Misionár milosrdenstva. Kto je otec James Manjackal?

„Počas 40 rokov kázania evanjelia bol otec James prenasledovaný, unesený a mučený. Odpustil svojim mučiteľom, známym podľa mena a dokonca im pomáhal v najťažších rodinných situáciách.“

Keď na začiatku roka milosrdenstva v roku 2016 pápež František pozval duchovných z celého sveta, aby ich vymenovali za misionárov milosrdenstva, medzi pozvanými osobami – ako jediný na invalidnom vozíku – bol otec James Manjackal, ktorý tvrdí, že ani invalidný vozík, ani zdravotné postihnutie nie sú prekážkou v hlásaní dobrej zvesti do všetkých končín zeme.

Otec James Manjackal sa narodil v roku 1946 v južnej Indii, v štáte Kreala obývanom mnohými katolíkmi. V roku 1973 bol vysvätený za kňaza  Kongregácie sv. Františka Saleského. Po mnoho rokov prednášal ako profesor v Ettummanoore.

Počas vážnej choroby, tuberkulózy, bol uzdravený fyzicky a duchovne. Tvrdí, že sa to stalo počas modlitby mladého muža z charizmatickej skupiny, ktorá sa za neho modlila v nemocnici. Bol to prielom v minulom živote kňaza. Od tejto chvíle sa rozhodol kázať evanjelium aktívne, najmä prostredníctvom modlitby za uzdravenie duše a tela – a ako sa ukázalo, robí tak po celom svete.

Prenasledovanie a odpustenie

Počas 40 rokov kázania evanjelia bol otec James prenasledovaný, unesený a mučený. Odpustil svojim mučiteľom, známym podľa mena, a dokonca im pomáhal v najťažších rodinných situáciách.

V Saudskej Arábii bol na letisku zatknutý a uväznený za prepravu ružencov. Z väzenia mu pomohol americký dôstojník, ktorý sa zaručil za otca Jamesa a svedčil o tom, že ružence sú pre jeho amerických vojakov rozmiestnených v regióne.

Uprostred všetkého mučenia, ktoré misionár utrpel, však nespravodlivé podozrenia a urážky boli pre neho najväčšou ranou. Prijal ich s pokorou a odpustením.

V roku 2012, keď sa vrátil z ohlasovania evanjelia, kázal okrem iného aj na Arabskom polostrove pre moslimov sa otec James na letisku cítil zle – po vypití kávy, ktorú dostal, a neskôr ešte horšie v lietadle. Prišiel domov, ale jeho stav bol veľmi zlý. V tom čase obetovalo za vážne chorého misionára modlitbu stovky ľudí na celom svete. „Pokiaľ zdvihneme ruky, tak ako Mojžiš na bojisku, dúfame vo víťazstvo,“ komentovali medzi sebou modlitby za záchranu kňaza.

V dôsledku ťažkého a veľmi ťažko diagnostikovateľného zriedkavého ochorenia (syndróm Guillain-Barré) bol misionár v kóme ochrnutý a napojený na respirátor. Dnes je zdravie otca Jamesa dobré, aj keď je na invalidnom vozíku. Otec James vždy ďakuje a hovorí, že jeho zdravie sa zlepšuje vďaka modlitbám tisícov ľudí a početným rehabilitáciám.

Keď na začiatku roka milosrdenstva v roku 2016 pápež František pozval duchovných z celého sveta, aby ich vymenovali za milosrdných milosrdenstva, medzi pozvanými osobami – ako jediný na invalidnom vozíku – bol otec James Manjackal, ktorý tvrdí, že ani invalidný vozík, ani zdravotné postihnutie nie sú prekážkou v hlásaní dobrej zvesti do všetkých končín zeme.

Neuzdravujem ja, je to Ježiš

Poďte ku mne, všetci unavení a preťažení a ja Vás posilním.. – tieto Ježišove slová často pripomína vo svojej kňazskej službe, a to aj počas modlitieb.

Misionár kázal evanjelium tiež s modlitbou za uzdravenie duše a tela vo viac ako 100 krajinách na všetkých kontinentoch. Spravoval aj kongresové a evanjelizačné školy. Vykonával misie medzi moslimami a ľuďmi, ktorí sa chceli stať kresťanmi.

Sú známe svedectvá o uzdravení, najmä tie, ktoré sa udiali počas omší slávených otcom Jamesom. Neuzdravujem ja, je to Ježiš.

Spomeňme prípad Gaby Landauro Ledesma, ktorá tvrdí, že pred 20 rokmi, po modlitbe otca Jamesa, bola uzdravená z veľmi pokročilej roztrúsenej sklerózy. Gaby, jej syn, lekár Ricardo Febres Landauro a celá rodina dodnes podporujú misionára v jeho evanjelizačnej práci.

Napriek zdravotnému postihnutiu cestuje otec James Manjackal mnoho stoviek kilometrov, káže evanjelium a slávi sväté omše, ktoré zhromažďujú veriacich z celého sveta. Napriek bolesti paží a rúk žehná všetkým, najmä deťom a mladým ľuďom, „pretože oni sú budúcnosť sveta, naše vzácne perly,“ hovorí misionár milosrdenstva.

Zdroj: Aleteia.pl, Obrázok: Tamtiež

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *