Život bez náboženstva je jednoducho nadovšetko smutný

„Osvietenstvo vzalo ľuďom náboženstvo.“

 

Mníchov, 22.1.2015 (KAP/KNA) 017 614 – Podľa názoru francúzskeho spisovateľa Michela Houellebecqa (56) osvietenstvo vzalo ľuďom náboženstvo. „A bez náboženstva to jednoducho nejde,“ povedal  v interview pre internetové vydanie novín „Süddeutsche Zeitung“ zo štvrtka. On sám však veriaci nie je a hovorí: „To je práve to tragické.“ Od 13. roku svojho života si myslí, že vesmír je taký nepochopiteľný, že to všetko tu nemôže len tak existovať. No napriek tomu sa mu nedarí uveriť.

Houellebecqov nový román „Podriadenie“ vyvoláva v médiách rozruch. Opisuje v ňom, ako sa v roku 2022 moslim stáva francúzskym prezidentom, na čo elita spoločnosti konvertuje na islam. Kniha vyšla 7. januára, v deň atentátu na redakciu „Charlie Hebdo“. Medzi obeťami bol aj spisovateľov priateľ Bernard Maris.

Autor vyjadril presvedčenie, že človek náboženstvo potrebuje, aby si mohol zabezpečiť vlastné hodnoty. „Život bez náboženstva je jednoducho nadovšetko smutný.“ No, ako hovorí, nedokáže sa spriateliť ani s katolíckou vierou, ani s budhizmom. S tým druhým sa dokonca „strašne nudil“. O svojej matke prezrádza: „Ach tá, každých pár rokov konvertovala na niečo iné. Medzitým pristála u ruského pravoslávia.“

Obvinenie, že jeho aktuálna kniha je islamofóbna, označil spisovateľ za „úplný nezmysel“. Súčasne zdôraznil, že po týchto atentátoch každý, kto má na to chuť, má aj právo napísať islamofóbnu knihu. „Pretože atentáty boli predovšetkým útokom na slobodu názoru.“ Zdôrazňuje, že jeho román nijakým spôsobom neuráža islam. „Ak mám strach, tak iba pred tým, že teraz majú mnohí strach vysloviť svoj názor.“

Hrdina knihy „Podriadenie“, univerzitný profesor Francois, sa neskôr stáva moslimom. Pre toto obrátenie sa rozhodol, „lebo islam sa teraz v Európe nesmierne rozvíja“, ako hovorí Houellebecq a zdôrazňuje: „V zásade môžu prežiť iba civilizácie, ktoré sa zakladajú na náboženstve. Okrem toho ten, kto je veriaci, máva viac detí. A väčšina si potom niekedy presadí svoje hodnoty a predstavy.“ –zg-

BC3276-003

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *