Život Cirkvi vo svete 19/2019

Obsah

František vydal normy boja proti zneužívaniu: „Vy ste svetlo sveta“

Transgender: Lekári žiadajú koniec pokusov s deťmi!

Nemecko: Ženy chystajú bojkot svätých omší …

Kardinál Schönborn: Operácia dobre dopadla

Nemecký trenér: „Boh ťa nikdy neopustí“

Pápež: Náboženská rôznosť je ľudské bohatstvo

Európa zdola nahor a zhora nadol

New York: Najväčšia akcia ochrancov života

Na predaj: ‘Konsekrované’ hostie ‘na zneužitie’!!!

Princ Harry podporuje transgenderových aktivistov

Pápež o diakonáte žien: „Sú pochybnosti“

Kardinál Müller: „Nikdy nebola vysvätená diakonka“

Kardinál Müller o reforme Kúrie: Teologická neznalosť!

Írsko: Nová politická strana za ochranu života

Poľsko: Polícia zatkla ženu za znesvätenie Madony

Kresťanské stránky v zozname ‚nespoľahlivých’!

Prečo katolícku katedrálu islamisti ušetrili

V Nemecku bude Svetové zhromaždenie náboženstiev

Viedeň: Teológovia o znovu zosobášených rozvedených

„Islam sa stal súčasťou našej krajiny“

Bejrút: Kardinál Sfeir sa dožíva 99 rokov

Arcibiskup z Canterbury gratuluje k „Baby Sussex“

Viedeň: Dóm sv. Štefana má relikviu sv. Jána Pavla II.

Rakúsko: Neignorovať násilie na školách

Haifa: Tisíce pútnikov na 100. mariánskej procesii

Prenasledovanie kresťanov má úroveň genocídy

Sankcie voči talianskemu kňazovi

Zneužívanie v športe rovnaké ako v Cirkvi

Patriarcha Neofit: Naša cirkev nerobí vo viere kompromisy

Návšteva pápeža v Rusku „je možná“

Pápež obsadzuje posty pre Synodu biskupov o Amazónii

USA: Ruženec od pobrežia k pobrežiu

„Mohamed“ v Berlíne najčastejšie meno!

V Rakúsku regrutujú bojovníkov IS

Belgicko: Zredukovali výuku náboženstva na polovicu

Gänswein: Benediktova úvaha odsúhlasená pápežom

Francúzi zachraňujú Notre Dame pred ‘šialenou’ prestavbou

Ako sa má kardinál George Pell?

Biskup: Synoda o Amazónii – prevrat v Cirkvi?

František vydal normy boja proti zneužívaniu: „Vy ste svetlo sveta“

Vatikán, 9.5.2019 (RV) 024 984 – „Vy ste svetlo sveta“ (Vos estis lux mundi) je názov nového motu proprio pápeža Františka, ktoré vo štvrtok 9. mája publikovala Svätá stolica. Normatívny dokument je venovaný boju proti sexuálnemu zneužívaniu. Novými predpismi sa pre klerikov a rehoľníkov zavádza povinnosť nahlasovať prípady zneužívania. Každá diecéza okrem toho musí do jedného roka zabezpečiť fungovanie systému na prijímanie oznámení, ktorý bude ľahko dostupný pre verejnosť. Viac na:

https://www.vaticannews.va/sk/vatikan/news/2019-05/papez-frantisek-vydal-normy-proti-zneuzivaniu-vos-estis-lux.html

* * * * * * *

Transgender: Lekári žiadajú koniec pokusov s deťmi!

Viedeň, 10.5.2019 (kath.net/Imabe) 024 983 – Lekári londýnskej kliniky „Gender Identity Development Service“ (GIDS) varujú, že deti, ktoré spochybňujú svoju pohlavnú identitu, môžu byť nesprávnou terapiou „dlhodobo poškodené“. Tlak lobistických skupín a rodinných príslušníkov, ktorí žiadajú rýchlu zmenu pohlavia je enormný. Takú zraniteľnú skupinu ako sú deti dotlačiť k experimentálnej medicínskej transgenderovej terapii má sčasti nezvratné dôsledky. Vyplýva to zo správy býv. prezidenta Britskej psychoanalytickej spoločnosti a býv. riaditeľa trustu „Tavistock and Portman NHS Foundation Trust“, Davida Bella, (Daily Mail, online, 25.2.2019).
Piati pracovníci kliniky GIDS, ktorá je súčasťou trustu, teraz z protestu dali výpoveď. Považujú aplikované postupy za neetické a neprofesionálne. Istý pracovník povedal, že zostal na klinike iba preto, aby deti chránil pred ďalšími škodlivými zákrokmi.
Za minulé tri roky opustilo kliniku najmenej 18 pracovníkov. Podľa ich názoru je príliš málo preverených výsledkov, aby sa deťom mohli robiť správne diagnózy (Daily Mail, online, 8.4.2019).
V jednom prípade napríklad sa isté dievča cítilo „vinné“, keď jej brat náhle zomrel. Preto sa pokúšalo rodičom vrátiť „ich syna“ zmenou pohlavia. Iným deťom už po jednom jedinom vyšetrení predpísali hormóny blokujúce pubertu. Niektoré deti pritom mali iba 3 až 6 rokov! Podľa správy Bella stále znova prichádzali deti na kliniku s naučenými jazykovými formuláciami, „zo zdrojov na internete alebo z inštrukcií rodičov, či rovesníkov, aby svoje symptómy opísali tak, aby ich diagnostikovali ako transgenderové. (Daily Mail, online, 17.2.2019).
„U detí, ktoré spochybňujú svoje pohlavie, nie je v nijakom prípade nutne dôvodom disfória – depresia z pohlavia, ale často to má iné príčiny, ktoré možno liečiť normálnymi psychologickými terapiami. K tomu patria rané zážitky zneužívania v rodine, autizmus, skúsenosti straty niekoho, alebo odmietanie inými pre ich homosexuálne sklony. Namiesto ponuky jasných diagnóz sa prezentuje ako riešenie problémov transidentita,“ kritizuje psychiater Bell. GIDS tieto tvrdenia popiera a trvá na tom, že „v týchto zložitých prípadoch sa robia starostlivé diagnózy“.
Iba vo Veľkej Británii vzrástol počet maloletých detí, ktoré sa v rokoch 2009 až 2017 podrobili transgenderovej terapii z 97 na 2519 prípadov! (IMABE 11/2018). V 15 percentách prípadov sa riešili problémy detí blokovaním puberty. To je riskantný postup, pretože ani „Národný inštitút pre zdravie“ (NICE), ani farmaceutické firmy doteraz nezverejnili vedecky relevantné štúdie, či podávanie silných hormónov pred pubertou s vedľajšími účinkami a sčasti nezvratnými následkami – ako je celoživotná neplodnosť – je pre liečbu depresie z pohlavia bezpečné, alebo či je vôbec účinné!
Carl Heneghan, riaditeľ „Centra dôkazov v medicíne“ na Oxfordskej univerzite „Tavistock“ obviňuje, že „nezostavil nijaké systematické údaje o výsledkoch všetkých detí, ktorým sa sexuálne hormóny podávali.
„Inštitút robí experimenty na živých ľuďoch! Kvalita doterajších štúdií je absolútne nedostatočná. Je potrebný oveľa rigoróznejší a fundovanejší výskum o účinkoch transgenderovej terapie u detí,“ žiadal Heneghan v rozhovore s BBC online, 8.4.2019.

Nemecko: Ženy chystajú bojkot svätých omší …

Paderborn, 10.5.2019 (kath.net/pw) 024 982 – V Nemecku vznikla nová veľmi sporná iniciatíva „Mária 2.0“. Plánovanú akciu v dňoch 11. až 18. mája nazývajú cirkevným štrajkom! Ženy, ktoré sa akcie zúčastnia, nemajú v týchto dňoch vstúpiť do kostola! Rušivý je v tejto súvislosti pojem „štrajk“. Objasnenie pojmov rozhoduje o tom, či veci správne chápeme, alebo tápeme v hmle. Štrajk je zloženie práce, aby sa dosiahli lepšie pracovné podmienky, či platy. „Cirkevný štrajk“ pod názvom „Mária 2.0“ teda v tomto zmysle štrajkom nie je. Charakterom je táto akcia skôr bojkotom.
Iniciatíva plánuje, že ženy nemajú navštevovať v spomínanom čase nijaké sväté omše, nekonať nijaké práce, ani služby v cirkvi. Namiesto toho majú usporiadať sami vlastné vymyslené omše pred kostolmi, obliecť sa do bieleho a priniesť si biele šatky. Požiadavky organizátorov znejú:

• Prístup žien ku všetkým úradom Cirkvi.
• Zrušenie povinného celibátu.
• Prispôsobenie sexuálnej morálky Cirkvi životnej realite ľudí.
• Nijaký úrad pre páchateľov zneužívania, ututlávačov, či tých, čo to trpia.
• Samozrejmé odovzdanie páchateľov svetským súdom.

Komu sú požiadavky adresované je otázne. Akciu však sprevádza otvorený list pápežovi Františkovi. Možno tu pokojne hovoriť o veľmi povrchných požiadavkách, pretože ich nemožno splniť na úrovni farnosti, či diecézy, ani v rámci biskupskej konferencie.
Ordinatio sacerdotalis je de fide. Takže ani pápež by nemohol otvoriť ženám kňazský úrad. A proti komu je „štrajk“ vlastne nasmerovaný? Webová stránka akcie je tu veľmi vágna.
Z Farnosti Svätého kríža v nemeckom Münsteri, kde akciu iniciovali, sa rýchlo šíri po celej krajine. A pritom nejde o riadenú akciu, ale o voľnú iniciatívu. Možno predpokladať, že akcie budú spontánne plánované a realizované. Je zarážajúce, že na propagáciu tejto proticirkevnej akcie sa používajú oficiálne cirkevné štruktúry! Napríklad na titulnej stránke farských správ v Padernbornskom arcibiskupstve. Hovorca arcibiskupstva na otázku podotkol, že nemožno poznať všetky farské listy diecézy a vyhlásil:
„No máme pochopenie pre ľudí, ktorí vyjadrujú svoje sklamanie a nevôľu z istých tém v Cirkvi. Také iniciatívy vyvíjajú katolíci, ktorým Cirkev leží na srdci. Prispievajú k tomu, že sa schopnosť Cirkvi mať budúcnosť už dnes formuje.“
V Diecéze Mainz plagát s akciou dokonca rozoslali farnostiam a propagovali účasť na nej, takisto v Diecéze Rottenburg-Stuttgart. …
V rámci akcie majú v nedeľu 12. mája 2019 ženy bojkotovať návštevu svätej omše! Kvôli tomu to bojkotu sa v niektorých obciach vôbec nekoná svätá omša! A nijaký biskup sa zatiaľ k tomu vôbec nevyjadril! …
A pritom ide aj o nedeľu Dobrého pastiera a Svetový deň modlitieb za duchovné povolania. To rozhodne vyjadruje problematické chápanie kňazského iniciátorkami akcie.

Kardinál Schönborn: Operácia dobre dopadla

Viedeň, 09.05.2019 (KAP) 024 981 – Viedenský kardinál Christoph Schönborn (74) dobre zvládol operáciu rakoviny prostaty a už sa zotavuje, ako oznámila Viedenská arcidiecéza. Zákrok v Nemocnici milosrdných bratov vo Viedni-Leopoldstadte v utorok prebehol úspešne a bez komplikácií.
„Pán kardinál sa má dobre. Zotavuje sa zo zákroku a ďakuje všetkým za želania uzdravenia a modlitby,“ povedal Michael Prüller, hovorca arcidiecézy.
Do Turíc – 9. júna – chce byť viedenský arcibiskup zasa fit. Preto sa na budúce týždne stiahne do súkromia a bude sa uzdravovať. Tumor bol v rámci preventívnej prehliadky bol objavený skoro, takže možno rátať s úplným uzdravením. …

Nemecký trenér: „Boh ťa nikdy neopustí“

Frankfurt, 9.5.2019 (kath.net/KAP) 024 980 – Nemecký futbalový tréner Jürgen Klopp (51) v utorok po víťazstve jeho mužstva FC Liverpool proti FC Barcelone 4:0 dokázal dostať svojich chlapcov do finále Ligy šampiónov, čo sa oslavovalo ako futbalový zázrak. Evanjelická tlačová služba „epd“ pripomenula, že Klopp je praktizujúci kresťan:
„Jürgen Klopp nadobudol v život jednu skúsenosť: ‚Boh ťa nikdy neopustí‘.“ Klopp sa ku svojej viere vyjadril nedávno aj pre evanjelický rozhlas Baden (erb):
„Na Boha sa môžem vždy spoľahnúť. Viera je pre mňa nekonečne dôležitá, je to stabilizátor v mojom živote. Už ako dieťa som sa vždy modlil s matkou večernú modlitbu. Je tu vyššia moc, ktorá rozhoduje o veciach, aj keď to ľudia nechápu.“
Ako „najvýraznejšiu udalosť všetkých čias“ označil Ježišovu obetu života na kríži. „To je najveľkolepejší čin, ktorý bol pre ľudstvo vykonaný. My nebudeme nikdy schopní také niečo po ňom vykonať. To však ani nemusíme.“
„Tajomstvo môjho úspechu spočíva v tom, že svoju prácu robím skutočne veľmi rád. Vďačnosť je jednou z najdôležitejších vecí vôbec. To, že smiem prácu trénera každý deň vykonávať, pociťujem ako výslovné šťastie,“ hovorí tréner a dodáva:
„V protiklade k futbalu nemusíme ako kresťania stáť na prvom mieste. Niet nijakého svetového rebríčka kresťanov.“

Pápež: Náboženská rôznosť je ľudské bohatstvo

Vatikán, 8.5.2019 (LifeSiteNews) 024 979 – V sobotu 4. mája mal pápež František príhovor k elitným jednotkám Švajčiarskej gardy:
„Máte tu príležitosť vytvárať zdravé priateľstvá a cvičiť sa v rešpektovaní zvláštností a myšlienok iných, naučíte sa spoznať v druhom brata a spoločníka na ceste. To vám pomôže žiť v spoločnosti so správnym postojom a uznávať kultúrne, náboženské a sociálne rozličnosti ako ľudské bohatstvo a nie ako hrozbu. To je zvlášť dôležité vo svete, kde sú veľké hnutia populácie a ľudí hľadajúcich bezpečie a dôstojný život.“…
Pripomeňme si, čo sa uvádza v dokumente schválenom v Abu Dhabi na túto tému:
„Sloboda je právo každého človeka – každý človek sa teší slobode viery, myslenia, vyjadrovania a konania. Pluralizmus a rôznosť náboženstiev, farby pleti, pohlavia, rasy a jazyka sú chcené Bohom v jeho múdrosti, s ktorou stvoril ľudské bytosti. Táto božská múdrosť je zdrojom slobody viery a slobody byť odlišnými. Preto treba odmietnuť skutočnosť, že ľudia sú nútení držať sa istého náboženstva alebo kultúry a nanucovanie kultúry iným je neprijateľné. …
Život príslušníkov Švajčiarskej gardy nie je nábožensky, kultúrne, ani sociálne odlišný. Ich výber je limitovaný na veľmi špecifické osoby – slobodných mužov praktizujúcich katolíkov vo veku 19 až 30 rokov vysokých viac ako 174 cm.

Európa zdola nahor a zhora nadol

Komentár: Helmut Müller

Regensburg, 8.5.2019 (kath.net) 024 978 – Európa je bez svojich regiónov „zdola nahor“ a kresťanstva „zhora nadol“ úplne nemysliteľná a preto by ani nemala zmiznúť v zmätenom kozmopolitizme a utopiť sa v náboženskom pluralizme.
Traja veľkí Európania Konrád Adenauer, Robert Schuman a Alcide de Gasperi nezačínali ako kozmopoliti, ale ako Porýnčania, Lotrinčania a Tirolčania. Inak si ich nevieme ani predstaviť, vyrastali regionálne a komunálne a bez tohto regionálneho a spájajúceho katolíckeho pozadia by sa nikdy neboli stali veľkými Európanmi.
To „katolícke“ vo vlastnom zmysle, to „všeobsažné“ ich spájalo. A keď sa teraz toto „katolícke“ rozpadne na „synodálnych cestách“, alebo prebiehajúcou reformou Rímskej kúrie sa možno na celom svete rozloží na biskupské konferencie a biskupstvá, keď všetko má už iba „slúžiť“ a Rím už nemá nič určovať, je potom taký vychvaľovaný kozmopolitizmus v dobrom zmysle ešte vôbec možný? Ale možno to nebude také zlé, ako sa to po vyjadreniach kardinála Müllera zdá javiť. V každom prípade zle chápaný kozmopolitizmus nie je veľkolepý, ale smiešny – je to akoby sa žaba chcela vzdať domáceho močiara kvôli Atlantickému oceánu. Oboje sú síce vody, ale žaba patrí do močiara a do Atlantického oceána patrí veľryba.
Kozmopolitizmus a náboženský pluralizmus sú stále znova sa objavujúce omyly myslenia, kde sa nechápe, že človek utópiu a bezdomovstvo zle znáša. Ani veľryba nie je globálne bez domova – už v plytkých vodách nájde smrť.
Iba zakorenení na jednom mieste získame skutočný široký rozmer a iba z jedného náboženstva Boha. Ako kresťan viem, že Boh sa nestal len náhodou v Mužovi z Nazaretu človekom. Kŕmny válov na začiatku a šibenica antiky na konci sa neznáša s jedinečnosťou Boha v náboženstvách sveta. Ak sa Ježišom z Nazaretu vo svete zviditeľnilo niečo z lesku Boha a súčasne sme v jeho bolesti pocítili niečo z jeho lásky k nám, tak život každého človeka už z nikadiaľ nemôže dosiahnuť viac lesku a lásky. V Mužovi z Nazaretu sa Boh vzdal svojho bezdomovstva a večnosti, aby pre nás bol miestom a časom svätosti, z ktorej jedine získame šírku a plnosť života.
Je omylom hromadiť odblesky zo všetkých možných náboženstiev a ako mozaiku ich skladať, to by bol manicheizmus v novom šate.
Rovnako je nezmyslom zbierať plnosť života v nočných lokáloch, na meditačných víkendoch, na burze, v Karibiku, v detskom smiechu, či na vrcholku Álp a nazývať to plnosťou života.
Keď sa Ježiš z Nazaretu stal Bohočlovekom, spočíva v ňom nebo i zem a iba na tomto mieste a v týchto časových súradniciach zažijeme to, v čo všetky náboženstvá dúfajú a nijaké skutočne neposkytuje – iba to jediné, v ktorom sa Boh stal jedným z nás. On si nenecháva tento lesk, túto šírku a plnosť života pre seba, ale chce to dať nám všetkým. Smrť, ktorá ničí všetok život, sa nestala jeho konečným osudom. On nezostal – ako každý z nás bez neho – ležať v hrobe. On zničil smrť – najhoršieho nepriateľa života.
Európa je preto pre ľudí všetkých kultúr a náboženstiev taká príťažlivá, lebo to všetko vyrástlo na humuse kresťanstva a aj židovstva a všetky ďalšie vplyvy obohacujúco do tohto dedičstva integruje a môžu sa v ňom tolerovať.
Nech je nám Boh milostivý, ak by sa v budúcnosti mala Európa iba obohacovať, alebo sa malo niečo len tak prihadzovať.

New York: Najväčšia akcia ochrancov života

New York City, 8.5.2019 (kath.net/jg) 024 977 – Na Times Square sa 4. mája konalo doteraz najväčšie podujatie ochrancov života v New Yorku. Niekoľko tisíc účastníkov prišlo na akciu „Focus on the Family“ (Zameranie na rodinu) a hlavnou atrakciou bol priamy prenos ultrazvukového 4-D obrazu nenarodeného dieťaťa.
Na plátne bolo dieťatko Abby Johnsonovej, bývalej pracovníčky potratovej organizácie „Planned Parenthood“, ktorá sa teraz zasadzuje za ochranu života.
„To je dieťatko. Je to človek s bijúcim srdiečkom, s vlastným DNA,“ povedala matka.
Viceprezident USA Mike Pence na Twitteri na toto podujatie upozornil a napísal:
„Zatiaľ čo politici Demokratickej strany sa zasadzujú za neskoré potraty, na Times Square možno vidieť zázrak života cez ultrazvuk.“
Organizátori sa pokúsili prenášať obrazy na veľké videové plochy na Times Square. No prevádzkovateľom plôch, na ktorých možno vidieť reklamy a správy, to bola príliš chúlostivá záležitosť.

Na predaj: ‘Konsekrované’ hostie ‘na zneužitie’!!!

Relikvie v Nemecku na blšom trhu!

Brooklyn, New York, 8.5.2019 (LifeSiteNews) 024 976 – Internetová spoločnosť Etsy.com je známa predajom rozkošných výrobkov. Žiaľ povoľuje aj predaj svätých vecí. Dňa 7. mája boli katolíci vyplašení ponukou „reálnych konsekrovaných hostií od kňaza“. Predajca, ktorý sa označoval ako „AL“ a svoj obchod nazýval „Pentagora“, uvádzal, že účel deviatich hostií je, aby sa „zneužili na klasické čierne omše alebo na účely čiernej mágie“! Napísal, že hostie boli vyrobené a konsekrované v Nemecku.
LifeSiteNews kontaktoval predajcu, aby dosvedčil, že hostie sú naozaj konsekrované a AL odpovedal:
„Možno neviete, ale sláviť pravú čiernu omšu môže iba vysvätený katolícky kňaz. V Nemecku je hŕstka kňazov, ktorí pracujú v satanistickom podsvetí. Žiaľ nemám dovolené povedať vám viac.
Nemecko bola už vždy krajina s okultizmom. Nemusíte mi veriť. Správni ľudia ma spoznajú, a to je všetko, čo treba.“

Beverly Stevensová, vydavateľka magazínu Regina, sa vyslovila, že predaj Najsvätejšej sviatosti ju neprekvapuje. Žila v Nemecku sedem rokov a povedala, že tam s katolíckymi artefaktami a svätými predmetmi aj hierarchia bežne zaobchádza mimoriadne pohŕdavo, takže sa to rozšírilo aj na bežných ľudí. Uviedla dokonca, že videla sväté relikvie predávať vo Wiesbadene na blšom trhu!
„Predávajúci sa zabával nad tým, že my Američania sme z toho zhrození! Takže predaj konsekrovaných hostií na satanské omše sa dal úplne predvídať. Pochybujem, že by kardinál Marx kvôli tomu, čo len okom mihol,“ povedala Beverly. Mimochodom hostie zaradili ako artikel „handmade“ (vyrobené rukou)“…

Princ Harry podporuje transgenderových aktivistov

Londýn, 8.5.2019 (LifeSiteNews) 024 975 – Nikde sa transgenderová ideológia nezakorenila rýchlejšie a pevnejšie ako v Spojenom kráľovstve. Podiel detí identifikujúcich sa ako „transgender“ je väčší až o 4,000 percent – až vláda skúma, prečo to číslo tak dramaticky narástlo.
Obyčajní Briti, ktorí sú toho názoru, že biologické pohlavie sa nemôže stať opačným pohlavím, dostávajú návštevy polície! V niektorých prípadoch ich za tento názor aj uväznia. Policajtov dokonca trénujú aktivisti transgenderu, aby „zlepšili myslenie polície“ a vplývali na britských občanov. A to nepreháňame.
A teraz najznámejšia lobistická skupina Veľkej Británie, ktorá uvádza, že šíri „lásku k transgenderovým deťom“ pritiahla pozornosť vysokopostaveného sponzora – princa Harryho. Organizácia sa mýticky nazvala Mermaids“ (Morské panny) po poloľudských a polo-rybích ženách, ktoré sú od pása bezpohlavné a teraz dosiahla podporu Kráľovskej nadácie, ako napísal denník Daily Mail. Nadácia „Royal Foundation“ je filantropickou a charitatívnou organizáciou vojvodu zo Sussexu, jeho manželky Meghan Markle, a vojvodu a vojvodkyne z Cambridge.

Pápež o diakonáte žien: „Sú pochybnosti“

Vatikán, 8.5.2019 (kath.net/pl) 024 974 – Diakonát žien nie je zrovnateľný s predstavou diakonátu mužov. Poukázal na to pápež František na tlačovej konferencii pri lete zo Severného Macedónska do Ríma. Na otázku reportéra k diakonkám v niektorých pravoslávnych spoločenstvách František povedal:
„Doteraz nájdené formulky diakonskej vysviacky nie sú podľa názoru komisie rovnaké ako u mužov diakonov a skôr sa podobajú tomu, čo by dnes bolo vysviackou opátky.“
K tomuto výsledku dospeli odborníci, ktorých pápež povolal do komisie, ktorá sa má zaoberať diakonátom žien v ranej Cirkvi.
Je to mimochodom veľmi heterogénna skupina, ako pápež zvlášť zdôraznil. Iní odborníci z komisie však zastávajú názor, ako povedal František, že formule žehnania zodpovedajú diakonskej formule. O tejto otázke sa ešte diskutuje, lebo stav veci nie je jasný.
„Na počiatku boli diakonky, ale bola to sviatostná vysviacka, alebo nie?“ To napísal madridský spravodajský portál „Religión Digital“.
„Diakonky vtedy napríklad pomáhali pri liturgii. Pri krste celého tela žien pomáhala diakonka, rovnako ako pri pomazaní ženského tela,“ povedal pápež. „Okrem toho máme svedectvo z ranej Cirkvi, že diakonky boli povolávané biskupom, ak boli spory pre anulovanie manželstva, rozvod, alebo oddelenie manželov. Ak manželka obvinila manžela, že ju zbil, povolala diakonku, aby si prezrela jej telo a tá potom vypovedala pri procese. To sú veci, na ktoré si spomínam z rozhovorov s radou expertov,“ povedal pápež. „V zásade nie je isté, či to bola vysviacka v rovnakej forme a na rovnaký účel ako u mužov. Niektorí hovoria, že sú tu pochybnosti. Nemám pred tým strach, ale doteraz to nejde.“
Pápež poukázal aj na to, že diakonky sa dokázateľne vyskytovali najmä v rámci istých geografických oblastí, hlavne v Sýrii.
„Je zaujímavé si všimnúť, že asi pred 30 rokmi niektorí teológovia ešte boli toho názoru – dnes to už nikto nehovorí – že neexistovali nijaké diakonky, lebo ženy stáli v pozadí, nielen v Cirkvi, ale vcelku. No je pozoruhodné, že vtedy bolo mnoho pohanských kňažiek. V pohanskom kulte bolo kňazstvo ženy bežné. Ako teda chápať, že toto pohanské kňazstvo žien sa nevyskytovalo v kresťanstve?“ Túto záhadu v súčasnosti mnohoraká komisia rieši.

Kardinál Müller: „Nikdy nebola vysvätená diakonka“

Vatikán, 9.5.2019 (LifeSiteNews) 024 973 – Kardinál Gerhard Müller, emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery, vyhlásil:
„V histórii Katolíckej cirkvi nikdy nebol diakonát žien s vysviackou, okrem žehnania sčasti podobnému nižšiemu sväteniu a subdiakonátu.“ Tuto výpoveď teraz potvrdili niektoré slová pápeža Františka zo zistení komisie poverenej touto úlohu, ktorú pápež zriadil v lete 2018.
Kardinál Müller pre LifeSiteNews povedal, že zozbieral a prezentoval svoje zistenia v tejto oblasti v troch knihách: Kňazstvo a diakonát (San Francisco), Ženy v Cirkvi (Würzburg 2001) a Prijímateľ sviatosti vysviacky. Zdroje k náuke a praxi Cirkvi udeľovať vysviacku iba mužom (Würzburg 1999).
LifeSiteNews sa na to pýtal kardinála Müllera v súvislosti s komentárom nemeckého Prof. Petra Hünermanna, ktorý je podporovateľom diakoniek, no nedávno sám vyhlásil, že vatikánska komisia zistila, že „niet historických dôkazov, že by boli v ranej Cirkvi ženy svätené na diakonky“.
Kardinál Müller poukazuje na „charakter sviatosti diakonskej a kňazskej vysviacky ako reprezentovanie samotného Krista ako Ženícha čo teda vylučuje ženy zo sviatosti vysviacky“.
„Pre ľudí ako Prof. Hünermann a iných je diakonát iba prvým krokom k sviatosti kňazstva, preto sa jednotlivé historické dokumenty ohýbajú, až kým im nebudú vyhovovať,“ vysvetľuje kardinál. „Je to smutné. V univerzálnej Cirkvi niet nijakého náznaku širokej tradície ženského diakonátu.“
Už v minulých prácach ako prefekt Kongregácie pre náuku viery kardinál Müller to jasne uviedol. V r. 2013: „Sviatosť kňazstva v stupňoch biskup-kňaz-diakon podľa náuky Cirkvi môže platne prijať iba muž.“ Diakonky v istých regiónoch v histórii Cirkvi existovali, no nemali vysviacku v pravom zmysle. Ich úlohou bolo napríklad navštevovať ženy, čo bolo nemožné pre kňaza.
V r. 2001 kardinál uviedol: „Všetci významní cirkevní otcovia explicitne odmietali ako heretickú prax niektorých komunít oddelených od Cirkvi, ktoré pripúšťali ženy k diakonátu a kňazstvu.“
Ako člen vatikánskej komisie pre štúdium diakonátu vtedy pod vedením kardinála Ratzingera, kardinál Müller sa touto témou zaoberal mnohé roky a dospel k rovnakým záverom. Ženský diakonát je nemožný.
V r. 2016, sa pápež František rozhodol založiť novú komisiu na štúdium ženského diakonátu. Kardinál Müller zdôraznil, že taká komisia tu už bola a spolupracovala s Medzinárodnou teologickou komisiou. Po desiatich rokoch štúdia uverejnila jasnú správu v r. 2002.

Kardinál Müller o reforme Kúrie: Teologická neznalosť!

Rím, 7.5.2019 (kath.net) 024 972 – Kardinál Gerhard Ludwig Müller, emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery, ostro kritizoval návrh reformy Rímskej kúrie. Dokument Praedicate Evangelium schválila pápežova Rada kardinálov a teraz ho posudzujú predsedovia biskupských konferencií.
V interview pre noviny „Passauer Neue Presse“ (PNP) kardinál Müller hovorí o „teologickej neznalosti“. V médiách nemožno nájsť „nijakú logickú koncepciu pôvodu, podstaty a poslania Cirkvi“. Namiesto toho, aby sa orientovala chápaním Cirkvi v zmysle Druhého vatikánskeho koncilu, „zostáva kúria v nedefinovanom stave akéhosi voľného vznášania, lebo sa už viac nepriraďuje jednoznačne službe pápeža pre všeobecnú Cirkev“.
Kriticky vidí kardinál Müller aj to, že sa má relativizovať mimoriadna úloha Kongregácie pre náuku viery:
„V návrhu ide o riadne nenaplánované voľné priraďovanie 16 dikastérií, ktoré sú akosi v službe pápeža, biskupov a biskupských konferencií. Evanjelizácia stojí na prvom mieste, hoci je úlohou celej Cirkvi a nie špecifickým poslaním pápeža.“
Kardinál Müller našiel k tomu aj jasné slová:
„V tejto skici budúcej apoštolskej konštitúcie ide o konglomerát subjektívnych jednotlivých myšlienok, zbožných želaní, morálnych apelov s jednotlivými citátmi z koncilových textov a vyhláseniami súčasného pápeža.“
Kardinál tiež kritizoval, že „návrh reformy kúrie nerozlišuje jasne medzi svetskými a duchovnými úlohami pápeža“:
„Svetské úlohy sú iba sekundárne a v nijakom prípade sa podstatne nespájajú s pápežstvom.“
„Najvyššou misiou pápeža je jeho učiteľský úrad ako člena a hlavy kolégia biskupov. No hoci je univerzálny učiteľský úrad existenčným základom pápežského primátu, javí sa teraz náuka viery už iba ako ľubovoľná úloha pápeža medzi mnohými inými!“
„Práve pri popise úloh nového dikastéria pre náuku viery sa ukazuje otrasná teologická neznalosť autora tohto odseku. Základné pojmy katolíckej teológie ako zjavenie, Evanjelium, alebo učiteľský úrad sa používajú nevhodne alebo mylne. Zostáva iba dúfať, že tento odsek nanovo od základov sformuluje teológ a znalec kánonov.“

Na pripomenutie správa z čísla Ž C 18 / 2019:

Kardinálom taja plány postaviť evanjelizáciu nad náuku Cirkvi

Vatikán, 29.4.2019 (LifeSiteNews) 024 931 – Nedávno prišli správy o skorom vydaní dokumentu na reštrukturalizáciu Rímskej kúrie. Má špecifikovať reformu kúrie, ktorá zdôrazňuje povýšenie evanjelizácie nad náuku Cirkvi. Pápež František to s Radou kardinálov plánuje už roky. Podľa LifeSiteNews pápež František už poslal návrh dokumentu Praedicate Evangelium (Hlásajte Evanjelium) biskupským konferenciám a niektorým rehoľným predstaveným aj istým expertom. No neposlal ho svojim vlastným kardinálom, ktorí sú povolaní pomáhať mu viesť Cirkev! Potvrdil to kardinál Gerhard Müller, býv. prefekt Kongregácie pre náuku viery pre LifeSiteNews:
„Kardináli samotní – ktorí sú povolaní radiť pápežovi a spolupracovať s ním pri riadení Cirkvi – nedostali návrh dokumentu, aby ho mohli komentovať, či navrhnúť možné korekcie!“
Podľa dokumentu Kongregácia pre náuku viery bude mať menší význam, už nebude druhá po pápežovi, ako sa vyjadril pápežský biograf Austen Ivereigh. Bude podliehať novému dikastériu pre evanjelizáciu! Ivereigh povedal, že zníženie významu kongregácie odráža novú úlohu, ktorú kongregácia vyvíjala za ostatných šesť rokov: „Už nebude policajtom zabezpečujúcim pravovernosť. S novým prefektom kardinálom Ladariom jej náuka namiesto toho ponúka teologické úvahy o pápežskej náuke a zdroj pre komisie ako je komisia na skúmanie možnosti menovania diakoniek.“
Kardinála Maradiagu „Crux“ cituje slovami:
„Pápež František vždy zdôrazňuje, že Cirkev je misionárska. Z toho dôvodu je logické, že kladieme na prvé miesto dikastérium pre evanjelizáciu a nie pre náuku viery.“
„Crux“ ďalej píše: „Keď bude raz text schválený po skúšobnej dobe – tak vatikánske dikastériá už nebudú nástrojmi pápeža na dohľad nad miestnymi cirkvami, ale budú slúžiť biskupom celého sveta. Už nebudú telesom medzi pápežom a kolégiom biskupov, ale inštitúciou, ktorá slúži obom stranám. Také zmeny budú naozaj revolučné.“
Mnohí katolíci sa teraz obávajú o jedinečnosť katolíckej viery ako celku – ako nám odovzdávanej od čias apoštolov a ďalej prehlbovanej svätou Tradíciou a Magistériom Cirkvi. Mnohí sa pýtajú, ako je možné oddeliť evanjelizáciu od náuky Cirkvi?!
Istý katolík ironicky komentoval na Twitteri“: „Evanjelizácia tu znamená samozrejme väčší dôraz na environmentalizmus, migráciu a rozvojové ciele OSN. Menej dôrazu na náuku znamená samozrejme viac útokov na Tradíciu Cirkvi.“
„To by sa mohlo ukázať ako niečo veľmi vážne, povedal istý zdroj v Ríme pre LifeSiteNews.

Írsko: Nová politická strana za ochranu života

Írsko, 7.5.2019 (LifeSiteNews) 024 971 – Nová írska politická strana „Aontú“ (Jednota) má svoju prvú kandidátku zvolenú v regionálnych voľbách – Dr. Anne McCloskeyovú v okrsku Ballyarnett pre Derry City a okresnú radu Strabane District. … Tieto voľby boli prvým volebným testom pre stranu Aontú, ktorá je novou politickou stranou Írska zasadzujúcou sa za ochranu života. Aontú sa zrodila 15. novembra 2018 po tom, čo rezignoval ochranca života v írskom parlamente Peadar Tóibín zo strany Sinn Féin. Postavil sa proti vlastnej strane, keď tá hlasovala za zákon o potrate v r. 2018. Založil novú stranu a združil poslancov z hlavných strán, ktorí boli nešťastní z tohto zákona. Iba za týždeň nová strana pritiahla dvoch miestnych radcov a zrejme sa pridá aj ďalších päť. Tóibín zorganizoval stretnutia po celom Írsku a prihováral sa záujemcom o vstup do jeho strany. Strana bola oficiálne založená 7. januára 2019. Nová strana sa prvý raz sa zíde v Belfaste 28. januára 2019. Tóibín k tomu vyhlásil: „Aontú znamená „jednota“ a naším hlavným cieľom je jednota írskeho národa severu aj juhu. A naším programom je jednoznačne aj ochrana života.“

Poľsko: Polícia zatkla ženu za znesvätenie Madony

Płock, 7.5.2019 (LifeSiteNews) 024 970 – Poľská polícia zatkla ženu podozrivú zo znesvätenia najvzácnejšej ikony krajiny Čiernej Madony – Čenstochovskej Panny Márie pro-homosexuálnymi dúhovými farbami. Elżbieta Podleśna (51), aktivistka LGBT bola zatknutá dva týždne po tom, čo sa objavili takéto plagáty pri Kostole sv. Dominika v poľskom meste Płock práve cez Veľkú noc – najsvätejšie obdobie roka. Urážka náboženského cítenia je v Poľsku zločinom podľa par. 196 trestného zákonníka podobne ako narušenie pokoja. Trest je vymedzený od pokuty cez isté obmedzenie slobody až po dva roky väzenia. Podľa hlavného prokurátora Norberta Pęcherzewského polícia chcela iba urobiť prehliadku jej bytu a auta. Podleśna bola vypočutá, obvinená a prepustená. …
Amnesty International obvinila poľské orgány z „obťažovania pokojných protestujúcich a aktivistov v Poľsku“.
No podľa ľavicovej webovej stránky Na Temat nebola náhoda, že kópie plagátov „Dúhová Madona“ boli umiestnené práve pri Kostole sv. Dominika.
„Varšavskí aktivisti za slobodu už predtým jasne vysvetlili, prečo riadili akciu s plagátmi Božej Matky v Płocku,“ napísal Łukasz Grzegorczyk: „V liste redakcii Na Temat napísali, že dúhová Mária, plagáty ktorej nalepili na múry pri kostole, má byť vyjadrením opozície voči stigmatizovaniu neheterosexuálnych ľudí klérom.“

Kresťanské stránky v zozname ‚nespoľahlivých’!

Inštitút Poynter na Floride dostal od nadácií „Open Society Foundations“ miliardára Georga Sorosa 1,3 milióna dolárov na „Medzinárodnú sieť preverovania faktov“.

St. Petersburg, Florida, 7.5.2019 (kath.net/LiveNews/jg) 024 969 – Inštitút Poynter po protestoch stiahol správu, ktorá označuje 515 internetových stránok ako „nespoľahlivé“. Medzi nimi je najmenej 29 aj prominentných konzervatívnych a kresťanských stránok!
Inštitút, ktorý sa venuje vzdelávaniu žurnalistov, založil „International Fact-Checking Network“ (Medzinárodnú sieť preverovania faktov). Tá má žurnalistom pomáhať identifikovať falošné správy. V rámci tohto projektu vypracoval Barret Golding správu pod názvom „UnNews“.
Barbara Allenová vedúca redaktorka Poynter Institute, uverejnila stanovisko inštitútu:
„Zoznam nespoľahlivých stránok sme stiahli dovtedy, kým inštitút neurčí jednotnejšie a prísnejšie kritériá. Mali sme pocit, že mnoho internetové stránky na zozname pravidelne uverejňovali nespoľahlivé informácie. Inštitút zoznam už preveril a pritom konštatoval slabé stránky tejto metódy,“ pripustila redaktorka.
Medzi „nespoľahlivými“ sú zaradené známe konzervatívne spravodajské stránky ako Breitbart.com, Drudge Report a Media Research Center. A nájdeme tam aj stránky ochrancov života ako Life News, Life Action News a LifeSiteNews, no aj stránku Daily Wire, konzervatívneho židovského komentátora Bena Shapira. Shapiro bol jedným z rečníkov na „Pochode za život“ v USA v januári 2019 a podával priame správy z pochodu.
Na zoznam sa dostala aj stránka Aliancie brániacej slobodu (ADF). ADF zastupoval pekár Jack Phillips, ktorý odmietol upiecť tortu pre „svadbu“ homosexuálov. Organizáciu označujú ako „nenávistnú skupinu“ spolu s rasistickými skupinami ako Ku-Klux-Klan, ale aj konzervatívnymi a kresťanskými organizáciami.
Inštitút Poynter v americkom St. Petersburgu na Floride dostal od nadácií „Open Society Foundations“ miliardára Georga Sorosa a Omidyar Network Pierra Omidyara v roku 2017 sumu 1,3 milióna dolárov, aby vybudoval práve túto Medzinárodnú sieť preverovania faktov.

Prečo katolícku katedrálu islamisti ušetrili

Batticaloa, 7.5.2019 (kath.net) 024 968 – Mohamed Nasar Azar, islamistický atentátnik na Srí Lanke chcel pôvodne zaútočiť na mariánsku katedrálu v Batticaloa. Keď tam však prišiel, bola veľkonočná omša už skončená.
„Prišiel autom o 8.30 hod. a povedali mu, že omša sa už skončila,“ vysvetlil Joseph Ponniah, miestny biskup katedrály. Týmto časovým posunom boli zachránení mnohí katolíci, súčasne sa však tým umožnil útok na kresťanov evangelikálnej Zionskej cirkvi v blízkosti. To bol očividne náhradný cieľ. Atentátnik tam prišiel o 8.51 hod. a o 9.00 hod. sa začala bohoslužba. Už pri vchode ho zadržali dvaja veriaci, čo mali službu a nechceli ho vpustiť, lebo im bol podozrivý. V kostole bolo v tom čase asi 500 ľudí. Atentátnik nakoniec odpálil bombu mimo kostola, kde boli mnohé deti. Usmrtil tam 29 ľudí vrátane dvoch mužov, ktorí ho nechceli vpustiť do kostola. V kostole by bol počet obetí pravdepodobne mnohonásobne vyšší.

V Nemecku bude Svetové zhromaždenie náboženstiev

Berlín, 07.05.2019 (KAP/KNA) 024 967 – Po prvý raz bude konať svetové zhromaždenie aliancie „Religions for Peace“ – Náboženstvá za pokoj v Nemecku. Koná sa v dňoch 20. až 23. augusta v Lindau am Bodensee, ako oznámila kancelária organizátorov v Berlíne. Na podujatie očakávajú 1000 účastníkov.
„Religions for Peace“ (RfP) je najväčšia aliancia náboženských spoločenstiev na svete a má národné kancelárie vo viac ako 90 krajinách. Hlavné sídlo je v New Yorku. Svetové zhromaždenia sa konajú každých päť rokov.
V Lindau sa aliancia stretne po desiaty raz. Motto znie: „Caring for Our Common Future – Advancing Shared Well-Being“ (Starať sa o našu spoločnú budúcnosť – napomáhať verejné blaho).
Aliancia spolupracuje s medzinárodnými organizáciami a vládami. Od r. 1973 je ako mimovládna organizácia akreditovaná pri OSN. Zaoberá sa transformáciou konfliktov, sociálnou súdržnosťou, hospodárskym rozvojom a ochranou životného prostredia.
Ako uvádza, jej náboženskí predstavitelia sa angažujú v konfliktných a vojnových situáciách aj pri prírodných katastrofách ako na Haiti, v Nepále a Japonsku i v Bosne-Hercegovine, Kosove, Sierra Leone, Libérii, na Srí Lanke a v Sýrii.

Viedeň: Teológovia o znovu zosobášených rozvedených

Viedeň, 07.05.2019 (KAP) 024 966 – Okolo pápežskej posynodálnej exhortácie „Amoris laetitia“ po horlivej diskusii po jej zverejnení v apríli 2016 nastalo ticho. To, že otázky najmä okolo znovu zosobášených rozvedených, ktoré sa v nej nadhodili, nie sú zmietnuté zo stola, ukázali výpovede viedenského liturgika Hansa-Jürgena Feulnera. V diskusii v pondelok vo Viedni konštatoval:
„Kňazi sú tým preťažení a po otvorení podávania sviatostí znovu zosobášeným rozvedeným v jednotlivých prípadoch sa cítia zanechaní napospas. Chýbajú konkrétne smernice, ako Amoris laetitia v tejto otázke realizovať.“
V poznámke pod čiarou 351 tohto dokumentu, ktorá sa stretla so súhlasom, ale aj s vehementným odporom mnohých biskupov, sa uvádza, že Cirkev môže ľudí, ktorí žijú v objektívnej situácii hriechu“ – teda napr. znovu zosobášení rozvedení – „v istých prípadoch“ podporovať aj udeľovaním sviatostí.
„Tu sú potrebné jasné kritériá, kedy to má byť možné a kedy nie,“ povedal Feulner.
Vyjadril sa v rámci podujatia „Teológia v diskusii“, ktoré usporiadala Teologická fakulta Viedenskej univerzity s kňazskými seminármi Viedenskej arcidiecézy, Eisenstadtu a St. Pöltenu. Diskusia mala titul: „Pane, som hodný? – Životné reality mladých kresťanov v konflikte s katolíckou náukou“.
V diskusii sa dvaja teológovia vyslovili za „intenzívnejšiu orientáciu Cirkvi životnou realitou ľudí – iba tak sa podarí, aby Cirkev v otázkach vedenia života alebo morálky mladí ľudia ešte počúvali“.

„Islam sa stal súčasťou našej krajiny“

Berlín, 7.5.2019 (kath.net) 024 965 – „Beh histórie nemôžeme zadržať. Všetci musia vyporiadať s tým, že islam sa stal súčasťou našej krajiny,“ vyhlásil predseda nemeckého parlamentu Wolfgang Schäuble (CDU) pre tlač. Schäuble pripomenul, že „moslimovia si musia u nás jasne uvedomiť, že krajina, v ktorej žijú, nie je formovaná moslimskými tradíciami – rovnako však musí aj zvyšok obyvateľstva v Nemecku akceptovať rastúci podiel moslimov“. Preto žiadal „spoločenskú súdržnosť a pravidlá spočívajúce na hodnotách ústavy. Je to obrovská úloha dopracovať sa k pokojnému spolunažívaniu a vzájomnému rešpektovaniu rozdielov.“
Okrem toho vyzval postaviť sa proti antisemitizmu: „Ten sa aj migráciou a nenávisťou voči Izraelu podnecovanou radikálnymi silami v islamskom svete opäť zosilňuje. To je veľký stresový test západných demokracií.“

Vatikán by nedal pápežovo požehnanie Salvinimu

Vatikán, 6.5.2019 (LifeSiteNews) 024 964 – Vatikán odmieta pápežské požehnanie talianskemu ministrovi vnútra Matteovi Salvinimu pre jeho tvrdú politiku k ilegálnej migrácii, ako povedal pápežský almužník, kardinál Konrad Krajewski. Kardinál vyhlásil, že o pápežské požehnanie možno žiadať pre náboženské udalosti ako prvé sväté prijímanie, birmovka, svadby a výročia, ale nemožno ho dať niekomu, ak by to vyvolalo škandál:
„Nedávame požehnanie každému,“ povedal kardinál pre denník Il Messaggero. „Mohli by sme dať požehnanie napríklad nemocnici, kde sa konajú potraty? Alebo mohli by sme ho dať istým diktátorským postavám vo Venezuele, ktoré nás o to žiadajú? Nie, určite nie. A iný príklad – ak by nás o neho požiadal Salvini, tak by sme to odmietli.“
Vatikán by odmietol
Salviniho prosbu o požehnanie pre jeho tvrdú politiku okresávania ilegálnej migrácie v čase, keď Vatikán presadzuje prijímanie ďalších migrantov, ako píše Il Messaggero.
V správe sa tiež uvádza, že iný kardinál Salvinimu pred niekoľkými mesiacmi povedal, že on „nikdy nedostane audienciu u pápeža, ak nezmení politiku zatvorených dverí“. Noviny Il Giorno a Il Mio Giornale v marci napísali, že František opakovane odmietol Salviniho úsilie o súkromnú audienciu a aj to, že Salvini je informovaný o pápežovom odmietnutí stretnúť sa s ním pre jeho postoj k migrácii. …
No pápež František mal v minulosti dve súkromné stretnutia s talianskymi potratármi aj radikálnou ľavicovou političkou vedúcou kampane za potrat Emmou Boninovou, ktorá osobne zabíjala nenarodené deti v ilegálnych zariadeniach a doteraz túto prax obhajuje. František ju verejne ocenil v r. 2016 ako jednu z talianskych „zabudnutých velikánov“, pre jej prácu s utečencami a porovnal ju so slávnymi historickými štátnikmi ako Konrád Adenauer a Robert Schuman. … V septembri zasa prijal na súkromnej audiencii speváka Bona, otvorene sa zastávajúceho potratov a aj iných prívržencov potratov. Stretol sa aj viackrát s aktivistami LGBT a odfotil sa s nimi.

Bejrút: Kardinál Sfeir sa dožíva 99 rokov

Bejrút, 06.05.2019 (KAP/KNA) 024 963 – Kardinál Nasrallah Boutros Sfeir, druhý najstarší kardinál Katolíckej cirkvi, sa 15. mája dožije 99 rokov.
Kardinál Sfeir bol v r. 1986 až 2011 patriarchom maronitov v Libanone, východnej cirkvi zjednotenej s Rímom. Počiatkom roka 2011 pápež Benedikt XVI. (2005-2013) prijal jeho odstúpenie z dôvodu veku.
Najstarším kardinálom sveta je kolumbijský hodnostár José Pimiento Rodriguez – má 99,3 rokov.
Na svete žijú tri milióny maronitov, v Libanone sú najväčším kresťanským spoločenstvom. Ďalšie spoločenstvá sú v iných štátoch Blízkeho Východu, v Európe a Amerike. Ako hlava maronitov, ktorí v Libanone od Národného paktu z r. 1943 menujú prezidenta, mal kardinál Sfeir aj najväčší politický a spoločenský vplyv v krajine. Najmä počas občianskej vojny v r. 1975 až 1991 bol patriarcha ponad náboženské a stranícke hranice veľkou národnou autoritou.
Hodnostár sporný pre jasné politické postoje patril pre svoju tvrdú opozíciu proti sýrsko-iránskemu vplyvu k hnacím silám tzv. cédrovej revolúcie, ktorá v r. 2005 dosiahla odtiahnutie sýrskych oddielov.
Kardinál Sfeir sa narodil 15. mája 1920 v Reyfoune a v r. 1950 po štúdiu teológie a filozofie bol vysvätený za kňaza. Biskupskú vysviacku prijal v r. 1962 po menovaní za generálneho vikára a titulárneho biskupa Tarzu pre maronitov. V r. 1974 sa stal arcibiskupom v Sidone.
V r. 1986 ho synoda zvolila za „maronitského patriarchu Antiochie a celého Východu“. Titul kardinála mu prepožičal pápež Ján Pavol II. v r. 1994 ako tretiemu patriarchovi v 1400-ročnej histórii maronitov. V politických nepokojoch koncom libanonskej občianskej vojny v r. 1990 a v odpore proti sýrskej okupácii sa Sfeir opakovane postavil za národnú integritu Libanonu. Tým stál patriarcha aj v opozícii voči prominentnému kresťanskému vodcovi Michelovi Aounovi, ktorý v r. 2006 prešiel do sýrskeho tábora. Rozkolu kresťanského obyvateľstva, ktorý tým vznikol, ako aj vysťahovalectvom a nízkou pôrodnosťou spôsobenému poklesu počtu tejto menšiny sa Sfeir márne pokúšal zabrániť.
V cirkvi Sfeir postupne presadzoval liturgickú reformu. Oživili sa tradičné maronitské formy a ďalšie omšové texty preložili zo starého cirkevného západo-sýrskeho jazyka do arabčiny, aby sa priblížili ľudu. Aj na Synode biskupov o Blízkom Východe v r. 2010 bol ešte patriarcha tvorčou silou.
Nasrallah Boutros Sfeir sa od 23. mája dostane na štvrté miesto najstarších kardinálov minulých 250 rokov a tým zrejme aj všetkých čias.
Prvým je Corrado Bafile (1903-2005), taliansky vatikánsky diplomat a pápežský nuncius v Nemecku, druhým Loris Francesco Capovilla (1915-2016), dlhoročný sekretár pápeža Jána XXIII., arcibiskup Chieti a prelát v Lorete a tretím je José de Jesus Pimiento Rodriguez, emeritný arcibiskup v Manizalese v Kolumbii narodený 18. februára 1919.

Arcibiskup z Canterbury gratuluje k „Baby Sussex“

Londýn, 06.05.2019 (KAP/KNA) 024 962 – Canterburský arcibiskup – prímas Anglikánskej cirkvi Justin Welby gratuloval princovi Harrymu a jeho manželke Meghan k narodeniu prvého dieťaťa:
„Nech Boh požehná mladú rodinu láskou, zdravím a šťastím,“ napísal na Twitteri.
Chlapček arcivojvodu a arcivojvodkyne zo Sussexu prišiel na svet v pondelok ráno a je siedmy v poradí britského nástupníctva na trón. V britských médiách nazývajú novorodenca „Baby Sussex“. Meno mu Meghan a Harry zatiaľ nedali.

Viedeň: Dóm sv. Štefana má relikviu sv. Jána Pavla II.

Ráno horiaci kufor v kaplnke adorácie – večer relikvia sv. Jána Pavla II.

Viedeň, 6.5.2019 (KAP) 024 961 – Dóm sv. Štefana vo Viedni dostal relikviu sv. Jána Pavla II. Ľvovský arcibiskup Mieczyslaw Mokrzycki, ktorý bol sedem rokov sekretárom svätého pápeža, odovzdal pri nedeľnej večernej svätej omši relikviu vlasov svätca v malej kapsule. Pre relikviu musia ešte nájsť pevné miesto v katedrále. Ako sa uvádza v dekréte prečítanom po poľsky a nemecky pri svätej omši, relikvia sa zveruje kardinálovi Christophovi Schönbornovi a farskému spoločenstvu Dómu sv. Štefana.
Arcibiskup Mokrzycki, ktorý bol vo Viedni na návšteve poľskej komunity na Leopoldsbergu, v homílii hovoril o svojich skúsenostiach po boku Jána Pavla II. Zobrazil ho pritom ako „výraznú osobnosť modlitby“.
„Modlitba určovala priebeh dňa Karola Wojtylu, ktorý začal skoro ráno ružencom, ktorý sa často modlil ležiac na podlahe kaplnky – a nikdy deň bez modlitby neukončil. Ján Pavol II. sa tiež po celý život naliehavo usiloval iných ľudí priviesť k vrúcnej modlitbe, aby tak prispievali o obnove sveta.“
Počas svätej omše bola relikvia na stojane medzi sviecami pred oltárom a po ukončení slávenia si ju uctili stovky veriacich. Farár Faber oznámil, že predbežne sa relikvia umiestni v klenotnici dómu. Kardinál Schönborn a farská rada uvážia, či a kde sa umožní jej vystavenie.
Ján Pavol II. pri troch návštevách Viedne sa vždy zdržal v Kaplnke sv. Eligia so stálou adoráciou pri vchode do katedrály na dlhšiu tichú modlitbu. Poukazuje na to tam aj umelecké dielo Bernda Faschinga (foto). Či bude možné vystaviť relikviu v tomto priestore, je zatiaľ neisté, ako povedal farár Faber.
V nedeľu predpoludním pri farskom prvom svätom prijímaní sa pred hlavnou svätou omšou postaral o rozruch horiaci kufor v Kaplnke sv. Eligia, ktorý museli hasiť hasiacimi prístrojmi a privolali aj políciu.

Rakúsko: Neignorovať násilie na školách

Viedeň, 06.05.2019 (KAP) 024 960 – Súčasný prípad na škole vo viedenskej štvrti Ottakring podľa Katolíckeho združenia rodín Viedenskej arcidiecézy „znova raz ukazuje, že téma ‚násilie na školách‘ je horúcou témou a už sa nesmie ignorovať.“
Vo vyhlásení z pondelka predsedníčka združenia Barbara Fruhwürthová prejavila rozhorčenie:
„Čo sa musí ešte všetko stať, aby zodpovední politici vo Viedni sa konečne zobudili a urobili účinné opatrenia?“ Žiadala okamžitý balíček opatrení na podporu učiteľov dodatočným personálom s bezplatným školením ako zabrániť násiliu, so zmysluplnými možnosťami sankcií a kompetentnými centrami pre núdzové prípady. A zdôraznila, že do toho treba zapojiť aj rodičov.
Na internete obiehajú videá, ktoré ukazujú, ako žiak učiteľa na škole provokoval a sotil učiteľa tak, že letel ku stolu.
„Očividne, ako tak často pri tejto téme, sa strká hlava do piesku a dúfa sa, že problém sa vyrieši sám,“ uvádza predsedníčka združenia. „Táto pštrosia politika sa musí skončiť.“
Fruhwürthová sa postavila aj proti zľahčovaniu problému: „Nejde tu o jednotlivé prípady, ale o masívny problém, ktorý sa stále viac rozmáha. Musíme urobiť všetko pre to, aby sa násilie na školách stalo minulosťou.“ Nezávislá komisia má problém posúdiť a do dvoch týždňoch podať návrhy riešenia.

Haifa: Tisíce pútnikov na 100. mariánskej procesii

Jeruzalem, 06.05.2019 (KAP/KNA) 024 959 – Tisíce kresťanov zo Svätej zeme sa v nedeľu popoludní zúčastnili na tradičnej mariánskej púti v Haife. Procesia zo starého mesta až ku karmelitánskemu Kláštoru Stella Maris na svahu pohoria Karmel sa po Kvetnej nedeli v Jeruzaleme považuje za najväčšiu kresťanskú procesiu v Izraeli. Sprievod ku cti „Karmelskej Panny Márie“ tento rok oslávil 100-ročné jubileum.
Tradícia vyšla z procesie karmelitánov na prvú nedeľu po Veľkej noci v r. 1919. Tureckí vojaci počas prvej svetovej vojny vyzvali rehoľné spoločenstvo k evakuácii kláštora. Mnísi hľadali útočisko v katolíckom kostole v starom meste Haify. Procesiou v r. 1919 preniesli evakuovanú sochu „Karmelskej Panny Márie“ naspäť do Kláštora Stella Maris. Účastníci procesie chcú súčasne vyjadriť svoju vďačnosť, že nijakí obyvatelia Haify neboli vo vojne zranení.
Odvtedy sa procesia koná každý rok. Jej dátum v neskoršej dobe preložili na druhú nedeľu po Veľkej noci. Socha, ktorú na procesii nesú, je replikou sochy z r. 1919.
„Ochrana Panny Márie v regióne trýznenom rôznymi konfliktami je naliehavo potrebná aj o sto rokov neskôr. V týchto dňoch prosíme zvlášť o ochranu našich bratov a sestry na juhu krajiny,“ zdôraznila hlava Latinského patriarchátu v Jeruzalem, arcibiskup Pierbattista Pizzaballa vo svojom príhovore.
Tam, na hranici Pásma Gazy si aj nedávna eskalácia násilia od soboty vyžiadala ľudské životy na oboch stranách.

Prenasledovanie kresťanov má úroveň genocídy

Londýn, 6.5.2019 (kath.net/pl) 024 958 – Správa britskej vlády konštatuje, že celosvetové prenasledovanie kresťanov už dosahuje pomaly úroveň genocídy. Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt, ktorý dal správu vypracovať, robí za situáciu kresťanov zodpovednú „politickú korektnosť“, pre ktorú vlády tento problém neriešia. Informoval o tom „Catholic Herald“, ale aj BBC a veľké britské denníky.
Minister Hunt sa v tomto zmysle vyjadril v Adis Abebe. V predbežnej správe sa uvádza, že na svete trpia rôzne náboženské skupiny, no najviac prenasledovaní sú kresťania. V Palestíne tvoria už iba 1,5 percenta obyvateľstva, ich počet v Iraku klesol z 1,5 milióna pred r. 2013 na menej ako 120 000.
Na celom svete z piatich ľudí prenasledovaných pre vieru, sú štyria kresťania!
Anglikánsky biskup Philip Mounstephen z anglického mesta Truro v Cornwalle, ktorý má vypracovať túto správu, pred niekoľkými dňami predložil predbežné výsledky. V nich uvádza dôkazy, že prenasledovanie kresťanov sa nešíri iba geograficky, ale stáva sa aj stále závažnejším. V niektorých regiónoch sa jeho rozmery a spôsoby blížia k medzinárodnej definícii genocídy.
„Hlavným dôsledkom takýchto vyvražďovacích akcií voči kresťanom je útek. Je možné, že kresťanstvo bude v častiach Blízkeho Východu, kde sú jeho najstaršie korene, zrejme vymazané.“
Uverejnenie konečnej správy ohlásil britský minister na leto.
Minister Hunt v Adis Abebe povedal, že prenasledovanie kresťanov „sa očividne prespalo“. No správa biskupa Mounstephena a „očividne to, čo sa stalo na Veľkonočnú nedeľu na Srí Lnake, všetkých s veľkým šokom prebudilo“. Na Srí Lanke bolo niekoľko stoviek ľudí zabitých príp. ťažko zranených po atentátoch samovražedných útočníkov na kostoly a hotely. Minister predpokladá, že v rôznych častiach sveta sú rôzne dôvody prenasledovania kresťanov, no tento problém prenikol do sveta „plazivo“.
„Politici by nemali mať strach vyjadrovať sa o prenasledovaní kresťanov. Aj je falošnou predstavou, že sa považuje akosi za kolonialistické hovoriť o náboženstve, ktoré bolo spojené skôr s koloniálnymi mocnosťami, ako s krajinami, do ktorých sme ako kolonialisti vpochodovali. To možno viedlo k tomu, že hovoriť o tejto téme je nepohodlné – úloha misionárov bola vždy kontroverznou úlohou – a to podľa môjho názoru viedlo aj k tomu, že niektorí ľudia sa tejto téme vyhýbajú. No v tejto atmosfére politickej korektnosti zabúdame, že prenasledovaní kresťania patria k najchudobnejším ľuďom sveta. Na Blízkom Východe žilo asi 20 percent kresťanov – dnes je ich 5 percent.“
Na stránke britskej vlády sa cituje z predbežnej správy ministra Hunta: „Nie je nič, čo by bolo viac stredoveké, ako keď niekoho nenávidíme pre jeho vieru. To, že tento trend rastie, by nás malo všetkých šokovať.“
V médiách nemeckej oblasti napríklad na rozdiel od britských výsledky tejto správy našli len málo odozvy.

Sankcie voči talianskemu kňazovi

Vatikán, 06.05.2019 (KAP) 024 957 – Vatikán potrestal talianskeho kňaza, ktorého obviňujú zo zlého zaobchádzania počas exorcizmu. Ako oznámila Diecéza Aversa v pondelok, pápež František prepustil 43-ročného duchovného spoločenstva „Piccola Casetta di Nazareth“ pri Neapole z kňazského stavu. To je najťažší trest cirkevného práva Katolíckej cirkvi. Odvolanie proti tomu v zmysle dekrétu nie je možné. Muža obvinili, že 14-ročné dievča počas vyháňania démona okrem iného bil a opľuval. Ďalej je obvinený zo sexuálnych útokov na dve mladistvé dievčatá. Proti bývalému kňazovi vedie od februára 2018 proces štátna prokuratúra v Santa Maria Capua Vetere. Už predtým ho aj biskup Aversy suspendoval zo služby.
Spolu s ním sú obžalovaní aj rodičia maloletej obete exorcizmu a vedúci miestnej policajnej komisie, ktorý je členom spomínaného sektárskeho spoločenstva a mal brániť vyšetrovaniu.

Zneužívanie v športe rovnaké ako v Cirkvi

Kolín, 06.05.2019 (KAP/KNA) 024 956 – Sexuálne zneužívanie v oblasti športu môže mať podobné rozmery ako v Cirkvi. Povedala to Sabine Andresenová, predsedníčka nemeckej Komisie pre spracovanie prípadov zneužívania detí v nedeľu pre nemecký rozhlas.
„Myslím si, že musíme predpokladať veľké rozmery tohto javu a preto sa musíme prizrieť aj tomuto systému. Poukazovanie na to, že ide vždy iba o jednotlivé prípady, je pokusom zatajovať vec a to nazývam nezodpovedným správaním.“
Komisia vyzvala dotknuté osoby zo športu, aby sa prihlásili a v dôvernom rozhovore hovorili o svojom príbehu. Šport ponúka mnohé príležitosti na sexuálne útoky najmä telesnou blízkosťou pri tréningu, ako povedala Andresenová.
„Výsledky výskumu ukazujú, že asi každá tretia atlétka, každý tretí atlét sa stretli so sexuálnym násilím. Títo ľudia často zažívajú, že sa ich nepočúva a že sa nevyvodí zodpovednosť. Naša komisia je viditeľná, počúvajú nás a to, o čom informujeme, sa uznáva a cení, takže dúfame, že aj politici z toho vyvodia dôsledky.“
„Šport sa nesmie skrývať za prevenciou. Dobrá prevencia je odkázaná na to, aby sa veci spracovali. … Za tri roky komisia dostala už 1700 správ dotknutých ľudí. Možnosť hovoriť s ľuďmi, ktorí im veria, je pre týchto ľudí veľmi dôležitá.“
Doteraz komisia skúmala sexuálne zneužívanie v rodinách, v Cirkvi a v NDR.

Patriarcha Neofit: Naša cirkev nerobí vo viere kompromisy

Sofia, 05.05.2019 (KAP) 024 955 – Je dvanásť hodín na poludnie a koná sa Svätá synoda Bulharskej pravoslávnej cirkvi. Pápež prichádza z Ríma na návštevu. Svätá synoda vyhlasuje, že „každá forma spoločného liturgického slávenia alebo modlitby je neprijateľná“. No nejaký rozpor pápeža s pravoslávnym patriarchom sa nekoná. Namiesto toho hosť z Ríma proste kvázi vpadne do domu.
Už pri prvých vetách pozdravného príhovoru hovorí František o cieli Eucharistického spoločenstva. Svojím hostiteľom aj sebe predkladá pred oči „naše chyby“. Požaduje, aby sa spoločne postavili k tomu, aby spoločne znova objavili „radosť odpustenia“.
Ekumenická rezervovanosť bulharského pravoslávia bola pred pápežovou návštevou častou témou. Vatikán sa to pokúšal zľahčovať. Spoločná modlitba údajne nebola žiadaná ani plánovaná. Okrem toho teologickí pozorovatelia odhadujú patriarchu Neofita ako ekumenicky otvorenejšieho, no väčšina v synode mu v tom bráni. Patriarcha Neofit však jasne hovorí, že sú tu odlišné predstavy:
„Tam, kde je to možné, chceme Františkovu angažovanosť radi nasledovať. Tak sa predovšetkým tešíme z jeho silných slov na obranu kresťanských koreňov Európy a varovaní pred rastúcim prenasledovaním kresťanov.“ Ďalšie príklady patriarcha neuvádza. Za to dvakrát zdôrazňuje, že jeho cirkev vo veciach viery nerobí nijaké kompromisy! Nakoniec Neofit ubezpečuje, že sa vždy za jednotu Cirkvi modlili, „pretože zjednotení budú kresťania silnejší“. Nuž, významné odôvodnenie ekumenizmu.
Dom synody opúšťa pápež sám, sprevádzaný iba metropolitom Antonijom, ktorý má na starosti vzťahy so západnou a strednou Európou.
V susednej Katedrále Alexandra Nevského sa František pomodlí – rovnako sám – niekoľko minút pred obrazom apoštolov Slovanom sv. Cyrila a sv. Metoda. Na ich smerodajný vzor sa v tento deň viackrát upozorňuje – ako na staviteľov mostov, patrónov Európy a kreatívnych misionárov.
Pre veľkonočné prázdniny sú ulice Sofie relatívne prázdne. Napriek tomu prišlo na námestie pred katedrálou asi 3000 ľudí a nielen katolíkov. Aj tu hovorí František o ekumenizme. Pripomína v Bulharsku cteného Angela Roncalliho, neskoršieho pápeža Jána XXIII. Ten bol v r. 1925-1934 pápežským vyslancom v Sofii.
Tu Roncalli spoznal tradíciu a kultúru východnej cirkvi a bol inšpirovaný k ekumenickému dialógu, pripomína pápež.
Boh je Pánom prekvapení, ktorý uvoľňuje „ochromujúce zatvrdenia a dodáva odvahu prekonávať podozrenia, nedôveru a strach“, ako hovorí pápež neskôr v homílii na Námestí Princa Alexandra. Jeho kritika postoja „tak sme to už vždy robili“ je zameraná na všeobecné, iba formálne odvolávanie sa na kresťanstvo.
V súvislosti s prenasledovaním kresťanov v dobe komunizmu František predtým pripomenul, že tento „ekumenizmus krvi“ zaväzuje všetkých kresťanov konať spoločne. To platí zvlášť pri zasadzovaní sa za chudobných, ktorých je v najchudobnejšej krajine EÚ príliš veľa.
V prítomnosti prezidenta Rumena Radeva František predpoludním položil prst aj na inú ranu krajiny – vysťahovalectvo dvoch miliónov obyvateľov väčšinou mladých vzdelaných ľudí od r. 1990. Dnes má Bulharsko sedem miliónov obyvateľov a je podľa Svetovej banky demograficky najpostihnutejšou krajinou sveta. Pápež ocenil úsilie Sofie robiť niečo proti tomuto vývoju. A povzbudil k ďalším opatreniam, aby mladí ľudia v krajine dostali nejakú perspektívu.
Okrem toho „si dovoľuje tiež navrhnúť, aby sa krajina otvorila aj tým, ktorí klopú na dvere Bulharska“: utečencom a migrantom, ktorí prichádzajú cez Turecko a Severné Macedónsko na jeho južné hranice. Citlivá téma, pretože Bulharsko sa nedokáže postarať ani len o vlastných chudobných. Počty migrantov v ostatných rokoch síce klesli – z 20 000 v r. 2016 na 2300 minulý rok. A väčšina chce ísť ďalej smerom na severozápad. No malá časť zostáva. Niektorých chcel František v pondelok ráno navštíviť v utečeneckom centre na okraji mesta v bývalej škole pri letisku. Tam ho čakalo 50 dospelých a detí zo Sýrie a Iraku.

Návšteva pápeža v Rusku „je možná“

Moskva, 05.05.2019 (KAP) 024 954 – Katolícky arcibiskup v Moskve, Paolo Pezzi, na stretnutí so 100 rímskymi kňazmi, ktorí prišli s vikárom kardinálom Angelom De Donatisom do Moskvy, povedal, že návšteva pápeža „je možná“. Problémy sú v súčasnosti „skôr politickej a psychologickej povahy“. Vzťahy s Ruskou pravoslávnou cirkvou označil arcibiskup Pezzi ako „srdečné“.
Od stretnutia pápeža Františka a patriarchu Kyrila v Havane sú pokusy „vydávať spoločné svedectvo o Evanjeliu“:
„Pritom ide napríklad o obranu ľudského práva na život od počatia po prirodzenú smrť a pomoc pre vytláčaných na okraj spoločnosti ako aj o pastoráciu rodín.“
Ako neskorý dôsledok komunizmu označil Pezzi „stratu túžby po Bohu“. Povedal, že pri stretnutiach s ľuďmi cíti často aj „latentný vírus“ pochádzajúci z vlády komunizmu: skepsu vzhľadom na budúcnosť. V tejto súvislosti je tu aj želanie „budúcnosť zveriť niekomu, kto urobí poriadok“.

Pápež obsadzuje posty pre Synodu biskupov o Amazónii

Vatikán, 5.5.2019 (kath.net/KAP) 024 953 – Na Synodu biskupov o Amazónii menoval pápež František za generálneho relátora brazílskeho kardinála Claudia Hummesa (84). Vatikán to oznámil v sobotu. Kardinál, ktorý bol do roku 2013 prefektom Kongregácie pre klérus, je prezidentom cirkevnej Panamazónskej siete REPAM. Ako generálny relátor má kľúčové postavenie v oblasti práce na obsahu synody a zostavení záverečného dokumentu.
Pápež ďalej menoval biskupa Dávida Martineza de Aguirre Guinea a jezuitu Michaela Czerného za mimoriadnych sekretárov synody. Martinez je apoštolským vikárom amazonskej Diecézy Puerto Maldonado, kde František počas cesty do Peru v januári 2018 ohlásil začatie príprav synody. Páter Czerny je ako podsekretár vatikánskeho orgánu pre otázky rozvoja zodpovedný za sekciu pre migrantov a utečencov.
Synoda biskupov o Amazonii zasadá 6. až 27. októbra vo Vatikáne. Na medzinárodnom zhromaždení biskupov sa majú osloviť témy ako pastorácia, teológia, ekológia, ale aj potreby domorodcov a ľudské práva.

USA: Ruženec od pobrežia k pobrežiu

„Vo Fatime, v La Salette, Akite, Quite a na iných miestach nás Mária vyzvala robiť pokánie, zmeniť život a modliť sa ruženec.“

Cross Plains, 4.5.2019 (kath.net/LSN/jg) 024 952 – Na spoločnú modlitbu „Rosary Coast to Coast“ – Ruženca od pobrežia k pobrežiu -pozývajú katolíci USA na 13. októbra. Majú sa spojiť v spoločnej modlitbe od západného k východnému pobrežiu Severnej Ameriky. Katolíci celého sveta sú pozvaní sa k modlitbe ruženca pripojiť!
Modlitbová iniciatíva sa koná po druhý raz a chce splniť prosby Panny Márie. Božia Matka vždy žiadala, aby sme poslúchali jej Syna a modlili sa ruženec. Ľudí opakovanie vyzývala robiť pokánie, zmeniť život, modliť sa ruženec za obrátenie ľudí vo Fatime, v La Salette, Akite, Quite a na iných miestach jej zjavenia. „Varuje nás, ale sľubuje nám aj jej víťazstvo,“ ako povedala Bree Dailová, národná koordinátorka akcie „Rosary Coast to Coast“.
Do prvej takejto akcie modlitby ruženca sa v r. 2018 zapojilo asi 1100 modlitbových skupín v USA a vo viac ako 50 ďalších krajinách.

„Mohamed“ v Berlíne najčastejšie meno!

Berlín, 4.5.2019 (kath.net) 024 951 – Meno „Mohamed“ bolo v r. 2018 pri voľbe mien pre novorodencov v Berlíne na prvom mieste. Oznámila to „Spoločnosť pre nemecký jazyk“ minulý štvrtok, ako informovali noviny „BILD“. V meste Bremen je meno Mohamed na druhom mieste, v celom Nemecku na 24. mieste.
Dievčatkám dávajú Nemci najčastejšie meno Mária a Sofia a u chlapcov je na prvom mieste Pavol a za ním Alexander a Maximilián.

V Rakúsku regrutujú bojovníkov IS

Linz, 4.5.2019 (kath.net) 024 950 – Rakúsky Linec bol podľa správy novín „Krone“ centrom regrutovania bojovníkov Islamského štátu. Teraz zatkli šiestich islamistov – s prezumpciou neviny -, piati z nich pochádzajú z Linca, kde robili teroristickú propagandu v spolku „Rahmet“ a verbovali „vojakov“ do boja v Sýrii a Iraku. V spise obžalobe sa obviňujú siedmi Turci, Afganci a Čečeni, že regrutovali „kanonenfutter“ (potravu pre kanóny) pre islamský štát a bojovali aj v Sýrii a Iraku. A za vinu im kladú aj dodávky zbraní.

Belgicko: Zredukovali výuku náboženstva na polovicu

Brusel, 03.05.2019 (KAP/KNA) 024 949 – Medzináboženský zväz kresťanov, židov a moslimov v Belgicku sa zasadzuje za pokračovanie výuky náboženstva. Žiada, aby zostalo súčasťou povinných predmetov, ako napísali belgické noviny „Le Soir“ minulý štvrtok . Petíciu zväzu podpísal katolícky arcibiskup Arcidiecézy Mecheln-Brüssel, kardinál Jozef De Kesel, ako aj zástupcovia protestantských a pravoslávnych kresťanov, moslimov a židov.
V októbri 2016 zredukovali na francúzskych základných a stredných školách v Belgicku výuku náboženstva na polovicu! Namiesto dvoch hodín náboženstva majú žiaci už iba jednu a jednu hodinu občianskej výchovy.

Gänswein: Benediktova úvaha odsúhlasená pápežom

Viedeň, 03.05.2019 (KAP) 024 948 – Najnovšie vyjadrenia Benedikta XVI. o škandále zneužívania v Katolíckej cirkvi boli dohodnuté s pápežom Františkom. Vyhlásil to súkromný sekretár emeritného pápeža, arcibiskup Georg Gänswein, v rozhlase ORF.
„Benedikt XVI. napísal úvahu koncom februára, potom ju poslal cez štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina pápežovi Františkovi a požiadal, či by bolo možné jeho úvahy zverejniť. Dostal zelenú, teda možno vychádzať z toho, že pápež František s tým bol uzrozumený,“ povedal arcibiskup. Arcibiskup Gänswein je aj prefektom Pápežského domu a tým blízkym spolupracovníkom pápeža Františka. Bol v Rakúsku, pretože minulý týždeň mal kňazskú vysviacku v kláštore Heiligenkreuz.
V úvahe uverejnenej v polovici apríla žiada Benedikt XVI. „obnovu viery“ a ako hlavnú príčinu zneužívania označuje bezbožnosť a vzďaľovanie sa od viery, ktorá sa šírila od 60. rokov aj v odklone od katolíckej sexuálnej náuky. Úvaha vyvolala veľa rozruchu aj kritiky. Teológovia sa o. i. bránili proti výpovedi emeritného pápeža, že od 60. rokov sa „zrútila katolícka morálna teológia, čo urobilo Cirkev bezbrannou voči dianiu v spoločnosti“.
„Bol rad reakcií, ktoré sa pokúšali zasiať nepokoj medzi Benedikta a Františka. No nebolo to nijaké miešanie sa emeritného pápeža do vedenia úradu svojho nástupcu,“ ako povedal arcibiskup.
V súvislosti s prípadmi zneužívania v Katolíckej cirkvi hovoril arcibiskup Gänswein o probléme, ktorý sa stal „skutočne nákazlivým a je veľkou výzvou“. „Cirkev sa musí všetkými silami pokúsiť túto krízu zvládnuť.“ Súčasne prejavil vzhľadom na históriu Cirkvi optimizmus, že sa všetko aj podarí: „Niet nijakej epochy v Cirkvi, v ktorej by neboli bývali krízové prvky alebo skutočné krízy.“ …

Francúzi zachraňujú Notre Dame pred ‘šialenou’ prestavbou

Paríž, 3.5.2019 (LifeSiteNews) 024 947 – Vo Francúzsku sa koná mnoho iniciatív a petícií za zachovanie Notre Dame v pôvodnom stave, v akom bola pred katastrofickým požiarom, ktorý jej zdevastoval vežičku a strechu so stáročia starým dreveným krovom.
Najviditeľnejšou z nich je snáď iniciatíva „Tradícia, rodina a dedičstvo“. Od štvrtka skupiny ľudí s červenými šerpami so zlatým levom hrajúci na dychové nástroje upozorňujú okoloidúcich v najrušnejších častiach Paríža na potrebu zreštaurovania katedrály spôsobom verne zodpovedajúcim duchovnej identite a umeleckému štýlu vznešenej gotickej budovy. V akcii pokračujú do 6. mája. Plánujú aj medzinárodné iniciatívy na zabezpečenie vhodnej opravy katedrály, ktorej hrozí prenáhlené zreštaurovanie a čo je horšie zavedenie prvkov súčasného umenia, aby sa táto známa parížska pamiatka „zmodernizovala“.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce očividne urýchliť práce, aby všetko bolo dokončené do olympiády v Paríži 2024. Deň po požiari v televízii ohlásil medzinárodnú súťaž architektov. Otvorene vyhlásil, že dúfa, že v reštaurovaní Notre Dame si nájde miesto aj „gesto súčasného umenia“. To by protirečilo francúzskym aj medzinárodným pravidlám reštaurovania historických budov.

Ako sa má kardinál George Pell?

Sydney, 3.5.2019 (kath.net) 024 946 – O dobrý mesiac sa začne odvolacie konanie za kardinála Georgea Pella. Ako sa má kardinál vo väzení? Veď mu podľa austrálskych médií zakázali slúžiť svätú omšu. Breviár však u seba môže mať. Podľa očitých svedkov, ktorí kardinála pred niekoľkými dňami videli, telesne aj emocionálne sa má dobre. Podľa vlastných slov s ním vo väzení zaobchádzajú dobre. Svätú omšu však sláviť nesmie, no väzenský kaplán mu pravidelne nosí Najsvätejšiu Eucharistiu. Minulý mesiac sa pred väzením v Melbourne zhromaždili aj veriaci, aby sa za kardinála modlili.

Biskup: Synoda o Amazónii – prevrat v Cirkvi?

Kolín, 3.5.2019 (kath.net) 024 945 – Nemecký biskup Franz-Josef Overbeck z Essenskej diecézy vyhlásil, že Synoda biskupov o Amazónii povedie k „prevratu“ v Katolíckej cirkvi. „Nič už nebude ako predtým.“ Informovalo o tom „Dómske rádio“.
Biskup však očividne aj dúfa, že sa tým preverí hierarchická štruktúra Cirkvi, ale aj sexuálna morálka a obraz kňaza. Biskup to povedal na tlačovej konferencii nadácie „Adveniat“.

* * * * * * *

K DUCHU SVÄTÉMU: Pane, zošli svojho Ducha a obnovíš tvárnosť zeme! Pane, obnov svoje prvé Turíce. Ježišu, udeľ všetkým milovaným kňazom dar rozlišovania duchov, obdaruj ich všetkými svojimi darmi, rozmnož ich lásku, urob z nich neohrozených apoštolov a pravých svätých medzi ľuďmi.
Duchu Svätý, Bože lásky, príď ako mocný vietor do našich katedrál, do večeradiel, do najbohatších domov práve tak, ako do najpokornejších príbytkov. Naplň celú Zem svojím svetlom, svojou útechou a svojou láskou! … Príď a povzbuď ľudí v tejto dobe takej plnej úzkostí, osvetli neistú budúcnosť mnohých, upevni tých, ktorí ešte váhajú na Božích cestách.
Duchu svetla, rozptýľ všetky temnoty zeme, uveď blúdiace ovce do Božieho ovčinca, pretrhni oblaky prikrývajúce tvoje tajomné svetlo. … Naplň všetky srdcia svojimi premnohými a vzácnymi darmi, ó božský plod obety Kalvárie, … (Krátené: Marthe Robinová, Turíce 26. mája.1939)

K FATIMSKEJ PANNE MÁRII:
Najsvätejšia Trojica, Otec, Syn a Duch Svätý, s hlbokou úctou sa ti klaniame, Obetujeme ti najsvätejšie Telo, krv, dušu a božstvo nášho Pána Ježiša Krista, prítomného vo svätostánku. Pre jeho nekonečné zásluhy ťa prosíme, odpusť nám všetky hriechy. A nielen nám, ale aj všetkým našim priateľom i nepriateľom.
Pokorne ťa prosíme, odpusť nám všetky urážky, ktorých sa ti denne od nás dostáva. Odpusť nám aj tie, ktorými sme urazili Nepoškvrnené Srdce Panny Márie, ktoré ťa tak veľmi miluje.
Jej prostredníctvom ti obetujeme naše modlitby, obety a všetky dobré skutky ako náhradu za neprávosti, spáchané proti jej Nepoškvrnenému Srdcu.
Obetujeme ich tiež za našu mládež, jej rodičov a vychovávateľov. Prijmi ich aj za obrátenie hriešnikov, pohanov a našich bratov žijúcich v blude.
Vrúcne ťa prosíme, daj nám svätých kňazov, biskupov a apoštolov. Zveľaďuj a chráň svoje dielo, aby sme jednotne a horlivo pracovali za rozšírení Božieho kráľovstva na zemi. Nech sa vždy stane tvoja svätá vôľa.
Odovzdávame sa ti, obetujeme a zasväcujeme v spojení s Nepoškvrneným Srdcom Panny Márie.
Dopraj nám všetky milosti. Daj, aby sme ťa lepšie poznali a z lásky ti slúžili. Zmiluj sa nad dušami v očistci.
Nakoniec ti vrúcne ďakujeme, za všetko, čím si obdaril našu dušu a naše telo.
Nepoškvrnené Srdce Panny Márie, buď nám spásou. Kráľovná presvätého ruženca, oroduj za nás. Amen.
(S povolením cirk. vrchnosti Nitra č.1285/46)

Sv. MICHAL ARCHANJEL,
bráň nás v boji, buď nám ochrancom proti zlobe a úkladom diabla. Pokorne prosíme, nech mu Boh ukáže svoju moc. A ty, knieža nebeských zástupov, Božou mocou zažeň do pekla satana a iných zlých duchov, ktorí sa na skazu duší potulujú po svete. Amen. Sláva Otcu …

SLÁVNE KNIEŽA NEBESKÝCH VOJSK, svätý Michal archanjel,
chráň nás v boji a hroznom zápase, ktorý vedieme proti kniežatstvám a mocnostiam, proti vládcom tohto temného sveta a proti zlým duchom.
Príď na pomoc ľuďom, ktorých všemohúci Boh stvoril nesmrteľných na svoj obraz a podobu a ktorých draho vykúpil z moci satana.
Bojuj dnes Pánov boj s légiami svätých anjelov, tak ako si kedysi bojoval proti Luciferovi, vodcovi pyšných duchov a všetkých odbojných anjelov, ktorí boli proti tebe bezmocní a už nebolo pre nich miesta v nebi.
Učiň, aby anjel odpadlík, ktorý sa zmenil na anjela temnosti, a ešte sa stále plazí po zemi, aby nás zničil, bol zvrhnutý do priepasti spolu so svojimi nasledovníkmi. Dnes tento prvý nepriateľ ľudstva a vrah od počiatku znova nadobudol sebadôveru. Prestrojený za anjela sveta chodí so zástupmi skazených duchov, napáda zem a vyhladzuje meno Boha a Krista, plieni, zabíja a posiela do večnej záhuby duše, ktorým bola určená koruna večného života.
Tento skazený had je ako nečistý prúd, ktorý vlieva do ľudí so zvrátenou mysľou a spustnutým srdcom jed svojej zloby, ducha klamstva, bezbožnosti a rúhania a smrteľný dych nečistoty, neresti a ohavnosti. Títo prefíkaní nepriatelia ľudstva zaplavujú blenom a palinou Cirkev, nepoškvrnenú Baránkovu nevestu, a dotýkajú sa jej posvätných pokladov.
Ponáhľaj sa, nepremožiteľné knieža, na pomoc Božiemu ľudu proti vpádom zatratených duchov a dožič mu víťazstvo. Amen.

Nekonečný Bože, ty obdivuhodne určuješ úlohy anjelom i ľuďom. Prosíme ťa, pošli svojich anjelov, ktorí ti ustavične slúžia v nebi, aby nás ochraňovali v pozemskom živote. Skrze nášho Pána Ježiša Krista. Amen.

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *