Zázrak uzdravenia na príhovor božej služobnice Paulíny Jaricot

Otec Mayline rozpráva o momente, keď mu dcéra zomrela v náručí, o nepredstaviteľnom utrpení, o tom, ako už s manželkou hľadali truhlu pre svoje dieťa. A potom sa stal zázrak.

V roku 2012 sa tri a polročná Mayline dusila kúskom klobásy. Hoci diagnóza lekárov nezanechávala žiadnu nádej – rodičia sa dopočuli, že dieťa čoskoro zomrie – dievčatko sa nečakane zotavilo, postupne sa mu vrátila kondícia celého tela. Cirkev tento zázrak pripísala ctihodnej Božej služobnici Paulíne Jaricotovej, čím sa otvorila cesta k jej budúcemu blahorečeniu. Otec Mayline rozpráva o tomto incidente, ktorý otriasol jeho životom.

Najťažšia bolesť

„Bola to najväčšia bolesť, akú sme s manželkou Nathalie zažili. Akoby sme boli zrazu zbavení svojho vnútra , akoby nič v živote nemalo zmysel ani chuť“. Emmanuel, otec Mayline, aj dnes na toto obdobie spomína s veľkým dojatím a vzrušením. Písal sa rok 2012. Len tri a polročná Mayline sa zadusila kúskom klobásy, ktorý jej uviazol v krku. „Držal som ju v náručí a cítil som, ako jej srdce prestalo biť ,“ spomínal otec.

Prišla sanitka, lekári sa snažili obnoviť tep. Dievčatku, ktorému cestou do nemocnice opakovane prestalo biť srdce, nakoniec diagnostikovali Glasgow 3, čo je hlboká kóma. „Povedali nám, že neurologický stav dieťaťa je nezvratný a čoskoro nastane smrť.“ Počas nasledujúcich dní konzultovaní lekári vyniesli rovnaký nemilosrdný verdikt: Mayline sa ocitla v zúfalej situácii.

V dňoch po nehode Mayline otvorila oči. „Ale uvedomili sme si, že už nie je medzi nami , ako keby niekto zhasol svetlo,“ spomína Emmanuel. „Pozreli sme sa na seba s manželkou a… Žiadne slovo nedokázalo vyjadriť tento dojem, akoby sme boli zrazu zbavení nášho vnútra, akoby sme už nič necítili“ – pokračuje vo svojom rozprávaní otec rodiny.

Paulína Jaricot a modlitba

Asi dva týždne po nehode sa rodičia Mayline spolu s biskupom Barbarinom rozhodli začať novénu k ctihodnej Božej služobnici Paulíne Jaricotovej. Diecéza Lyon, odkiaľ Pauline pochádzala, oslávila 150. výročie jej narodenia. Paulina Jaricot prinútila ľudí, ktorí s ňou žijú, uvedomiť si dôležitosť poslania Cirkvi vo svete.

Novéna sa skončila 23. júna. Mayline bola vtedy v kóme, na ventilátore, umelo živená , a neustále pokusy o stimuláciu srdcovej frekvencie viedli k embólii v pľúcach a kŕčom, ktoré sa objavili hneď po zastavení resuscitácie. Lekári sa teda rozhodli prístroj odpojiť, no rodičia dievčatka požadovali, aby bola Mayline naďalej umelo vyživovaná.

Mayline sa presťahovala do Nice začiatkom júla. Jej otec, pracovník v reštaurácii, práve zmenil prácu a celá rodina ho nasledovala. Pred presťahovaním do Nice dievčaťu udelili sviatosť chorých, „aby ju Boh čo najlepšie prijal,“ povzdychol si otec.

Hoci bola v paliatívnom stave, cestu prežila. Keď ju však jej rodičia opäť uvideli v Nice, mali dojem nejakej zmeny. „Po verdikte lekárov sme hľadali rakvu pre Mayline,“ vysvetlil Emmanuel. „Ale keď znovu uvideli dieťa v nemocnici v Nice, mali pocit , akoby sa niečo zmenilo, akoby sa vracalo k životu.“

Lekárom sa nepodarilo vysvetliť, čo sa stalo

Lekári, hoci informovali rodičov, že stav dievčatka sa zmenil, boli spočiatku pesimistickí. Očakávali, že Mayline bude žiť vo vegetatívnom stave. Medzitým sa jej stav týždeň čo týždeň zlepšoval, až sa konečne vrátila k životu.

Dnes sa na počudovanie lekárov teší výbornému zdraviu. „Lekárom sa nikdy nepodarilo vysvetliť, čo sa stalo, nevedeli povedať, kedy a do akej miery sa zlepšenie začalo,“ vysvetlil otec Mayline. Koncom roka 2012 Mayline konečne opustila nemocnicu pred blížiacimi sa vianočnými sviatkami.

Emmanuel si jasne pamätá, že o pár dní stretol na ulici lekára, ktorý Mayline ošetril v nemocnici. “Bolo to 22. decembra, vo víre posledných predvianočných nákupov. Išli sme s Mayline po ulici a zrazu sme narazili na lekára. Pozdravili sme sa a pri pohľade na Mayline som ho požiadal o vysvetlenie, keďže som tomu veľa nerozumel. Povedali mi, že Mayline zomrie, nebude môcť otvoriť oči, nebude mať žiadny kontakt s vonkajším prostredím… A tu je, žije a správa sa ako každé iné dievča v jej veku! – zhrnul.

A lekár mu odpovedal: „Predstav si, že ideš autom po diaľnici a zrazu ti zhasne motor a dôjde ti benzín.“ Nedá sa pohnúť, však? S Mayline to bolo rovnaké, až na to, že auto bolo reštartované.“

Schválený zázrak

Keď Mayline zachránili, jej rodičia boli presvedčení o zásahu Božej služobnice Pauliny Jaricotovej, aby uzdravila ich dcéru. „Teraz sa každý deň modlím k Bohu, k Panne Márii a Paulíne Jaricotovej. Vo svojich modlitbách už o nič nežiadam, iba ďakujem,“ uzavrel otec Mayline.

Toto nádherné svedectvo bolo prečítané počas beatifikačného konania na úrovni diecézy v roku 2019 a potom bolo prenesené do Kongregácie pre kauzy svätých. Jej lekárska rada legálne schválila zázrak uzdravenia ako nevysvetliteľnú skutočnosť. Teologická komisia zasa potvrdila zásah ctihodnej Božej služobnice Paulíny Jaricotovej a záležitosť uzdravenia.

Príhovor tej, ktorá pomáhala poznať a šíriť poslanie Cirkvi vo svete, jednoznačne znamená, že jej činy sú vždy prospešné aj po jej smrti. Zázrak, ktorý je v očiach ľudstva nevysvetliteľný, je úplne vysvetliteľný v očiach Boha, ako aj v očiach tých, ktorí pevne veria v jej príhovor.

Paulina Jaricot svetu opäť raz ukázala, tentoraz svetu 21. storočia, že Cirkev viac ako čokoľvek iné potrebuje pokrstených veriacich, misionárskych učeníkov, silných vo viere a nádeji v Boha.

Pápež František poveril 27. mája 2020 Kongregáciu pre kauzy svätých, aby zverejnila dekrét týkajúci sa uznania zázraku, ktorý vykonala Paulína Jaricot, čo znamená, že môžeme očakávať jej rýchle blahorečenie.

Zdroj: Aleteia, Modlitba.sk, Obrázok: tamtiež

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *