Môže mať človek nadprirodzené schopnosti bez pôsobenia zlého ducha?

Môže mať človek nadprirodzené schopnosti bez pôsobenia zlého ducha? Môže ich mať bez pomoci Boha, iba vlastným pričinením.

Aby sme mohli správne odpovedať na túto otázku, potrebujeme si najprv uvedomiť, aké druhy moci alebo schopností existujú. Základné rozdelenie je, že existujú schopnosti a sily prirodzené a nadprirodzené. Prirodzené sú tie, ktoré boli dané stvoreniam – hmote, zvieratám a človekovi. Zdroj týchto schopností a síl majú v sebe. Tieto sily vie popísať a zmerať fyzika.
Nadprirodzené schopnosti a sily patria duchovným bytostiam – Bohu, anjelom (aj padlým) a tým, ktorí už zomreli. Tieto sa vymykajú fyzikálnym meraniam a princípom.
Samozrejme, existuje aj niečo medzi tým, čo je síce duchovné, ale ešte to nerátame medzi výslovne nadprirodzené schopnosti – ako je sebauvedomenie, myslenie, láska a pod.
Príklad na rozlíšenie: Bojovník pomocou intenzívneho sústredenia a tréningu môže dosiahnuť schopnosť, že holou rukou jedným úderom prelomí istý počet tehiel. Tento pokus veda dokáže simulovať v laboratórnych podmienkach a vypočítať presne sily a účinky, ktoré tam pôsobia. Veda povie, že človek má istý horný limit daný konštrukciou a pevnosťou svalov a kostí a tiež materiálu, z ktorého sú tehly. Ak niekto výrazne prekročí túto hranicu, ktorá je fyzicky možná, dá sa uvažovať o nadprirodzenej sile (nehovoriac už o prípade, keby sa tehly ani nedotkol, a predsa by ju rozlomil). A tak telepatiu, telekinézu, prekogníciu, jasnovidectvo a uzdravenie, bez použitia akýchkoľvek prostriedkov fungujúcich na princípoch fyziky, považujeme za nadprirodzené schopnosti.
Latinské príslovie hovorí: Nemo dat, quod non habet – Nikto nemôže dať to, čo nemá. Človek, ktorý od prirodzenosti nemá nadprirodzené schopnosti, ich môže získať iba od bytostí, ktoré ich majú – od Boha, od dobrého anjela, od tých ktorí zomreli alebo od zlých duchov. V skutočnosti však všetko, čo môže spôsobiť anjel alebo zosnulý človek, ide od Boha.
Takže nie je možné, aby človek sám, nezávisle na duchovných bytostiach získal a využíval nadprirodzené schopnosti.

3 thoughts on “Môže mať človek nadprirodzené schopnosti bez pôsobenia zlého ducha?

 • 27. augusta 2018 at 21:53
  Permalink

  mam pocit ze nieco somnou nieje v poriadku…neviem vôbec co to znamena staci ked sa pozriem na cloveka s hnevom, a znenavistou viem ho prekliat…napr.:aby si si zlomil nohu do troch dni a naozaj sa to tak stalo…raz som preklial svoju vlastnu maminu aaaa strasne jej s nosa zacala tiect krv…neviem co to znamena prosim o pomoc…………

  Reply
 • 23. septembra 2017 at 17:16
  Permalink

  Dobrý deň verím boha veľa som si zažila vidím čo iní nevidia dokonca aj nebo peklo a ocistec a neviem prečo

  Reply
 • 1. júla 2017 at 17:55
  Permalink

  Dobrý deň do ktorého kostola môžem doniesť barana alebo jahňa na spaľovaciu obeť? Tiež by ma zaujímalo prečo cirkevný farári na čele s pápežom neučia a ani v kostoloch nehovoria pravdu že prasačie mäso sa nesmie jesť lebo sa tak veriaci protivý bohu a dopúšťa sa hriechu!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *