ti s dôverou odovzdávam a želám si, aby si prijala môj dar. Na to, aby som premohol svoju slabosť, potrebujem len byť s tebou. Preto by som sa mal v tebe radovať a cítiť hlboké uspokojenie, mal by som s radosťou ospevovať tvoje sväté meno.

Aká si prekrásna a vznešená, Pani moja, svätá Mária, milosti plná! Ak by vôbec niekto dokázal spočítať hviezdy na nebi, vedel by vysvetliť aj tvoje cnosti. No tak, ako ďaleko sú hviezdy od zeme, tak je tvoj život vzdialený od života ľudí a tvoja veľkolepá sláva žiari viac než zástupy anjelov.

Kiežby ťa zastihla moja úbohá modlitba, vznešená Pani. Kiežby si vypočula môj plač a bola by si ochotná prosiť za mňa u svojho Syna, pretože nik okrem teba uňho nenájde rozsudok.

Najmilosrdnejšia Panna, pre obrovskú lásku, ktorú k tebe cítim, pre hlbokú dôveru, ktorú do teba vkladám, som ti rozpovedal o svojom trápení a budem tak robiť naďalej. Pretože cítim, že ty si nesmierne mocná a spomienka na tvoje meno vždy posilní moju dušu.

Aké sladké je meno Mária! Je to meno, ktoré znamená spásu a milosrdenstvo. Mali by sme naň vždy pamätať, myslieť naň, vyslovovať ho a uctievať ho! je to meno nebeské a naozaj anjelské, o ktorom zbožne rozprával evanjelista: „A meno panny bolo Mária“ (Lk 1, 27).

Mária, najsvätejšia a hodna všetkej chvály, ty si brána do neba, ty si Boží chrám, ty si príbytok Ducha Svätého.

Nech vidím akúkoľvek krásu medzi tvorstvom, nech obdivujem akékoľvek cnosti svätých, všetko musím porovnávať s tvojou neobyčajnou dokonalosťou. Pretože je správne, keď ti ja aj ostatné stvorenia vzdávame za všetko neustálu chválu.

Zvolil som si ťa za neobyčajnú Matku a vernú orodovníčku v nádeji, že po smrti budem hoden slávy tvojho presvätého Syna Ježiša Krista.

Amen.

Zdroj: Tomáš Kempenský, Nasledovanie Márie, zaex.sk, modlitba.sk

originál: The Imitation of Mary

11 thoughts on “Modlitba k Preblahoslavenej Panne Márii v nešťastí

 • 24. apríla 2020 at 6:21
  Permalink

  Panna Mária ďakujem za všetky doterajšie milosti, ktorými si ma obdarovala a prosím o pomoc a ochranu pre moju dcérku Nelku, ktorá sa chystá na pôrod,aby šťastlivo zvládla túto ťažkú chvíľu a aby sa vnúčik narodil zdravý. Prosím o pomoc a ochranu aj pre mojich už narodených vnukov a celú rodinu. Panna Mária oroduj za nás.

  Reply
  • 4. mája 2020 at 6:22
   Permalink

   Matka ďakujem Ti za pomoc a ochranu oroduj aj naďalej za nás, Matka neopúšťaj nás.

   Reply
 • 4. januára 2020 at 6:39
  Permalink

  Panna Maria prosím o pomoc pre môjho ťažko chorého manžela, pre chorého syna Ondreja a chorú sestru Pavlinka, pomoc pri hľadaní prace pre syna Štefana aby mohol vyrovnať svoje dlhy ktoré má pri stroskotaní firmy, prosím o pomoc pre krsnu dcéru Katarínu aby mohla počať dieťatko bez asistencie lekárov a pre vnúčika Adamka aby zosilnel na tele aj na duchu je veľmi slabučký na svoj vek aj za seba aby sa moje zúfalstvo zmenilo na radosť Ďakujem Panna Maria

  Reply
 • 26. decembra 2019 at 13:55
  Permalink

  Panno Maria prosim primluv se za uzdraveni vazne nemocne dcery syna a zete.prosim za celou moji rodinu.

  Reply
 • 16. decembra 2019 at 5:15
  Permalink

  Panna Maria Matka naša ďakujem za všetky doterajšie milosti a prosím o milosť pomoc a ochranu pre mňa a celú moju rodinu. Poteš ma v mojom zúfalstve a neopúšťaj ma.

  Reply
 • 12. augusta 2019 at 5:21
  Permalink

  Panna Mária aj ja Ťa prosím v mojom nešťastí vypočuj moje prosby ochráň moju rodinu od nešťastia a moje zúfalstvo prosím premeň na radosť a šťastie.K Tebe sa Matka utiekama ďakujem za všetky doterajšie milosti.

  Reply
 • 24. júna 2019 at 22:58
  Permalink

  O Draha Panna Maria Matka nasa nebeska oroduj za mna prosim u Tvojho syna Pana Jezisa Krista tak ako doteraz pretoze Vdaka Tebe som sa nasiel a dalej az do mojej smrti Ta budem prosit o lasku ktoru tak velmi potrebujem

  Reply
 • 20. novembra 2018 at 23:46
  Permalink

  Draha Nasa Matka prosim o vypocutie mojej uprimnej prosby a oslobodenie od zleho. Milujem Ta celym svojim srdcom .

  Reply
 • 28. augusta 2018 at 15:17
  Permalink

  Dakujem to, Panna Maria pre tvoju ochranu a nekonecnu trpezlivost s NAMI….

  Reply
 • 23. júna 2018 at 12:49
  Permalink

  O Maria, aj ja sa modlim k Tebe a prosim o pomoc pre svoje deti, muza a brata a tych, ktory to moc potrebuju, oroduj za nas

  Reply
 • 19. júna 2018 at 12:28
  Permalink

  O Maria, kiez by tato modlitba bola odo mna vypocuta a moje trapenie ukoncene radostou a stastim, aby som az do smrti bol iba svedkom Tvojho orodovania; za takych zufalcov, ako som ja.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *