Život Cirkvi vo svete 1/2019

Obsah

Posolstvo Svätého Otca Františka k 52. svetovému dňu pokoja

Pápež František sa radil s vedúcimi vo Vatikáne

Pápež varuje amerických biskupov pred rozkolom

USA: Biskupi majú týždeň exercícií

Každý ôsmy kardinál je starší ako 90 rokov

Kardinál Walter Brandmüller sa dožíva 90 rokov

Vatikán: Ďalšie ocenenie Medžugoria

Ferrero Rocher a Lurdská Panna Mária

Čím naša Cirkev trpí

Potratová aktivistka: Potrat – súčasť Božieho plánu … !

Ex-hovorcovia ochotní pomôcť plynulému prechodu

Vatikánski hovorcovia prekvapujúco odstupujú

Predĺžená kríza? Vatikán stráca hovorcov

Taliansko: Počet utečencov klesol o 80 percent!

OSN: Viac ľudí na úteku ako kedykoľvek predtým

Juncker napomína k vecnosti v debate o migrácii

Taliansko: Uverejnili vianočnú kázeň Ratzingera z r. 1978

Vatikán za jednotný postup Cirkvi proti zneužívaniu

Spovedné tajomstvo neporušil – väzenie pre kňaza!

Ďalšie odhalenie: McCarrick zneužíval počas spovede

Poprel portugalský biskup panenstvo Panny Márie?

Čo prinesie rok 2019 v Katolíckej cirkvi

Viedeň: Brutálny lúpežný prepad školských bratov

Anglikánsky zástupca u pápeža odstúpil

Thierse: „Potrebujeme svätý hnev pápeža“

Rakúsko: Napätie pre silný prílev moslimov

Zneužívanie a sporné nariadenie Františka

Vďaka Bože, za verných kňazov – hrdinov ako sv. Jozef

Vianočný zázrak v Texase

Nebezpečné Vianoce v Pakistane

Ochrancovia života zachránili deväť detí koledami!

Pápež František zablahoželal Benediktovi XVI.

Briti nedokážu identifikovať Dieťa v Betleheme

František k Medžugoriu: ‚Počúvajte Mons. Hosera!’

Irak vyzýva utečencov v Nemecku k návratu

Malta: Cirkev chce spoluprácu so štátom v ochrane života

Argentína: Prezident pripravuje biskupov na ťažkú dobu

Kardinál Burke: Pápež musí prešetriť prípad McCarricka!

Porovnal pápež arcibiskupa Vigana s Judášom?

Kardinál Marx: Kardinál Pell už nemá vplyv v Ríme

Putin varuje pred krvavým bojom cirkví na Ukrajine

Biblista o pápežovej zmene Otčenáša

Moji milí, ďakujem všetkým, ktorí sa už ozvali za pozdravy a najmä za ocenenie mojej práce, za modlitby, úmysly pri oltári a požehnania!
Vy, ktorí ste sa dosiaľ ani slovkom neozvali, prosím, urobte tak aspoň k novému roku, aby som vedela, či máte naďalej záujem o správy. Slovko reakcie aspoň raz do roka by bolo milé!
Požehnaný nový rok 2019 plný milostí, lásky a pokoja od Božieho Dieťaťa! V Kristovej láske Zuzana

Ďalšie vaše reakcie, ktoré potešia a hlavne povzbudia do nového boja so zlom:

Milá pani Zuzana, ďakujem za blahoželanie i za všetku Vašu službu. V novom roku nech sa Vám vždy dobre vodí, nech Vám nikto neuškodí, daj Vám, Bože, šťastie, zdravie, po celý rok požehnanie. Otec biskup

Milá pani Gluchichová, ďakujem za želanie požehnaného nového roka. Aj ja Vám z úprimného srdca prajem a vyprosujem, aby celý nový rok, do ktorého sme vstúpili, bol požehnaný aj pre Vás a pre Vašu obetavú službu, ktorú pre nás robíte. Zároveň Vám posielam aj malý sponzorský dar na Vaše číslo účtu. S pozdravom a vďakou Mons. V. Š.

Milá Zuzka! Ďakujem za všetky informácie a mám o nich záujem do konca Tvojho života. Želám Ti pekný nový rok o. Peter

Мелихар
Milá Zuzana, vďaka za úprimnú vinšovačku, prajem i Tebe odvahu, trpezlivosti i radosti z toho, čo ty všetko robíš na slávu božiu. Za tvoje správy som ti veľmi povďačný a budem vždy rád, keď niečo od teba príde k nám do Ruska. o. Melichar

Zuzana! Nech Ťa Pán odmení za Tvoju vzácnu apoštolskú činnosť! Zo srdca žehná o. Marián

Milá pani Zuzana,
srdečne Vás pozdravujem na začiatku nového roka z Horehronia … Pokiaľ by bolo možné, rád by som správy Život Cirkvi odoberal aj naďalej, lebo neraz mi poskytujú inšpiráciu pre prácu s bohoslovcami, a taktiež aj množstvo úmyslov, za ktoré sa treba modliť. So želaním Božieho požehnania a všetkého dobrého.

Milá pani Zuzana, srdečne Vás pozdravujem, ďakujem úprimne za Vašu dlhoročnú službu nám kňazom a prajem Vám, aby ste v týchto vzácnych dňoch Vianoc prežívali blízkosť Boha, ktorý je náš Emanuel, Boh s nami – v dňoch pekných i zamračených, v čase bolesti i vo chvíľach prekypujúcej radosti. Istota o jeho blízkosti nech je našou silou. Žehnám + Vám i do Vašej peknej práce, ktorá nám kňazom pomáha byť zorientovanými a mať prehľad o živote v Cirkvi i vo svete. Nech Vám Pán dá silu v nej ďalej pokračovať. Otec Blažej

Drahá Zuzana, tak ako svieti Betlehemské svetlo do tmy pohanského sveta, podobne aj Vaše správy, ktoré vyberáte z daných informácií o živote Cirkvi vo svete. Ste naším majákom a hviezdou morskou v orientovaní sa v zmätečných správach. Oceňujem Vašu vytrvalosť a povzbudzujem Vás v pokračovaní. Radi Vás podporíme. V novom roku želám účinné posväcovanie sa. MUDr. Pavol L.

Pochválený buď Ježiš Kristus! Požehnané a na milosti bohaté Vianočné sviatky a Nový rok.
Píšem až dnes, prosím nehnevajte sa. Patrím medzi tých, čo nereagujú, ale denne to, čo mi pošlete vkladám so svätej omše, do troch ružencov a korunky. Ak môžem poprosiť aj v novom roku, ak sa to bude dať mám záujem o Život cirkvi, čo prekladáte a posielate. Po novom roku chcem Vám niečo vložiť na účet. V modlitbách pamätám a silu pre Vás od Boha a mocnú ochranu Panny Márie Vám vyprosujem. Otec Jozef

Milá pani Zuzka, už roky dostávam Vaše správy, za ktoré Vám úprimne ďakujem. Sú to iné správy, ako pozeráme v televízii, či v iných médiách. Čítam ich s pokojom, radosťou, ale zároveň s akýmsi rešpektom, ktorý vtedy v sebe cítim. Situácia vo svete určite nie je ružová, Boh je však nad všetkým, dáva nám svoje uistenia a znovu a znovu nám hovorí: „NEBOJTE SA!“
Želám Vám milostiplné a požehnané Vianoce, pevné zdravie a Božie Dieťa nech Vás sprevádza a chráni v každej chvíli života. Sebe, ale aj nám všetkým, ktorí sme čitateľmi Vašich správ želám, aby sme aj budúcom roku cítili a čerpali zo správ pokoj a dobro. Zdeno P.

Milá pani Zuzana, z mojej strany už dlhé roky (ešte z čias tlačenej verzie ŽC) záujem nechýba a pravidelne prispievam skromným príspevkom, lebo v týchto búrlivých časoch pre Cirkev i svet je potrebná správna orientácia, a je potrebné vedieť, za čo a za koho sa máme modliť… Občas Vám i pošlem nejaký materiál, ktorý môže byť užitočný i ostatným. Záleží teda len od Vašej odhodlanosti i zdravotnej dispozície a ďalších podmienok potrebných k tejto službe, najmä od poznania Božej vôle pre Vás.
Vďačne prosím Ducha Svätého, Pannu Máriu a svätých patrónov žurnalistov o svetlo a všetku potrebnú pomoc pre Vás a pre Vašu ďalšiu plodnú prácu podľa Božích podnetov a využitie zverených talentov pre dobro Cirkvi. S úctou Gejza Sch.

Milá Zuzanka, srdečne Ťa pozdravujem a prajem ešte požehnanú Vianočnú oktávu. Zo srdca ďakujem za Tvoju namáhavú službu, ktorú aj ja, musím sa priznať beriem ako samozrejmosť … Samozrejme, že správy rozlišujem a tie Tvoje ma obohacujú. Pri ich čítaní viem, že čítam pravdu a že sú z dobrého zdroja. Pri iných žiaľ ten pocit nemám. Nech Ti nás Pán aj naďalej pomáha a Duch Svätý nech na Teba ustavične vylieva svoje dary. Do ďalšej práce Ti prajem veľa zdravia a sily. Hanka R.

Posolstvo Svätého Otca Františka k 52. svetovému dňu pokoja

Vatikán, 1.1.2019 (RV) 024 388 – Pápež František napísal posolstvo k 52. svetovému dňu pokoja, ktorý sa v Cirkvi slávi 1. januára 2019. Jeho téma znie: „Dobrá politika je v službe pokoja“. Viac na:

https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2018-12/papez-frantisek-posolstvo-svetovy-den-pokoja-2019-text.html

Pápež František sa radil s vedúcimi vo Vatikáne

Vatikán, 4.1.2019 (KAP) 024 387 – Pápež František prijal vo štvrtok špičky vatikánskej Štátneho sekretariátu a správy štátu Vatikán. Tlačová kancelária to oznámila bez udania bližších detailov. Ako zaznelo z vatikánskych kruhov, trvala porada asi dve hodiny.
Účastníkmi stretnutia boli podľa oficiálneho oznamu: štátny sekretár kardinál Pietro Parolin a šéf správy štátu Vatikán, kardinál Giuseppe Bertello, ďalej vedúci troch sekcií Štátneho sekretariátu – arcibiskup Edgar Pena Parra – kompetentný pre všeobecné záležitosti, arcibiskup Paul Richard Gallagher – pre zahraničie a arcibiskup Jan Romeo Pawlowski – pre pápežské diplomatické zastúpenia. Pápež prijal aj predsedu Biskupskej konferencie Talianska, kardinála Gualtiera Bassettiho. –zg-

Pápež varuje amerických biskupov pred rozkolom

Chicago, 4.1.2019 (kath.net) 024 386 – Pápež František požaduje „novú cirkevnú éru, pretože ide o naše katolíctvo“. Uviedol to v 8-stránkovom liste americkým biskupom, ktorí sa zišli na dni modlitieb a pokánia vzhľadom na masívnu krízu ich miestnej cirkvi kvôli škandálu sexuálneho zneužívania a jeho zamlčovania.
Cirkev je vedená biskupmi, ktorí sú viac správnymi úradníkmi, ktorí ukazujú prstom na iných namiesto toho, aby cirkev viedli v „kolegiálnom duchovnom otcovstve“. Došlo k strate vierohodnosti Cirkvi nielen kvôli „hriechom a zločinom zneužívania, ale ešte viac skrze snahy tieto popierať, alebo ututlať“. To viedlo k rastúcemu pocitu neistoty, nedôvery a zraniteľnosti medzi veriacimi“. „Pokúsme sa prelomiť diabolský kruh vzájomného obviňovania a diskreditácie, tým, že sa budeme vyhýbať klebeteniu a ohováraniu.“

Katolícki biskupi USA sa zišli 2. januára na duchovný týždeň v klauzúre. Stiahli sa do seminára pri Chicagu, aby na želanie pápeža Františka premýšľali o príčinách a následkoch sexuálneho zneužívania klérom. Exercície vedie pápežský kazateľ kapucín Raniero Cantalamessa a prednáša dve úvahy denne.
Podľa informácií Biskupskej konferencie USA sa chcelo zúčastniť exercícií viac ako 200 z vcelku 271 aktívnych a 185 emeritných biskupov. Diskusia o vyšetrovaní prípadov zneužívania sa neplánovala, ako povedala hovorkyňa Chicagskej arcidiecézy koncom decembra. Stretnutie v kňazskom seminári Chicagskej arcidiecézy Mundelein Seminary severne od Chicaga je „ striktne čas na modlitby, pôst a duchovné prednášky.“

Pápež v liste ďalej uvádza, že toto všetko bola „doba turbulencií v živote všetkých tých obetí, ktoré trpeli na tele zneužívaním moci i svedomia a sexuálnym zneužívaním zasvätenými nositeľmi cirkevných úradov, rehoľníkmi a rehoľníčkami i laikmi. Ale aj pre rodiny a pre celý Boží ľud to sú turbulentné a bolestné časy“. „Rany, ktoré sa týmito hriechmi a zločinmi zasadili, hlboko zasiahli aj spoločenstvo biskupov a nevyvolali ten druh zdravých a potrebných nezhôd a napätí, ku ktorým dochádza v každom žijúcom tele. Skôr došlo k „rozdeleniu a oddeleniu“.
Podľa pápeža nemožno stratu dôvery v biskupov jednoducho znova navrátiť „tým, že sa vydajú prísne dekréty, alebo že sa jednoducho zriadia nové komisie, či narysujú diagramy priebehu vecí, akoby sme boli poverení vedením personálneho oddelenia.“ Varoval, že taký postup zredukuje úlohu biskupov a Cirkvi na iba „administratívnu alebo organizátorskú funkciu v odvetví evanjelizácie“.
Biskupskú konferenciu pápež vyzval, aby hľadala „nový druh myslenia, ktoré nanovo upraví spôsob, ako sa biskupi priblížia témam modlitba, moc, peniaze a svet vo všeobecnosti“. Obnovil tiež znova svoju požiadavku „pastoračného obrátenia“, aby sa tak zmenila kultúra, ktorá je zodpovedná za kultúru zneužívania. Táto „doba skúšky a trúchlenia môže ohroziť naše bratské spoločenstvo“, varoval pápež amerických biskupov. „No my tiež vieme, že to môže byť doba milosti, aby sme svoje záväzky voči Kristovi udržali a urobili ich vierohodnými.“

Časopis „Catholic Culture“ komentoval list nasledovne:
„Pápežov list preniesol zodpovednosť v riešení škandálu na plecia amerických biskupov. Vo svojom liste nepriznal vážne otázky, ktoré sa kládli v roku 2018 o vierohodnosti Vatikánu a pápeža samotného v prístupe ku kríze sexuálneho zneužívania. Namiesto toho sa pápež sústredil zvlášť na problémy americkej cirkevnej hierarchie. Toto pápežovo napomenutie amerických biskupov, aby našli riešenie škandálu, je však v protiklade s nariadením, ktoré dal americkým biskupom v novembri, keď zabránil ich hlasovaniu o pripravovanej smernici o prístupe ku kríze zneužívania,“ komentoval „Catholic Culture“.
Šéfredaktor EWTN Raymond Arroyo na Twitteri uviedol:
„Pápež v osemstránkovom liste americkým biskupom povedal, že tieto exercície sú ‚potrebným krokom‘, aby sa reagovalo na ‚krízu straty dôvery‘‚ ktoré ONI, ako cirkev prežívajú‘. Obávam sa, že kríza straty dôvery siaha o niečo ďalej, ako je americká cirkev.“
Redaktor Chico Harlan to komentoval v denníku „Washington Post“ slovami:
„List s jeho 3600 slovami je z veľkej časti opisujúci a duchovne orientovaný. Nevyzýva k novým opatreniam, aby sa vysokopostavení duchovní volali na zodpovednosť, alebo potrestali – kroky, ku ktorým skupiny obetí radili.“

Pápežov list v angličtine:
Link: Der Papstbrief in der offiziellen Übersetzung in die englische Sprache auf der Seite der US-amerikanischen Bischofskonferenz

Každý ôsmy kardinál je starší ako 90 rokov

Vatikán, 3.1.2019 (kath.net/KAP) 024 385 – Zo súčasných 224 kardinálov Katolíckej cirkvi bude po okrúhlom výročí nemeckého kardinála Waltera Brandmüllera (5. januára) 28 kardinálov starších ako 90 rokov. Medzi nimi sú piati Taliani a traja Španieli, ale aj dvaja Nemci a dvaja z Mozambiku.
Zoznam uvádzajú: José de Jesus Pimiento Rodriguez (99, Kolumbia) a Nasrallah Pierre Sfeir (98, Libanon). Kardinál Roger Etchegaray má 96 rokov (Francúzsko), jeho krajan Albert Vanhoye 95. Tento vek má aj Poliak Henryk Gulbinowicz a Talian Achille Silvestrini.
Ďalšími sú: Jozef Tomko (94, Slovensko), Alexandre dos Santos (94, Mozambik), Edward Cassidy (94, Austrália), Serafim Fernandes de Araujo (94, Brazília), Alexandre do Nascimento (93, Angola), Francisco Alvarez Martinez (93, Španielsko), José Freire Falcao (93, Brazília), Prosper Grech (93, Malta), José Manuel Estepa Llaurens (93, Španielsko), Estanislao Esteban Karlic (92, Argentína), Luigi de Magistris (92, Taliansko), Agostino Cacciavillan (92, Taliansko), Marian Jaworski (92, Ukrajina), Emmanuel Wamala (92, Uganda), Jorge Medina Estevez (92, Čile), Eduardo Martinez Somalo (91, Španielsko), Julio Duarte Langa (91, Mozambik), Angelo Sodano (91, Taliansko), Friedrich Wetter (90, Nemecko), Elio Sgreccia (90, Taliansko), Ernest Simoni (90, Albánsko) a Walter Brandmüller (90, Nemecko).

Kardinál Walter Brandmüller sa dožíva 90 rokov

Vatikán, 1.1.2019 (kath.net/KAP) 024 384 – Keď pápež Benedikt XVI. menoval farára a profesora cirkevných dejín z nemeckého Augsburgu za kardinála, pýtali sa viacerí, kto to je. Trocha nezvyčajné bolo aj to, že vyvolený musel byť ešte predtým vysvätený za biskupa.
Pre Brandmüllera bola hodnosť kardinála čestným vyznamenaním – mal vtedy už skoro 81 rokov, teda nemohol by voliť pápeža. Po prekvapujúcom odstúpení Benedikta XVI. vo februári 2013 by to však ani nebol chcel. Brandmüller totiž považoval toto odstúpenie za nesprávne, ako uviedol v interview v r. 2017. Preto mu emeritný pápež napísal dokonca dva listy, v ktorých svoje rozhodnutie odôvodňoval. Benedikt XVI. to urobil jasnými slovami, ako sme sa dozvedeli o rok neskôr z novín BILD. Noviny sa dostali k týmto osobným listom, čo veľmi rozhorčilo odosielateľa aj príjemcu. Brandmüller popiera, že by listy novinám poskytol.
Odstúpenie Benedikta XVI. považuje dlhoročný predseda Pápežskej komisie pre historické vedy stále ešte za nesprávne. To môže spočívať aj v tom, že jeho nástupcu Františka vidí veľmi kriticky. Tak sa stal tento tichý človek známym ako jeden zo štyroch kardinálov, čo napísali Františkovi list s otázkami. Spolu s Raymondom Burkem a zosnulým Joachimom Meisnerom a Carlom Caffarrom napísali v lete 2016 kritické otázky – dubia – Františkovi k jeho „Amoris laetitia“ o manželstve a rodine.
Tie by dnes formuloval rovnako, ako povedal. „Ide o otázku – je manželská nevera za istých okolností morálne ospravedlniteľná? A existujú skutky, ktoré sú sami osebe zlé? Od čias modernej morálnej teológie sa stalo všetko neistým,“ ako povedal kardinál Brandmüller v rozhovore v jeho byte na 4. poschodí paláca Palazzo della Canonica pri sakristii Baziliky sv. Petra a dodal:
„Hrozí, že sa zrúti celá tá stavba kresťanskej a ľudskej morálky, potom bude možné ospravedlniť aj homosexualitu.“

Kritika pápeža
Ostrú kritiku Františka od bývalého nuncia Carla Mariu Vigana ako aj jeho kúrie a personálnej politiky, zatušovania škandálov a homosexuálnej lobby vo Vatikáne považuje Brandmüller za oprávnenú – až na odstúpenie Benedikta. To sa stalo naposledy za cisára Henricha IV. (1050-1106) u pápeža Gregora VII. (1025/30-1085), ako povedal historik. „Také niečo proste nejde.“
Za člena renomovanej svetovej Komisie historických vied bol Brandmüller povolaný v r. 1981 ako nástupca Huberta Jedina, nestora nemeckých cirkevných historikov. Od r. 1998 potom Brandmüller viedol vatikánsky historický výskum na medzinárodnej úrovni ako predseda komisie.
Keď pápež Ján Pavol II. v r. 2000 vyslovil historické vyznanie viny Katolíckej cirkvi, pýtali sa komisie napr. z Papuy-Novej Guiney na zločiny misionárov pri pokresťančovaní domorodcov. Inokedy išlo zasa o možné znovuzriadenie v r. 1312 zrušeného Rádu templárov – námet na román v štýle Dana Browna. „No na také niečo mi chýbala fantázia,“ ako priznáva Brandmüller.

Reforma kúrie – totálne fiasko
Keby mohol, tak by „rád napísal niečo o koncepciách a metódach reformy Cirkvi“. Súčasnú Františkovu reformu kúrie považuje kardinál za „totálne fiasko“ a hovorí: „Treba si položiť otázku, či je vôbec potrebná. Rada kardinálov až na štátneho sekretára Parolina nemá ani tušenia o kúrii.“
Po menovaní za kardinála hovorili o ňom, že má blízky vzťah s Benediktom XVI. „To je legenda. S Benediktom XVI. ma spája zdvorilý kolegiálny vzťah.“
Spoznali sa podľa spomienok Brandmüllera v r. 1970 v Ríme. Na zľadovatenom námestí Piazza Navona diskutovali o knihe Hansa Künga „Neomylný?“ a dohodli sa, že k tomu každý niečo napíše. Brandmüller z hľadiska historicko-vedeckého, aby Küngovi dokázal mnohé chyby a Ratzinger z hľadiska fundamentálno-teologického.
Keď Benedikt XVI. Brandmüllera o 40 rokov neskôr menoval za kardinála, zvolil si heslo „Ignis in terram“ (Oheň na zemi). Pochádza to z Ježišových slov „Prišiel som na zem vrhnúť oheň.“ Teológ to spája so svojím menom – Brandmüller je niekto, kto svoj mlyn buduje na vypálenom teréne.
„Toto heslo je obrazom Ježišovho hlásania viery. Kresťanstvo nie je prášok na spanie, ale dynamit!“ cituje kardinál istého teológa. „Keď sa evanjelium žije, mení svet.“ S týmto citátom by sa mohol kardinál Brandmüller zhodnúť aj s Františkom. –zg-

Vatikán: Ďalšie ocenenie Medžugoria

Medžugorie, 3.1.2019 (kath.net) 024 383 – Medžugorie navštívil na Silvestra po prvý raz apoštolský nuncius v Bosne–Hercegovine, Luigi Pezzuti. Celebroval známu polnočnú svätú omšu, ako aj novoročnú svätú omšu. Na oboch omšiach sa zúčastnilo niekoľko tisíc veriacich.
Arcibiskup Hoser, vatikánsky mimoriadny poverenec pre Medžugorie, ktorý sa takisto nachádza v Medžugorí, návštevu nuncia ocenil a označil to ako mimoriadnu „pastoračnú starostlivosť“ pápež Františka o Medžugorie.
Zaujímavé bude však rozhodnutie, kto sa stane nástupcom biskupa Ratka Perića, diecézneho biskupa Diecézy Mostar-Duvno. Biskup Perić sa 2. februára dožije 75 rokov a musí podať žiadosť o odstúpenie. –zg-

Ferrero Rocher a Lurdská Panna Mária

Paríž, 3.1.2019 (kath.net/rn) 024 382 – Vedeli ste, že Ferrero Rocher, známa pralinka firmy Ferrero, je pomenovaná po najznámejšom pútnickom mieste sveta? Keď známy taliansky výrobca sladkostí v r. 1982 predstavil guličky plnené nugatovým krémom a celým lieskovým orieškom s vrstvou kúskov orieškov a čokolády na vrchu, nazvali produkt podľa „Rocher de Massabielle“, miesta, kde sa zjavila Božia Matka. Lurdy mali pre Ferrera, ktorý zomrel v r. 2015 vo veku 89 rokov, mimoriadny význam. Pravidelne cestoval do Lurdov a bral so sebou aj svojich manažérov a zamestnancov. Tento katolík povedal na 50. jubileu svojej firmy: „Za úspech firmy Ferrero vďačíme Lurdskej Božej Matke. Bez nej môžeme len málo urobiť.“
Ferrero je tretím najväčším producentom čokolády na svete. Vo všetkých pobočkách jeho firmy sa nachádzajú aj sochy Lurdskej Panny Márie. –zg-

Čím naša Cirkev trpí

Ak biskup nikdy nevyvolá odpor, nikdy sa nestretne s vlkom, tak sa zdá, že niečo robí nesprávne. Aj mlčanie najmä strážcov oviec, môže byť hriechom, ako hovorí pápež Gregor Veľký. … Reforma Cirkvi prišla vždy iba skrze veľkých a zdanlivo malých svätcov. Neprišla ešte nikdy zasadnutiami a múdrymi knihami, ale vždy len skrze mariánskych ľudí, ktorí v dialógu s Bohom hovoria: Hľa, som tvoja služobnica.

Em. biskup Andreas Laun, Salzburg

Salzburg, 2.1.2019 (kath.net/VISION2000) 024 381 – Ako sa má Cirkev? Ako vždy: diabol na ňu prudko útočí a – to je rozdiel k iným dobám – je výrazne úspešný aj tam, kde by sme to sotva čakali a to v takom rozsahu, ktorý médiá ako nejaké spravodajstvo z vojnovej oblasti naširoko podávajú a niektoré s pôžitkom rozvádzajú. Denne čítame o zneužívaní a kriminálnych činoch páchaných na deťoch a mládeži. Pritom sú medzi páchateľmi dokonca vysokí hodnostári Cirkvi. Ako to mohlo zájsť tak ďaleko?
Iste nie zo dňa na deň. Ja odpovedám: pôda pre tento výbuch Zlého bola už dlho pripravovaná. Dunenie vulkánu ohlasovalo už dlhšiu dobu jeho erupciu. Čo sa Cirkvi týka, začalo sa to zneisťovaním viery v jej hlásaní, čo sa oslavovalo ako právo na vlastný názor. Neposlušnosť v otázkach viery a proti poriadku Cirkvi sa zdala byť znamením odvahy a občianskej odvahy.
Potom ešte prišla revolta roku 1968, ktorá chcela zvrhnúť každú autoritu. A tento duch vnikol aj do Cirkvi, ako „satanov dym“, ako tento fenomén prorocky nazval dnes už svätý pápež Pavol VI. Katolícky konvertita a filozof Dietrich von Hildebrand hovoril obrazom z gréckej ságy o „Trojskom koňovi“, ktorý prenikol do Božieho mesta a v inej knihe o Cirkvi ako o biblickom obraze „spustošenej vinice“.
Napokon urobila svoje sexuálna revolúcia: Božie prikázania? Nie, sloboda, predovšetkým sexuálna sloboda, sloboda od všetkého nanucovania, alebo od všetkého, čo sa ako nanucovanie vykladalo. Životná forma mnohých ľudí sa tomu prispôsobila.
Práve v tom rozbúrenom čase uverejnil pápež Pavol VI. encykliku o antikoncepcii a potvrdil náuku Cirkvi bez toho, že by sa zmenila čo len čiarka. Cunami pobúrenia sa zodvihlo proti Rímu a pápežovi, ktorý sa odvážil niečoho takého!
V rámci Cirkvi vznikli tak zvané vyhlásenia rôznych biskupských konferencií, ktoré to mali upokojiť. A v istom zmysle to aj urobili. No zaplatili za to vysokú cenu. Povedali veriacim peknými slovami: Pápeža nemusíte poslúchať, vyššou autoritou je vaše svedomie a to môže prirodzene usudzovať inak ako ten muž v Ríme. Pritom si nevšimli, že svojimi vyhláseniami podnietili voľné šírenie nielen neposlušnosti, ale dokonca odklon od náuky Cirkvi.
V tejto spoločenskej a cirkevnej atmosfére mohlo aj homosexuálne hnutie sláviť úspechy až po dnešnú absurdnú ideu „manželstva pre všetkých“ a po teológov, ktorí realizujú zvrat cirkevnej morálnej náuky vrátane v oblasti homosexuality, ba dokonca potratu. Aby sexuálnu revolúciu doviedol k jej definitívnemu víťazstvu, vzal do rúk sexuálnu výchovu štát a tým pomocou školy zbavil právomoci rodičov aj Cirkev.
Jed sexuálnej neviazanosti spoločnosť zmenil a prenikol aj do Cirkvi. Iba tak možno pochopiť koľko sexuálneho zneužívania bolo aj v Cirkvi. Bolo iba slabou útechou pre katolíkov, keď počúvali, že oni, katolíci, sú iba malým segmentom z týchto páchateľov. Ale oni, katolíci, mali predsa náuku Cirkvi, najmä náuku sv. Jána Pavla II. a aj Božiu výzbroj, o ktorej hovoril sv. Pavol tak povediac pri ruke, aby mohli viesť duchovný boj, ktorý by mal podstúpiť každý človek. Potom by nebolo dnes toľko rozvodov, „divých manželstiev“, scestných foriem sexuálnej žiadostivosti, priam obdivovaných prípadov nevery a zmeny partnerov prominentov, pornografie, uvoľnenej televíznej zábavy o rozvodoch a druhých manželstvách a aj o ďalších partneroch. A to všetko vo forme zábavy. O zranení partnera, alebo detí sa sotva hovorí, bez hanby sa však vykladá o všetkom tom s podtónom, že by bolo netolerantné, arcikonzervatívne a smiešne takéto správanie odmietať. Ak toto všetko uvážime, prečo by sme sa mali diviť nad situáciou sveta a dokonca Cirkvi?
Zatiaľ čo sa právom poburujeme nad páchateľmi z radov kléru, tak sme merali očividne inou mierkou muža, ktorý sa otvorene hlási k pedofílii, dali mu dobre platené miesto v Európskom parlamente a nikto neprotestuje! Ba dokonca sme zabudli, že v Európe dokonca existovala strana, ktorá si dala za cieľ odkriminalizovanie pedofílie! Ak by dosiahla potrebnú väčšinu, bola by v prvej krajine Európy pedofília rovnako „legálna“ ako vraždenie nenarodených detí.
Kde zostali prívrženci tejto strany? Akoby takéto mlčanie nebolo tiež variantom zatušovania!
Mimochodom, keď sa biskupi, kňazi, teológovia podľa slov Izaiáša prejavujú ako nemí psi – obraz, ktorým si viackrát poslúžila aj sv. Katarína Sienska – je to s Cirkvou veľmi zlé: „Jeho strážcovia sú všetci slepí, nevedia (nič); všetci sú nemí psi, nevládzu brechať: blúznia, ležia, radi si pospia.“ A pritom by museli hovoriť z poverenia Ježiša, aj keď sa potom dostanú do situácie oviec „uprostred vlkov“. Z toho možno vyvodiť: Ak biskup nikdy nevyvolá odpor, nikdy sa nestretne s vlkom, tak sa zdá, že niečo robí nesprávne. Aj mlčanie, predovšetkým strážcov oviec, môže byť hriechom, ako hovorí pápež Gregor Veľký.
Nikto nevie presne, ako to všetko pôjde ďalej. Vo verejnej oblasti sa začalo nenávistné vyhlásenia súdne stíhať: Volanie Voltaira „Ecrasez l`infame“ – „rozšliapte zlých“ – ktorý pritom myslel na Cirkev a jej predstaviteľov, sa dnes stalo iba núdzovo zakrývaným programom mnohých médií a strán.
Boh však má, milí nepriatelia Cirkvi a milí „vševedkovia“, svoje vlastné metódy. Tie napomáhajú Božiu vec – niekedy dokonca bojmi, chorobami, zemetrasením, a cunami. Predovšetkým by ste sa však mali tak povediac báť jeho svätých a prorokov. Neobývajte sa, buďte radostní, keď boj prehráte, veď Boh chce aj vás ešte spasiť touto porážkou a vo vašej porážke. Ale nebuďte takí šialení, aby ste si mysleli, že môžete zvíťaziť nad Všemohúcim. To si mysleli už mnohí, ale stroskotali.
Katolíkom možno iba povedať: Reforma Cirkvi prišla vždy iba skrze veľkých a zdanlivo malých svätcov. Neprišla ešte nikdy pracovnými poradami, zasadnutiami a múdrymi knihami, ale vždy len skrze mariánskych ľudí, ktorí v dialógu s Bohom hovoria: Hľa, ja som tvoja služobnica, tvoj biskup, tvoj muž, tvoja žena v manželstve, tvoj športovec, tvoj obchodník, tvoje dieťa, tvoj dôchodca, tvoj človek v plnosti svojich síl, ktoré pochádzajú od teba, alebo tvoj chorý. Nech som ktokoľvek – nech sa mi stane podľa tvojho slova! Ak „všetci títo svätí“ niekedy budú môcť povedať „dokonané je“, Boh sa nad Cirkvou a svetom zmiluje ako nad ľuďmi zo Sodomy a Gomory po rozhovore s Abrahámom.
To je odpoveď na škandály v našej dobe? To, že môžeme dúfať, že Boh aj nám povie, ako ženám v ľude, ktoré sa stali neviestkami: „Ja sám uzavriem s vami zmluvu, aby ste spoznali, že ja som Pán.“ Ale nie aby sa to, čo sa deje, potláčalo, ale: „Potom si máte spomenúť, máte sa hanbiť a od hanby si už netrúfať otvoriť ústa, pretože ja vám odpustím všetko, čo ste urobili.“ Alebo triezvejšie formulované: Škandál bol a je hrozné porušenie zmluvy s Bohom, ale Boh pôsobí ďalej a neruší svoju zmluvu, ale obnovuje ju znova a znova až do konca sveta. To je naša nádej. Ona neuberá našu hanbu, ale umožňuje nový začiatok a víťazstvo duchovného boja, boja o čistú náuku Evanjelia proti „zmäteniu a hriechu“.

Potratová aktivistka: Potrat – súčasť Božieho plánu … !

USA, 2.1.2019 (LifeSiteNews) 024 380 – V USA vydali video so ženou, ktorá sa rozpráva s deťmi a už si ho pozrelo 82 200 ľudí. Je to súčasť série „Stretnutia s deťmi“ – typická indoktrinácia maloletých v oblasti „moderných tém“.
Najnovšie video je však zvláštne. Aktivistka za potraty, Amelia Bonow, ho nazvala „Kids Meet Someone Who’s Had an Abortion“ – (Deti stretávajú niekoho, kto bol na potrate). Amelia Bonow na ňom vysvetľuje deťom, prečo je potrat maličkých detí nielenže v poriadku, ale môže byť naozaj aj „súčasťou Božieho plánu“!!! Amelia Bonow, ktorá má nezvyčajne tvrdý výraz tváre, sa pýta dievčatka, či počulo o potrate. „Neviem presne, čo sa deje, ale vy idete a zbavíte sa dieťaťa,“ odpovedá dievčatko v rozpakoch.
A žena odvetí: „Ideš k lekárovi a on vsunie malú slamku do tvojho krčka maternice a potom vysajú tvoje tehotenstvo. Je to ako ísť k zubárovi, alebo tak. Je to vec, ktorá mi je nepríjemná a keď je bolo po tom, cítila som sa naozaj vďačná, že už nie som tehotná.“
Staršie dieťa sa opýta, prečo nepoužili kondóm. A žena odpovedá: „My sme robili, čo sa nám chcelo a potom sme sa zbavili dieťaťa – je to super ľahké. Čo nad tým uvažovať?“
Deti boli očividne zmätené a necítili sa dobre, no ona im vysvetlila, že sú situácie, ktoré sa proste vyskytnú a tie môžu neskôr viesť k potratu.
Africkému chlapcovi sa to nezdalo. Hoci považoval za istých okolností potrat za morálny, teraz cítil niečo iné: „Ak ste ľahkomyseľný, tak vtedy je možno potrat nesprávny!“ „Chceme, aby ľudia mali všetky tie deti?“ pýta sa žena a nespomenie, že aj to sú deti, ktoré sa vysajú z maternice. „Nie,“ odvetí chlapec. „Tak čo s nimi?“ „Dajte ich na adopciu,“ vyhlásil chlapec. Žena nesúhlasí – to by značilo, že by bola prinútená mať dieťa niekde vo svete. A naznačuje, že neverí, že je to život, dokiaľ sa dieťa nenarodí. A to napriek tomu, že počas tohto vymývania mozgu deťom vyhlásila potrat za riešenie nechceného dieťaťa. A deti ubezpečuje: „Myslím si, že to je súčasť Božieho plánu.“
Potom sa obracia na dievča, ktoré je katolíčkou. „Katolícka cirkev,“ poznamenáva dievčatko, „odmieta potrat, lebo to je ako zabiť dieťa“. Amelia Bonow – dospelá žena – sa ich pýta, čo si oni o tom myslia. Ošívajúc sa a pochopiteľne nervózne jedno dievčatko neisto odvetí: „Myslím si, že je to na vás.“ A druhé prikyvuje. „Cítim sa tým podporená,“ súhlasí žena s odpudzujúcim úsmevom.
Toto video je skutočne dôkazom o schizofrenickom prístupe modernej spoločnosti k vede a životu.

Ex-hovorcovia ochotní pomôcť plynulému prechodu

Vatikán, 3.1.2019 (kath.net/KAP) 024 379 – Prekvapujúco odstúpení hovorcovia pápeža sú k dispozícii na zabezpečenie plynulého prechodu vo vatikánskej Tlačovej kancelárii. Greg Burke a Paloma Garcia Ovejerová prejavili ochotu sprevádzať tento prechod, ako povedal provizórny vedúci kancelárie, Alessandro Gisotti, v stredu v Ríme. Tak strávili spoločne všetci traja Nový rok v kancelárii. „To si veľmi vážim,“ povedal k tomu Gisotti.
Američan Burke a Španielka Garcia zložili úrad na Silvestra iba dva a pol roka po pôsobení vo vedení Tlačovej kancelárie. Prefekt vatikánskeho oddelenia pre komunikáciu, Paolo Ruffini, vyhlásil, že na dokončenie interných reforiem je potrebná „rýchla zmena vedenia“. Pozorovatelia predpokladajú diferencie v oblasti smerovania práce s verejnosťou. –zg-

Vatikánski hovorcovia prekvapujúco odstupujú

Vatikán, 31.12.2018 (kath.net/KAP/red) 024 378 – Vedenie Tlačovej kancelárie prekvapujúco na Silvestra odstúpilo. Vatikánsky hovorca Greg Burke a jeho zástupkyňa Paloma Garcia Ovejerová sa vzdali úradu. Za prechodného vedúceho menoval pápež František žurnalistu Alessandra Gisottiho.
Rímsky korešpondent nemeckej televízie ARD Jan-Christoph Kitzler to na Twitteri komentoval:
„Obaja Greg Burke a @ Paloma G. Ovejerová odstupujú k 1. januáru. Ich problémom bola chýbajúca blízkosť k pápežovi a samostatné akcie pápeža. Počet personálnych zmien v tejto oblasti už nadobúda takmer rozmery zmien v aparáte Donalda Trumpa …!“

Predĺžená kríza? Vatikán stráca hovorcov

Burkhard Jürgens

Vatikán, 1.1.2019 (kath.net/KAP) 024 377 – Ťažký rok pre Vatikán zatemnený škandálom zneužívania a rastúcim odporom konzervatívnych cirkevných kruhov proti vnútornej reforiem sa končí novým škandálom: Obaja vatikánski hovorcovia na Silvestra odstúpili. Pápež František prijal odstúpenie Grega Burkeho, riaditeľa Tlačovej kancelárie Svätého stolca a jeho zástupkyne Palomy Garcie Ovejerovej, ako sa uvádza v stručnom ozname z pondelka. To, že vedením kancelárie bol poverený iba prechodne zamestnaný Alessandro Gisotti zodpovedný za sociálne médiá ukazuje predovšetkým jedno – krízu.
Výpovede zasiahli Vatikán niekoľko týždňov pred stretnutím biskupov o zneužívaní a prevencii, od ktorého priebehu veľa závisí pre Katolícku cirkev. Dokonca aj žurnalisti, ktorí dobre poznajú vnútorný život vatikánskeho sveta médií boli prekvapení – aj keď je medzi nimi málo tých, ktorí by Američanovi Burkemu a jeho kolegyni ich prácu boli závideli.
Keď obaja v auguste 2016 prevzali svoje posty v Tlačovej kancelárii Svätého stolca, pôsobilo to ako občerstvujúca kúra: Burke (* 1959) a bývalý korešpondent von Fox News, priniesol niečo ako čerstvý vietor do klerikálnej inštitúcie. Jeho o 16 rokov mladšia zástupkyňa, rozhlasová žurnalistka z Madridu, bola prvým ženským hlasom Vatikánu.
Obaja poznali svet médií a vedeli, čo si žurnalisti želajú. Brífingy sa stávali častejšie, ponuky interview mnohotvárnejšie. Burke a Garcia sa pokúšali postarších cirkevných hodnostárov naučiť, aby neprednášali na tlačových konferenciách siahodlhé texty, ktoré novinári už aj tak majú. Dokonca pre nich zriadili mediálny tréning.
No také malé reformy sprevádzali vždy aj ťažkosti. S dvomi desiatkami spolupracovníkov zostal štáb Tlačovej kancelárie zúfalo malý. Informačný tok zo Štátneho sekretariátu sa očividne nezlepšil, nehovoriac už o jeho zapojení do procesov plánovania a rozhodovania. Ak naďalej chýbala transparentnosť napr. vo vatikánskych financiách, nebola to vina Tlačovej kancelárie.
K tomu sa pridávali organizačné zmeny a personálne turbulencie. V priebehu reforiem médií priradili Tlačovú kanceláriu do nového komunikačného orgánu – ktorý ešte stále triedi svoje kompetencie. Jeho prvý prefekt kňaz Dario Vigano, sa musel v marci vzdať vedenia po tom, čo sa potkol o zverejnenie listu Benedikta XVI. Na jeho miesto nastúpil v júli žurnalista a laik Paolo Ruffini.
To, že počas synody biskupov v októbri mal Ruffini tlačové brífingy, dávalo tušiť, že v Tlačovej kancelárii sa nanovo rozdeľujú úlohy. V pondelok sa Ruffini prihlásil s vyhlásením, kde hovoril o odstúpení hovorcov ako o ich „autonómnom a slobodnom rozhodnutí“. Greg a Paloma, ako ich nazval, „prejavili významné nasadenie“. K dokončeniu mediálnej reformy je však potrebná „rýchla zmena vedenia“.
K personálnym prekvapeniam minulého týždňa patrilo aj menovanie Andreu Tornielliho, jedného z najskúsenejších talianskych vatikánskych korešpondentov, za redakčného vedúceho pápežského oddelenia pre médiá. To, či Tornielli prevezme aj úlohu hovorcu, nie je jasné. Nič nepoukazuje na to, že by mal s predchádzajúcimi hovorcami problémy.
Teraz vedie Tlačovú kanceláriu Alessandro Gisotti (44), doteraz koordinátor sociálnych médií vo Vatikáne. Predtým pracoval pre katolícky kanál TV2000, vysielač, ktorého vedúcim bol Ruffini. Takže médiá sú opäť v talianskych rukách.
Greg Burke sa rozlúčil niekoľkými odkazmi na Twitteri:
„V tomto bode prechodu vo vatikánskych komunikáciách si myslíme, že je najlepšie, ak Svätý Otec je úplne slobodný v zostavovaní nového tímu,“ napísal a dodal: „Nový rok, nové dobrodružstvá.“ –zg-

Taliansko: Počet utečencov klesol o 80 percent!

Rím, 31.12.2018 (KAP) 024 376 – Počet utečencov, ktorí pristali v Taliansku, poklesol v r. 2018 až o 80,4 percent oproti predchádzajúcemu roku. Ako oznámilo ministerstvo vnútra v Ríme na Silvestra, do talianskych prístavov prišlo 23 370 utečencov a migrantov. V r. 2017 ich bolo 120 000, rok predtým viac ako 180 000. Markantný pokles zaznamenáva Taliansko od júla 2017. Taliansko predtým uzavrelo dohodu s Líbyou, ktorá okrem iného obsahuje intenzívnejšiu spoluprácu v oblasti pobrežných stráží.
Podľa talianskej vlády žije v súčasnosti v prijímacích táboroch krajiny 136 000 migrantov. Medzi talianskymi regiónmi má najväčší podiel týchto osôb Lombradia – 18 600 – teda 14 percent. Tam vládne práve voči utečencom nepriateľská strana Lega. Druhá najväčšia skupina 12 450 migrantov sa nachádza v regióne hlavného mesta Latiu, za ňou nasleduje Kampania, Emilia-Romagna, Sicília a Piemont.
Viac ako pätina ilegálne pricestovaných migrantov v Taliansku pochádza z Tunisu – 5181. Spolu s utečencami z Eritrey – 3320, Iraku – 1744, Sudánu 1619 a Pakistanu 1589 predstavujú takmer 60 percent ľudí, ktorí sa doplavili na člnoch. Počet maloletých medzi nimi bol minulý rok 3534. To je o 77,6 percent menej ako v r. 2017 a o 86,3 percent menej ako v r. 2016. –zg-

Prestaňte s politikou otvorených hraníc v Európe

Viedeň, 31.12.2018 (kath.net) 024 375 – Pani Sahle-Work Zewde, nová prezidentka Etiópie v interview spolu s rakúskym kancelárom Sebastiánom Kurzom pre nemecké noviny BILD varovala pred zločineckými pašerákmi ľudí a jasne žiadala, aby ľudia zostali v Afrike:
„Nesmieme strácať vlastnú mládež. Musíme udržať doma ľudí, ktorí Etiópiu a Afriku vovedú do lepšej budúcnosti,“ povedala prezidentka. Žiadala tiež, aby sa jasne rozlišovalo medzi migrantami a utečencami.
Aj Sebastián Kurz by chcel, aby africká mládež zostala v Afrike a vôbec do Európy neprišla a povedal:
„Pri mojej ceste cez Afriku pred dvomi týždňami som počul o niektorých šéfoch štátov, ktorí jasne povedali: Prestaňte s vašou politikou otvorených hraníc v Európe. To ešte viac motivuje africkú mládež, aby sa vydala na cestu.“
Kancelár Kurz kritizoval, že cez sociálne médiá mnohí ľudia naletia na klamstvá prevádzačov a potom platia tisíce eur za nebezpečnú prepravu cez more. –zg-

OSN: Viac ľudí na úteku ako kedykoľvek predtým

Bonn, 30.12.2018 (KAP/KNA) 024 374 – Je ich toľko ako nikdy predtým – 68,5 miliónov ľudí na svete je na úteku. A tendencia je stúpajúca, ako oznámili z Pomoci utečencom OSN v nedeľu v Bonne. V Nemecku sa vyvinula diskusia o týchto faktoch a je stále emotívnejšia. Peter Ruhenstroth-Bauer, riaditeľ organizácie, hovoril o „extrémnom roku“ 2018. Politické riešenia mnohých kríz sú sotva v dohľade. „Popri núdzovej pomoci najmä v zime musí svetové spoločenstvo postihnutým ponúkať aj perspektívy.“
Veľmi kritická je situácia v Bangladéši, vo Venezuele, v Jemene a Južnom Sudáne. Kutupalong v Bangladéši je už najväčším utečeneckým táborom na svete. Ušli tam aj moslimskí Rohingovia z Myanmaru a v súčasnosti žije v tábore viac ako 900 000 ľudí.
Venezuela prežíva najväčší pohyb utečencov v modernej histórii Južnej Ameriky. Až tri milióny občanov opustilo krajinu pre katastrofálne zásobovanie a represie vlády. Spojené národy nedávno varovali, že v r. 2019 by mohlo dôjsť k ďalšiemu masovému exodu.
V Jemene hrozí hladomor. Už teraz sú dobré dve tretiny obyvateľstva – 20 miliónov ľudí – odkázané na humanitárnu pomoc. Táto najväčšia kríza sveta sa vyvinula takmer s vylúčením verejnosti, ako uviedol riaditeľ.
Z Južného Sudánu ušlo viac ako 2,2 milióna, Ďalšie dva milióny sú na úteku v rámci krajiny. –zg-

Juncker napomína k vecnosti v debate o migrácii

Berlín-Brusel, 30.12.2018 (KAP/KNA) 024 373 – Predseda komisie EÚ Jean-Claude Juncker varoval pred preháňaním v debate o migrácii:
„Zdá sa, že pri téme migrácie sme stratili našu schopnosť dávať veci relatívne do súvislostí,“ povedal pre noviny „Welt am Sonntag“. V porovnaní s krajinami ako Jordánsko prišlo do Európy menej utečencov, „a niektorí už vidia náš kontinent na pokraji zániku“, ako kritizoval a povedal:
„Integrácia utečencov súčasne predstavuje výzvu pre mnohé obce. Varujem predtým, aby sa označovali tí ľudia ako hlúpi, ktorí si vzhľadom na túto veľkú úlohu robia starosti. Pevne dôverujem, že EÚ má budúcnosť. Kto zájde na vojenský cintorín, môže tam vidieť, aká je alternatíva k európskemu dielu zjednocovania.“
„Procesy rozhodovania v EÚ prebiehajú niekedy príliš pomaly,“ pripustil Juncker. „No už dlho mám napriek tomu pocit, že sa náš kontinent nevyhnutne zrastá. Za minulé roky nadobúdam však stále viac dojem, že ľudia v Európe sa od seba vzďaľujú. Tieto priekopy sa nesmú stať príliš hlbokými,“ varoval Juncker. –zg-

Taliansko: Uverejnili vianočnú kázeň Ratzingera z r. 1978

Miláno, 30.12.2018 (kath.net/KAP) 024 372 – Taliansky denník „Corriere della Sera“ uverejnil úplnú vianočnú homíliu Jozefa Ratzingera spred 40 rokov. Pod titulom „Svet bez bolesti je neľudský. Preto sa Karol Marx mýlil“ dokumentovali noviny vo štvrtkovom vydaní homíliu, ktorú mal kardinál Ratzinger, mníchovský arcibiskup, vo Farnosti sv. Martina v Unterwössene v hornom Bavorsku. Text preložený do taliančiny je súčasťou knihy aj s nezverejnenými homíliami Ratzingera/Benedikta XVI., ktorá má vyjsť na Veľkú noc v Taliansku.
V homílii hovoril kardinál Ratzinger o vianočnom čítaní z Knihy proroka Izaiáša, ktorá sa začína slovami: „Utešujte, utešujte môj ľud!“ Pritom vyslovil útechu pre „zabudnutých a porazených“, a kritizoval okrem iného aj pokrytectvo mocných, ako aj tvrdošijný nacionalizmus, ktorý si prisvojuje Boha a chce z neho robiť svoj nástroj.“
Vtedajší arcibiskup súčasne varoval pred útechami, ktoré sľubujú svet bez utrpenia: „Taký svet je neľudský, pretože utrpenie patrí k bytiu človeka. Boh nevyhladzuje utrpenie zo sveta, on nemení systém, ako to požadoval Karol Marx. Boh skôr zdieľa utrpenie ľudí tým, že sa sám stal človekom. To je – pripúšťam – ťažký, ale v konečnom dôsledku lepší spôsob vykúpenia.“ –zg-

Vatikán za jednotný postup Cirkvi proti zneužívaniu

Vatikán, 30.12.2018 (kath.net/KAP) 024 371 – Vatikán chce na stretnutí predsedov všetkých biskupských konferencií vo februári pracovať na väčšej pozornosti voči obetiam zneužívania a lepšej prevencii.
Pri všetkých ohľadoch na lokálne rozdiely musí mať Cirkev spoločný postup, ako povedal štátny sekretár kardinál Pietro Parolin pre portál „Vatican News“ 29. decembra.
Na želanie pápeža sa stretnú predsedovia biskupských konferencií z celého sveta 21. až 24. februára vo Vatikáne, aby sa poradili o dôsledkoch škandálu zneužívania v Cirkvi. Podľa odhadov z vatikánskych kruhov je medzi biskupmi rozdielne povedomie o tomto probléme.
Kardinál Parolin povedal, že pozornosť účastníkov stretnutia by sa mala zamerať predovšetkým na to, ako vytvoriť bezpečné prostredie pre maloletých a chránené osoby v Cirkvi. Vyslovil sa za spoločný postup v oblasti sexuálneho zneužívania v celej Cirkvi a dodal, že aplikáciu postupu môže každý určovať podľa situácie na mieste, no vyjadril nádej, „že politika je pre všetky cirkvi jasná“. –zg-

Spovedné tajomstvo neporušil – väzenie pre kňaza!

Brusel, 29.12.2018 (kath.net/pl) 024 370 – Na mesiac väzenia a na zaplatenie symbolickej pokuty vdove bol odsúdený katolícky kňaz Alexander Stroobandt súdom v belgickom meste Brugge. Stroobandt mal telefónom a cez SMS kontakt s depresívnym mužom ohrozeným samovraždou, ktorého poznal osobne. Muž spáchal krátko na to tragickým spôsobom samovraždu. Vdova kňaza udala na polícii za zanedbanie poskytnutia pomoci. Kňazov právnik už ohlásil odvolanie a poukázal na to, že spovedné tajomstvo nemožno porušiť. –zg-

Ďalšie odhalenie: McCarrick zneužíval počas spovede

New York, 29.12.2018 (kath.net/pl) 024 369 – K ďalšiemu odhaleniu došlo pri výpovedi svedka – obete zneužívania bývalého kardinála Theodore McCarricka. James Grein, vyšiel na verejnosť s obvineniami proti McCarrickovi v r. 2018. Krátko na to bol McCarrick zbavený titulu kardinála.
Grein teraz pod prísahou pred zástupcami Arcibiskupstva New York 27. decembra vypovedal, že bol od veku 11 rokov zneužívaný McCarrickom, keď ten bol kňazom a aj neskôr, keď bol pomocným biskupom v Metuchene aj v Newarku. Informovala o tom „Catholic News Agency“ a uviedla, že svedok obvinil McCarricka, že počas spovede ho obchytával a sexuálne obťažoval.
Hovorca Arcidiecézy New York sa k tomu nevyjadril, ale poukázal na to, že to nie je proces arcidiecézy, ale proces Vatikánu. To potvrdil aj Greinov právnik, ktorý povedal, že zástupcovia arcidiecézy si vypočuli svedectvo ako „auditori“ alebo delegáti Svätého stolca. Právnik okrem toho poukázal na to, že Greinovi padla táto výpoveď veľmi zaťažko.
McCarrick bol priateľom rodiny Greinových a očividne Jamesa aj ako dieťa pokrstil.
Na webovej stránke Arcibiskupstva New York stále ešte nenachádzame v životopise McCarricka nijaký poukaz na masívne obvinenia voči bývalému kardinálovi. Odstránili iba titul kardinála a jeho menovanie za kardinála. A naďalej tam zostáva aj kardinálsky erb McCarricka vrátane vysvetlenia jeho významu.
Obvinenia zo zneužívania voči McCarrickovi uvrhli americkú cirkev do veľkej krízy, ktorej riešenie sa stále nijako nerysuje. Katolícki laici stále vyjadrujú zdesenie nad tým, že aj po zverejnení podrobností spracovanie vecí sa tak pomaly rozbieha. –zg-

Poprel portugalský biskup panenstvo Panny Márie?

Porto, 28.12.2018 (kath.net) 024 368 – „Kristus bol počatý Máriou a Jozefom ako každý iný človek … Panenstvo sa privádza do spojenia s Pannou Máriou iba ako metafora, aby sa ukázalo, že Ježiš je veľmi mimoriadna osoba.“
Vyhlásil to biskup portugalského mesta Porto, Manuel Linda, vo vianočnom interview pre portugalskú webovú stránku „Observador“. A ďalej povedal:
„Nikdy nemáme zdôrazňovať telesné panenstvo Panny Márie. Starý zákon síce opisuje Ježiša mnohokrát ako ´narodeného z Panny, dcéry Izraela, ktorá je jednoduchá, chudobná a pokorná´. No to sa vzťahuje iba na dokonalú zbožnosť tejto ženy. Dar byť Božou Matkou bol Márii daný, pretože má nerozdvojené srdce. Dôležitá je dokonalá odovzdanosť Bohu. Celkom iste existujú ženy s roztrhnutým hymenom, ktoré sú vzhľadom na svoju hlbokú zbožnosť viac pannami, ako mnohé iné, ktorých hymen je neporušený.“ vyhlásil biskup Linda.
Výpovede biskupa vyvolali kritiku v Portugalsku aj mimo neho. Biskup medzitým zaspätkoval a interview skorigovali. Kritickú výpoveď, ktorá Ježišovi pripisuje dvoch telesných rodičov priradili tretej osobe – kňazovi, ktorý telefonicky potvrdil, že výpovede sú od neho.
Biskup z Porte vyjadril voči „Observadoru“ zarmútenie z tejto interpretácie jeho myslenia o panenstve Panny Márie. Povedal, že verí v telesné a úplné panenstvo Matky Ježiša Krista. Vysvetlil, že vetou „Nikdy nemáme zdôrazňovať telesné panenstvo Panny Márie,“ chcel povedať, že panenstvo Márie nemá len telesný rozmer – hoci tento rozmer nemožno vylúčiť – ale aj teologický aspekt. „Nikto nevylučuje telesné panenstvo Márie,“ povedal a dodal, že sa priznáva k tomu, že Mária a Jozef nemali sexuálne kontakty. –zg-

Čo prinesie rok 2019 v Katolíckej cirkvi

Vatikán, 27.12.2018 (KAP) 024 367 – Pápež František bude mať v roku 2019 veľa pohybu. Už v prvom polroku ho čakajú zahraničné cesty do Strednej Ameriky, Arábie, severnej Afriky a na Balkán. O ďalších cieľoch sa ešte diskutuje. Ale aj vo Vatikáne stoja pred 82-ročnou hlavou Cirkvi viaceré výzvy. Synoda biskupov o Amazónii, ktorá zrejme vydá nový podnet k pretrvávajúcej debate o cirkevných úradoch, aj škandál zneužívania čakajú na riešenie v budúcom roku a s kontroverziami treba pritom rátať.
Pozitívny podnet pre všeobecnú Cirkev sľubujú Svetové dni mládeže v Paname 23.- 28. januára. Hostitelia zo strednej Ameriky očakávajú 200 000 mladých katolíkov zo 155 krajín.
O niekoľko dní neskôr sa pápež František vydá na návštevu Abu Dhabi, aby sa zúčastnil na medzináboženskom stretnutí. Po prvý raz tak nástupca apoštola sv. Petra položí nohu na Arabský polostrov – označenie „historická“ je pre túto cestu isté.
Koncom marca nasleduje návšteva ďalšej moslimami dominovanej krajiny – cesta do Maroka. Tam pôjde o dialóg s islamom aj o migráciu.
Oficiálne potvrdená je už aj návšteva Bulharska a Macedónska 5. až 7. mája a o ďalšej ceste do Afriky do Mozambiku a na Madagaskar sa dlhšie špekuluje. František sám hovoril okrem toho aj o Japonsku ako možnom cieli jeho cesty. No že by prijal pozvanie mocnára Severnej Kórey Kim Jong Una, sa zdá byť trocha dobrodružným predpokladom.
Na 21. až 24. februára povolal pápež do Ríma predsedov všetkých biskupských konferencií a predstavených rehoľných spoločenstiev na poradu o zneužívaní a prevencie pred ním. Ak sa toto štvordňové stretnutie nemá stať reklamným debaklom pre verejnosť, musí priniesť závažný pokrok v tejto téme. Vatikán „hrá s vysokým vkladom“ – tí biskupi, ktorí spoznali prinajmenšom rozsah tohto problému, sa zdajú byť globálne stále ešte v menšine.
V októbri 2019 slávi Katolícka cirkev na celom svete Františkom vyhlásený „mimoriadny mesiac misií“.
Na október zvolaná Synoda biskupov o Amazónii by sa mohla stať politickejšou, ako by sme mysleli: témou stretnutia biskupov, ku ktorým bude zrejme patriť aj brazílsky biskup rakúskeho pôvodu Ervín Kräutler, je na jednej strane ochrana životného prostredia a domorodého obyvateľstva. Na druhej strane ide aj o pastoráciu tohto regiónu so široko roztrúsenými kresťanskými farnosťami a súčasným nízkym počtom kňazov – zrejme teda pôjde aj o „povinný celibát“, zrušenie ktorého biskup Kräutler už dlhšie navrhuje pápežovi. Politická zmena moci v najväčšom štáte pri Amazónke – Brazílii – dodáva synode ďalší brizantný rys. Prezident Jair Bolsonaro totiž vôbec nemá záujem o ochranu dažďových pralesov ani o domorodé kultúry. … –zg-

Viedeň: Brutálny lúpežný prepad školských bratov

Viedeň, 27.12.2018 (KAP) 024 366 – Kardinál Christoph Schönborn sa vyjadril, že je hlboko zasiahnutý prepadnutím školských bratov vo Viedni. „Kostoly sú miestami pokoja a podpory pre ľudí – to nám zvláštnym spôsobom približuje Vianočné obdobie. O to smutnejšia je správa o brutálnom lúpežnom prepade,“ povedal viedenský arcibiskup vo štvrtok večer pre „Kathpress“. Bezprostredne po ukončení zásahu polície sa kardinál vydal na cestu, aby navštívil Rehoľu školských bratov v Školskom centre „De La Salle“ povedal:
„Vďaka Bohu sa toto v Rakúsku vyskytuje iba zriedkavo. Modlím sa za skoré uzdravenie zranených mníchov a za ľútosť páchateľov.“
Pri lúpežnom prepade boli podľa údajov polície zranení piati rehoľníci vo veku 56 až 68 rokov. Polícia pátra po dvoch páchateľoch, ktorí okolo 13.30 hod. vtrhli do katolíckeho kláštorného Kostola Maria Immaculata na Ulici Anton-Böcka. V tom čase nebolo v kostole veľa ľudí. Páchatelia však brutálne ohrozovali 68-ročného rehoľníka pištoľou, vyzvali ho, aby si ľahol na zem a vážne ho zranili údermi tupými predmetmi, ako povedal hovorca polície Harald Sörös. Mali padnúť aj výstrely. Postupne mu pribehli na pomoc ďalší bratia, ktorí boli takisto prepadnutí a zbití rôznymi predmetmi. Nakoniec všetkých piatich rehoľníkov páchatelia zhodili na zem a spútali.
Asi o 16.15 ľudia bola privolaná polícia, ktorá našla zranených. Všetkých piatich odviezli do nemocnice. Mal to byť plánovaný útok. Jeden svedok pre denník „Heute“ povedal, že jedného z páchateľov spoznal. Ten si kostol a okolie už v minulých dňoch obzeral.
Pri prehliadke areálu, ktorá trvala až do večera, polícia nenašla nijaké stopy po páchateľoch. Muži vraj hovorili cudzím prízvukom. Polícia po nich začala rozsiahle pátranie.
Už v ten deň predpoludním bola vo Viedni hlásená bomba pri Chráme sv. Štefana. Oblasť na krátko uzavreli no nič podozrivé sa nenašlo. –zg-

Anglikánsky zástupca u pápeža odstúpil

Vatikán, 27.12.2018 (kath.net/KAP) 024 365 – Po obvineniach z nevhodného sexuálneho správania odstúpil z úradu zástupca Anglikánskej cirkvi vo Vatikáne. Ako oznámila anglikánska tlačová služba (ACNS) 21. decembra, Dozorná rada Anglikánskeho centra v Ríme prijala odstúpenie arcibiskupa Bernarda Ntahoturiho (70). Už týždeň predtým bol tento z Burundi pochádzajúci arcibiskup suspendovaný.
K obvineniam voči arcibiskupovi nie je známe nič bližšie. Dozorná rada Anglikánskeho centra však vyzvala každého, „kto má do činenia s ochranou maloletých, alebo potrebuje podporu“, aby kontaktoval tím Cirkvi Anglicka zodpovedný za ochranu detí. –zg-

Thierse: „Potrebujeme svätý hnev pápeža“

Viedeň, 27.12.2018 (KAP) 024 364 – Za „viac svätého hnevu a o niečo menej egoistickej zlosti v politike“ sa vyslovil bývalý nemecký predseda parlamentu Wolfgang Thierse.
„Zatiaľ čo zlosť je sila, ktorá vychádza predovšetkým zo zúriaceho indivídua, hnev sa zameriava na nezriadené okolnosti, proti ktorým treba bojovať.
Nahnevaní občania idú na ulicu, pretože sa cítia osobne znevýhodnení. Kto je nahnevaný, vyjde na ulicu, aby protestoval proti chudobe a nespravodlivosti,“ zdôraznil politik SPD v interview pre katolícky časopis „miteinander“.
Príkladom politicky napomáhaného „kresťansko-jezuánskeho hnevu“ je pápež František, ako povedal Thierse. Jeho hnev sa vždy rozpáli pri „existujúcich nespravodlivostiach“ a zasadení sa za ľudskú dôstojnosť: „Ide o dôstojnosť dnešného človeka. Za toto sa zasadzovať je silný motív, na ktorý je zameraný kresťanský hnev. Tento hnev vidím u pápeža Františka. Z toho nutne nevyplýva politická zručnosť a človek sa tak môže stať cieľom útokov reálnych politikov. Ale my potrebujeme tento kresťanský hnev veľmi naliehavo.“
Hnutia ako „Pegida“ alebo „AfD“ naproti tomu špekulujú so zlosťou ľudí, im nejde o riešenie problémov, ale o vyvolanie zlosti. Nazlostený občan sa cíti osobne oslovený a zosadený v porovnaní s inými, ako napr. s utečencami – „sociálnymi príživníkmi“. To však nie je hnev, ktorý sa zameriava na hľadanie politických riešení pre všetkých, ako povedal Thierse.
V r. 1943 vo Wroclavi narodený politik Wolfgang Thierse bol v r. 1998-2005 predsedom a potom v r. 2005-2013 podpredsedom nemeckého parlamentu. Dnes je o. i. hovorcom „Kresťanov v SPD“ a členom Centrálneho výboru nemeckých katolíkov. –zg-

Rakúsko: Napätie pre silný prílev moslimov

Kardinál Schönborn: „Nechýbajú islamské hlasy, ktoré hovoria, že Európa je zrelým plodom pre islam!“

Viedeň, 27.12.2018 (kath.net/KAP) 024 363 – Kardinál Christoph Schönborn vo vianočnom interview pre „Standard“ zaujal postoj aj k problémom islamu a integrácii. Ak sú znalosti nemeckého jazyka predpokladom pre integráciu – a oni ním sú – tak musíme urobiť príslušné opatrenia, aby sa mohli aj nadobudnúť, ako zdôraznil vzhľadom na kurz šetrenia vlády v tejto oblasti.
„Nepodsúvam teraz vláde, že to nevidí. Sťažujeme sa, že napríklad mnohé ženy v komunitách migrantov ani po rokoch, niekedy ani po desaťročiach ešte stále nevedia po nemecky. Tým sú izolované a uvrhnuté len do svojej komunity. To je potrebné riešiť.“
Viedenský arcibiskup ďalej pripustil aj zásadnú problémy v spolunažívaní s moslimami. Uvoľnený vzťah s islamom sa stal dnes ťažším z jednoduchého dôvodu – demografického vývoja. To možno dobre vidieť na viedenských školských triedach. Pozrite sa do viedenských škôl, pozrite sa, ako sa rozchádza demografický vývoj kresťanských detí a moslimských detí – to je vážna téma. Nechýbajú islamské hlasy, ktoré hovoria, že Európa je zrelým plodom pre islam! Proti tomu niet všeobecného receptu, „ povedal kardinál Schönborn a zdôraznil:
„To sú triezve fakty. Chápem, že ľudia sa cítia byť ohrození. Ale riešením nie je teraz vypuknúť v paniku kvôli islamu.“ –zg-

Irak: Vianoce budú oficiálnym sviatkom

Bagdad, 27.12.2018 (kath.net/KAP) 024 362 – V Iraku sú Vianoce už národným sviatkom. Podľa medzinárodných médií tak vláda vyhovela prosbe chaldejského patriarchu v Bagdade, Rafaela Louisa Saka I. Deň 25. december už je sviatkom nielen pre kresťanov v krajine, ale aj pre všetkých občanov Iraku. „Veselé Vianoce našim kresťanským spoluobčanom, všetkým Iračanom, ako aj všetkým ľuďom, ktorí slávia Vianoce na celom svete,“ uvádza na Twitteri vláda.
Vláda v Iraku zmenila príslušný zákon o sviatkoch, ako informoval vysielač CNN 25. decembra. Podľa jeho údajov žilo v Iraku pred americkou inváziou v r. 2003 asi 1,4 milióna kresťanov. Odvtedy poklesol ich počet na 300 000 po tom, čo státisíce z krajiny ušli z krajiny kvôli nestabilite, hospodárskej kríze a najmä kvôli násiliu milícií IS.
Cez Vianoce je v Iraku na návšteve druhý muž Vatikánu, štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. Na Štedrý deň slávil polnočnú svätú omšu v Bagdade spolu s patriarchom Sakom. Predtým ho prijal aj premiér Adil Abd al-Mahdi. Parolinova návšteva potrvá do 28. decembra. Navštívi ešte severoiracký Erbil a malé kresťanské mestá na Nížine Ninive. Cirkevné kruhy v Iraku vidia túto návštevu v súvislosti s prípravami na možnú návštevu pápeža, ako informovala nadácia Pro Oriente 23. decembra. –zg-

Zneužívanie a sporné nariadenie Františka

Rím-New York (kath.net) 024 361 – Kňazi, ktorí boli v Cirkvi odsúdení za sexuálne zneužívanie, si v možnom kánonickom procese očividne budú užívať zreteľné úľavy v trestoch. Informoval o tom americký „Wallstreet Journal“ (WSJ) pred Vianocami. Podľa novín je za mierne tresty je zodpovedný pápež František a nariadil to úplne nepozorovane – verejnosť si to ani nevšimla. František si tak vyslúžil kritiku niektorých biskupov, ktorí chceli tvrdšie tresty. Podľa novín sa tým v súčasnosti zredukujú tresty u najmenej tretiny prípadov.
V roku 2017 kardinál Sean Patrick O’Malley, predseda Pápežskej komisie na ochranu detí toto jasne kritizoval, čo bolo možno dôvodom, prečo ho ako hlavného zodpovedného pre oblasť zneužívania vo Vatikáne zo stretnutia biskupov pripravovaného na február úplne vyradili.
Ostrá kritika pápeža Františka zo spomínaného dôvodu prišla aj od Marie Collinsovej, najznámejšej obete zneužívania v Írsku. Pre noviny povedala, že tieto opatrenia pápeža Františka odporujú všetkému, čo prisľúbil. –zg-

Vďaka Bože, za verných kňazov – hrdinov ako sv. Jozef

Claire Chretien

USA, 24.12.2018 (LifeSiteNews) 024 360 – Sv. Jozef sa často prezentuje v umení, či v betlehemoch ako starý, skôr krehko vyzerajúci muž. Bez ohľadu na jeho skutočný vek bol však všetkým iným, len nie slabým. Sv. Jozef bol tesár, čo naznačuje, že bol zrejme fyzicky zdatný. Čo je však dôležitejšie – mal silu zostať s Máriou dokonca aj keď zostala tehotná ale nie s jeho dieťaťom, počúval Boha a chránil rodinu, do ktorej prišiel Spasiteľ a učil sa o svete.
Mnohí kňazi a biskupi – reprezentujúci Ježiša Krista – ktorí dominovali v titulkoch v r. 2018, mohli byť mocní a mať kontakty, ale určite nestelesňovali skutočnú mužnosť, ako sv. Jozef. Niektorí zrádzali tých, ktorých mali viesť a chrániť. Iní klamali o svojich činoch. Niektorí kryli hriechy svoje i svojich priateľov po desaťročia. Všetko zatušovali, či vydávali ospravedlnenia, ktoré ťažko takými možno nazvať.
Skutoční silní muži našej doby sú menej povšimnutí, ako títo nehodní muži v sutanách a tieto hrozby s mitrami, ktorých činy sú zamerané na zredukovanie Svätej Matky Cirkvi na tlejúcu kopu ruín. Skutoční silní muži nie sú uznávaní a prezentovaní v médiách, či filmoch, ktoré ich často zosmiešňujú ako bezmocných hlupáčikov.
Silní muži našej doby – tí Jozefovia – sú kňazi, ktorí čelia prenasledovaniu mimo Cirkvi aj v Cirkvi za to, že sú verní Kristovi, no napriek tomu ticho žijú svoje povolanie a poslanie, aby kázali pravdu pre spásu duší. Verní kňazi sú pravými otcami, ako sv. Jozef, ktorí sa často ticho obetujú za svoje Božie deti. Oni sú tí, ktorí tak, ako sv. Jozef neohrozene nasledujú Božiu vôľu vo svojom živote a nezáleží na tom, kam ich táto cesta vedie a za akú cenu!
Je to práve príklad takýchto kňazov, ktorý učí mladších mužov, čo to znamená byť mužom – chrániť, zabezpečovať potrebné a viesť tých, za ktorých sú zodpovední v kultúre, ktorá je rozhodnutá oslabiť ich a zničiť ich mužnosť.
V tieto Vianoce ďakujem Bohu za mužov, ktorí sú tým, na čo boli stvorení – mimoriadne vernými kňazmi, ktorí obetujú svoje životy za duše okolo seba a ktorí napodobujú silu a nezištnosť sv. Jozefa.
V dobe, keď je toľko zmätenia o tom, čo znamená byť mužom alebo ženou a keď toľkí muži vo vedení Cirkvi zohyzdili Kristovu Nevestu, sú muži so skutočnou mužnosťou, ktorí reagujú na volanie byť vernými pastiermi, naozaj nesmierne dôležití!

Vianočný zázrak v Texase

USA, 24.12.2018 (kath.net) 024 359 – V Texase sa mal niekoľko dní pred Vianocami udiať vianočný zázrak. Informoval o tom „FoxNews“. Čo sa stalo? Texaskému 11-ročnému dievčatku diagnostikovali v júni masívny nádor na mozgu a zdalo sa, že je neliečiteľný. Dieťa sa zdalo byť nevyliečiteľne choré a bolo odsúdené zomrieť.
Niekoľko dní pred Vianocami však lekári úplne užasli, pretože tumor zrazu z mozgu zmizol! Lekári oznámili, že na to nemajú nijaké prirodzené vysvetlenie.
„Keď som to po prvý raz uvidela, pomyslela som si, že toto je neuveriteľné! Tumor už nie je identifikovateľný. To je naozaj skutočne nezvyčajné,“ povedala ošetrujúca lekárka.
Iné vysvetlenie však majú Gena a Scott – rodičia dievčatka. Celé mesiace sa modlili o zázrak a teraz ho očividne dostali ako vianočný darček. „Myslíme si, že našu Roxli uzdravil Boh!“ povedali šťastní rodičia. –zg-

Nebezpečné Vianoce v Pakistane

Islamabad, 24.12.2018 (kath.net/Fides) 024 358 – V pakistanskej mestskej časti Islamabad-Rawalpindi vyše 1500 policajtov počas Vianoc zaisťovalo bezpečnosť kostolov a kresťanských zariadení a ich okolia. Podobné nariadenia platili aj v iných mestách Pakistanu ako Karáči a Lahore, kde sa malo zabrániť teroristickým útokom. Mimoriadne nasadenie nariadili policajné orgány a polícia prezrela všetky kostoly a cirkevné zariadenia a pripravila ochranné opatrenia. –zg-

Ochrancovia života zachránili deväť detí koledami!

Chicago, 22.12.2018 (LifeSiteNews) 024 357 – Americkí aktivisti za ochranu života spievali vianočné koledy pred potratovými klinikami a zachránili tak najmenej deväť životov pred potratom!
Vo Wood Dale v americkom štáte Illinois, žena opustila kliniku, pred ktorou spievali koledy, prišla a povedala im, že sa s partnerom rozhodli dieťa si ponechať. Podobný prípad sa stal v Orange v štáte Kalifornia, kde žena dojatá koledami vyšla zo zariadenia potratovej organizácie „Planned Parenthood“ a povedala ochrancom života, že sa rozhodla dieťatko si nechať.
Ochrancovia života v Illinois doviedli pár do poradenského tehotenského centra a dali mu darček pre dieťatko. Ženu v Kalifornii takisto nasmerovali do poradne a dali jej na cestu darček – svetrík pre dieťatko.
Skupina organizuje koledovanie už 16 rokov na tému „Pokoj v lone“.
„Na 96 potratových klinikách sme prinášali vianočné posolstvo nádeje od New Yorku až po Kaliforniu,“ povedal vedúci akcie. Pred Vianocami mnohým ženám „prekazilo“ tehotenstvo plány na vianočnú dovolenku a tak sa rozhodli pre potrat. A tak sa aktivisti sústredili na tieto kliniky, koledovali a prinášali vianočné posolstvo nádeje asi v 30 štátoch USA a pomáhali ženám v kríze. …
„Planned Parenthood“ zavolala niekde na koledníkov aj políciu, ktorá im kázala rozísť sa. No ochrancovia života presvedčili policajtov o svojich pokojných úmysloch a ukázali im aj znenie príslušného zákona, takže polícia ustúpila a nechala ich nerušene ďalej šíriť posolstvo pokoja. …
Často sa pripájali ku koledníkom aj okoloidúci. Napríklad v Clearwateri na Floride potratový lekár opustil kliniku. V Billings Heights v Montane, mali koledníci so sebou aj živý betlehem s deťmi oblečenými za anjelikov a pastierikov a vyrozprávali príbeh Vianoc ženám s úmyslom ísť na potrat. … –zg-

Pápež František zablahoželal Benediktovi XVI.

Vatikán, 22.12.2018 (RV) 024 356 – Pred Vianočnými sviatkami prišiel Svätý Otec František zablahoželať emeritnému pápežovi Benediktovi XVI.
Navštívil ho v piatok 21. decembra vo večerných hodinách v jeho rezidencii vo Vatikánskych záhradách. Do kláštora Mater Ecclesiae zavítal Svätý Otec už za tmy, okolo štvrť na sedem. Zábery vatikánskeho fotografa z Vatican Media zachytávajú oboch mužov v spokojnom rozhovore v kreslách pri adventnom venci. -jb-

Briti nedokážu identifikovať Dieťa v Betleheme

Jonathon van Maren

Veľká Británia, 21.12.2018 (LifeSiteNews) 024 355 – Pred niekoľkými rokmi moja žena ešte ako slobodná pracovala v reštaurácii. Keď sa začal Advent jedna z jej kolegýň jej položila otázku, ktorá ju priviedla do údivu: „O čom sú vlastne Vianoce?“. Ako sa ukázalo, tá kolegyňa nikdy predtým nepočula vianočný príbeh. Nikdy nepočula príbeh o Pánovi Ježišovi – Dieťatku v jasličkách – Spasiteľovi narodenom v Betleheme, o pastieroch, anjeloch – o ničom! Vyrastala v kedysi kresťanskej krajine bez toho, aby kedy počula jeden zo zásadných príbehov kresťanstva.
Prichádzajúce generácie na Západe nielenže vyrastajú v po-kresťanskej kultúre. Oni vyrastajú v národoch, kde ich rodiny sa už po generácie odvrátili od každého čo len zdania kresťanskej viery — a stále viac aj od každého čo len zdania vedomostí o kresťanstve. Oni nielenže nevedia nič o kresťanstve, ale oni tiež nevedia, čo nevedia!
Napríklad noviny „Christian Post“ nedávno napísali, že prieskum inštitútu OnePoll ukázal, že 38% Britov vo veku 21 až 28 rokov nepozná identitu Dieťaťa vo vianočnom príbehu znázornenom v betlehemoch. Asi 37% nedokázalo identifikovať ani Máriu, či Jozefa. Menej ako 10% dokázalo vymenovať dary dané Ježiškovi Tromi kráľmi a niektorí dokonca verili, že Santa Claus bol nejako zapojený do tohto vianočného príbehu!
To by nemalo byť úplným prekvapením, veď len nepatrných 6% Britov možno označiť ako praktizujúcich kresťanov a s výnimkou malého zvyšku je kresťanstvo v Anglicku takmer mŕtve. Jedna z najväčších kresťanských ríš v histórii je teraz zaľudnená mužmi a ženami, ktorí ani len nevedia, že vianočný príbeh je príbeh narodenia Ježiša, alebo že jeho Matkou bola Panna Mária a pestúnom sv. Jozef. Táto nevedomosť je jednoducho ohromujúca.
Mnohí ľudia ešte nechápu nesmierny rozmer tejto straty. Strata kresťanstva je v prvom rade stratou základnej viery. No je to aj kultúrna strata, ktorá olupuje západnú civilizáciu o jeden z jej základných darov a eliminuje zásadnú časť západnej identity. Neuvedomovať si vieru, ktorá motivovala predchádzajúce generácie dve tisíc rokov, znamená byť odrezaný od našej vlastnej histórie mimoriadnym spôsobom. Jednoducho nedokážeme pochopiť, prečo sa veci diali tak, ako sa diali a že sme ochromení v našej schopnosti analyzovať súčasnosť a plánovanie budúcnosti.
Je to tiež intenzívna pripomienka, že civilizácia je neuveriteľne krehká vec. Kto by len pred niekoľkými desaťročiami uveril, že by bolo možné, aby deti Západu nepoznali vianočný príbeh? Neveriť v historickú presnosť Biblie, alebo v základy kresťanstva – to je jedna vec. Ale byť neschopný identifikovať Dieťa v jasličkách ako Ježiša? To je niečo iné. To nie je jednoducho skepticizmus. To je fantastická ignorancia.
O niekoľko generácií všetko, čo minulé generácie považovali za zaručené, môže byť stratené. Knihy možno odložiť nabok, príbehy zabudnúť, vieru odhodiť a o niekoľko desaťročí tá istá viera, ktorá vyslala tisíce misionárov udatne vzdorovať nebezpečenstvám v pohanských krajinách, môže byť vzdialenou spomienkou, o ktorej potomkovia nedokážu ani povedať, o čom to všetko bolo. Počas tohto Adventného obdobia by sme si to mali uvedomiť a ubezpečiť sa, že naše rodiny nepostihne rovnaký osud.

František k Medžugoriu: ‚Počúvajte Mons. Hosera!’

Medžugorje, 22.12.2018 (kath.net/jg) 024 354 – „Počúvajte Mons. Hosera!“ To mu prikázal pápež František, ako napísal páter Marinko Sakota OFM, farár v Medžugorí. Páter sa s pápežom Františkom stretol v decembri vo Vatikáne.
„Už pápež Ján Pavol II. mal veľkú dôveru v arcibiskupa Henryka Hosera, z Poľska pochádzajúceho vatikánskeho mimoriadneho vyslanca pre Medžugorie. To sa nezmenilo ani u pápeža Františka. Kto počúva arcibiskupa Hosera, počúva pápeža a Cirkev.“ To mu povedal pápež František, ako napísal páter Marinko a dodal: „Na stretnutí s Františkom som nadobudol dojem, že pápež vidí Medžugorie veľmi pozitívne.“ –zg-

Irak vyzýva utečencov v Nemecku k návratu

Irak, 22.12.2018 (kath.net) 024 353 – Iracká vláda vyzvala svojich krajanov – utečencov v Nemecku – aby sa vrátili do vlasti: „Dúfame, že občania sa dobrovoľne vrátia naspäť do Iraku,“ povedal iracký minister zahraničia Mohamed Ali al-Hakim po stretnutí s nemeckým kolegom Heikom Maasom v Bagdade. Informoval o tom „Focus“. Podľa ministra je bezpečnostná situácia v Iraku „výborná a stabilná“. „Irak je bezpečná krajina a my vyzývame našich občanov k dobrovoľnému návratu do našej krajiny,“ vyhlásil minister.
Kvôli IS ušli státisíce Iračanov do Nemecka. Do konca septembra ich bolo v Nemecku registrovaných 245 000. Minulý rok bola krajina oslobodená od IS. –zg-

Malta: Cirkev chce spoluprácu so štátom v ochrane života

Valletta, 21.12.2018 (KAP) 024 352 – Cirkev Malty chce užšie spolupracovať so štátom, aby mohla lepšie pomáhať tehotným ženám v kríze. Navrhol to arcibiskup Malty Charles Scicluna politikom vo vláde aj v opozícii, ako napísali noviny „Times of Malta“. Na dvoch stretnutiach s premiérom Jozefom Muscatom a opozičným lídrom Adrianom Deliom arcibiskup Scicluna povedal, že cirkev chce chrániť život a nie zatracovať, ale pomocou a solidaritou pomáhať postihnutým ženám v kríze, aby mohli niesť svoju zodpovednosť. Okrem toho je potrebné koordinované celonárodné úsilie na podporu týchto žien.
Malta je jedinou krajinou v EÚ, v ktorej sú potraty zakázané aj pri ohrození života matky. Za porušenie zákona hrozia tresty väzenia až do troch rokov.
V rozhovoroch arcibiskup Scicluna tiež pripomínal, že cirkev dohodla užšiu spoluprácu aj s hospicovým hnutím v krajine. Na to prepožičala napríklad aj pozemok, kde sa má zriadiť moderný hospic. Cirkev chce intenzívnejšie spolupracovať so štátom aj v oblasti psychických chorôb a terapií, aby si túto otázku spoločnosť viac uvedomovala. –zg-

Argentína: Prezident pripravuje biskupov na ťažkú dobu

Buenos Aires, 21.12.2018 (KAP/KNA) 024 351 – Argentínsky prezident Mauricio Macri varoval biskupov krajiny pred prehnaným očakávaním z hospodárskych reforiem jeho vlády:
„Máme pred sebou ešte niekoľko ťažkých mesiacov,“ povedal Macri podľa portálu „La Capital“ na stretnutí s argentínskymi biskupmi. No vyjadril aj pochopenie pre kritiku cirkvi pre chýbajúce výsledky v boji proti chudobe a povedal: „My tieto problémy neignorujeme.“
Delegácia biskupov, v ktorej bol predseda KBA, biskup Oscar Ojea Quintano z Diecézy San Isidro a arcibiskup Buenos Aires, kardinál Mario Poli, vyjadrila starosti z rastúcej chudoby krajiny. Podľa najnovších štatistických údajov žije 11 miliónov Argentínčanov v zlých podmienkach. Macri sa pokúša krajinu vyviesť z krízy tvrdými hospodárskymi reformami a úspornými opatreniami. Usiluje tiež o znovuzvolenie za prezidenta v r. 2019. –zg-

Kardinál Burke: Pápež musí prešetriť prípad McCarricka!

New York, 21.12.2018 (kath.net) 024 350 – Pápež musí prešetriť škandál okolo bývalého kardinála McCarricka! Požadoval to americký kardinál Raymond Burke v známej relácii televízie EWTN-TV pod názvom „The World Over“ a povedal:
„Som hlboko presvedčený, že Cirkev musí kvôli svojej vierohodnosti a predovšetkým zo starosti o duše ľudí prešetriť dôvod obvinení a urobiť primerané opatrenia u tých, ktorí tento škandál spôsobili. Konferencia o prípadoch zneužívania vo Vatikáne vo februári nemusí vydávať nové dokumenty, veď tu už existuje protokol. My máme cirkevné právo. My to máme v disciplíne Cirkvi už po stáročia – a síce korektný proces, ako k takým obvineniam pristupovať. To je potrebné iba aplikovať. Otázka, ktorú je to potrebné zodpovedať je, čo sa tu stalo a kto je za to zodpovedný. Nepotrebujeme nijaké nové dokumenty“!“
Kardinál Burke zdôraznil, že vo väčšine prípadov tu ide o homosexualitu. Väčšina prípadov sú homosexuálne akty páchané na mladých chlapcoch, alebo seminaristoch. Musí sa teda osloviť otázka homosexuálnej kultúry v klére, ako povedal kardinál. Zdôraznil však, že tým nechcel povedať, že všetci homosexuáli sa previňujú na deťoch a mladých mužoch.
Kardinál Burke jasne kritizoval aj dohodu Číny s Vatikánom a najnovší vývoj a povedal: „Ako môžeme vložiť výber kňazov do rúk ľudí, ktorí jasne Cirkev odmietajú, ba dokonca chovajú nenávisť voči Katolíckej cirkvi? Ako môžeme vložiť voľbu biskupov do týchto rúk? Táto dohoda je na veľkú škodu Katolíckej cirkvi!“ -zg-

O príhovore pápeža k členom Rímskej kúrie

Vatikán, 21.12.2018 (LifeSiteNews – Dorothy C. McLean, Lumen de Lumine) 024 349 – Pápež František 21. decembra v príhovore k členom Rímskej kúrie o. i. povedal:

„Kto je šťastný u jasličiek? Madona a sv. Jozef sú plní radosti: Dívajú sa na Dieťa Ježiša a sú šťastní, pretože po tisícerých starostiach dostali od Boha tento dar, s takou vierou a takou radosťou. Sú „preplnení“ svätosťou, teda radosťou. A vy mi poviete: Nuž čo! Je to Panna Mária a svätý Jozef! Iste. Ale nemyslime si, že to bolo pre nich jednoduché. Svätým sa nikto nerodí, ale stáva. A to platí tiež pre nich.“

Božia Matka sa podľa toho nenarodila ako svätá, ale posvätila sa až svojím životom? Ak teda sa nenarodila ako svätá, narodila sa s hriechom ?…
V dokumente Ineffabilis Deus sv. Pia IX. čítame:

Z týchto dôvodov Boh od prvopočiatku a pred všetkými vekmi vyvolil pre svojho jednorodeného Syna Matku, z ktorej si mal vziať ľudské telo a v blaženej plnosti času sa tiež narodiť jednorodený Boží Syn. …. Preto ju Boh tiež obdivuhodne štedro obdaroval – viac než všetkých anjelských duchov a svätcov – všetkými možnými nebeskými darmi pochádzajúcimi z pokladnice jeho božstva, aby tak bola celkom bez akejkoľvek poškvrny hriechom, celá krásna a dokonalá a aby v sebe mala takú plnosť dokonalosti a svätosti, ktorá v tých, ktorí stoja pred Bohom, nemá obdoby a ktorú nikto okrem Boha nie je schopný pochopiť. Bolo bez pochyby vhodné, aby žiarila vždy jasom dokonalej svätosti, aby bola úplne nedotknutá poškvrnou dedičnej viny a aby priniesla dokonalé víťazstvo nad starým hadom tak ctihodná Matka, ktorej sa Boh rozhodol dať svojho jediného Syna, ktorého plodí zo svojho srdca ako sebe rovného a ktorého miluje ako seba. Jej sa teda rozhodol Boh Otec dať svojho jediného Syna takým spôsobom, aby jeden a ten istý Boží Syn bol podľa prirodzenosti zároveň Synom Boha Otca i Panny, ktorú si sám vyvolil za svoju pravú a telesnú Matku a v ktorej chcel Duch Svätý spôsobiť, aby v nej bol počatý a z nej sa narodil ten, z ktorého on sám vychádza (Ieffabilis Deus 1. ) (…)
Nikto nech sa neopovažuje porušovať tento text nášho vyhlásenia a definície. Ak by mal túto opovážlivosť, aby tak robil, nech sa dozvie, že prepadne hnevu všemohúceho Boha a blažených sv. Petra a sv. Pavla, jeho apoštolov. (25)
Pius IX. Ineffabilis Deus ( Te Deum 5/12)

Pápež František sa v príhovore vrátil aj k téme, ktorú mnohí spájajú s jeho reakciou na odhalenia arcibiskupa Carla Vigana – toho „veľkého žalobcu“. Zameral sa na dve „trápenia“, ktoré Cirkev prežívala tento rok, ako povedal – a síce „na niektorých synov a služobníkov Cirkvi“. Prvým trápením bolo „zneužívanie sexuálne aj mocnárske, ktoré „klerici a zasvätené osoby“ spôsobili iným. Pápež František odsúdil toto zneužívanie použijúc kráľa Dávida, ktorý hriešne túžil po žene iného a jej manžela vystavil nebezpečiu smrti ako symbolu takýchto kňazov a rehoľníkov.
Druhým trápením, ktoré pápež oslovil bola „nevernosť tých, ktorí zrádzajú svoje povolanie, svoju prísahu, svoje poslanie a svoje zasvätenie Bohu a Cirkvi“. Spomenutie prísahy môže a nemusí byť narážkou na porušenie prísahy zachovať pápežské tajomstvo arcibiskupa Vigana, ktorú skladal, keď bol prijatý do vatikánskeho diplomatického zboru. No pápež František potom svižne prešiel k témam, ktoré má veľmi na mysli po tom, čo Viganò uviedol, že pápež vedel o zločinnom správaní kardinála Theodore McCarricka, ale napriek tomu ho povýšil. Podľa Františka títo nelojálni duchovní porušujúci sľuby „sa skrývajú za dobrými úmyslami, aby bodali svojich bratov a sestry do chrbta a rozsievali kúkoľ, rozdelenie a zmätok“. „Vždy si nachádzajú výhovorky vrátane intelektuálnych a duchovných, aby mohli nerušene kráčať po ceste do zatratenia.“
Dňa 3. septembra, keď svet čakal na reakciu pápeža na Viganòve obvinenia, pápež František mal homíliu, v ktorej povedal, že ticho je jedinou odpoveďou na „ľudí, ktorým chýba dobrá vôľa, na ľudí, ktorí hľadajú iba škandál, na tých, ktorí chcú iba rozdelenie, ktorí chcú iba ničenie.“
V tomto vianočnom príhovore k Rímskej kúrii František citoval sv. Augustína, aby podčiarkol, že títo nelojálni, sľuby porušujúci duchovní sú biskupi.
„Toto správanie nie je ničím novým v histórii Cirkvi. Sv. Augustín hovorí: ‘Myslíte si snáď, bratia, že kúkoľ nemôže vyrásť dokonca aj na stolcoch biskupov? Myslíte si snáď, že toto nájdeme iba nižšie dolu a nie vyššie hore? Nech nás nebesia uchránia predtým, aby sme boli kúkoľom! … Dokonca aj na stolcoch biskupov možno nájsť dobrú pšenicu, aj kúkoľ, dokonca aj v rôznych komunitách veriacich možno nájsť dobré zrno aj kúkoľ.“
Arcibiskup Viganò je iba jedným z mnohých biskupov, vrátane kardinálov, ktorí spochybnili rozhodnutia pontifikátu pápeža Františka. No po Viganòvom svedectve mal pápež rad homílií o „veľkom žalobcovi“. Teraz pápež bez vysvetlenia konštatoval, že slová sv. Augustína nám pomáhajú uvedomiť si, že „veľký žalobca“ je ten, kto prináša rozdelenie a pochybnosti a povedal:
„Oni nám pomáhajú uvedomiť si, že pokušiteľ, veľký žalobca je ten, kto prináša rozdelenie, rozsieva nezhody, vytvára nepriateľstvo, presviedča Božie deti a vnuká im pochybnosti.“
Potom tak ako ľavicové médiá vyhlásil, že za týmto rozvratom sú peniaze. Denník The New York Times vydal omylom takúto správu a táto falošná správa sa rozšírila.
„Za týmito rozsievačmi kúkoľa vždy nájdeme tridsať strieborných. Postava Dávida nás privádza k Judášovi Iškariotskému, ďalšiemu mužovi vyvolenom Pánom, ktorý predal svojho Pána a vydal ho na smrť.“
Porovnáva tu pápež seba, ako to zrejme robil v jesenných homíliách o „veľkom žalobcovi“ so Spasiteľom a Vigana s Judášom? Pápež hovorí o Judášovi ako o „druhom mužovi“, ktorý predáva svojho Pána. Ku komu teda prirovnáva Judáša?
Je udivujúce, že František porovnáva biblický symbol klerikálnych páchateľov sexuálneho zneužívania s biblickým symbolom klerikálnych porušovateľov prísahy a končí slovami, že tá druhá skupina je horšia.
„Dávid hriešnik a zradný Judáš budú vždy prítomní v Cirkvi, keďže reprezentujú slabosť, ktorá je súčasťou ľudskej bytosti,“ povedal František. „Oni sú ikony hriechu a zločinu páchaného tými, čo sú vyvolení a zasvätení. Spojení v závažnosti svojho hriechu sa však predsa líšia, keď dochádza k obráteniu. Dávid oľutoval a dôveroval Božiemu milosrdenstvu, Judáš sa obesil.“
Ak je Judáš Františkov symbol pre Vigana, možno toto porovnanie opísať iba ako šokujúce odsúdenie naznačujúce, že František je presvedčený, že Viganò je horší ako klerik, ktorý znásilňuje deti.
Pápež na záver povedal, že „duchovná korupcia“, ktorú opísal ako druhé trápenie, je „horšia ako pád hriešnika“. Citujúc Gaudete in Exsultate, konštatoval, že to je horšie ako toto upadnutie do hriechu, pretože je to pohodlná a seba uspokojujúca forma slepoty“. Všetko sa potom zdá byť prijateľné: podvod, nactiutŕhanie, egoizmus a iné subtílne formy egocentrizmu ‘lebo dokonca aj satan sa javí ako anjel svetla’…“.

Kardinál Marx: Kardinál Pell už nemá vplyv v Ríme

Mníchov, 20.12.2018 (KAP/KNA) 024 348 – Austrálsky kardinál George Pell podľa mníchovského kardinála Reinharda Marxa, člena pápežovej poradnej Rady kardinálov C 9 „už nemá nijaký vplyv v Ríme“. Predseda Konferencie biskupov Nemecka to povedal 20. decembra v mníchovskom Tlačovom klube. Vyhlásil, že Pella dobre pozná, no už takmer dva roky ho nevidel.
Austrálskeho kardinála pápež František 12. decembra prepustil z Rady kardinálov spolu s ďalšími dvomi kardinálmi. Formálne si 77-ročný Pell ponechal ešte post Vedúceho ekonomického sekretariátu Vatikánu.
Kardinál Marx povedal, že kardinál je od leta 2017 uvoľnený z úloh vo Vatikáne a odvtedy tam „už prakticky nepôsobí“.
Austrálsky kardinál sa vo vlasti bráni na súde proti obvineniam zo sexuálneho obťažovania chlapcov v 90. rokoch v Melbourne a vyhlasuje, že je úplne nevinný a chce sa rozhodne odvolať. Austrálska justícia uložila na proces úplný prísny zákaz informovania. Pápež urobil svoje rozhodnutie však už pred najnovšími správami z priebehu procesu, ako povedal kardinál Marx. –zg-

Putin varuje pred krvavým bojom cirkví na Ukrajine

Moskva-Kyjev, 20.12.2018 (KAP/KNA) 024 347 – Ruský prezident Vladimír Putin varoval pred „krvavými“ bojmi o vlastníctvo pravoslávnej cirkvi na Ukrajine. „Ukrajinský štát založením novej cirkvi priamo zasiahol do cirkevného života,“ kritizoval Putin 20. decembra na tlačovej konferencii v Moskve.
„Také niečo tu nebolo od čias Sovietskeho zväzu. Kyjev tým vyvoláva spory o Božie domy a porušuje náboženskú slobodu,“ povedal Putin. Kritizoval tiež americkú vládu, ktorá sa podľa neho „neprípustne zasadzovala za založenie novej cirkvi na Ukrajine“ a vyhlásil:
„Nová cirkev nie je nezávislá, ale podlieha Ekumenickému patriarchátu v Konštantínopole a Bartolomejovi I. Ten chce tým získať vplyv a predovšetkým zarobiť peniaze.“
„Pravoslávna cirkev na Ukrajine“ bola založená 16. decembra s podporou ekumenického patriarchu Bartolomeja I. a prezidenta Petra Porošenka. Vznikla z dvoch od Moskovského patriarchátu odštiepených cirkví. Tak bude na Ukrajine okrem nej aj „Ukrajinská pravoslávna cirkev“ podliehajúca Moskovskému patriarchátu.
Parlament na Ukrajine požaduje, aby náboženské spoločenstvá v krajine, ktoré Ukrajinu vojensky napádajú, sa premenovali a v názve udávali svoju príslušnosť, ako sa uvádza v novele zákona, ktorú schválilo 240 poslancov proti 31.
„Ukrajinská pravoslávna cirkev“ Moskovského patriarchátu musí preto do 4 mesiacov zmeniť svoj názov. Musí sa jasne označiť ako zahraničná cirkev. Zákon tiež obmedzuje armádnu pastoráciu Moskve vernej cirkvi.
Ruská pravoslávna cirkev a vláda proti tomu protestujú a obviňujú Kyjev z prenasledovania Moskve vernej cirkvi na Ukrajine. Kyjevská vláda jej už odobrala právo využívať významný kláštor na západnej Ukrajine.
Ekumenický patriarcha Bartolomej I. oficiálne uzná novú autokefálnu „Pravoslávnu cirkev Ukrajiny“ 6. januára.
Ruský patriarcha Kyril I. vyzval zasa hlavy 12 autokefálnych cirkví vo svete, aby ukrajinskú cirkev odmietli. –zg-

Biblista o pápežovej zmene Otčenáša

Rím, 19.12. 2018 (LifeSiteNews) 024 346 — Je želanie pápeža Františka zmeniť šiestu prosbu v Otčenáši oprávnené? Môže nás milujúci Boh uvádzať do pokušenia? Porozprávali sme sa so švajčiarskym biblistom a lingvistom pátrom Retom Nayom o nedávnom kontroverznom rozhodnutí Biskupskej konferencie Talianska na žiadosť Františka zmeniť preklad šiestej prosby Otčenáša „a neuveď nás do pokušenia“.
Páter Nay má doktorát zo Svätého písma na Pápežskom biblickom inštitúte a prednáša vo Švajčiarsku, Nemecku, Rakúsku a Česku. Je autorom komentára Proroka Ezechiela.
Páter Nay povedal, že ani v starej latinčine, ani preklady tejto prosby do taliančiny, angličtiny atď. nie sú problematické. Nový taliansky preklad nepovažuje za presný preklad z Evanjelia, ani nevidí ťažkosti, čo sa týka výpovede o Bohu, ktorý uvádza do pokušenia z hľadiska Svätého písma.

* * * * *

LifeSite: Ako zneli slová Ježiša v šiestej prosbe k Otcovi?
Fr. Reto Nay: Text máme v Novom zákone v starej gréčtine. Výraz „neuveď nás do pokušenia” je v Mt 6,13 a Lk 11,4 identický: καὶ μὴ εἰσενέγκῃς ἡμᾶς εἰς πειρασμόν. To znamená, že tu nemôže ísť o chybné podanie.

Ako je to so súčasnými prekladmi v taliančine a angličtine, ktoré sú podobné – „non ci indurre in tentazione“ a „lead us not into temptation,“ – „neuveď nás do pokušenia?
Katolícka cirkev používala spočiatku grécky originál. No to sa rýchlo zmenilo na latinské „et ne nos inducas in tentationem“, čo je doslovný preklad z gréčtiny. Tieto verzie sú výsledkom prekladu slovesa εἰσφέρω/εἰσενέγκῃς (= uviesť, vniesť do) a podstatného mena πειρασμός (= pokušenie, podrobenie skúške). Pôvodný text neponúka možnosť alternatívneho prekladu. Neviem o nijakom období v histórii Cirkvi, kedy by bol tento preklad spochybnený. Jednoducho niet nijakého gramatického, ani syntaktického dôvodu tak urobiť.

V najnovšom oficiálnom preklade Svätého písma do taliančiny schváleného Svätým stolcom, bolo toto spojenie zmenené na „neprenechaj nás pokušeniu“. Biskupská konferencia odhlasovala zmenu aj vo svätej omši. Čo si myslíte o zmene aj vzhľadom na kresťanské heslo „Lex orandi, lex credendi“ (zákon modlitby je zákon viery). Nevnáša tento preklad nové idey o tom, kto je Boh?
Nemám tušenia, odkiaľ sa nabralo „neprenechaj nás pokušeniu“. Deuteronómium 4,31 hovorí: „Lebo Pán, tvoj Boh, je milosrdný Boh; neopustí ťa a nezahubí a nezabudne na zmluvu, ktorú odprisahal tvojim otcom,“ a podobne Žalm 94,14: „Lebo Pán neodvrhne svoj ľud a neopustí svoje dedičstvo“. Ak je to pravda, prečo by sme sa mali modliť „a neprenechaj nás pokušeniu“. To sa zdá naznačovať, že Boh by nás skutočne mohol opustiť, čo je takmer rúhanie, lebo to kladie Bohu za vinu, keď ho my opustíme. Ale 2 Krn 15,2 hovorí: „Pán je s vami, kým ste vy s ním a ak ho hľadáte, dá sa vám nájsť. Ale ak ho opustíte, opustí vás.“

Taliansky vatikanista Sandro Magister informoval, že Biskupskú konferenciu Talianska nútil pápež František, aby urobila zmenu tejto prosby v Otčenáši vo svätej omši na jej novembrovom zasadnutí. Minulý rok sa pápež naozaj objavil na Konferencii biskupov a povedal, že taliansky preklad non ci indurre in tentazione „nie je dobrý“. Čo hovoríte na postoj pápeža vo veci takej dôležitej ako sú slová Pána Ježiša – Logosu — ktorý učil svojich učeníkov modliť sa?
Bol to nezamýšľaný účinok dogmy o neomylnosti pápeža (1870), že pápež bol zmenený na istý druh veštca. Nemecký filozof Georg W. F. Hegel (+1831) mal podobný názor na pruského kráľa, ktorého považoval za vtelenie ducha sveta – „Weltgeistu“. Ale sv. Pavol v 2 Kor 1,24 hovorí, že apoštoli „nepanujú nad vierou“.
Preto pápež nedostal od nášho Pána kompetenciu meniť vieru, či opravovať Otčenáš. Zmena v Otčenáši, či slov konsekrácie, vyvoláva dojem, že pápež je presvedčený, že je múdrejší než Božie slovo a teológovia a svätci pred ním. No ak to robí, podkopáva si vlastnú pozíciu. Prečo by sme ho mali v tomto počúvať, ak by ďalší pápež mohol znova prísť ešte s inou verziou? …

Hovoríte aj o vzťahu prosby ku koncu časov, ale ako sa týka táto modlitba pokušení v našom každodennom živote?
Koniec časov to je čas Cirkvi. Pre tých, ktorí žijú v Cirkvi a podľa Cirkvi znamená koniec časov ich „každodenný život“. Svätý človek prežíva vo svojom živote všetky dramatické znamenia konca časov, zlý človek to neprežíva, pretože žije ďaleko od Krista. A teda: „Veď všetci, čo chcú žiť nábožne v Kristovi Ježišovi, budú prenasledovaní (2 Tim 3,12). Toto prenasledovanie – tieto pokušenia sú súčasťou a znamením konca časov.

* * * * * * *

K DUCHU SVÄTÉMU: Pane, zošli svojho Ducha a obnovíš tvárnosť zeme! Pane, obnov svoje prvé Turíce. Ježišu, udeľ všetkým milovaným kňazom dar rozlišovania duchov, obdaruj ich všetkými svojimi darmi, rozmnož ich lásku, urob z nich neohrozených apoštolov a pravých svätých medzi ľuďmi.
Duchu Svätý, Bože lásky, príď ako mocný vietor do našich katedrál, do večeradiel, do najbohatších domov práve tak, ako do najpokornejších príbytkov. Naplň celú Zem svojím svetlom, svojou útechou a svojou láskou! … Príď a povzbuď ľudí v tejto dobe takej plnej úzkostí, osvetli neistú budúcnosť mnohých, upevni tých, ktorí ešte váhajú na Božích cestách.
Duchu svetla, rozptýľ všetky temnoty zeme, uveď blúdiace ovce do Božieho ovčinca, pretrhni oblaky prikrývajúce tvoje tajomné svetlo. … Naplň všetky srdcia svojimi premnohými a vzácnymi darmi, ó božský plod obety Kalvárie, … (Krátené: Marthe Robinová, Turíce 26. mája.1939)

K FATIMSKEJ PANNE MÁRII:
Najsvätejšia Trojica, Otec, Syn a Duch Svätý, s hlbokou úctou sa ti klaniame, Obetujeme ti najsvätejšie Telo, krv, dušu a božstvo nášho Pána Ježiša Krista, prítomného vo svätostánku. Pre jeho nekonečné zásluhy ťa prosíme, odpusť nám všetky hriechy. A nielen nám, ale aj všetkým našim priateľom i nepriateľom.
Pokorne ťa prosíme, odpusť nám všetky urážky, ktorých sa ti denne od nás dostáva. Odpusť nám aj tie, ktorými sme urazili Nepoškvrnené Srdce Panny Márie, ktoré ťa tak veľmi miluje.
Jej prostredníctvom ti obetujeme naše modlitby, obety a všetky dobré skutky ako náhradu za neprávosti, spáchané proti jej Nepoškvrnenému Srdcu.
Obetujeme ich tiež za našu mládež, jej rodičov a vychovávateľov. Prijmi ich aj za obrátenie hriešnikov, pohanov a našich bratov žijúcich v blude.
Vrúcne ťa prosíme, daj nám svätých kňazov, biskupov a apoštolov. Zveľaďuj a chráň svoje dielo, aby sme jednotne a horlivo pracovali za rozšírení Božieho kráľovstva na zemi. Nech sa vždy stane tvoja svätá vôľa.
Odovzdávame sa ti, obetujeme a zasväcujeme v spojení s Nepoškvrneným Srdcom Panny Márie.
Dopraj nám všetky milosti. Daj, aby sme ťa lepšie poznali a z lásky ti slúžili. Zmiluj sa nad dušami v očistci.
Nakoniec ti vrúcne ďakujeme, za všetko, čím si obdaril našu dušu a naše telo.
Nepoškvrnené Srdce Panny Márie, buď nám spásou. Kráľovná presvätého ruženca, oroduj za nás. Amen.
(S povolením cirk. vrchnosti Nitra č.1285/46)

Sv. MICHAL ARCHANJEL,
bráň nás v boji, buď nám ochrancom proti zlobe a úkladom diabla. Pokorne prosíme, nech mu Boh ukáže svoju moc. A ty, knieža nebeských zástupov, Božou mocou zažeň do pekla satana a iných zlých duchov, ktorí sa na skazu duší potulujú po svete. Amen. Sláva Otcu …

SLÁVNE KNIEŽA NEBESKÝCH VOJSK, svätý Michal archanjel,
chráň nás v boji a hroznom zápase, ktorý vedieme proti kniežatstvám a mocnostiam, proti vládcom tohto temného sveta a proti zlým duchom.
Príď na pomoc ľuďom, ktorých všemohúci Boh stvoril nesmrteľných na svoj obraz a podobu a ktorých draho vykúpil z moci satana.
Bojuj dnes Pánov boj s légiami svätých anjelov, tak ako si kedysi bojoval proti Luciferovi, vodcovi pyšných duchov a všetkých odbojných anjelov, ktorí boli proti tebe bezmocní a už nebolo pre nich miesta v nebi.
Učiň, aby anjel odpadlík, ktorý sa zmenil na anjela temnosti, a ešte sa stále plazí po zemi, aby nás zničil, bol zvrhnutý do priepasti spolu so svojimi nasledovníkmi. Dnes tento prvý nepriateľ ľudstva a vrah od počiatku znova nadobudol sebadôveru. Prestrojený za anjela sveta chodí so zástupmi skazených duchov, napáda zem a vyhladzuje meno Boha a Krista, plieni, zabíja a posiela do večnej záhuby duše, ktorým bola určená koruna večného života.
Tento skazený had je ako nečistý prúd, ktorý vlieva do ľudí so zvrátenou mysľou a spustnutým srdcom jed svojej zloby, ducha klamstva, bezbožnosti a rúhania a smrteľný dych nečistoty, neresti a ohavnosti. Títo prefíkaní nepriatelia ľudstva zaplavujú blenom a palinou Cirkev, nepoškvrnenú Baránkovu nevestu, a dotýkajú sa jej posvätných pokladov.
Ponáhľaj sa, nepremožiteľné knieža, na pomoc Božiemu ľudu proti vpádom zatratených duchov a dožič mu víťazstvo. Amen.

Nekonečný Bože, ty obdivuhodne určuješ úlohy anjelom i ľuďom. Prosíme ťa, pošli svojich anjelov, ktorí ti ustavične slúžia v nebi, aby nás ochraňovali v pozemskom živote. Skrze nášho Pána Ježiša Krista. Amen.

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *