Fryderyk Chopin: Bez teba, priateľu, zomrel by som ako prasa

Pred smrťou Chopin nechcel spoveď. Kňaz ho však presvedčil. Ako?

„Bez teba, priateľu, zomrel by som ako prasa.“ Tieto slová adresoval Fryderyk Chopin na smrteľnej posteli svojmu spovedníkovi. Kto to bol? A ako šťastne prišlo k tejto poslednej spovedi, ktorú skladateľ predtým nechcel?

Chopinova zlomená viera

Fryderykov náboženský život sa v skutočnosti skončil jeho odchodom z Varšavy 2. novembra 1830. Ľudia, ktorými sa obklopil  neboli nábožní. Nezáležalo im na veciach viery. O ne rýchlo stratil záujem aj samotný Chopin.

Celý život bojoval s umením, obdivom a vyhrieval sa v takzvaných „salónoch“. Viera zdedená po zbožnej matke nevydržala v skúške a rýchlo sa pokazila, zvlášť keď miesto jeho matky obsadili jeho milenky – Delfina Potocka a Aurora Dudevant, známejšia pod jej mužským pseudonymom George Sand.

Kamarát z mladosti

Od mladosti bol chorý a posledné roky veľmi slabý. Trápili ho početné choroby, najmä pribúdajúce choroby pľúc. Výsledkom bolo, že jeho tvár bola ako alabaster, studená, biela a priesvitná. Ani jeho katastrofálny zdravotný stav ho však neprinútil k obnoveniu náboženského života.

Páter Aleksander Jełowicki, priateľ z mladosti, ho našiel v tomto žalostnom stave. Chopin bol priateľom kňaza Aleksandra, no ešte viac s jeho bratom Edwardom, ktorý bol zastrelený vo Viedni 10. novembra 1848. Skladateľa táto smrť jeho priateľa vtedy veľmi zasiahla.

Pastoračné zlyhanie

Páter Aleksander, vediac o Chopinovom katastrofálnom zdraví sa ho opakovane snažil presvedčiť k sviatostnému zmiereniu s Bohom. Márne. Nakoniec Chopin súhlasil s tým, že sa mu zverí ako priateľovi, ktorému jednoducho povie svoj život, ale rozhodne odmietol sviatosť zmierenia.

Je zaujímavé, že si veľmi dobre uvedomoval svoj žalostný zdravotný stav. Ako sám prezradil – bolo mu ľúto prinášať smútok ešte svojej žijúcej mame, že zomiera bez viery a sviatostí, ale nechcel ich prijať s tvrdením, že im nerozumie a už v ne neverí. V tomto období sa za neho horlivo modlilo viacero kňazov.

Dramatické okamihy a posvätný trik
Večer 12. októbra 1849 informoval skladateľov osobný lekár Dr. Cruveiller pátra Jełowickiho, že Chopin nemusí prežiť noc. Kňaz odišiel do bytu svojho priateľa, kde najskôr musel čakať pred zatvorenými dverami, a keď ho prijali k chorému, začul iba: „Veľmi ťa mám rád, ale nič nehovor, choď spať.“ Odišiel, ale celú noc strávil vo vážnej modlitbe.

Skoro ráno – na meniny svojho zosnulého brata – slúžil omšu za jeho dušu a zároveň prosil, aby mu Boh dovolil získať pre neho dušu jeho priateľa. Hneď po Eucharistii odišiel za Chopinom, ktorého našiel raňajkovať v posteli. Ako keby sa nič nedialo povedal: „Dnes sú meniny môjho brata, ktorého si tak veľmi miloval.“

Chopin bol viditeľne dojatý. Potom Jełowicki zaútočil: „V deň menín môjho brata, daj mi darček.“ Skladateľ bez chvíľky premýšľania odpovedal: „Dám ti, čo chceš.“ A Jełowicki odpovedal: „Daj mi svoju dušu.“ Chopin to pochopil. Pochopil a súhlasil. So zjavnými ťažkosťami sa posadil na posteli. Všetci odišli a kňaz zostal sám s chorým.

Chopin: nový človek
Zostal sám a zrazu sa kňaz zľakol. Nevedel, čo má robiť. Padol na kolená a povedal Bohu: „Vezmi si ju [t.j. Chopinovu dušu] ty sám si ju vezmi!“ Potom podal skladateľovi kríž a spýtal sa: „Veríš?“ – „Áno“ – „Ako ťa to naučila tvoja matka?“ – „Ako ma mama naučila.“

Potom sa spustilo všetko; spoveď, zjavne veľmi dlhá, plynula z chorého skladateľa samá, ako podzemná rieka, ktorá nakoniec unikla na denné svetlo.

Vyznanie zmenilo Chopina. Nasledujúce štyri dni agónie boli jedným veľkým svedectvom viery, ktorá sa prebudila po rokoch spánku. V jednom okamihu, keď sa Chopin prebudil z horúčky, sa opýtal – pri pohľade na svojich zhromaždených priateľov – „Čo robíte? Prečo sa nemodlíte?“

Zjavne dojatí aj tam prítomní protestanti reagovali na toto volanie modlitbou litánií ku všetkým svätým (ktoré zvyčajne zomierajúci recitovali), ktoré predpovedal otec Jełowicki.

Chopinove posledné chvíle
V posledných hodinách Chopin tvrdohlavo držal za ruku otca Jełowickiho a prosil ho, aby s ním zostal. Vo chvíľach vedomia opakovane vzýval prítomnosť Ježiša, Márie a svätého Jozefa. Lekárom, ktorí sa neúspešne pokúšali predĺžiť jeho zomierajúci život, povedal: „Nechajte ma ísť, nechajte ma zomrieť. Boh mi už odpustil, volá ma k sebe! Nechajte ma ísť; Chcem zomrieť!“

Priateľom: „Milujem Boha a ľudí! … som rád, že takto umriem …Neplačte, priatelia. Som šťastný! Mám pocit, že zomieram. Modlite sa za mňa! Zbohom v nebi. “ Jeho posledné slová boli: „Už som pri zdroji šťastia!“

Späť doma
Zomrel okolo 2. hodiny 17. októbra 1849, obklopený modlitbou, s krížom v ruke. Možno počul, ako jeho matka šepkala modlitbu? Možno smutný hukot vŕb pri rieke Utrata? O trinásť dní neskôr sa na parížskom cintoríne Père-Lachaise konal jeho slávnostný katolícky pohreb.

Skladateľovo srdce, tajne transportované jeho sestrou do Poľska, bolo uložené v kostole Svätého Kríža vo Varšave v Krakowskie Przedmieście, kde sa nachádza dodnes. Posledné štúdie preukázali, že Fryderyk Chopin zomrel na komplikácie chronickej tuberkulózy. Zápal srdiečka bol pravdepodobne bezprostrednou príčinou smrti.

Zdroj: Ks. Michał Lubowicki, Obrázok: culture.pl 

 

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *