Manžel, otec z Michiganu…a stigmatik

Náš Pán mu povedal: „Beriem si tvoje ruky a dávam ti moje … dotkni sa ich.“

O mnohých svätých je známe, že sa podieľajú na Kristovom utrpení zvláštnym spôsobom: doslova majú jeho rany na ich vlastnom tele. Do tejto skupiny patria takí milovaní svätí ako František z Assisi, Katarína Sienská a bližšie k našej dobe Páter Pio.

Potom je tu Irving „Francis“ Houle, obyčajný chlap z Michiganu.

Houle veril, že Ježiša prvýkrát videl, keď bol malý, ale v tom čase ho nepoznal. Pri páde z koňa utrpel takmer smrteľné zranenia a jeho lekár povedal, že je na operáciu príliš slabý.

Rehoľná sestra v rodine podporovala modlitby za neho a nasledujúce ráno nové röntgenové vyšetrenie nepreukázali žiadne vážne zranenia. Mladý Irving povedal svojej matke, že v noci stál pri jeho postieľke muž v bielych šatách so zdvihnutou, žehnajúcou rukou. Biskup vtedy povedal jeho rodičom, že tým mužom musel byť Ježiš.

Irving sa narodil v severnom Michigane v meste Wilson v roku 1925. Bol to jeden zo šiestich synov a jednej dcéry narodených Petrovi a Lillian Houle. Rodina sa modlila ruženec každý deň a ich otec sa s nimi modlil krížovú cestu každú nedeľu po omši. Houlovci boli určite oddanou katolíckou rodinou.

Irvingov život bol stereotypný. Žil na stredozápade, v strednej triede a žil tak obyčajne, ako si len vieme predstaviť. Absolvoval strednú školu v roku 1944, keď zúrila druhá svetová vojna. Hneď nasledujúci deň vstúpil do americkej armády. Pôsobil v Európe, Afrike a na Strednom východe a získal niekoľko ocenení a medailí. Bol z armády prepustený v roku 1946.

Irving nasledoval príklad svojho otca a začal žiť tradičný život mladého katolíckeho muža. V roku 1948 sa oženil s Gail LaChapelle a mali päť detí: Stephen, Peter, John a dvojičky Matthew a Margo. Vychovával svoju rodinu v severnom Michigane a pracoval pre Montgomery Ward, pre chemickú zásobovaciu spoločnosť,  ako vedúci závodu. Bol aktívnym farníkom u sv. Jozefa a aktívnym členom rytierov z Kolumbusu, kde bol okresným námestníkom a členom štvrtého stupňa so cťou byť oslovovaný ako „Sir Knight“. Rodina Houleovcov mohla byť námetom maľby Normana Rockwella.

Francis mal 67 rokov, keď sa na Veľký piatok 9. apríla 1993 začali prejavovať stigmy. Francis povedal svojmu bratovi a kňazovi, otcovi Robertovi Foxovi (ktorý o ňom napísal knihu), ako sa mu Ježiš zjavil, keď začal pôstny večer v Popolcovú stredu. Vysvetlil mu, že Ježiš mu povedal: „Beriem ti tvoje ruky a dávam ti svoje … dotkni sa ich.“

Na Veľký piatok sa opuch, ktorý bol zjavný na hornej a spodnej časti jeho rúk otvoril a začal krvácať. Walter Casey, policajt na dôchodku, ktorého biskup vymenoval za dozor pri nepretržitom pobyte s Francisom, vysvetlil, ako každý deň medzi polnocou a 3 hodinou ráno 365 dní v roku, Francis znášal utrpenie Umučenia Krista. Francis mu povedal, že Požehnaná matka k nemu prišla 19-krát a počas týchto návštev sa mu zverila, že privedie k nemu veľa ľudí, aby využíval dar uzdravovania. Irving Houle povedal, že prijal svoje poslanie vo víziách od Ježiša a Márie: trpieť utrpením každú noc, aby zachránil hriešnikov a priviedol ľudí späť k spovedi a k Eucharistii.

Začal uzdravovaciu službu, často sa v kostoloch po omši modlil a kládol ruky na hlavy ľudí. Jeho cesty ho viedli cez Michigan do Južnej Dakoty a raz do Fatimy. Za uzdravenia nikdy neprijímal peniaze.

Aj keď uzdravenia boli často skôr duchovné než fyzické, niektorí ľudia hlásili aj okamžité fyzické uzdravenia.

Modlil sa nad jednou ženou upútanou na invalidnom vozíku, pacientkou s rakovinou, ktorej dávali iba štyri mesiace života. O päť mesiacov neskôr k nemu prišla po vlastných nohách a svedčila, že je bez rakoviny. Osemročný chlapec trpiaci leukémiou svedčil o uzdravení po modlitbách.

Francis sa modlil individuálne s každým, kto potreboval, keď bol ešte nažive. Ľudia čakali celé hodiny, až uvidia starého pána, ktorý nosil stigmy a položil na nich ruky. Ľudia plakali, dotýkali sa ho a bozkávali mu ruky.

Houle nikdy nehľadal osobnú pozornosť, finančné dary ani finančnú podporu. Bol neústupný v tom, že všetky uzdravenia boli od Boha a že nikto by sa na neho nemal pozerať, ale skôr na nášho Pána Ježiša Krista ako na skutočnú príčinu akéhokoľvek duchovného alebo fyzického uzdravenia.

Prvú sobotu, 3. januára 2009, zomrel. Mal 83 rokov a Kristove stigmy znášal viac ako 15 rokov. Je jedným z mála laikov v dejinách Cirkvi, ktorý niesol stigmy Pána. O milosti opustiť tento svet v prvú sobotu mesiaca nie je nutné hovoriť nikomu, kto prijal škapuliar Panny Márie.

Dvaja biskupi z diecézy Marquette, Michigan, biskup James H. Garland a biskup Alexander K. Sample, nenašli „žiadnu chybu“ na činnosti Houla a dali mu svoje požehnanie. V novembri 2018, biskup John Doerfler z Marquette, Michigan otvoril proces kanonizácie pre Božieho služobníka Irvinga C. Houleho.

 

Irving Francis Houle napísal vo svojom utrpení túto modlitbu:

Ó, môj Ježišu, moje srdce je tak zaťažené. Tá záťaž je pre mňa príliš veľká. Prosím Ťa, môj Ježišu, dovoľ mi na chvíľu vziať Tvoj kríž. Len aby si vedel, že mi na Tebe záleží. Pozri sa na mňa, drahý Pane, očami svojej milosti. Polož na mňa svoje uzdravujúce ruky a ak je to Tvoja vôľa, daruj mi, prosím, zdravie, silu a pokoj. Amen.

Zdroj: Aeteia.com, Obrázok: oursundayvisitor

 

 

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *