Lietajúci Jozef z Cupertina

Jozef z Cupertina bol mystik, ktorý bol azda najznámejší tým, že levitoval počas modlitby. Jeho otec, chudobný tesár, zomrel ešte pred jeho narodením a jeho matka, ktorá nebola schopná splatiť dlhy, prišla o domov a v roku 1603 porodila Jozefa v stajni v talianskom Cupertine.

Jozef začal mať mystické vízie, keď mal sedem rokov, a často bol pre svet okolo neho taký stratený, že ostatné deti si z neho robili srandu, že mu dali prezývku „otvorené ústa“ pre jeho skľučujúce správanie a neustály údiv.

Ľahko sa nahneval a čítal veľmi zle, pričom ostatní mali dojem, že je nemý a na nič dobrý. Bol tak neustále vťahovaný do extázy, že nebolo možné, aby bol pozorný k úlohám, ktoré mal pred sebou.

Podarilo sa mu získať prácu a starať sa o muly v stajni vo františkánskom kláštore neďaleko Cupertina. Keď začal pracovať na svojej svätosti, schopnosti pokánia, pokore a poslušnosti, bolo rozhodnuté, že môže začať študovať kňazstvo.

Jozef bol veľmi chudobný študent a vedel len málo prostredníctvom svetských znalostí a mal malú schopnosť učiť sa, ale bol naplnený božským poznaním, vďaka ktorému bol schopný vyriešiť niektoré z najzložitejších teologických problémov.

Ľudia za posledných 35 rokov jeho života ako kňaza uviedli, že ho videli vzlietnuť zo zeme pri omši alebo pri modlitbe. Často upadol do extázy a nechal sa vtiahnuť do rozhovoru s Bohom. Tak hlboko sa zamiloval do Boha, že všetko, čo videl, ho iba vtiahlo do hlbšieho spojenia.

Raz, keď sa spievali vianočné koledy, vystúpil k hlavnému oltáru a v extatickej modlitbe kľačal vo vzduchu. Ľudia sa k nemu húfne hrnuli a hľadali pomoc a rady v spovednici a mnohým pomáhal pri skutočne oddanom kresťanskom živote. Tento pokorný muž však musel počas svojho života vydržať mnoho ťažkých skúšok a strašných pokušení. Väčšinu svojho života sa postil a nosil železné reťaze.

Bol ohlásený a vyšetrovaný inkvizíciou a skúšajúci ho nakoniec oslobodili. Pri vyšetrovaní, ktoré predchádzalo jeho kanonizácii, bolo zaznamenaných viac ako 70 incidentov levitácie.

Jozef sa stal tak slávnym zázrakmi, že bol nakoniec skrytý pred verejnosťou, ale bol šťastný za šancu byť sám so svojim milovaným Pánom. Zomrel 18. septembra 1663 vo veku 60 rokov.

Svätý Jozef z Cupertina, oroduj za nás.

Zdroj: Modlitba.sk, Obrázok: tamtiež 

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *