Ružence new age?

555V ostatom čase rozvírilo hladinu duchovného života u mnohých katolíkov vo svete video, ktoré varuje pred údajnými „ružencami new age“. Mnohí veriaci po jeho zhliadnutí zahodili alebo spálili svoje plastové ružence. Niektorí kňazi zorganizovali dokonca hromadné zbierky takýchto ružencov. Ale je táto hystéria okolo ružencov oprávnená?

Pri jednej prednáške o okultizme som si vypýtal od veriacich dva plastové ružence, ktoré zapadali do opisu z videa, uverejneného na internete. Boli podobné ale mali niekoľko odlišností.

Prečo ich niektorí považujú za okultné? Zástanci tejto mienky udávajú že: 1. Na krížikoch chýba nápis INRI. 2. Okolo kríža je ovinutý had. 3. Na konci ramien kríža sú štyri slnká. 4. Tieto slnká sú umiestnené v štyroch pentagramoch.

Ak by na ružencoch boli evidentné znaky new age alebo satanizmu, ako na ostatnej kňazskej rekolekcii spišskej diecézy potvrdil pomocný biskup Andrej Imrich, mali by sme ich spáliť. Ale sú na plastových ružencoch skutočne okultné symboly?

Na tých, ktoré som mal možnosť vidieť, boli tieto znaky, ktoré ale nie sú výslovne satanistickými znakkmi alebo symbolmi new age: 1. Nedostatok nápisu INRI. Tento fakt určite neznamená, že kríž je okultný. Takýchto krížov je v kostoloch alebo na ružencoch dosť. 2. Ovinutý had okolo kríža. Je symbol z knihy Numeri, kde Mojžiš na Boží príkaz vyzdvihol na žrdi medeného hada a každý pohryzený hadom, kto sa naň pozrel, bol uzdravený (porov. Nm 21, 8-9). Had na kríži znamená novozákonné vyplnenie tohto starozákonného predobrazu. Je symbolom hriechov a porážky „starého hada“ (Zjv 12, 9), ktorému Ježiš ako syn Novej Evy – Panny Márie, rošliapal hlavu (porov. Gn 3, 15). V skutočnosti na ružencoch, ktoré som mal možnosť vidieť, nebol had, ale tŕňový ker, ovinutý okolo kríža. Na krížikoch bolo vidieť tŕne, vyrastajúce z kra, ale nebola tam hlava hada.

3. Pri prehliadke som zistil, že sú dva typy spochybňovaných ružencov – tie, ktoré v ramenách kríža mali ruže a tie, ktoré tam mali slnká. O tom, že ruža na ruženci nie je okultný symbol, nemusím asi nikoho presviedčať. A podobne je to aj so slnkom. Veď Ježiš je „slnko spravodlivosti“ (Mal 3, 20) a „svetlo sveta“ (Jn 8, 12). O ňom sa v Apokalapse píše, že obyvatelia Nového Jeruzalema „nebudú potrebovať svetlo lmpy ani svetlo slnka, lebo im bude žiariť Pán, Boh…“ (Zjv 22, 5). Takže ani slnko samo osebe nie je symbolom satanizmu alebo new age.

4. Údajné pentagramy v ramenách v skutočnosti nie sú pentagramy. Autori spomínaného videa umelo pretínajú ramená kríža, aby im vznikli tieto satanistické symboly, ale v podstate tým vznikajú jednoduché päťuholníky, ktoré určite nie sú satanistickými symbolmi. Bez umelo vytvorenej pretínajúcej čiary majú konce ramien týchto krížov iba tri cípy, čo už vôbec nemá s pentagramom nič spoločné.

O čo vlastne ide pri celom tom rozruchu okolo ružencov? Jedno múdre poľské príslovie hovorí: „Kiedy niewiadomo o co chodżi, no to chodżi o pieniądze“ – Keď nevedno o čo ide, ide o peniaze. Skúsme uvažovať ako konkurenčná firma, ktorá vyrába ružence z dreva, kovu alebo kamienkov, ktoré sú podstatne drahšie ako tie plastové. Ako by mohli vytlačiť konkurenciu? Sú rôzne nákladné spôsoby reklám, distribúcie, podplácania alebo súdov. To trvá pomerne dlhý čas a úspech nie je zaručený. Alebo je tu jeden spôsob, ktorý prakticky nič nestojí a stačí na to jedno poobedie. Vytvoriť film z fotiek a niekoľkých videí, stiahnutých z internetu, v ktorom vysvetlím niektoré symboly na ružencoch z konkurenčnej firmy ako symboly new age. Dá sa to na internet a za pár hodín je to na celom svete. A to úplne zadarmo. Zbožní veriaci zahadzujú ružence, obchodníci rušia objednávky, pretože im takéto ružence už nik nechce kupovať a firma, ktorá ich vyrábala, to môže zabaliť.

Podľa informáciií, ktoré mám, spochybňované plastové ružence vyrábala istá talianska firma, ktorá v dôsledku tejto protireklamy skutočne skrachovala. Táto firma sa pritom nehlásila k okultnému významu použitých symbolov na krížoch, ale k ich kresťanskému významu.

Či za tým boli satanisti alebo new age, to neviem potvrdiť, ale jedni i druhí, ak by to chceli urobiť, určite by využili možnosť rýchlej a lacnej konšpiračnej teórie namiesto nákladnej výroby a distribúcie okultných ružencov, čo je pomerne drahý a zdĺhavý proces.

Keby boli na kríži tri šestky, ozajstné pentagramy, znak jin-jang, hákové kríže a podobne, určite ich spáľte, ale nie pokiaľ tam sú horeuvedené symboly, ktoré majú kresťanskú symboliku.

Videl som satanistické ružence, lenže tie mali kríž dole hlavou, bol na nich jednoznačný pentagram a namiesto desiatkov ich tvorilo súvislé množstvo guličiek. To je ale úplne niečo iné.

Nakoniec, čo by dosiahli predstavitelia new age alebo satanizmu, keby spomínané plastové ružence vyrábali a šírili do celého sveta? Veď ak sa veriaci úprimne modlí ruženec a nevie o pochybných znakoch, ktoré na prvý pohľad ani nevidno, jeho modlitba ide k Bohu a Boh ju prijíma, lebo „On hľadí na srdce“, na úmysel človeka. Aký osoh by mal z toho diabol?!

Odstránenie množstva ružencov vďaka konšpiračnej teórii a následného strachu veriacich z ruženca, je pre nepriateľov tejto modlitby omnoho účinnejší. Nenaleťme na túto kampaň proti modlitbe ruženca!

Pavol Hucík

15 thoughts on “Ružence new age?

 • 11. novembra 2014 at 13:43
  Permalink

  ked tu citam niektore komentare nevychadzam z uzasu

  ludia to ste fakt tak popleteni a sektarski?
  ved ruzenec sa mozete modlit aj na prstoch a aby niekto rozlisoval modlitbu na drevenom a plastovom ruzenci to je naozaj uletene a chore …
  co si myslite na com sa asi modlil pater Kolbe v Osviencime alebo mnozstvo nasich krestanov pocas 50 rokov v PTP pripadne v Jachymove ?

  ludia majte rozum a nedrzte sa sektarskeho myslenia (lebfebristov a sedesvacantistov pripadne Eliasovcov Dohnalovcov a podobne chore typy, ktore patria na psychiatriu)!

  precitajte si nazor exorcistu Jablonskeho alebo inych doveryhodnych ludi
  http://spravy.vyveska.sk/p/4007607377/vyjadrenie-patra-leopolda-jablonskeho-k-tzv-okultnym-ruzencom

  Reply
 • 23. januára 2014 at 19:48
  Permalink

  Temne symboly v zivote cloveka hladajuceho svojho Stvoritela nema co hladat,lebo tym vlastne kona proti Nemu,je toho daleko viac o com este netusite,preto upenlivo hladajte pravdu.Kym jedna skupina ludi si voli smrt ,druha zase zivot a inej cesty uz niet.“Kto hlada ,najde „je vystizne vyhlasenie Spasitela.Pravda sa nepovaluje vsade kade chodime.V case temneho stredoveku bolo prechovavanie Biblie trestane smrtou,teraz to uz samozrejme nehrozi no malokto po nej este siahne . Davajte velky pozor koho pocuvate . Satan a jeho demoni su nadpriemerne inteligentne bytosti ,ktorym sa clovek nemoze absolutne rovnat. Klamstva spriadaju obratnym sposobom a maloverny su ich lahkou koristou. V kazdom cloveku najdu jeho slabinu a cez nu zvedu ludsku dusu.Podvod na podvod je mozne prirovnat k typickej ruskej babke – matrioska.Kym ste upokojeny ,ze ste objavili nieco co ste doteraz mali pred zrakmi a nevydeli ste to a ste uz dalej v trvalom pokoji ,oni vas vedu este v niekolkych dalsich klamstiev.Je na vas ,ak tuzite po Panu Bohu a Spasitelovy ,aby ste od toho casu uz nikdy nepolavili .Ani jeden den nech nie je bez pomoci Ducha svateho. Len sila vacsia nez ich nam moze pomoct . Ak uprimne hladate pravdu ,Duch svaty sa vas ujme a uvedie vas do celej pravdy.Nehadajte sa a neskriepte ,ale všetko co sa deje vokol vas ,co prechadza vasimi zmyslali,co vy sami ostatnym ludom konate , konfrontujte z Bozim hlasom.Bozi poriadok je dokonaly ! Dochovane je nam Bozie slovo v svatom pisme, vyuzite kazdy svoj volny cas a namiesto pozerania napr. do televizora ,skumajte Boziu mudrost a budete prekvapeny ako sa postupne zacnete obracat k Pravemu Bohu . On je laskavy ,milujuci,ved uvazte ze Svojho Syna Vydal smrti na obetny oltar smrti ako vykupne za nas,aby nas zivot neskoncil na mieste kde vladne smrt a raz sa pominie ,ale aby pokracoval dalej vo vecnosti,v novom Jeruzaleme,na vrchu Sion pred tvarov nasho milujuceho Otca Stvoritela Pana Boha a Krala vsetkych narodov mocnosti a kniezatstiev Pana Jezisa Krista, Amen.

  Ježiš im odpovedal: Neblúdite preto, že nepoznáte Písmo, ani Božiu moc?.(Marek 12:24)

  Bedlite a modlite sa, aby ste neprišli do pokušenia. Duch je síce ochotný, ale telo je slabé.(Marek 14:38)

  Napokon posilňujte sa v Pánovi a v sile jeho moci. Oblečte sa do plnej Božej výzbroje, aby ste mohli obstáť proti úkladom diabla.Veď náš boj nie je proti krvi a telu, ale proti kniežatstvám, mocnostiam, vládcom tohto temného sveta a nadzemským duchom zla.Preto si vezmite Božiu výzbroj, aby ste mohli v ten deň zla odolať a tým, že všetko prekonáte, obstáť.Stojte teda! Bedrá si prepášte pravdou, oblečte si pancier spravodlivosti a obujte si na nohy pohotovosť na ohlasovanie evanjelia pokoja. Nadovšetko uchopte štít viery, ktorým môžete uhasiť všetky ohnivé šípy toho Zlého. Vezmite si aj prilbu spásy a meč Ducha, ktorým je Božie slovo. V každom čase v Duchu proste vo všetkých modlitbách a prosbách. Pritom vytrvalo bedlite a prihovárajte sa za všetkých svätých, aj za mňa, aby mi bolo dané pravé slovo, kedykoľvek prehovorím; aby som smelo zvestoval tajomstvo evanjelia, ktorého poslom som i v okovách, a slobodne ho ohlasoval, ako som povinný.(Efezským 6,10-20)

  Reply
 • 1. októbra 2013 at 13:00
  Permalink

  Myslím si, že nie je na škodu byť opatrný.
  Okrem toho nás Panna Mária v Medžugorí prosí modliť sa ruženec na drevených ružencoch, sú znakom kríža, na ktorom umrel Pán Ježiš

  Reply
 • 26. septembra 2013 at 22:34
  Permalink

  Mnohé kresťanské symboly (had, slnko, dokonca aj päťuholník = pentagram) sú ambivaletné t.j. majú kresťanský symbol alebo význam, ale aj pohanský alebo okultný, a teda je ťažko sa v tom orientovať. Vieme však, že niektoré veci vyžarujú pozitívnu energiu a chránia nás pred zlými silami (napr. posvätené predmety, predmety z kostola, od svätých ľudí, … ale existujú aj predmety s negatívnou energiou, ktoré nám môžu škodiť na tele – podkopávajú nám zdravie, alebo škodia aj duchovne, lebo nám môžu postupne znechutiť modlitbu, sviatosti, môžu začať pochybnosti o viere, existencii Boha, môžu narušiť vzťahy v rodine, atď. Sú to hlavne okultné alebo magické predmety (amulety, talizmany, liečivé kamene, okultné náramky a prívesky alebo aj tie spojené s poverčivosťou (červená šnúrka na zápästí proti urieknutiu), znaky diabla, znamenia zvieratníka, päťcípa hviezda s dvomi cípmi nahor, kríž dolu hlavou, znak jing-jang, egyptský kríž, sošky démonov alebo kultové sošky, orientálne tepané taniere s výjavmi zmiešaných zvieracích bytosti predstavujúcich démonov, liečivé pyramídy, rušiče patogénnych zón, vonne tyčinky…
  Preto sa pýtam, prečo máme teda riskovať, keď je veľa ružencov, ktoré sú v poriadku a bez takýchto rozporných symbolov? Alebo nám je ľúto pár EUR za lacnými plastovými ružencami?
  Otázka na exorcistu: Anulujeme zlo tým, že taký predmet posvätíme? Stačí to?
  Tiež sa pýtam: Aký dôvod bol na to, aby sa na ruženci objavili takéto ambivaletné symboly, keď to nie je už zvykom a ľudia to nepoznajú a nerozumejú tomu?
  Prečo to vyvolalo takú silnú odozvu a reakciu na katolíckych internetových stránkach? Bez vánku sa ani lístok nepohne, aj keď v súčasnosti sa takýmto spôsobom dá ovplyvňovať veľa ľudí. Ako nám môžu vyrábať ružence Číňania, ktorý nie sú kresťania? Malo byť cieľom takejto histérie uškodiť výrobcom, alebo je to spôsobené opatrnosťou ľudí na Západe, ktorý sú už skúsenosťami poučení, že nie všetko čo vyzerá ako dobré, je aj v skutočnosti dobré. Diabol je ľstivý had a stále hľadá nové formy, ako nás oklamať. Buďme opatrní, „Lebo nás nečaká zápas s krvou a telom, ale s kniežatstvami a mocnosťami, s vládcami tohoto temného sveta, so zloduchmi v nebeských sférach.“ Ef 6, 10.
  Moja úvaha je takáto: Ak si ľudia zvyknú na tieto ambivalentné (podľa slovníka cudzích slov = reagujúce v protichodných citových alebo vôľových postojoch vzhľadom na určitú osobu alebo predmet; orientovaný na dve strany; nerozhodný; podľa synoptického slovníka = dvojstranný; protikladný,neurčitý) symboly na takýchto ružencoch a budú ich považovať za kresťanské, tak potom ak im podsunieme neskôr aj pohanské alebo okultné predmety, tak to nespoznajú a príjmu ich bez výhrad. Je to nebezpečné najmä z toho dôvodu, že stratíme ostražitosť aj preto, že mnohí kňazi v tom nevidia potenciálne nebezpečenstvo.
  Treba sa zamyslieť aj nad týmto otázkami. Myslím, že by sa moli k tomu vyjadriť dominikáni, ktorí si podľa vzoru svojho zakladateľa s láskou osvojili ruženec ako prostriedok hlásania a objasňovania právd viery.

  Reply
 • 23. septembra 2013 at 12:23
  Permalink

  Pekný a požehnaný deň prajem. Mám naozaj pekný drevený ruženec s kovovým krížikom. Na spojnici ruženca je malý kovový basreliéf hlavy panny Márie, okolo ktorej je 12 hviezd. Problém vidím len v tom, že tie hviezdičky sú päťcípe. Sú také malé, že človek, ktorý už má trochu „opotrebované“ oči nerozpozná ich tvar. Prišiel som na to len keď som si zaobstaral okuliare na čítanie. Prosím Vás o informáciu čo s tým, lebo päťcípe hviezdy asi nie sú v poriadku, ale na druhej strane, samotný sv. otec František má v erbe žltú päťcípu hviezdu. A pokiaľ si pamätám tak päťcípa hviezda (pentagram) je okultným symbolom Zlého. Aby to nebolo celkom jednoduché, tak pannu Máriu nazývajú cirkevní otcovia Hviezdou morskou. A Morská hviezda, resp. hviezdica má päť ramien. Ak to viete objasniť tak Vás prosím o usmernenie. Vopred ďakujem. Jozef

  Reply
 • 20. septembra 2013 at 16:33
  Permalink

  Požehnaný deň, Pán nás miluje a ak sa modlíme ruženec na umelom, drevenom, alebo aj na ruženci z orieškov je to jedno, len nech sa ho modlime s láskou. Veď prisľúbenia pre ľudí, ktorí sa modlia ruženec sú obrovské. Veď náš Pán je nad všetkým zlom, je silnejší ako čokoľvek iné. Verme mu.

  Reply
 • 20. septembra 2013 at 8:21
  Permalink

  Tieto ružence mám doma asi 3. Všetky mám od o. Joza Zovka z Medžugoria, ktorý ich osobne posvätil. Kedysi dávno pod vplyvom udalostí v Medžugorí sa rozhodol, že každému človeku, s ktorým sa vo svojom živote stretne, podaruje ruženec a povzbudí ho k modlitbe. Robí to už dlhé roky. Chodia za ním tisíce pútnikov, počúvajú jeho katechézy a modlia sa s ním. Ružence rozdáva v neskutočných množstvách. Keby mal kúpiť drevené, asi by musel byť milionárom. Priznám sa, nemám plast veľmi rada, modlím sa na nich iba keď nemám poruke svoj drevený, ale mám ich stále odložené – ako spomienku aj do zásoby, keď k nám niekedy príde návšteva a chceme sa spolu pomodliť, prípadne ako darček niekomu, kto by veľmi potreboval a nemal svoj. Symboly – nesymboly, ak je raz niečo riadne posvätené, myslím, že už nemá v sebe „zlú moc“, ale Božiu. Kto je mocnejší??? Ak bez premýšľania vyhodíme posvätený ruženec, čo je vlastne väčší problém – ? Čo vlastne vieme o posvätených predmetoch?
  Neviem posúdiť dosah nejakého satanského symbolu, ktorý sa nachádza na posvätenej veci, až taký odborník nie som. Môj skromný názor však je, že ak by satanisti chceli škodiť nejakými ružencami ľuďom, tak by ich vyrobili bezchybné, presne také ako majú byť, bez akýchkoľvek zlých symbolov, a potom by ich nejako prekliali (alebo čo to vlastne robia). Na záver: namiesto vyhadzovania posvätených vecí by ste si mali dať všetko posvätiť, a nič vám nemôže ublížiť. V starých Dobšinského rozprávkach sa píše: čert sa bojí kríža a svätenej vody. Je to pravda. Nebojme sa ani my. Prajem všetkým Božie požehnanie.

  Reply
 • 19. septembra 2013 at 10:53
  Permalink

  Nerozumiem tomu. Po odoslaní dnešného príspevku sa tu objavil aj pôvodný, ktorý som písala včera. Keď som si pred chvíľou aspoň tri krát otvorila stránku, zistila som, že včerajší príspevok bol vymazaný, preto som hneď takto zareagovala. To len na vysvetlenie mojej, teraz zdá sa nezmyselnej reakcie. Ale všetko je to pravda, takže sa len ospravedlňujem za úvodné slová mojej reakcie, ak boli neprávom. Možno mám niečo s počítačom. Ale doteraz sa mi takéto niečo nestalo, preto to teraz neviem posúdiť.

  Reply
 • 19. septembra 2013 at 10:45
  Permalink

  Pekne pozdravujem! Vidím, že cenzúra funguje aj tu, kde by som si to nemyslela. Ďakujem za vymazaný príspevok. Pravda sa obyčajne nikomu nepáči. Škoda. Kde teraz hľadať niekoho, kto nás na duchovnej ceste bezpečne dovedie do Božieho Kráľovstva? Odporúčam prečítať si posolstvo z La Salette. To je schválené Cirkvou, teda žiadne bludy. Ale sedí to. Stále ma o tom presviedčajú reakcie kňazov, ktorí nemajú záujem o rozhovor o „Božích veciach“, nemajú záujem ísť „na hlbočinu“. Radšej sa prispôsobia väčšine a tak odobria kopec zlých vecí, medzi inými aj plastové ružence. Však? A to je cesta do záhuby. Bežný, radový kresťan je odkázaný sám na seba. Ešteže sa nás Láska Božia ujíma sama. Prepáčte, ale chcela som sa aspoň krátko podeliť s bolesťou srdca, keď som „sa tu už nenašla“. +!+!+!

  Reply
 • 18. septembra 2013 at 21:08
  Permalink

  Doplnok k predchádzajúcemu komentáru:
  Ospravedlňujem sa – našiel som na Vašej stránke aj článok o spomenutých „nevhodných“ symboloch a znakoch. Tu: http://modlitba.sk/?p=5833
  Ďakujem.

  Reply
 • 18. septembra 2013 at 13:25
  Permalink

  pekne dakujem za poucenie,lebo tomto svete clovek fakt nevie,ci robi dobre,alebo zle,este raz dakujem

  Reply
 • 18. septembra 2013 at 11:26
  Permalink

  Ďakujem za tento článok, ktorý zrejme upokojí nejedného držiteľa „nezávadného“ ruženca. Považujem za veľmi dobré ak sa upozorní na rozlišovanie medzi dobrými a zlými znakmi. Trochu mi v článku chýba upozornenie na skutočne „nevhodné“ znaky a symboly s ktorými by sme sa mohli stretnúť.
  Chcem však upozorniť na inú „závadu“ a to svietiacich ružencov alebo sošiek, ktoré sú zdravotne závadné, karcinogénne. Privítal by som článok aj na túto tému – vyjadrenie nejakého kompetentného (onkológa, genetika, …?).
  Samozrejme mám na mysli aj slová Písma o Božej ochrane „neublížilo im“:
  Evanjelium podľa Marka – kapitola 16
  18 hady budú brať do rúk a ak niečo smrtonosné vypijú, neuškodí im; na chorých budú vkladať ruky a tí ozdravejú.“
  Ďakujem.

  Reply
 • 18. septembra 2013 at 11:01
  Permalink

  Čudujem sa autorovi článku, ktorý má osobné skúsenosti s okultizmom, že evidentne jasné veci sa ešte pokúša obhajovať. Rada by som vedela, aký je to naozajstný pentagram, keď tieto umelé kríže obsahujú naozajstný pentagram. Myslím, že geometria nepustí, aj keby sme mali chuť zanietene akokoľvek pomôcť skrachovanej firme.
  Na druhom mieste ma zaujalo, ako si slovami Písma vieme obhájiť všetko možné. A presvedčila som sa na vlastnej skúsenosti, že dokážeme ním obhájiť aj hriech. To by bolo ale na jeden samostatný článok. Takže k veci. Slovo Božie čítame na to, aby nás Duch Boží formoval, aby nám ukazoval cestu konkrétne v našom živote. Keby sme boli použili Písmo na to, aby nám Duch Boží ukázal pravdu, aj ohľadom týchto ružencov, tak by sme boli prekvapení z Jeho odpovede. Určite by sa nepodobala tejto, ktorú nám tu autor článku predkladá a ktorú si sám vykonštruoval.
  Ja mám ale opačný zážitok, kedy mi Duch Boží dával do srdca výčitku, že prečo sa modlím na umelom, keď mám krásny drevený. A trvalo to dosť dlho, stále som na to mala svoje ALE, pre ktoré som umelý ruženec neodložila. Až pri tomto článku sa mi skutočne otvorili oči.
  Nevadí mi, že firma skrachoval, naopak sa teším, že sa takéto ružence už nebudú vyrábať. Nemáme predsa dávať Bohu len to najlepšie?!! Alebo treba šetriť aj na Ňom?!! A tak potom nemáme ani kúsok hanby Ho ponižovať tým, že dáme Najsvätejšiu Eucharistiu do plastových pohárikov?! (viď. SDM v Brazílii) TOMU, ktorý pre nás pripravil veci, o ktorých sv. Pavol píše: Oko ľudské nevidelo…atď., TOMU stačí plastový pohárik a plastový ruženec?!!
  Čudujem sa Vám, pán Hucík!

  Reply
 • 18. septembra 2013 at 9:22
  Permalink

  neni to rozhodne kampan proti modlitbe ruzence, i kdyz, souhlasim, teorie je prilis konspiracni na to, aby se brala vazne ve vsech bodech. pravda je mozna takova – vyrabeji je cinane, pro ktere je dulezity odbyt a zisk. a je jim jedno, kdo jejich ruzence koupi, jestli katolici, nebo new age blazni nebo satanisti. sama jsem tyto ruzence vyhodila,nevidim v tom nic skodliveho, koupila jsem obycejny dreveny a posvetila jsem ho..totez doporucuji vsem ostatnim. zadne prokleti na takovem ruzenci asi neni, ale nechci pouzivat stejnou vec, jako nejaka carodejnice

  Reply
 • 17. septembra 2013 at 22:25
  Permalink

  Ale aj tak zostáva ešte jeden symbol ktorý vysvetlený nebo a ktorý mi prekážal aj keď som dokázal prehliadnuť všetko ostatné. Hlava s rohmi naozaj na ruženci bola a tá myslím nemá nič spoločné s kresťanstvom.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *