Zázračné objavenie relikvií svätej Anny

Príbeh o relikviách sv. Anny je jeden z najlepších príbehov všetkých čias. Relikvie sv. Anny boli objavené na Veľkú noc v roku 792 nášho letopočtu, s pomocou postihnutého chlapca. Je to úžasný príbeh, ktorý sa spája so sviatkom sv. Anny. Nižšie je uvedená správa uchovaná v korešpondencii pápeža sv. Leva III., týkajúca sa záhadného objavu relikvií sv. Anny, v prítomnosti cisára Karola Veľkého.

Pozlátená socha sv. Anny víta pútnikov z celého sveta.

Štrnásť rokov po smrti nášho Pána boli kvôli prenasledovaniu kresťanov Židmi v Jeruzaleme poslaní na smrť sv. Mária Magdaléna, sv. Marta, sv. Lazár a ostatní kresťania a to tak, že ich naložili na loď bez vesiel a plachiet na stožiari a vypustili na šíre more. Napriek tomu so sebou opatrne vzali aj milované telo sv. Anny, matky Panny Márie. Obávali sa skazy a znesvätenia prichádzajúceho na Jeruzalem, pred ktorým ich Ježiš varoval. Keď s Božou pomocou loď zakotvila na pobreží Francúzska, malá skupinka svätcov pochovala telo sv. Anny v jaskyni, na mieste zvanom Apt na juhu Francúzska. Kostol, ktorý bol na tomto mieste neskôr postavený, sa začal v dôsledku vojen a prebiehajúcich náboženských prenasledovaní postupne rozpadať. Preto postupom času aj hrob sv. Anny upadol do zabudnutia.

Dlhé roky mieru, ktorý do južného Francúzska priniesla rozvážna vláda Karola Veľkého, umožnili ľuďom v obci Apt postaviť nový veľkolepý kostol práve na mieste, kde v minulosti stála kaplnka. Napriek náročnosti tejto stavby sa našla výnimočná snaživá pracovná sila, ktorej sa podarilo kostol dokončiť. V deň posviacky chrámu (Veľkonočná nedeľa v roku 792 nášho letopočtu) poctil Apt svojou návštevou aj Karol Veľký. Ani dlhá cesta ho neodradila od toho, aby bol prítomný na tejto posvätnej udalosti. Svoju nesmiernu radosť preto neskrýval.

Katedrála sv. Anny v Apte

Počas najslávnostnejšej časti ceremónie sa však stala nečakaná vec. Štrnásťročný chlapec, slepý a hluchonemý od narodenia, s pokojnou a tichou povahou – nečakane na seba, kvôli svojmu veľkému rozrušeniu, pritiahol pozornosť celého zhromaždenia. Vstal zo svojho miesta, prešiel uličkou až ku schodom vedúcim k obetnému stolu a za narastajúceho ohromenia celého kostola začal hlasne udierať svojou paličkou na jeden zo schodov. Jeho zahanbená rodina sa ho pokúšala vyviesť vonku, ale odmietal sa pohnúť. Napriek svojim utlmeným zmyslom sa s námahou pokúšal rozdrviť schod a ukázať prítomným ľuďom poklad, ktorý tkvel v jeho vnútri. S poslednou nádejou zdvihli všetci zrak na cisára, ktorý osvietený Božou milosťou vzal situáciu do vlastných rúk a požiadal robotníkov, aby odstránili schody.

Priamo pod schodom, na ktorý chlapec neustále búchal, bola objavená podzemná chodba. Hneď po vytvorení priechodu do neho sám skočil, v sprievode cisára, kňazov, ba aj robotníkov. Chodbou prechádzali len v prítomnosti slabého svetla sviečok, keď zrazu narazili na stenu, ktorá bránila ďalšiemu preskúmaniu chodby. Chlapec však naznačil, že aj túto stenu treba odstrániť. Po jej zrútení znovu pokračovali dlhou a tmavou chodbou. Keď prišli na jej koniec, našli hrobku, nad ktorou – na úžas všetkých – svietila zapálená lampa. Hrobka sa nachádzala v malom výklenku v stene a vyžarovala nebeský jas.

Akonáhle sa Karol Veľký v spoločnosti postihnutého chlapca a ostatných priblížil k lampe – zhasla. V tej istej chvíli sa stal neuveriteľný zázrak: chlapec – dovtedy slepý a hluchonemý od narodenia, začal vidieť, počuť a cítiť jednotlivé časti svojho tela.

„To je ona! To je ona!“ – zvolal a rozplakal sa. Nevedeli, čo tým myslel, ale užasnutý cisár aj tak zopakoval chlapcove slová. Jeho zvolanie počuli aj ľudia v kostole nad nimi, ktorí vzápätí padli na kolená a klaňali sa, pretože cítili prítomnosť niečoho nebeského a posvätného.

Po otvorení hrobky bola objavená rakva, v ktorej boli uložené relikvie zabalené v rubáši. Nad relikviami bol nápis: „Tu leží telo sv. Anny, matky slávnej Panny Márie.“ Na základe tvaru a štruktúry rubáša sa neskôr zistilo, že pochádzal z východu.

Ohromený Karol Veľký od tejto chvíle uctieval relikvie matky našej Nebeskej kráľovnej s hlbokou vďakou. Vo viere vytrval dlhé roky. Kňazi a obyvatelia Aptu, poctení toľkou milosťou, že si Boh vyvolil práve toto miesto pre nebeské zjavenie, hovorili tri dni len výnimočne a šeptom.

Cisár si následne zaobstaral presnú a detailnú správu o zázračnom objave, vypracovanú notárom, ktorú poslal pápežovi Levovi III. spolu s vlastným sprievodným listom. Tieto dokumenty, vrátane odpovede od pápeža, sú uchované dodnes. Boli mnohokrát overované na dôkaz o pravosti relikvií sv. Anny z obce Apt.

Zdroj: TU

17 thoughts on “Zázračné objavenie relikvií svätej Anny

 • 26. júla 2020 at 18:52
  Permalink

  Sv. Anna Starenka Božieho Syna, vypros aj mne a mojim deťom u svojej dcéry Nepoškvrnenej Panny Márie a nášho Pána Ježiša Krista oslobodenie a uzdravenie od všetkého zlého na duši, na tele a na srdci. Peter s rodinou

  Reply
 • 25. júla 2020 at 22:49
  Permalink

  Svätá Anna, ktorej meno nosím, oroduj za mňa a za celú moju rodinu. Pán Boh vie,čo veľmi potrebuje celá moja rodina.

  Reply
 • 15. apríla 2020 at 2:52
  Permalink

  Sv. Anna, prosím vypros upokojenie môjho brata v chorobe, prosím o pokojný život naplnený láskou a šťastím od Pana

  Reply
 • 13. novembra 2019 at 10:07
  Permalink

  Svätá Anna, patrónka moja, prosím o uzdravenie z dedičnej choroby pre celú rodinu, pomoc a dary Ducha Svätého, oslobodenie od závislosti fajčenia pre brata a ochranu pri práci a návrate z nej.
  Zlepšenie vzťahov v rodine. Pokoj vo svete. Uzdravenie tela a duše pre celú moju rodinu.
  Spásu mojich zomrelých rodičov,prosím oroduj za nás aj s tvojim manželom sv.Joachymom u Panny Márie a jej Syna. Ďakujem.

  Reply
 • 29. januára 2019 at 2:30
  Permalink

  Svätá Anna, prosím ťa uzdrav môjho syna,
  Milostivo Rač prosiť za ňho u svojej dcéry Márie, a u svojho vnuka Ježiša Krista

  Reply
 • 28. júla 2017 at 21:11
  Permalink

  Sv. Anna, vypros u nášho Pána uzdravenie Janky a všetkých, ktorí to potrebujú. Veľká vďaka.

  Reply
 • 26. júla 2017 at 17:54
  Permalink

  Sv.Anna prosim o uzdravenie môjho synovca,moje uzdravenie a vyprosujem o uzdravenie všetkych mojich milovanych na tele i na duši,prosim oroduj za nas aj s tvojim manželom sv.Joachymom

  Reply
 • 26. júla 2017 at 17:50
  Permalink

  Sv.Anna prosím za uzdravenie môjho synovca,pre seba prosím o uzdravenie avyprosujem uzdravenie na duchu i tele pre všetkých mojoch milovaných.

  Reply
  • 29. januára 2019 at 2:22
   Permalink

   Svätá Anna, mamka našej svätej božej rodičky, vypros, u svojej dcéry Márie a aj u svojho vnuka Ježiša Krista pre moje deti, veľa milosti, a prosím o uzdravenie tela i duše všetkých nás, nech budeme obdarovaní darmi duch svätého

   Reply
 • 25. marca 2017 at 20:28
  Permalink

  Milovaná sv. Anna, nosím Tvoje meno a modlím sa k Tebe ako k svojej patrónke, aby si mi vyprosila milosti u svojho vnuka nášho Pána Ježiša Krista. Prosím o príhovor za uzdravenie môjho manžela z ťažkej choroby.

  Reply
 • 13. marca 2017 at 22:36
  Permalink

  Sväta Anna, orodoj za nas, za pozehnanie rodiny, za mojich priatelov, ale aj nepriatelov. AMEN!
  Vdaka Ti sväta Anna.

  Reply
 • 13. marca 2017 at 20:02
  Permalink

  Sv. Anna prosím ťa vypros môjmu synovi Tomášovi milosť obrátenia a oslobodenia od fajčenia a dcére Barbore veriaceho,starostlivého, pracovitého a dobrého manžela. Veľmi ti ďakujem mama našej nebeskej mamy.

  Reply
 • 10. marca 2017 at 0:59
  Permalink

  Svata Anna prosim Ta o tvoh prihovor za obratenie manzela a syna a za jeho oslobodenie a uzdravenie.Bohu vdaka

  Reply
 • 9. marca 2017 at 20:49
  Permalink

  Svata Anna oroduj za mna a bud mi na pomoci.

  Reply
 • 8. marca 2017 at 21:44
  Permalink

  Svätá Anna, matka našej blahoslavenéj Panny Márie, orodujte za nás…

  Reply
 • 8. marca 2017 at 21:28
  Permalink

  Aj ja veľmi prosím Sv. ANNU a sv. JOACHIMA o pomoc milosť a orodovanie za celú moju rodinu. Veľká vďaka. Rudolf.

  Reply
 • 7. marca 2017 at 20:56
  Permalink

  Moja milovaná sv. Anna, mama našej Nepoškrvnenej Panny Márie oroduj za mňa aj za všetkých ľudí spolu so svojím manželom sv. Jochaimom.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *