10 hrdinských svätých, ktorí zomreli mladí

Vstúpili do Krista a prijali katolicizmus každým vláknom svojej bytosti.

Existuje bežný omyl, ktorý hovorí, že musíte „najviac žiť“ , kým ste mladí. Z toho vyplýva, že mladí ľudia by mali so svojimi životmi robiť niečo zábavné, vidieť svet, zažiť život a ignorovať akékoľvek „pravidlá“, ktoré by ich mohli zaťažovať. Náboženstvo je často vnímané ako prekážka zábavy a niečo vyhradené pre „starých ľudí“.

Nemalo by byť prekvapením, že v prieskume z roku 2015 sa zistilo, že viac ako jedna tretina miléniových detí teraz tvrdí, že nie sú spojení so žiadnou vierou

Ale nehovorte to svätému Alojzovi Gonzagovi a 10 svätým, ktorí zomreli vo veku okolo 20-tky. Namiesto toho, aby žili „šialene naplno podľa tohto sveta“ na všetko“, išli „naplno“ do Krista a prijali katolicizmus každým vláknom svojej bytosti. Nevnímali pravidlá ako prekážku, ale zistili, že cirkevné zákony im dávajú skutočnú slobodu.

Pripomínajú nám, že náš život na zemi je krátky a nevieme dňa ani hodiny, kedy nás Boh povolá domov. Musíme sa pripraviť a neodkladať praktizovanie našej viery. Nemôžeme považovať večný život za dôležitú skúšku na vysokej škole, na ktorú sa budeme zajtra učiť, alebo si to pozrieme poslednú noc pred skúškou. Títo svätí nám pripomínajú, že dnes môže byť náš posledný deň a večnosť je skutočne veľmi dlhá doba.

Pozrime sa teda na inšpiráciu u týchto hrdinských mladých svätcov , ktorí si nemysleli, že náboženstvo je vyhradené pre bielovlasé dámy v zadnej časti kostola.

Svätý Alojz Gonzaga – Narodil sa v šľachtickej rodine a vzdal sa titulu a dedičstva. Keď sa svätý Alojz vo veku 17 rokov pripojil k jezuitom, mal tendenciu liečiť obete moru v Ríme a staral sa o každú ich potrebu. Zomrel na mor vo veku 23 rokov. Jeho sviatok je 21. júna.

Svätý Ján Berchmans – Svätý Ján, inšpirovaný životom svätého Alojza Gonzagu, vstúpil vo veku 17 rokov k jezuitom a po vysvätení túžil pracovať v Číne. Tohto dňa sa už nedožil a je uctievaný pre svoju svätosť, nesmiernu skromnosť a strohosť života. Zomrel vo veku 22 rokov na úplavicu. Jeho sviatok je 26. novembra.

Sv. Perpetua a Felicita – Svätá Perpetua bola vydatá šľachtičná a matka dojčaťa a svätá Felicita bola tehotná otrokyňa, ktorá bola s ňou uväznená. Boli umučené v roku 203 pod rímskou nadvládou a pri svätej omši boli zaradené do kánonu – prosíme o ich modlitby v litániách k svätým. Felicita mala 22 rokov, keď zomrela. Ich sviatok je 7. marca.

Svätá Terézia z Lisieux – známa ako „malý kvietok“. Svätá Terézia od mladosti túžila byť rehoľníčkou a ako 15-ročná dostala povolenie vstúpiť na Karmel. Jej autobiografia Príbeh duše je jednou z najčítanejších kníh v katolíckej cirkvi. Terezka, ktorú pápež sv. Ján Pavol II. vyhlásil za učiteľku cirkvi, zomrela vo veku 24 rokov na tuberkulózu. Jej sviatok je 1. október.

Svätá Gemma Galgani – talianska mystička, svätá Gemma túžila vstúpiť medzi pasionistky, ale jej vstup bol odmietnutý pre jej oslabené zdravie. Bola známa svojou svätosťou, stigmami, víziami. Bojovala s diablom a zomrela na tuberkulózu vo veku 25 rokov. Jej sviatok je 11. apríla.

Svätá Germana Cousin – Germana bola zanedbávaná a zneužívaná svojou rodinou, bola pastierkou, ktorá viedla život plný utrpenia. Pristupovala k sviatostiam a pravidelne sa modlila ruženec. Zomrela vo veku 22 rokov. Obzvlášť je milovaná vo Francúzsku, jej sviatok je 15. jún.

Svätá Kateri Tekakwitha – známa ako „ľalia Mohawkov“, konvertovala na katolícku vieru z príkladu francúzskych misionárov. Bola známa svojou čistotou a neochvejnou vierou. Zomrela vo veku 24 rokov. Jej sviatok je 14. júla.

Svätý Karol Lwanga – člen kmeňa Muganda, svätý Karol, bol náčelníkom kráľovských pážat a bol zabitý kráľom Mwangom II. za to, že sa odmietol vzdať katolíckej viery. Bol umučený vo veku 21 rokov. Jeho sviatok je 3. júna. O jeho smrti biskup Robert Barron poznamenal, že evanjelizácia „ubližuje evanjelizátorovi“.

Svätá Alžbeta od Najsvätejšej Trojice – Svätá Alžbeta, ktorá od mladosti túžila vstúpiť na Karmel, odmietla mnohé ponuky na sobáš a vo veku 21 rokov vstúpila do kláštora. Bola známa svojou svätosťou a často ju prirovnávajú k svätej Terézii. Zomrela vo veku 26 rokov. Jej sviatok je 8. novembra. Pápež František ju vyhlási za svätú 16. októbra 2016.

Bl. Pier Giorgio Frassati – dominikán tretieho rádu, blahoslavený Pier Giorgio bol zanietený a známy ako „Muž blahoslavenstiev“ pre svoje praktiky pokojnej dobročinnosti voči druhým, o čom sa jeho rodina dozvedela, až keď sa v jeho dome po jeho smrti objavili tisíce ľudí . Zomrel vo veku 24 rokov na rýchlo sa šíriaci vírus detskej obrny. Jeho sviatok je 4. júla.

Všetci títo svätí zomreli „na vrchole svojho života“, ale nikto z nich by nevymenil svoju silnú vieru v Boha za niečo obyčajnejšie. Pripomínajú nám, že život je príliš krátky a mali by sme sa viac starať o svoju spásu a spásu iných ako o hlúposti tejto pozemskej ríše.

Zdroj: Aleteia, Obrázok: Tamtiež

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *