Svedectvo bývalého budhistu

Ja sám som pozýval v roku 2000 dalajlámu na Slovensko. Keby ste vedeli, koľko duší je v nebezpečenstve, mali by sme utvoriť v dobe prednášky modlitbovú reťaz. Václav Havel ako prvý z politikov prijal po 40 ročnej izolácii dalajlámu a pretrhol tým sieť jeho izolovania v indickej Dharamsale. Je mi zle, keď kresťan a katolík, ktorý je pevný vo svojich názoroch, môže nadšene písať o vyslovenom antikristovi, ktorý javí vonkajšiu i vnútornú posadnutosť diablom. To, že ho prijíma aj pápež, je veľké zlo, už som to napísal aj kardinálovi Tomkovi. Napísal som, ako dalajláma ešte aj počas ekumenického pobytu v Assisi si predstavoval, že on je najvyššie božstvo a pápeža dával do svojej mandaly kálačakry – zadelil mu pozíciu v mandale a de facto tým z dalajlámovho pohľadu urobil z pápeža sluhu.
S týmito vecami sa nezahráva! Ide fakt o čisté posadnutie osobnosti. Istá, možno budúca svätá, videla, že z dalajlámových úst vychádzajú čierne tiene. Keď sa prizrela bližšie, tak to boli zlí duchovia, ktorí sa dostávali do počúvajúcich a obsadzovali srdcia neveriacich. Kto by išiel na jeho prednášku, tak určite zhreší aspoň proti prvému prikázaniu.
Písal som kardinálovi Tomkovi o týchto veciach. Vatikán skúma tibetský budhizmus už od 17. storočia. Tibet je jediná zem, kde sa misionárom nepodarilo presvedčiť nijakého človeka. Jeden otec jezuita tam zostal až do smrti a písal spisy proti tibetskému budhizmu. Potom bol pre nás na dlhú dobu vydaný zákaz pricestovať do Tibetu. Nie je to nijaká krajina snov a mystiky. Mala síce veľa askétov, ale mnohí z nich dosahovali nadprirodzené vlastnosti práve osobným spojením s diablom. Budhista pri opakovaní mantry do seba pozýva démonov a diablov, aby ho priamo posadli. Napr. najznámejšia praktika tibetského budhizmu, tzv. chod sa robí na ich pohrebiskách, kde sa vôbec nejako nepochovávajú mŕtvi, ale kde sa krájajú ľudské mŕtvoly a hádžu telá supom. Toto isté robí v predstavivosti aj meditujúci, ale namiesto supom hádže kusy mäsa zo svojho tela démonom a svojim božstvám. Aj ja som v dzogchene robil tuto meditáciu, samotný text znie:
„Obetujem Vám svoje telo, mäso, krvavý koláč, srdce a mozog, odtínam si lebku a hádžem ho Vám božstvá lesov a vôd.“
Tieto meditácie majú pre každý obetný výraz svoju gestikuláciu a človek môže takto počas jedného dňa obetovať svoje telo i viac než 1000 x. Napr. už i v nižšej forme budhizmu v tzv. vajrajanovom budhizme existuje prípravná prax, ktorá sa volá ngondro a tá sa má urobiť po štyri razy 111 111 krát. 111 111 x sa máš hodiť na zem pred budhom, 111 111 krát sa máš stotožniť s božstvom Vajrasattva recitovaním jeho mantry, 111 111 máš obetovať budhom celý svet so Slnkom a Mesiacom a vôbec so všetkým, čo existuje podobe mandaly a 111 111 prosíš o ochranu predchádzajúcich mŕtvych ľudí – majstrov, aby ti zverili poznanie, aby si sa dokázal dobre stotožniť s božstvom v tzv. gurujoge. Až keď má človek hotové tieto 444 444 x obetované meditácie, tak mu môžu byť zverené ďalšie meditačné techniky. Tie ďalšie sú všetky na ten systém, aby človeka posadlo to či ono božstvo – doslova v textoch meditácií to ktoré božstvo – ktorých sú Tibete na tisícky – pozývaš do seba a tzv. sa transformuješ, čiže meníš na formu toho božstva. Vrchol je, keď v tomto božstve zotrvávaš aj v normálnom bežnom stave a robíš všetko ako božstvo, keď stratíš svoje ja a staneš sa božstvom. A ja hovorím o božstvách s náhrdelníkom z odseknutých hláv a prázdnych kapal – ľudských lebiek s obnaženým mozgom. Na vyhľadávači si môžeme pozrieť v obrázkoch božstvá ako vajrakila, ekajati, kalachakra, chakrasamvara, mahakala, guru gragpo alebo im podobné. Jedno z hlavných božstiev v dzogchene drží škorpióna, ktorý sa pripravuje bodnúť žiaka, a že vraj tak rýchlo ako jed škorpióna reaguje v tele, tak aj náuka dzogchenu zasiahne srdce nevedomého človeka a urobí z neho budhu.
Pre budhistov sme my kresťania tí menejcenní, aj v tibetskej knihe mŕtvych sa hovorí: „Nechoďte sa prevteliť na západ do krajiny hojnosti, kde však nevedomosť o budhovej náuke je veľká“ … .  Tento tibetský vajrajanovy budhizmus je jedno veľké Satanovo klamstvo. A  dalajláma podobne ako panchenlama alebo karmapa sú lámovia, ktorí sú od malička posadnutí zlými duchmi. Podľa ovocia ich poznáš . …
Budhizmus učí – budete ako bohovia. Pravý budhista je vlastne ateista, on verí v systém a v zákon príčiny a následku. Čím viac mantier, tým väčšmi sa identifikuje darca tela s „božstvom“. Dalajlámova sa vie dať do formy veľkého počtu božstiev, pričom za hlavné božstvá sa považuje tentrická kalachakra a avalokiteshvara. Avalokiteshvara je akoby prevtelený súcit, keď tento bodhisattva žil pred niekoľkými tisíckami rokov, dal si sľub, že keď nebude môcť pomôcť všetkým ľuďom na svete, tak nech sa jeho telo rozletí na tisíc častí. A tak sa aj stalo.
Myšlienky a idey malého vozu hinajany – napr. v thajskom budhizme – sú tiež už na pováženie, ale myšlienky mahayany, tibetského vajrajanoveho tantrického budhizmu, ktorý do seba transformoval pôvodne uctievanie božstiev bonu, pôvodného náboženstva Tibeťanov a hlavné techniky, ktoré vajrajanovy tibetský budhizmus predstavuje, to všetko je na najlepšej ceste k osobnému posadnutiu bežných ľudí diablom a démonmi.
Ja sám som od Lobpon Tsechu Rinpocheho, 17. Karmapu Thrinelay Theye Dorjeho a Namkhai Norbu Rinpocheho prijal viac než 60 rôznych iniciácií na pokojné a hrozivé božstvá – všetko je to o posadnutí. Stav, ktorý sa má cvičeniami dosiahnuť,  je „prázdnota“ t.j. stav budhu.
Budhova náuka hovorí, že myseľ človeka pracuje ako zrkadlo. Keď sa v nej nič nezobrazuje, tak je prázdna a táto prázdnota je stavom budhu. V praktickej aplikácii človek sa týmto neustálym snažením nemyslieť na nič, stane veľmi citlivým na vnemy a vnuknutia zlého ducha, ktoré potom posiela ďalej. Ja sám som bol svedkom, keď nám láma hovoril, že za chvíľku prídu tí a tí a mali takú a takú nehodu. Aj sa tak stalo. Ale keď sa ho jeden človek spýtal na čo myslí, nevedel odpovedať, lebo démoni nemôžu vidieť do myslenia druhých – ako hovorí cirkevný otec Evagrius Pontský.
Budhizmus je jedno veľké klamstvo, lebo úplne neguje Stvoriteľa. Má síce aj kategóriu bohov, ale tí sú smrteľní a napr. aj ten, čo sa prevtelí ako Brahma do najvyššieho hinduistického neba (hinduizmus a budhizmus majú rovnakú náuku o 6 sférach existencie – bohovia, polobohovia, ľudia, zvieratá, hlavní duchovia a pekelné bytosti) tak aj tento prevtelený do sféry bohov, a o to sa usiluje každý kto vyznáva hinduizmus, po miliardách a miliardách rokov musí aj ako boh zomrieť a kolobeh znovuzrodení sa opakuje znova. Pre budhistu je hlavné prevtelenie sa ako človeka a dosiahnutie nirvány. O dalajlámovi sa hovorí, že nirvánu – vyvanutie – by hravo dosiahol, ale zo súcitu s nami ľuďmi sa prevteľuje do sveta, aby nám mohol pomáhať. Je to najvyšší stav bodhisattvy, kedy prevtelenec zostáva pri ľuďoch, aby im pomáhal.
O tomto je viera v tibetský vajrajanový budhizmus. Budhisti hovoria, že stotožnením sa s božstvom a úplnou negáciou vlastnej osobnosti môže človek dosiahnuť stav nirvány – vyvanutia – kedy sa už v mysli neodráža nijaká myšlienka a človek sa po smrti už ďalej neprevteľuje do žiadnej oblasti. Tam už neexistuje nič, iba stav vševedúcnosti.  Túto vševedúcnosť si Tibeťania pletú so stavom, kedy sa človek dostáva pod vplyv mocnejších bytostí, ktoré mu môžu i slúžiť, ale vidno na tom jasne vplyv diabla, ktorý človeku prináša „vševedúci“ stav.  Budhista hľadá úplne vyvanutie, nirvanu, kedy v mysli už žiaden z obrazov nevyvoláva ďalšie prevtelenie a človek existuje už iba ako svetlo a vševedúcnosť sama.
Tak čo, kto z vás chce dosiahnuť stav naprostej prázdnoty, kedy sa ďalej neprevteľuje a je koniec „utrpeniu“???  Určite uznáte, že naša viera je ďaleko krajšia a nádhernejšia. Prisľúbenie Otcovo, a jeho láska je niečo diametrálne odlišné.  Ak Tibeťan robí dobrý skutok, robí to hlavne pre seba, lebo čím viac dobrých skutkov, tým lepšie prevtelenie.
Kto z vás sa ešte chce prísť pozrieť na dalajlámu na Pasienkoch, ktorému z úst vyletujú zlí duchovia a obsadzujú naše srdcia ?
Práve jeden zo znakov falošného „zjavenia“ je, že človek prežíva úžasnú náladu, úžasné šťastie pri zjavení a po zjavení nastupuje nepokoj. Takto je to aj s budhizmom. Keď som meditoval, prežíval som úžasné šťastie, ale keď som nepracoval s mysľou, mal som pocity úzkosti. Takto to je i počas prednášok dalajlámu. Diabli v pekle sa radujú. Nesmierne.

Stano Macák, bývalý budhista

19 thoughts on “Svedectvo bývalého budhistu

 • 25. mája 2019 at 0:46
  Permalink

  Co povedat cloveku ktory ociernuje a siri strach z neznameho? Co povedat ludom ktori tomu slepo veria bez toho aby hladali dokaz ?

  Ak by bol autor clanku skutocny budhhista nikdy by taky clanok nenapisal. Nie preto, že by bol buddhista ale preto, že jednym z pravidiel buddhizmu je nehovoriť a vyvarovať sa planému hovoru. T.j. Neohovarať, neklamať, nepoškodzovať slovom, nespôsobovať slovom ujmu. (Taktiez ani skutkom a ani myslienkou) … velmi podobne krestanstvu vsak? A ak je krestan, pravy krestan, tiez by takyto hanobny clanok nenapisal, presne z toho isteho dovodu. Ak by poznal a chapal slovo buddhovo alebo slovo kristovo, nikdy by taky clanok nenapisal.

  Kazdy krestan hlavne ten ktory sa ohana slovom bozim by si mal najprv precitat cele pismo svate, aby dobre vedel comu veri. Hned na to ako pismo svate docita by mal rozjimat o tom ako je mozne ze pismo svate a viera bola tolko krat v historii zneuzita na ukrutnosti. Pri rozjimani odporucam hladat suvislosti medzi tym co si vo svatom pisme precitate s tym ake zverstva niektori clenovia cirkvi v minulosti napachali priamo ci sposobili svojimi recami a tiez suvislost s tymto clankom. Tou spoločnou suvislostou je – ABSENCIA LASKY, SÚCITU A POCHOPENIA na strane jednej a na strane druhej obrovska davka ZASTRASOVANIA.

  A kazdy citatel tohto clanku, pred tym nez si spravi na tento clanok nazor by si mal precitat cele Slovo Buddhovo. Lebo to co je pre krestana Biblia, to je pre buddhistu Slovo Buddhovo. A az to precita, potom nech sudi buddhizmus, alebo autora tohto clanku.

  PS: Autorovi clanku odporucam precitat si v novom zakone co odpovedal Jezis farizejom, ked sa ho snazili obvinit ze uzdravuje a kona zazraky s mocou diabla. (napr. MT 12,26). Jezis vo vyzname hovori ze diabol nemoze konat dobro, vraviet dobro, mysliet dobro, ani mat dobry umysel lebo by tym sam seba oslabil. Ktokolkvek kedy pocul co hovori Dalajlama (na youtube je mnozstvo dostupnych videí) musi vidiet, ze hovori umiernene, rozumne so snahou spajat, v jeho slovach je snaha o pochopenie, porozumenie, súcit, solidarita. Tento clanok nie je nic viac ako hon na čarodejnice. Na nevinne carodejnice. V 21. storoči je to velmi smutné.

  Reply
 • 14. februára 2019 at 10:48
  Permalink

  Komentár k Marianovmu komentáru: Marian ty si chorý človek, rýchlo vyhľadaj pomoc psychiatra. Ty nemáš vieru ale nenávisť ku všetkému čo je živé. To čo ty nazývaš vierou je fundamentálny fanatizmus, nelíši sa v ničom od nenávisti Talibancov, ktorí odrezávaju nevercom hlavy. Si v rovnakom bahne z ktorého sa už nikdy nedostaneš. Ešte som nevidel toľko nelásky v Pavol nekázal ale učil a učiť neznamená rozkazovať. Kristus bol obyčajným láskavým človekom a kázal len lásku, a nekázal nikomu aby veril v neho ako v Boha. Máš to úplne popletené v hlave a nikomu radšej nič nehovor, lebo z teba lezú len myšlienky zloby a nenávisti. Je mi ťa nesmierne ľúto, pretože pre teba už niet spásy.

  Reply
 • 14. februára 2019 at 10:46
  Permalink

  Komentár k Marianovmu komentáru: Marian ty si chorý človek, rýchlo vyhľadaj pomoc psychiatra. Ty nemáš vieru ale nenávisť ku všetkému čo je živé. To čo ty nazývaš vierou je fundamentálny fanatizmus, nelíši sa v ničom od nenávisti Talibancov, ktorí odrezávaju nevercom hlavy. Si v rovnakom bahne z ktorého sa už nikdy nedostaneš. Ešte som nevidel toľko nelásky v Pavol nekázal ale učil a učiť neznamená rozkazovať. Kristus bol obyčajným láskavým človekom a kázal len lásku, a nekázal nikomu aby veril v neho ako v Boha. Máš to úplne popletené v hlave a nikomu radšej nič nehovor, lebo z teba lezú len myšlienky zloby a nenávisti. Je mi ťa nesmierne ľúto, pretože pre teba už niet spásy.

  Reply
 • 9. mája 2018 at 12:36
  Permalink

  dakujem za toto svedectvo Stana Macaka.Prosme spolocne Ducha svateho a neposkvrnenu Pannu Mariu aby sme skrze jeho Syna,jedineho Boha nasho Spasitela mohli spoznat pravdu.
  Ja tu pravdu smiem poznat.Vdaka ti Pane….Lebo v nikom inom niet spasy,iba jeden zomrel za nas na krizi a z mrtvych vstal.Jezis Kristus.Modlim sa za vsetkych uprimne hladajucich.klaudia

  Reply
 • 26. decembra 2017 at 18:55
  Permalink

  Jses bohuzel hlupak je mi lito

  Reply
 • 23. februára 2017 at 22:26
  Permalink

  Ešte niečo, a potom už navždy koniec.
  Nechcem nikomu hádzať hračky do smetí, dúfam, že kvôli tomu nebudete plakať.
  Budhizmus sa zaobíde bez budhu, aj bez obradov, náboženského náteru, liturgie, kňazov, a hlavne viery.
  To, že podlieha degenerácii, je pravda. To sa dialo a bude diať.
  Dôležité je ale to ako tí ľudia k tým veciam prišli? Tisícky rokov prevádzali experimentálne pokusy s ľudskou psychikou a vedomím. No a na niečo prišli. V nespočetných prípadoch sa to opakovalo, tak to zovšeobecnili.
  Naproti tomu vízie stredovekých kresťanských svätcov sa veľmi podobajú na psychotické symptómy, a spisy cirkevných otcov sú číre mentálne konštrukcie, ktoré sa nedajú dokázať, napísané čisto kvôli potieraniu konkurencie. A evanieliá sú zase mytologické príbehy – každá veta je od niekiaľ prevzatá, a prepisovaná snáď aj 50 x teda podľa všetkého ide o účelovú dobovú propagandistickú literatúru. A postava Ježiša – v tej dobe tam takých eschatologických kazateľov bolo veľa, a každý druhý sa volal Jošua. Ten zo stránok evanjelií sa zdá byť len literárnou fikciou, pravdepodobne je to súhrn viacerých žijúcich postáv. Tak sa píše dobrý príbeh. Nie? Je náhoda, že najlepší dnešní filmový scenáristi sú Židia?
  No a posadnutosť? A vari tomu dokáže nejaký obmedzený farár zabrániť? Kresťanská spirituálna prax vedie k posadnutosti, rovnako ako techniky budhizmu, hinduizmu, šamanizmu atď. Lebo princípy tých praxí sú rovnaké. Väčšinou sa to deje v kláštoroch, alebo šialenstvo letničných hnutí. Našťastie to ovce nevidia, lebo kláštory patria pod veľké cirkvy, no a tí ľudia nie sú na očiach. Na Atose 40 percentná šanca, že niekto schátra až na smrť, alebo doživotné bláznovstvo. To nie je dobrá reklama pre radových kresťanov.
  Môže byť námietka, že protestantské denominácie nemajú rehoľné rády, a preto sa u nich také javy nevyskytujú. Skúste sa trochu viac modliť. A uvidíte. To budú zážitky.

  Reply
  • 30. marca 2017 at 0:22
   Permalink

   Pokoj a dobro, Juraj 🙂
   Myslím, že rozdiel medzi kresťanstvom a buddhizmom krásne vysvetľuje video s osobným svedectvom bývalého „osobného sekretarára“, učeníka indického guru https://m.youtube.com/watch?v=R3oKUDkpTpU

   A ku kresťanskej Eucharistii. Je mi veľmi ľúto, že si nepochopil pravý význam Eucharistie. V Eucharstii sa nám dáva Ježiš Kristus sám, je to najvyššia obeta Jeho lásky, kedy obetuje svoje Telo a Krv, aby sa s nami zjednotil a tak môžme budovať intímny vzťah s Ním. A k prijatiu Eucharistie predchádza ľutovanie hriechov, svätá spoveď, kedy sa pokoríš, vyznáš svoje hriechy a skrze Kristovu obetu a lásku si ospravedlnený pred Bohom Ockom.

   Je aj zaujímavé si porovnať buddhistické učenie o stvorení sveta s kresťanským. – https://m.youtube.com/watch?v=d4EaWPIlNYY ak by si však nerozumel, tu je aspoň veľmi stručné zhrnutie (no prídeš o veľa)
   http://mojpribeh.sk/pribeh/dr-hugh-ross/.

   Nemohla by som o tom písať, keby som sama nezažila skúsenosť s Ježišom a Jeho láskou. Tiež som bola hľadajúca a odklonená od kresťanskej viery, no Boh neprestal klopať na dvere môjho srdca a už by som sa nikdy nechcela vrátiť do dní pred tým, ako som mu otvorila dvere. Až teraz naplno zažívam, čo je to skutočná sloboda, naozajstný pokoj a láska.
   Rozumiem Tvojmu rozhorčeniu nad kresťanstvom, sama som ním prechádzala, ale to len kvôli tomu, že som mala zle vytvorenú a dosť skreslenú predstavu o kresťanstve aj následkom nie zrovna dobrých príkladov veriacich. No tu nie je viera o tom, že sa dívaš na to, ako ju kto prežíva, ale o osobnom vzťahu s Bohom 😉 A vtedy zažiješ skutočné dobro, ktoré Ti želám a modlím sa, aby si dal Ježišovi šancu a tak si mohol zacítiť dotyk Jeho živej milosrdnej lásky 🙂

   Reply
 • 23. februára 2017 at 21:30
  Permalink

  K tomu čhodu, či jak sa to píše. Keď si ho robil 1000 x denne, a ostal si normálny, to už musíš mať celkom zlikvidované pudy, alebo aspoň minimalizované, aby sa vytvoril priestor na nejakú svetlejšiu duševnú náplň.
  Ak ťa to totálne vykolajilo, to sa nečudujem, že si utiekol ku kresťanom. Ten čhod je len slabý odvar pôvodného, neverím, že by Norbu dal do obehu pre Zápaďanov tvrdšiu verziu, to by sa asi z tých halucinácií čo sa pri uvolňovaní odchádzajúcej energie viazanej na pudové zložky, väčšina zbláznila a skončila v cvokhause. Takže, ušiel si bez boja, a snaha márna, nič si nedosiahol.
  To čo spomínaš, bola tzv. čierna hostina na zbavenie sa pudov, potom ide červená na zušlachtenie citov, a potom biela na prijatie blaženosti a indiferentizmu.
  Kresťanská eucharistia je vlastne tiež varianta čhod, ale je v nej prítomná iba biela hostina, prvé dve sú vynechané. Z akých dôvodov? Domyslíš sám, ak nie si natvrdlý.
  To je dôvod prečo kresťan bude vždy /až na výnimky, ktoré sú zanedbatelné, a preto ich netreba brať do úvahy/morálny slaboch.
  Aj keby prežíval neviem aké láskyplné stavy, vo vnútri bude živočíšny, a teda len konzument dobrých pocitov.
  Ten čhod také veci odstraňuje, aby to nebolo na hlinených nohách.
  A hej, mnohý lámovia sú manipulatívny – tiež si chcú žiť dobre za cudzie peniaze, a neštítia sa ani mágie.
  Ale v tom všetkom sa im smelo vyrovnajú kresťanskí kňazi.

  Reply
 • 10. septembra 2016 at 13:48
  Permalink

  podla mna autor clanku nepozna pravu LASKU, tym padom samozrejme ani slobodu, demokraciu, empatiu, pochopenie, toleranciu atd. Pre cloveka s laskou by malo stacit k nadhladu to, ze podla mna laskavy a velky clovek Jan Pavol II. pozval okrem Dalajlamu aj ostatnych vysokych predstavitelov inych nabozenstiev a dokonca sa im ospravedlnoval za krivdy Krestanov – Krestanskeho nabozenstva. To bol podla mna clovek s velkym Č a mne je jedno ake mal nabozenstvo, dolezite je, ze spajal VSETKYCH ludi, narody bez rozdielu rasy a nabozenskeho vierovyznania. Prave preto je to u mna clovek s velkym Č. Mne pride aj Dalajlama podobne velky clovek, tiez spaja ludi, ukazuje lasku, toleranciu a pochopenie. A preto ze je z inej krajiny, ineho nabozenstva a vyznania ho ja nedokazem odsudit. Neodsudzujem ani autora clanku, ma slobodnu volu. Nepaci sa mi ale jeho odsudzovanie, sudenie, porovnavanie, netolerancia=nelaska, manipulacia, zastrasovanie atd. Taketo postoje vedu podla mna k nenavisti a v extremnom nasledku k VOJNAM ktorych tu uz podla mna bolo dost. Podla mna Jan Pavol II. ospravedlnoval postoje, nazory, omyly ludi, ktori sa nechali uniest podobne ako autor clanku.
  kombinacia : nelaska + hlupost = konflikt (zbytocny, neefektivny konflikt kde vysledkom je hlavne zranenie).
  Paci sa mi motto: Ludska hlupost a vesmir su nekonecne veliciny. Tym vesmirom si nie som celkom isty…
  Neviem co citia ini, nechavam to na nich. Ved Boh je laska a Boh nam dal slobodu.

  Reply
  • 11. septembra 2016 at 7:18
   Permalink

   podla mna je jediny a najvacsi problem nabozenstvo samotne. Vytvara a podporuje falosne principy a inym clovekom stanoveny morany kodex. Bolo vytorene za ucelom ovladat ludi masovo a do 21 storocia uz naozaj nepatri. Keby si ludia uz konecne zacali vazit skutocne hodnoty, ako zdravy rozum, vedecke skumanie, logiku a podobne, zilo by sa celemu ludstvu naozaj o dost jednoduchsie.

   Reply
 • 19. apríla 2016 at 16:10
  Permalink

  Autor clanku bud klame a zavadza umyselne, alebo z vlastnej nevedomosti. Skor asi to prve. Tolko nezmyslov a lzi som pokope este nikde nevidel. Podla clanku autor budhistom nikdy nemohol byt, lebo ak pise skutocne jeho chapanie budhizmu, tak nepochopil vobec nic. Napriklad o tych poklonach. Ucelom poklon nieje v ziadnom pripade „hadzat sa na zem“ pred buddhom, ako pise autor. Buddha nieje osoba ani ziaden Boh, ale je to stav mysle oslobodenej od nevedeomosti a klamu, ked bytost vidi veci pravdivo take, ake su, tak je Buddhom – ten co vie. Pri poklonach sa nikomu nieklania. Poklony maju jediny ucinok a to zbavovanie sa vlastnej pychy a pocitov ze sme lepsi, ako ostatni okolo nas. Zaroven ma za ulohu ocistovat minulost od skutkov, slov a myslienok, ked sme konali na zaklade pychy.
  Nemzyslov v clanku je neurekom, ako napr. ze vajrajana je nizsia forma buddhizmu z coho jasne plynie, ze autor zamerne zavadza a klame a co je este horsie zastrasuje ludi: „Kto by išiel na jeho prednášku, tak určite zhreší aspoň proti prvému prikázaniu.“
  Vsetky vysvetlenia v clanku o buddhizme je len autorove nechapanie tejto problematiky.
  Ak autor naozaj umyselne neklame, tak ho poprosim o ake iniciacie a do koho, ktore spomina, ze dostal, sa jednalo?

  Dakujem za odpoved,
  Michal

  Reply
 • 10. novembra 2015 at 12:56
  Permalink

  Tttotalne neobjektivny nazor budhizmusma co ponuknut pokym nejdess dohlbky do pravej podstaty neodsejes zrno od plevela tak necudo ze ho zavrhnes…to by bolo.moc lahke.. . B jeneutralny takk.jak moze byt slovo hriechoom ked mlcis ked by si mal hovorit tak moze byt cnostou ked hovoris tam kde ini falosne mlcia. Slova o sebe neni.su zlle ide o to.kedy ich pouzines tak.ani.budhizmus neni. Zly JE TO NEUTRALNY prostriedok najleosie je pouzit najvhodnejsi sposob a nekedy sa moze hodit budhidticke riesenie a nekedy ineho nabozenstva. dobre si.zober a zle nechaj.tak.sice to.neni.konecna filozofia tvojho.zivota ale moze ta isty kusook sprevadzat a byt uzitocna. A toti.vytvori tvoj vlastny koncept viery neskor

  Reply
 • 15. októbra 2014 at 19:07
  Permalink

  A čo takto prestať užívať halucinogény, pán autor článku 😀

  Reply
 • 11. januára 2014 at 0:21
  Permalink

  Vďaka Stano, že si to napísal, je to veľmi dôležité pre všetkých hľadajúcich a hlavne mladých a moderných. Ešte raz vďaka

  Reply
 • 2. januára 2014 at 21:37
  Permalink

  Ja suhlasim so Stanom a nemyslim si, ze zverejnenie tohto svedectva je ociernovanie inej viery. Budhizmus ani hinduizmus nie je viera a ked uz to niekto takto nazyva tak potom viera v sameho seba, s svoju pychu na to ze vsetko v zivote zvladnem sam aj sa spasit a nepotrebujem k tomu Boha.
  Stano tymto clankom neodsudzuje ludi, ktori su oklamani a nasleduju tento klam (pretoze su to oklamane Bozie deti, ktore su takisto na ceste hladania Boha), odsudzuje a upozornuje nas pred samotnou klamnou naukou, svojim vlastnym zivotnym svedectvom. Treba si uvedomit, ze Boh je len jeden a nas Boh je ziarlivy Boh. Preto ho treba brat uplne a nie ciastocne a dopustat sa hriechu „ze si robime Bozstva zo vsetkeho mozneho“ a ako hovori biblia „vsetci Bohovia pohanov su demoni“ takze ziadni ini Bohovia neexistuju, Bud Trojjediny Boh alebo zatrateni diabli, ktori sa maskuju za pozemske bozstva.
  Stano dakujem ti za toto tvoje svedectvo a tvoje vyznanie viery.

  Reply
 • 29. decembra 2013 at 22:20
  Permalink

  Lenka? jednu vec som nepochopil. Koho si myslela, pod tým vlkom prezlečenom v ovčom rúchu?

  Reply
 • 29. decembra 2013 at 21:09
  Permalink

  Kde ucia PORIADNYCH krestanov ako pristupovat k inej viere? Tento clanok ma sice nepresvedcil argumentacne ze budhizmus je skodlivy, toho som si vedoma aj bez demonizovania budhizmu. Ale takisto ma nepresvedci krestan ktory praktizuje budhizmus alebo uznava dalajlamu, ze je naozaj veriaci.
  Nech je pravda akakolvek, pre „poriadneho krestana“ bude vzdy jednoduchsie sa vlkom prezlecenom v ovcom ruchu nezaoberat, lebo to by bolo treba kontrolovat vsetky ovce a to by bola praca navyse. Preto ked to vyzera ako ovca tak to ovca aj bude, a hotovo…zlo a pokusenie vlastne neexistuje, ak si ho nepripustime, vsak?

  Reply
 • 29. decembra 2013 at 17:11
  Permalink

  No,takže Peter, k tvojmu komentáru…

  Toto čo napísal Stano Macák, to nebolo vymývanie mozgu ale len jeho osobná skúsenosť. A to že si myslíš, že vraj „žiadny poriadny kresťan by neočierňoval vieru niekoho iného“, tak si na veľkom omyle.
  Pokiaľ niekto pozná pravdu, pokiaľ nejaký skutočný kresťan naozaj verí v to, čo verí, tak sa nebude pozerať na človeka ktorý je v klame , ale povie mu pravdu. Veď aj ty keby si videl, že niekto smeruje do priepasti, tak ho tam nenecháš spadnúť, ale mu povieš, že sa rúti do skazy.
  Preto by žiaden poriadny kresťan nemal byť ticho, keď vidí svojich spolubratov, že veria bludom.

  A osobne si myslím, že krajšie je zažiť lásku a odpustenie, ktorú nám ponúka Boh, ako harmóniu tela a duše, ktorú nám ponúka buddhizmus.

  Reply
 • 29. decembra 2013 at 15:00
  Permalink

  Komentár k Petrovmu komentáru. Každý poriadny kresťan, ktorý stojí len a výhradne na Božom slove, sa má oddeliť od falošných vier, falošných učení a falošných náboženstiev. Pavol to dáva jasne rozkazom, keď nám hovorí – oddeľte sa! Oddelenie je preklad slova – posvätenie. Svätí ľudia boli tí, ktorí sa oddelili od sveta, oddelili od falošných náuk, modiel tohto sveta, boli oddelení pre Krista a Božie kráľovstvo. Ak išli do sveta tak len preto, aby zvestovali evanjelium, aby viac a viac ľudí bolo spasených. Teda každý poriadny kresťan má tvrdo odmietnuť falošné cesty a falošné náboženstvá tohto sveta, ktoré má satan vo svojej moci, aby zatienil to jediné – Len Kristus je cesta, pravda a život. Buddha je iba obyčajný človek a veľký klamár! Buddha je iba výtvorom Krista, pretože skrze Krista, pre Neho, skrze Neho a kvôli Nemu bolo všetko stvorené – Jemu patrí sláva, na veky vekov Amen.
  Kto je to buddha, krišna, osho, krišnamurti, mohamed? Ľudia ktorí skončili vo večnom ohni a zatratení a ty tvrdíš, aby sme sa k týmto zatratencom správali morálne? O akej viere to hovoríš – viera niekoho iného? Je iba jedna viera, jeden Kristus, jedna cirkev (duchovná stavba), jedna cesta a jedno evanjelium. Každý človek si zaslúži peklo, ale iba v Kristovi sa peklu dá vyhnúť – nijako inak. Toto učil Pavol a povedal, že kto by učil iné evanjelium, nech je prekliaty. Kristus raz a navždy zomrel za mňa a moje hriechy na Golgote a ja som v očiach Otca – Boha spravodlivý – na moje hriechy si už ani nespomenie – toto hovorí Pavlovo evanjelium. Kristus ako náš Veľkňaz sám išiel do Svätyne Svätých, aby svoju krv a svoje vlastné telo obetoval za hriechy ľudu, tých, ktorí v Neho uveria a Kristus zomrel za moje hriechy a preto som spravodlivý pred Bohom – nie zo svojich skutkov, ale z Kristových zásluh.
  Kto je buddha aby som nemal pošliapať falošnú vieru dalajlámu a jeho prívržencov? Lebo Kristus hovorí, že prídu mnohí falošní učitelia a budú robiť divy a znamenia, budú falošne učiť a my sa máme od nich odrezať, oddeliť, posvätiť, opovrhnúť ich hnusnou odpornou vierou, ktorá vedie do pekla. Máš im ako kresťan podať vodu, nasýtiť ich, postarať sa o nich v chorobe, máš psiu povinnosť im povedať evanjelium ktoré sám nevieš, ale ich vieru máš odkopnúť čo najďalej ako to len ide! Peter – ty nie si kresťan, azda chodíš aj do kostola, ale zo skutkov, z chodenia do kostola nikto spasený nebol, nie je a nikdy nebude. Spasenie je iba z viery, z dôvery, spoľahnutia sa na Krista a Jeho zástupnú obeť za nás a to ty nemáš. Ty tu uznávaš falošnú vieru pochabých pohanov z východu. Začni čítať Božie slovo, modli sa aby ti Boh dal dar spásy, ktorý je zdarma, bez zásluh a potom sa staneš kresťanom a obrancom pravej a jedinej viery, ktorá má ako jediná moc spasiť dušu človeka. Pavol hovorí – nehanbím sa za evanjelium, pretože iba evanjelium má moc spasiť človeka.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *