Vízia sv. Patrika o budúcnosti Cirkvi v Írsku

Svätý Patrik mal veľkú víziu, v ktorej mu bol odhalený skutočný stav a budúcnosť Cirkvi v Írsku. Na prvom mieste uvidel akoby celú zem, ako veľkú pec, ktorej plamene siahali až k nebu. A zreteľne počul hlas anjela, ktorý hovoril: „Taký je teraz – štát Írsko v
pohľade na Pána.“
Po krátkom čase namiesto tohto ďaleko sa šíriaceho univerzálneho ohňa uvidel len horiace hory tu a tam po zemi, potom iba žiariace fakle, po ktorých nasledovali trblietavé svetlá uprostred stále sa zväčšujúcej tmy. Posledné zo všetkého
uvidel už len niekoľko živých uhlíkov zakopaných a horiacich hlboko v zemi. Potom zaznel anjelský hlas, ktorý hovoril, že by to mali byť nasledujúce stavy írskeho ľudu v časoch a dobách, ktoré prichádzali.
Potom Svätý so slzami valiacimi sa po lícach viackrát opakoval tieto slová žalmistu: „Odhodí nás Boh potom navždy? Nebo už nikdy nebude priaznivejšie alebo nebo naveky odreže svoje milosrdenstvo z generácie na generáciu? Zabudne Boh? Nepreukáže milosrdenstvo, alebo v hneve uzavrie svoje milosrdenstvo?”
Anjel odpovedal a povedal mu, aby sa pozrel na sever krajiny a aby tam videl Ruku Najvyššieho. Svätý pozdvihol oči a hľa, v Ulstare – Severnom Írsku, ktorý dlho bojoval v tme, sa objavilo malé svetlo, až kým nebol celý ostrov naplnený jasom svojej slávy a Írsko sa vrátilo k svojmu prvotnému stavu všade sa šíriaceho ohňa.

Prevzaté zo života svätého Patrika, írskeho apoštola viery.

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *