Klenba postriekaná krvou
V severnom Taliansku na brehu rieky Padu leží mesto Ferrara, kde v bazilike „Santa Maria in Vado“ je stáročia uložený a chránený eucharistický zázrak, ktorý sa stal 28. marca 1171 vo vtedajšom prostom kostolíku, ktorý stál na mieste dnešnej baziliky.
Na Veľkú noc 1171 prevor portských kanonikov P. Pietro z Verony vystúpil k oltáru, aby celebroval slávnostnú omšu za asistencie rady duchovných a v prítomnosti mnohých veriacich v preplnenom kostolíku.
Keď pred svätým prijímaním zmienený celebrant pristúpil k lámaniu Hostie, vystrekol z nej prúd krvi a pokropil oblúk nad oltárom. Zázrak sledovalo množstvo prítomných veriacich. Niektorí tvrdili, že videli okrem krvi i hostiu krvavej farby, iní tiež postavu dieťaťa. Nesporný je fakt, že malú klenbu nad oltárom videli všetci poškvrnenú krvou, a to je viditeľné i dnes. Najstarší listinný dôkaz z roku 1197 je uložený v knižnici „Lamberthiana“ v Canterbury. Spoľahlivých dokumentov je veľa, okrem iných i bula pápeža Eugena IV. Z roku 1442.
Plastickým dôkazom Zázraku po storočiach je prekrásna a monumentálna bazilika „di S. Maria in Vado“, postavená v rokoch 1494 – 1518. Vo vnútri vedú dvoje mramorové schody ku kostolíku, ktorý ukrýva zázračnú Krv. Bazilika je trojlodná so šiestimi oblúkmi. Je vynikajúcim dielom renesančnej architektúry.
Starostlivosť o chrám bola v roku 1930 predaná kongregácii „Misionárov najdrahšej Krvi“, ktorá si uvedomila značné poškodenie budovy a v dohode s diecéznou komisiou pre „Arte sacra“ zahájila reštaurovanie pamätnej architektúry v roku 1957, ktorú dokončila v stanovenom termíne.
Bazilika Panny Márie „in Vado“ svedčí výslovne o trvalom presvedčení veriacich o Zázraku. V roku 1971 bolo slávené osemsté výročie Zázraku.
Bazilika bola v minulosti a je i dnes stálym cieľom pútnikov.