Svätá Agáta – patrónka žien trpiacich rakovinou prsníka

Modlitba

Ó, svätá Agáta, ktorá si odmietla ponuky na sobáš od nechcených pytačov, a trpela bolesťami mučenia pre svoju oddanosť Pánovi, oslavujeme tvoju vieru, dôstojnosť a mučeníctvo. Chráň nás pred sexuálnym zneužitím a akýmkoľvek znesvätením. Uchráň nás od rakoviny prsníka a rôznych utrpení žien. Buď nám inšpiráciou pri prekonávaní nepriazne osudu. Ó, svätá Agáta, panna a mučeníčka, pomôž milostivo nám, ktorí si ctíme tvoju obetu a prihovor sa za nás. Amen.

 

Svätá Agáta sa narodila v bohatej a vznešenej rodine na Sicílii. Bola vychovávaná v kresťanskej viere a vynikala neobyčajnou krásou. Ako 15-ročná dala sľub, že zostane pannou a svoj život zasvätí Ježišovi Kristovi. Pri obrade ju biskup zahalil do červeného závoja, ktorí nosili zasvätené dievčatá. V rokoch 250-251 panoval v Catanii prokonzul Quintianus, ktorý očarený jej krásou, začal sa o ňu uchádzať. Odmietla s ním vstúpiť do manželstva, preto ju za to udal ako kresťanku. Prikázal známej kupliarke Afrosii, aby Agátu zviedla k hriechu a odvrátila ju od jej viery. Po mesiaci márneho snaženia to kupliarka vzdala, pretože poznala, že by skôr obmäkčila kameň, než zlomila jej vieru a presvedčenie. Agátu opäť doviedli k súdu. Radili jej, aby zaprela svoju vieru a ušetrila si tak hrozné bolesti a mučenie. Agáta im odpovedala: „Železo a okovy ma pripútajú ešte pevnejšie ku Kristovi, oheň roznieti ešte viac moju lásku a blízka smrť vzbudí moju túžbu po ňom“; „Boh, môj pomocník a ochranca, bude mojím Tešiteľom.“ Dali ju natiahnuť na škripec, zbičovať, trhať jej telo železnými hrebeňmi, odrezať prsia a páliť ohňom. V noci k nej Boh poslal svätého Petra a ten jej rany uzdravil. Po štyroch dňoch bola Agáta odvedená opäť pred sudcu. Keď ten videl, že je dokonale zdravá, obvinil ju z čarodejníctva a prehováral ju, nech sa vzdá Krista. Ona však vyznala: „Nikdy neodstúpim od Krista, ktorý ma uzdravil.“ Sudca ju nechal položiť na črepiny a žeravé uhlie, ale Boh jej pritom dodával silu. Zem sa otriasla a prizerajúci sa ľudia sa vzbúrili proti mučeniu Agáty. Zastrašený vladár dal polomŕtvu Agátu odniesť späť do žalára. Nemohla už ani pokľaknúť, ale naposledy sa modlila: „Bože môj, ďakujem Ti za všetko, že si ma miloval a posilňoval v utrpení, prosím prijmi ma teraz k sebe!“ Pri modlitbe zomrela.

 

Rok po jej smrti došlo k výbuchu sopky Etna a hrozilo, že mesto bude zničené. Zúfalí obyvatelia Catanie niesli proti láve Agátin závoj a žeravý prúd zmenil smer a obišiel mesto. Tento závoj sa dodnes v Catanii uchováva.

Neporušené telo sv. Agáty bolo prevezené do Konštantínopolu v 11. st. a neskôr vrátené na odpočinok do sicílskeho mesta Catania, do  katedrály sv. Agáty. Lebka svätice bola v 14.st oddelená od tela a bola uložená do strieborného relikviára. Relikvia je vyberaná iba jediný krát v roku, na jej sviatok a to 5. februára. Každoročný festival, ktorý pripomína život sv. Agáty sa koná v Catanii, od 3. do 5. februára. Festival vrcholí veľkým celonočným sprievodom mestom, a zúčastňujú sa ho stovky tisíc obyvateľov.

O význame svätej Agáty svedčí i to, že je ako jedna z mála žien uvádzaná v rímskom kánone.

Je patrónkou žien trpiacich rakovinou prsníka, dojčiacich žien, tkáčov, zvonárov, zlatníkov, klenotníkov, baníkov, hladujúcich, ochrankyňa pri búrkach, zemetraseniach, požiaroch.

Svätá Agáta, oroduj za nás!

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *