Permakultúra

Otázka:
Pochválen buď Ježiš Kristus, rada by som sa Vás opýtala na pestovanie rastlín formou permakultúry. Vyzerá to veľmi pekne, ale niečo mi na tom nesedí – spomína sa tam napr. mandala, harmónia s prírodou, okolím, ľuďmi a pod ( nie je to náhodou fengšuej?).
Ďakujem za odpoveď.
Katarína

Odpoveď: 
Permakultúru nepoznám veľmi do detajlov, ale podľa mňa sama o sebe nie je zlá. Aj v tomto prípade sú zrejme rôzne smery a prúdy. Existujú aj také, ktoré do permakultúry vťahujú prvky východných náboženstiev a ich chápanie Zeme a mágiu prostredie, čiže feng shui. Tieto prvky samozrejme nie sú pre kresťana prijateľné. Určitá harmónia človeka s prírodou a Zemou má byť ale nie ako je to v Peru a Bolívii, kde chápu Zem ako Matku – božstvo a obetujú jej rôzne veci, aby si ju naklonili. Myslím si, že v permakultúre ide odfiltrovať tieto prvky. Ale niekedy za cenu, že budeme ignorovať prúd a tvrdenia tých, ktorí vnášajú do nej cudzie náboženské, prípadne okultné či šamanistické prvky. Isté prvky permakultúry nájdeme aj vo Sv. písme a v kresťanstve. Napríklad požehnanie polí, kropenie svätenou vodou, prosebné dni počas sejby, dožinky – ďakovné pri zbere, procesie k poliam, použitie exorcizovanej soli a jej vysypanie po obvode pozemku, varovania o nepoškvrňovaní zeme, state o úcte k dedičnej pôde… branie prvkov z poľnohospodárstva do podobenstiev a prirovnaní…

 

One thought on “Permakultúra

  • 17. mája 2021 at 9:48
    Permalink

    Permakultúra sa dotýka všetkých sfér ľudského života, nie len pestovania (práca s komunitou, alternatívna ekonomika, staviteľstvo…), rovnako tak aj duchovna. Počíta s tým, že človek pre svoj naplnený život potrebuje viac ako len hmotu, no neprikazuje, ani nevedie konkrétnym smerom, jedine k vzájomnej tolerancii. Pri permakultúre sa bežne stretávajú kresťania, ateisti, budhisti, moslimovia a rešpektujú sa.

    Samotné pestovanie v permakultúre má veľa rôznych techník a metodík, v princípe kombinuje poznanie našich starých mám, nové vedecké poznatky o pôde, rastlinách a ekosystéme. Niektorí ľudia to kombinujú s mystikou a rôznymi rituálmi, no to by pravdepodobne robili na základe svojho presvedčenia bez ohľadu na to, či používajú na pestovanie princípy permakultúry alebo nie. Permakultúra im v tom nebráni, ani ich k tomu nevedie.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *