Svedok škapuliara Panny Márie Karmelskej, Bl. Isidore Bakanja
Jeden z „najmenších bratov“ Ježiša sa narodil v severovýchodnom Zaire (vtedajšom Belgickom Kongu) niekedy okolo roku 1890. Jeho krstný záznam je prvým dokumentom o ňom, pretože bol priťahovaný ku Kristovi. Pokrstený bol 15. augusta 1909 v osemnástich rokoch prostredníctvom služby cisterciánskych misionárov. Isidor bol veľmi oddaný konvertita. Mal veľkú lásku k Presvätej Bohorodičke, ktorú vyjadril modlitbou ruženca a oddaným nosením hnedého škapuliara Panny Márie z hory Karmel. Pracoval pre bielych kolonizátorov ako pomocný murár. Nikdy nezabudol na lekcie misionárov z opátstva Westmalle v Belgicku. „Ježišovho nasledovníka musí charakterizovať modlitba a svedectvo kresťanského života. Mal by sa dať spoznať podľa ruženca a škapuliara.“
Mierny, čestný a od prírody rešpektujúci Isidor pracoval svedomite a modlil sa verne, ako to dosvedčovali mnohí nekresťanskí svedkovia. Často s ružencom v ruke hľadal príležitosti na zdieľanie svojej novej viery s ostatnými, a to až do tej miery, že ho mnohí vnímali ako katechétu. Definitívne opustil svoju rodnú dedinu, pretože tam neboli žiadni Kristovi nasledovníci. Vo väčšej osade našiel zamestnanie u agenta belgickej spoločnosti, ktorá kontrolovala gumové plantáže v regióne. Bol prijatý ako domáci chlapec – sluha. Mnoho z agentov boli vyhlásení ateisti, ktorí nenávideli misionárov kvôli obrane práv domorodcov a ich výpovediam o nespravodlivom zaobchádzaní s domorodcami, ktorá sa ich týkala. „Mon pere“ bolo pejoratívne meno, ktoré dostávali kňazi a všetko, čo súviseli s náboženstvom.
Isidor čoskoro zažil nenávisť agentov voči katolicizmu. Požiadal o dovolenie na návrat domov; povolenie bolo zamietnuté. Povedali mu, aby prestal učiť svojich spolupracovníkov, ako sa majú modliť: „Budeš sa modliť s celou dedinou a nikto nebude chcieť pracovať,“ zakričal na neho jeden agent. Isidorovi bolo povedané, aby sa svojho škapuliara zbavil. Keď to neurobil, bol dvakrát zbičovaný. Agent v jednom z jeho besnení skočil na Isidora, strhol mu škapuliar z krku a hodil ho na zem. Mal dvoch sluhov chlapcov, ktorí držali Isidora za ruky a nohy, a tretí ho zbičoval. Bič bol vyrobený zo slonovej kože s hrotmi vyčnievajúcimi na konci. Zvíjajúci sa Izidor požiadal o milosť. „Pane, môj Bože, umieram,“ zamrmlal. Ale kolonizátor stále kopal Isidora do krku a hlavy a nariadil sluhovi, aby ho ešte silnejšie bičoval. Po 100 údere prestali tí, ktorí asistovali, počítať počet úderov. Isidorov chrbát bol jednou otvorenou ranou; niektoré jeho kosti boli odhalené. Po bičovaní bol hodený so spútanými nohami do chaty na spracovanie gumy. Nemohol sa ani pohnúť, aby si uľavil. Pretože mal prísť inšpektor na kontrolu, bol Isidor vykázaný do inej dediny. Ale pretože nevládal chodiť, padol vedľa cesty a skryl sa v lese. Dovliekol sa pred inšpektora, ktorý bol pri pohľade na tohto moderného Jóba zdesený. Sám inšpektor zanechal písomnú správu o svojom dojme: „Videl som muža, ktorý vyšiel z lesa s chrbtom roztrhaným hlbokými, hnisavými, zapáchajúcimi ranami, pokrytými špinou, napadnutými muchami. Opieral sa o dve palice, aby sa dostal blízko mňa – nešiel, ťahal sa “. Agent sa objavil na mieste činu a pokúsil sa „to zviera zabiť.“ inšpektor mu však dokonca fyzicky zabránil. Vzal Isidora do svojej vlastnej osady v nádeji, že mu pomôže uzdraviť sa. Ale Isidore cítil smrť v kostiach. Niekomu, kto sa nad ním zľutoval, povedal: „ak uvidíš moju matku, alebo pôjdeš za sudcom alebo sa stretneš s kňazom, povedz mu, že umieram, pretože som kresťan“. Dvaja misionári s ním strávili niekoľko dní. Zbožne prijal posledné sviatosti. Povedal im dôvod svojho výprasku: „Biely muž nemal rád kresťanov …. Nechcel, aby som nosil škapuliar …. Kričal na mňa, keď som sa modlil.“ Misionári naliehali na Isidora, aby agentovi odpustil; ubezpečil ich, že už to urobil, a že k nemu nechová nenávisť. Toto „zviera mon pere“, tento konvertita za dva a pol roka dokázal, že vie, čo to znamená nasledovať Ježiša – dokonca až do takej miery, že bol zbičovaný ako on, dokonca až po nesenie kríža, dokonca až do bodu umierania. Misionári naliehali na Isidora, aby sa modlil za agenta. „Určite sa za neho budem modliť. Keď budem v nebi, budem sa za neho veľmi modliť.“ Jeho agónia – bolestivejšia ako skutočné bičovanie – trvala šesť mesiacov. Zomrel 8. alebo 15. augusta 1909, mal v ruke ruženec a okolo krku škapuliar Panny Márie Karmelskej.
Zdroj: ewtn, modlitba.sk, Obrázok: tamtiež