Pieseň Let It Be a Paul McCartney: Pravda o návšteve z neba
Paul McCartney vždy rád sníval. Jedného rána v roku 1965 svet začul prvýkrát pieseň „Yesterday“ v plnej podobe s typickou melancholickou melódiou, ktorá sa dodnes drží na výslní a robí roky výnimočnú reputáciu slávnym Beatles. Problémy a ťažkosti Paula McCartneyho zašli veľmi ďaleko počas týchto omamných dní mop-topped mánie (typická pre Beatles mániu). O tri roky neskôr sa sen členov tejto kapely zmenil na nočnú moru tvorivých nezhôd, obchodných hádok a osobných zrážok. „Počas jesene 1968 som prechádzal veľmi ťažkým obdobím,“ poznamenal McCartney v knihe Marloa Thomasa „Správne slová v pravý čas.“
Bolo to v neskorších časoch kariéry Beatles. Začali sme pracovať na novom albume, ktorý bol pokračovaním predošlého s názvom „White Album“. Ako skupina sme začali mať problémy. Už vtedy som cítil, že sa Beatles rozpadajú, takže som často zostával hore neskoro do noci, pil som, drogoval, navštevoval kluby, tak ako to robilo vtedy veľa ľudí. Žil a hral som až do extrému.“
Počas jedného z krátkych záchvatov prerušovaného spánku, keď sa preukázala jeho choroba nespavosti, mal vo sne návštevu – tentokrát to bola upokojujúca prítomnosť viery a akejsi statočnosti. Nasledujúce ráno, keď sa prebudil odpočinutý, položil McCartney pero na papier a začal písať novú pieseň, ktorá je dodnes pripomienkou tejto prenikajúcej skúsenosti.
When I find myself in times of trouble, Mother Mary comes to me/Speaking words of wisdom: Let it be.
Keď sa ocitnem v čase ťažkostí, matka Mária príde ku mne hovoriac slovami múdrosti: Nechaj to tak.
V nadchádzajúcich rokoch identifikovali fanúšikovia po celom svete túto postavu ako Pannu Máriu, Ježišovu Matku, ale pravda bola oveľa silnejšia v srdci skladateľa. Cítil teplé pohodlie svojej vlastnej matky, Mary Mohina McCartneyovej, ktorá podľahla rakovine prsníka, keď mal len 14 rokov. „Mal som sen, v ktorom som videl svoju mamičku, bola už desať rokov mŕtva,“ povedal autor Barry Miles v autorizovanej biografii Many Years From Now. „Bolo to tak úžasné znova ju vidieť, pretože to je to nádherné, čo môžeme vidieť v snoch: v skutočnosti sa s touto osobou na chvíľu stretnete, ste znova fyzicky spolu vy a tá osoba. Bolo to pre mňa tak úžasné a veľmi upokojujúce. Povedala mi: „Bude to v poriadku.“ Nie som si však istý, či nepoužila slová „Nechaj to tak.“, ale podstata jej rady bola jasná. Bolo to, „Neboj sa príliš, obráti sa to na dobré.“ Bol to tak sladký sen, prebudil som sa a myslel som si: „Bolo to úžasné vidieť ju znova.“ Cítil som sa veľmi požehnaný, že môžem mať takýto sen. A tak napísal pieseň „Let It Be.“
Slová čerpal z toho istého podvedomého prameňa. Sen mu tak poskytol smutný text k piesni „Yesterday“. Maryna náhla smrť zničila rodinu McCartneyovcov, pre ktorú bola hlavným zdrojom sily a podpory. „Moja mama bola zdravotnou sestrou, bola veľmi pracovitá, pretože chcela pre nás len to najlepšie. Neboli sme nejaká zámožná rodina – nemali sme auto, mali sme len televíziu – a tak obaja moji rodičia chodili do práce, pričom mama prispievala väčšou polovicu do rodinného rozpočtu. V noci, keď sa vrátila domov, varievala, takže sme nemali veľa spoločného času. Ale bola v mojom živote veľmi užitočnou prítomnosťou. „McCartney pod rúškom tajomstva ohľadom choroby, zostal tak strašne zmätený šokom straty, že v jeho prvej reakcii vybľabotal len:“ Čo budeme teraz robiť bez jej peňazí?“ Boli to slová, ktoré ho budú mátať ešte roky.
McCartney sa vyrovnal so svojím žiaľom tak, že sa vrhol do majstrovského učenia sa hrania na gitare. Celá táto vec bola styčným bodom jeho priateľstva s Johnom Lennonom, ktorý pri dopravnej nehode stratil svoju matku o menej ako dva roky neskôr. „Táto tragédia nás veľmi spojila,“ povedal McCartney v dokumentárnom filme Beatles‘ Anthology. „Obaja sme prežívali tieto emocionálne turbulencie, s ktorými sme sa museli vysporiadať, a keďže sme boli tínedžeri, museli sme sa s tým vyrovnať veľmi rýchlo.“ Spoločne sa vzájomne nútili do tvorby. Hoci je možné, že McCartneyho neskoršie úsilie pri tvorbe piesne „I Lost My Little Girl“, bolo priamo inšpirované rodinnou traumou, „Yesterday“ sa stalo obzvlášť hmatateľnou piesňou v pohľade zmäteného mladého chlapca, ktorý rozpovedal svoj príbeh po tom, čo mu matka náhle zomrela.
„Prečo musela odísť, neviem, nepovedala / povedal som niečo nesprávne, teraz túžim po včerajšku.„
Zatiaľ čo „Yesterday“ mu bránila spomínať v hlbokej ľútosti počas bezstarostných dní slávy, bohatstva a obliekania, „Let It Be“ sa stala obrazom, ktorý ponúka nádej v hĺbke jeho najtemnejšieho miesta. „Zobudil som sa s úžasným pocitom. Bolo to naozaj, ako keby ma navštívila v tomto veľmi zložitom momente môjho života a dala mi toto posolstvo: „Buď jemný, nestrachuj sa o veci, len sa pokús ísť ďalej a všetko dopadne dobre.“
Pieseň sa najskôr sformovala v januári 1969, počas trýznivých stretnutí, ktoré boli vtedy známe ako Get Back. Vzťahy medzi členmi Beatles boli ešte horšie, než boli počas nahrávania albumu White House spred šiestich mesiacov. McCartney cítil, že sa skupina rozpadá. Našťastie jeho duch bol posilnený novou ženou v jeho živote: budúcou manželkou Lindou Eastmanovou. „Nie veľmi dlho po mojom sne, som sa stretol s Lindou, čo ma zachránilo,“ spomenul. „A môžete si povedať, že to bolo, akoby mi ju poslala moja mama.“
Skupine Beatles sa podarilo nahrať posledný album Abbey Road pomenované po ich dlhoročnom kreatívnom dome. McCartney sa tam vrátil 4. januára 1970 spolu s Georgeom Harrisonom a Ringom Starrom, aby konečne dokončili album „Let It Be.“ Popri všetkých tých okolnostiach, ktoré spôsobili vzájomné odcudzenie, Lennon nebol prítomný na stretnutí. Linda zostala na strane McCartneyho a bola povzbudením a inšpiráciou do kreativity. „Tá pieseň je jednou z prvých vecí, ktorú sme spolu s Lindou hudobne urobili,“ spomenul si. „Len som si myslel: „Bolo by dobré vyskúšať si harmóniu.“ Aj keď Linda nebola profesionálna speváčka, počul som ju často spievať si po dome a vedela si udržať notu (intonovať) a spievať vysoko. Takže to skúsila, zafungovalo to a nahrali sme ju. „Harrison tiež prispel vokálmi a novým gitarovým sólom, čím zakončil Beatles svoje posledné stretnutie ako skupina.
„Let It Be„ poslúžila ako posledný singel kapely predtým, než sa verejnosť dozvedela o ich rozdelení v apríli. Taktiež ju použili ako titulnú skladbu k ich poslednému LP vydanému o mesiac neskôr. Odvtedy dosiahla pieseň postavenie milovaného moderného hitu a priniesla radosť a inšpiráciu mnohým miliónom. V roku 1986 bola vybraná ako finálna pieseň na londýnskom javisku Live Aid ožarujúca nebeské posolstvo Márie po celom svete. Pieseň priniesla útechu svojmu autorovi ešte raz v roku 1998, keď ju spieval pred 700 divákmi počas rozlúčky s Lindou, ktorá prehrala svoj boj s rakovinou prsníka. Pre McCartneyho to bola srdcervúca odpoveď na tragédiu, ktorú ako dieťa prekonal. Hudba ho ale stále držala nad vodou.
Napriek tomu, že pieseň mala svoj intenzívny osobný význam, zostal McCartney otvorený v jej niektorých náboženských interpretáciách. „Matka Mária ju robí akoby náboženskou vecou, takže si ju môžeš vziať, to mi nevadí,“ povedal Milesovi. „Som celkom šťastný, ak ju ľudia chcú využiť na to, aby tak podporili svoju vieru. Nemám s tým žiaden problém. Myslím si, že je skvelé mať vieru, najmä vo svete, v ktorom žijeme.“
Zdroj: Aleteia.org, Obrázok: Pixabay