Ako sa nerozhnevať na Boha, keď sú moje deti nevyliečiteľne choré?

„Mama, pomôž mi, chcem chodiť ako ostatné deti“ a ja nemôžem robiť nič iné, iba zatvoriť oči a povedať: „Ježišu, postaraj sa o to.“

Iga a Konrad Grzybowski – zakladatelia Ster Foundation for Love, sú rodičia Józeka a Teresky, ktorí obaja trpia SMA (spinálnou svalovou atrofiou).

Aká je choroba vašich detí?

Iga Grzybowska: Stručne povedané, svaly celého tela im pomaly miznú. Na začiatku sú to svaly na nohách, potom ruky a v niektorých prípadoch dýchacie svaly a pažerák. U každého dieťaťa choroba prebieha iným spôsobom a ovplyvňuje svaly inak.

Keď sme sa dozvedeli o chorobe pred rokom a pol, Józek mal rok a stále chodil. V súčasnosti nechodí sám, nedokáže sám ani stáť. Tereska bola následne geneticky testovaná ihneď po narodení a už dostáva lieky. Je po štvrtej dávke a po pol roku sa vyvíja ako zdravé dieťa.

Boli ste nahnevaní, keď ste sa o tejto chorobe dozvedeli?

Iga: Myslím, že to nie je len otázka o hneve, ale aj ďalšie otázky: Prečo naša rodina? Žijeme blízko pri Bohu, slúžime mu, vydávame svedectvo prostredníctvom ktorého mladým ľuďom hovoríme o kráse lásky, tak prečo?

Spomínam si, ako čakám na Józekovu diagnózu. Držala som ruženec a bola som presvedčená, že moje dieťa určite nie je choré a kým som nepočula túto prelomovú informáciu v našom živote, dúfala som po celú dobu. Povedala som lekárovi: Viete, milujeme Boha a vieme, že nás v tomto nenechá. Odpovedal mi, že ľudia v takýchto situáciách reagujú odlišne. Myslel si, že neviem, čo hovorím pod vplyvom mojich emócií.

Zistili sme, že väčšina detí žije s touto chorobou dva roky, ale po celý čas sme mali takú vieru a opakovali si modlitbu srdca: Panna Mária, vidíš toto všetko a ja viem, že to rozhodne takto neskončí s našim synom.

Faktom je, že Jozek žije 2,5 roka …

Konrad Grzybowski: Áno, zatiaľ choroba zaútočila len na nohy, ale to ho neobťažuje tým, aby nebol šťastný. Je to blázonko na invalidnom vozíku a nemôžeme ho často chytiť.

Váš príklad ukazuje, že živá účasť v Cirkvi, založenie nadácie, hlásanie evanjelia a snaha o to, aby ste žili v úzkom kontakte s Bohom, nie je zárukou, že nás takýto „kríž“ nepostihne.

Iga: Áno. Táto situácia nás učí pokore. Často by sme chceli slúžiť Bohu bez utrpenia. Okrem toho Pán Boh sľubuje, že ak budeme blízko k nemu, bude to život hojnosti. Nedávno som sa čudovala, čo to znamená a myslím si, že táto hojnosť je jeho láska.

Od ochorenia Boh zmenil naše srdcia. Mysleli sme si, že sme blízko k nemu a až teraz vidíme, ako veľa nám stále chýba .

Začali sme ho chváliť za každý dych našich detí. Boh dáva neuveriteľnú silu a úplný život v hojnosti. Ľudia sa na nás pozerajú a hovoria: nikdy by sme nemohli znášať takúto vec. Ľudsky je to naozaj veľmi ťažké, ale keď nás Boh vedie a my mu ďakujeme za to, čo máme, naše deti rastú v radosti, nie v depresii z dôvodu choroby.

Je paradoxom, že sa často naučíme postoje vďačnosti a chvály v situáciách, ktoré sa zdajú byť beznádejné v ľudskom vnímaní.

Konrad: Áno, je to veľký paradox. Boh dopustil chorobu a otázka je: prečo je táto choroba pre nás? Vďaka nej sme šli zo sťažovania do vďakyvzdávania a zrazu sme si všimli, čo nám Boh dal. On nás rozmaznáva v tejto chorobe. Je to úžasný paradox.

Iga: Veľmi intenzívne sme zažili Božiu lásku pri liečbe detí v zahraničí. V Taliansku bol profesor, ktorý sa zaoberal touto liečbou. Sú tam sestry Palotínky u ktorých môžeme žiť, kým sme tam. Báli sme sa, že sa nebudeme môcť dohovoriť v nemocnici a ukázalo sa, že tam bol prekladateľ. Vnímame, že Boh neustále dláždi cestu pre nás. Neustále pripravuje niečo nové.

Konrad: A máme úžasné požehnanie, pretože sme dostali príležitosť stretnúť sa s pápežom Františkom. Kvôli chorobe našich detí počas nášho posledného pobytu v Ríme sme prišli do špeciálneho sektoru počas generálnej audiencie. Po audiencii prišiel Svätý Otec priamo k nám, požehnal nás a naše deti, vybozkával. Úžasný zážitok!

Vnímanie smrteľnej choroby detí je iné u matky a iné u otca. Ako to vyzeralo u Vás?

Konrad: Na začiatku to bol boj u mňa. Snažil som sa riešiť všetko ľudsky. Časom som sa vzdával seba a svojho vnímania a zveril som všetko Bohu. Skutočnosť, že som bojoval svojím spôsobom mi nič nehovorila a ani nič nedala. Ani moju ženu, ani moje deti.

Keď som priznal, že všetko závisí od Boha a nie odo mňa, srdce sa mi zmenilo. Vedel som, že by som mal urobiť to, čo je pre mňa správne: ostať pokojný, starať sa a odovzdať všetko Bohu. On bude pracovať.

Iga: Pre mňa ako ženu je to ťažšie, pretože prídu emócie. Pozerám sa na Jozéka, ktorý hovorí: „Mami pomôž mi, mami, ja chcem chodiť ako ostatné deti,“ a nemôžem robiť nič iné, než zavrieť oči a povedať: „Ježišu, ty sa o to postaraj.“ Sú to ťažké momenty. Sila Panny Márie je pre mňa úžasná. Ruženec ma drží pri nesmiernej sile. Mária mala srdce prepichnuté mečom bolesti a môjmu srdcu sa to stalo tiež.

Konrad: Panna Mária prijala Božie volanie a nevedela, čo ju čaká. Nevieme tiež, prečo nás Boh nechal v  takejto situácii. Možno to má premeniť nás, možno niekoho okolo nás a to môže byť prospešné pre naše deti.

Aké sú pred Vami vyhliadky?

Iga: Toto je úplne neznáme, pretože všetko sa mení veľmi dynamicky. V minulom roku prišiel veľký prielom. Objavil sa nový, veľmi drahý liek pre Teresku a jej chorobu. Ukázalo sa, že ho môžeme bezplatne dostať v Taliansku. Tiež sa ukázalo, že tam môžeme liečiť nielen jedno, ​​ale obe naše deti …

Konrad: To je tiež paradox, pretože sme často počuli: „Druhé dieťa je druhá choroba. Čo budete teraz robiť? „A tu sa ukázalo, že môžeme liečiť Jozeka práve vďaka Tereskinej chorobe a jej liekom. Nevieme, čo sa stane zajtra. Vieme, že máme deti o ktoré sa musíme každodenne intenzívne starať, ale predovšetkým ich vychovávať.

Nechceme sa uzatvárať len chorobami. Chceme ich naučiť skutočný, normálny život – to je naša perspektíva do budúcnosti. Ukázať im Boha a Jeho obrovskú lásku. Józek je dva a pol roka starý a jeho každodenné spoznávanie sveta je hravé a zábavné. Snažíme sa o neustálu dôveru. Boh nás učí, aby sme neplánovali svoje vlastné spôsoby. On sám nás cez všetko prevedie!

Zdroj: Aleteia.pl, obrázok: súkromný album rodiny

One thought on “Ako sa nerozhnevať na Boha, keď sú moje deti nevyliečiteľne choré?

  • 16. marca 2022 at 0:02
    Permalink

    Úžasné ako tú bolesť vnímajú rodičia aj keď ako hovoria, nevedia prečo ich dieťa. Ale nič nieje náhoda a utrpenie takto prijaté im dláždi cestu do neba. Postihnuté deti sú dedičný hriech, zhoršuje sa keď sa rodičia nečistia pred jeho splodením(ak sú čistý, Božia energia má šancu postihnutie zmierniť, či úplne zrušiť). Rodičia majú hriechy z minulých životov, dieťa ak zomrie do 13tich ide rovno do neba. Aa čím skorej človek zomrie a ide do neba o to lepšie, verím, že všetci z rodiny pôjdu. Život v pekle, pardon na zemi netreba na silu naťahovať.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *