Kartová hra DOBBLE

Otázka:

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať ohľadne obľúbenej kartovej hry DOBBLE. Môže mať nejaký súvis s okultnými praktikami? Na hracích kartách sú rôzne symboly a medzi nimi sa nájdu aj symboly jin-jang, ruka s okom  a lebka, ktoré sú spájané s okultizmom. Naviac túto hru produkuje spoločnosť s názvom Asmodee. Meno Asmodee je spájané s menom zlého ducha/Tobiáš 6, 13/, ktorý rozbíja manželstvá. Vedeli by ste k tomu zistiť niečo bližšie?
Ďakujem.

Odpoveď:

Neviem o pozadí firmy Asmodee, ale je samozrejme na zváženie, prečo si niekto dá za názov meno zlého ducha. Takže určite by som takúto firmu finančne nepodporoval kúpou jej produktov. Navyše nie je dobré, ak deti berú symboly jin-jang, Hórovo oko alebo nejaké lebky ako symboly, ktoré sa spájajú s hrou resp. s niečím nevinným. Je to stieranie rozdielov a navyše sa v takom prípade uplatňuje tzv. „Pavlov reflex“ /I. P. Pavlov podmienečný reflex/, že pri strete s týmito symbolmi, aj keď nebudú súčasťou hry, sa v človekovi podvedome vynoria príjemné pocity, ktoré dotyčný prežíval počas hier. Preto by som v každom prípade túto hru neodporúčal, a to najmä deťom a mladistvým.

dobble-24

13 thoughts on “Kartová hra DOBBLE

 • 25. novembra 2020 at 13:56
  Permalink

  Autor odpovede je pravdepodobne z tých ľudí, ktorí vidia diabla aj doma v chladničke. Podľa jeho logiky by sme museli zakázať aj encyklopédie a múzeá, aj tam sa predsa nájdu „, okultné“ symboly. Naozaj ho ľutujem ak v obyčajnej spoločenskej hre vidí dielo diablovo.

  Mimochodom milý autor, naštudujte si, čo znamená Pavlovov reflex. Nie „Pavlov reflex“, používate ako argument niečo, no nedokážete ani správne napísať.

  Reply
 • 10. decembra 2019 at 7:10
  Permalink

  Jenom drobná poznámka, aby se uvedla fakta na pravou míru: Hru sice nyní vydává společnost Asmodee, ale původní vydavatel je jiná společnost, Asmodee si jen posléze koupila práva a na hře nic nezměnila, tudíž ani ony inkriminované symboly.
  Jinak Asmodee houfně skupuje mnoho her a je to momentálně největší společnost s deskovými hrami.
  K tématu: osobně si myslím, že pokud bude dětem zakazovat a schovávat cokoliv co by mohlo být nekřesťanské, akorát dokážeme toho, že uvedeme dítě v nevědoucnost. Je podle mě nutné jej naučit chápat rozdíly mezi hrou a nějakými obřady, naučit jej, že vše co vypadá zle nemusí být hned zlé a nemusí mít zlé úmysly. Nebo snad chceme aby naše děti byli paranoidní a viděli zlo a snahu o shození jejich víry na každém koutu? Není snad lepší aby věděli, že jsou na světě i jiné postoje, názory?

  Reply
 • 9. decembra 2019 at 10:59
  Permalink

  Ľudia vy ste úplne mimo 😀 nemáte vôbec šajnu, čo je dobré a čo zlé, keď tu rozoberáte tuctový názov firmy a detskú hru ako dačo okultistické xD… Musím vás sklamať, pretože hra Dobble a firma Asmodee nemá nič spoločné z hore uvedenými obavami… Ale pobavili ste ma celkom dobre.

  PS: keby nebolo na svete zla tak by váš Boh nemal zmysel, čiže by ste mali byť radi, že sú na svete aj zlé veci 🙂

  Reply
 • 7. decembra 2019 at 19:39
  Permalink

  Ty krávo, tak to je úlet, dětská hra co procvičuje postřeh, má krásné obrázky a je prostě super… už jste viděli třeba hru: Monstrum: Frankensteinovi dědicové (mimochodem taky super hra); Vúdú; Voodoo Mánie; Little Devils; a spousta dalších super her určených pro děti a mladistvé a né jen pro ně….

  Reply
 • 13. decembra 2016 at 16:05
  Permalink

  Túto hru som objednal z vydavtelstva donbosco.sk pre deti aj pre synovcov. Tiež ma prekvapili niektoré obrázky, ale nemali by potom aj kresťanské vydavateľstvá toto vylúčiť zo svojich reťazcov?

  Reply
 • 24. júna 2016 at 20:13
  Permalink

  Vôbec to nie je sranda. Ja si myslím, žeby sme sa mali posnažiť zozbierať čo najviac balení tejto hry a potom to na spoločnej akcii spáliť. Mali by sme toho nazbierať čo najviac, nech je to poriadna vatra! Až do nebies! Potom by sme sa mali pochytať za ruky a oslavnými piesňami sa radovať ako sme porazili zlého. A nakoniec sa všetci ísť očistiť do rieky, keďže sme sa dotýkali tých kariet.

  Reply
 • 9. apríla 2016 at 9:05
  Permalink

  Ja si skôr myslim, ze ak su pochybnosti (uz to meno meno firmy Asmodee vyvolava pochybnosti) tak to radsej ju nebudem hrat a zvolim inu alternativu. Hier na trhu je dostatok a tiez si nemyslim, ze je na spolocenskych hrach nieco zle. V otazke islo o to ci hra nejako suvisi s okultnymi praktikami a na to aj autor odpovede odpovedal. Ved ani na cervenej snurke nie je nic zle (vela ludi ju nosi na ruke) ak ma pekny dizajn môze tvorit pekny doplnok, ale je to vec ktora sa pouziva proti urieknutiu. Staci ak sa pred jej nosenim zrieknem zleho a dam si ju na ruku, lebo sa mi paci? Osobne si myslim, ze nie… Doporucujem si vypocut aj niektore prednasky o. Marretu o pôsobeni zleho a okultizme.

  Reply
 • 30. marca 2016 at 17:40
  Permalink

  Ja som hlavne ešte nikde nepočul, ani nečítal, že by bolo dokázané, že cez nejaké hry, spoločenské či kartové v ktorých sa nachádzajú napr. draci, duchovia, čerti atď. došlo u detí k démonickej poruche, alebo, že boli mimo, stali sa z nich feťáci atď… už som prečítal štyroch Amorthov a nikde ani nespomenul, že by sa pri oslobodzovaní prišlo na toto(zlý duch väčšinou povie, akou cestou sa do daného človeka dostal) … ten symbol jin – jang , kresťanstvo neuznáva hlavne preto, že to popiera nášho Boha a uznáva panteizmus a dualizmus = Boh je stotožnený s prírodou a že každá sila ma svoj opak…ale netreba za tým podla mňa vidieť diabla, ale skôr to treba chápať tak, že táto filozofia ťa môže zviesť z kresťanskej cesty chápania Boha…a pokiaľ s tým ľudia majú problém doporučujem verziu pre deti dobble junior, kde sú čisto zvieratká 🙂 prečo potom v tej verzii pre deti nie je nič oklultné ?? Keď sú pochybnosti treba sa pred hraním zrieknuť zlého ducha a môžme mastiť dobble od rána do večera. A ďalšia vec…nechcem spochybňovať autora odpovede vyššie, ale tá vec s Pavlovým reflexom sa mi veľmi nezdá, hlavne , že pri strete s týmito symbolmi, aj keď nebudú súčasťou hry, sa v človekovi podvedome vynoria príjemné pocity, ktoré dotyčný prežíval počas hier. To by, ale znamenalo nasledovné… nachádza sa tu symbol pavúka = i pre mňa veľmi nesympatický tvor, ku ktorému mám odpor…čiže, keď budem často hrávať dobble, pavúk sa podvedome stane pre mňa príjemný a budem ich doma chovať a mazliť sa s nimi ?? hmmm neviem …nemám ten pocit. Jednoducho myslím, že každý človek vie, čo je dobré a čo zlé a hlavnú rolu pri deťoch majú bezpochyby rodičia ktorí im to vysvetlia a pokiaľ sú deti vychovávané s láskou a dostávajú v rodine príklad kresťanského spolužitia, ktoré zahŕňa spoločnú modlitbu, pristupovanie k sviatostiam, vzájomnú úctu, tak zlý tu nemá miesto . V našej rodine sme fanúšikovia desiatok spoločenských hier, v ktorých sa bojuje, získava bohatstvo, kolonizuje územie, snažíte sa zbankrotovať súpera…, čo vôbec neznie kresťansky však ?? Ale keď sa nad tým zamyslíte, ktorá hra má čisto kresťanský podklad ?? Veď aj pexeso vychováva deti k tomu aby boli sebecké a nekresťansky obrali súpera o čo najviac spoločných dvojíc. Tak vyhlásime pexeso za zlé ?? Nie. Znova len zopakujem, ak je v rodine správna morálna výchova a deti vidia príklad na svojich rodičoch, tak hranie takýchto hier nepôsobí negatívne, ale naopak, utužuje vzťahy a hlavne má vyvolávať zábavu, čo predpokladám, že je hlavným cieľom každej hry.A navyše, aj to keď dieťa v hre nevyhrá určite nie je na škodu a dáva mu cennú skúsenosť do života, že nie každý neúspech znamená koniec sveta, no naopak ženie ho postaviť sa na nohy a skúsiť to znova.

  Reply
  • 8. augusta 2016 at 18:12
   Permalink

   Ahoj Lukas,

   A Co bloody merry alebo, HArry potter alebo Ouija

   Takze si precitaj ine knozky a pohovor si z exorcistiom a ak neveris tak uz si jeho.

   Reply
  • 15. októbra 2017 at 21:34
   Permalink

   Ahoj Lukáš! Maximálne s tebou súhlasím
   ! Tu hru máme aj my doma! Cítim sa ako v dobách inkvizície! Jing a Jang sú presne protiklady a o tom je život! Okrem iného Dobble vydáva vydavateľstvo Albi. Som kresťan katolík, ale v prvom rade by som túto fanaticku stránku zakázala. Cirkev by v prvom radeala začať riešiť zneužívanie detí a kradnutie. Majú toho viac riešiť akú hru Dobble.!

   Reply
  • 7. decembra 2019 at 6:36
   Permalink

   …spoločenských hier, v ktorých sa bojuje, získava bohatstvo, kolonizuje územie, snažíte sa zbankrotovať súpera…, čo vôbec neznie kresťansky však ??…

   Mne to znie veľmi krestansky.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *