Carlo Acutis bude svätým

Pápež František uznáva zázrak kanonizácie.

Pápež František uznal zázrak pripisovaný príhovoru blahoslaveného Carla Acutisa, čím mu otvoril cestu, aby sa stal svätým.

Taliansky tínedžer, ktorý v roku 2006 zomrel na rakovinu, je známy svojou veľkou oddanosťou skutočnej Ježišovej prítomnosti v Eucharistii.

Uznanie druhého zázraku pripísaného Acutisovmu príhovoru umožňuje, aby bol Acutis kanonizovaný počas Jubilejného roku 2025.

Pápež František v dekréte z 23. mája schválil zázračné uzdravenie 21-ročného dievčaťa z Kostariky menom Valeria Valverde, ktoré bolo blízko smrti po tom, čo si vážne zranilo hlavu pri nehode na bicykli počas štúdia vo Florencii v roku 2022.

Po tom, čo dievča podstúpilo núdzovú kraniotómiu na zníženie intrakraniálneho tlaku, rodine povedali, že jej situácia je veľmi kritická a môže kedykoľvek zomrieť.

Šesť dní po nehode sa Valeriina matka vybrala na púť do Assisi, aby sa modlila za uzdravenie svojej dcéry pri hrobe blahoslaveného Carla Acutisa, pričom mu zanechala aj písomný odkaz.

V ten istý deň začala Valeria sama dýchať a na druhý deň sa podarilo obnoviť používanie jej horných končatín a čiastočne aj reč.

Valeria bola prepustená z jednotky intenzívnej starostlivosti 10 dní po matkinej púti a podstúpila ďalšie testy, ktoré ukázali, že krvácanie v jej mozgu úplne zmizlo.

Na rozdiel od lekárskych predpovedí strávila Valeria iba jeden týždeň na fyzioterapii a 2. septembra 2022, dva mesiace po nehode, išla so svojou matkou na púť k hrobke Carla Acutisa v Assisi, aby oslávila svoje úplné uzdravenie.

Svätec našich rokov

Carlo Acutis, narodený v roku 1991 krátko po prvom svätom prijímaní vo veku siedmich rokov povedal svojej matke: „Vždy byť zjednotený s Ježišom: toto je môj životný plán.”

Aby to dosiahol, Carlo sa snažil čo najčastejšie navštevovať omšu vo farskom kostole oproti jeho základnej škole v Miláne.

Carlo nazval Eucharistiu „mojou diaľnicou do neba“ a urobil všetko, čo bolo v jeho silách, aby túto prítomnosť slávil. Jeho svedectvo inšpirovalo jeho vlastných rodičov k návratu k praktizovaniu katolíckej viery a ich hinduistických au pair, aby sa obrátili a dali sa pokrstiť.

Carlo bol technicky zdatný chlapec, ktorý miloval počítače, zvieratá a videohry. Jeho duchovný vodca pripomenul, že Carlo bol presvedčený, že dôkazy o eucharistických zázrakoch môžu byť presvedčivé natoľko, aby pomohli ľuďom uvedomiť si, že Ježiš je prítomný na každej svätej omši.

V priebehu dva a pol roka Carlo spolupracoval so svojou rodinou na zostavení výstavy o eucharistických zázrakoch, ktorá mala premiéru v roku 2005 počas Roka Eucharistie, ktorý vyhlásil pápež Ján Pavol II., a odvtedy je vystavená v tisíckach farností na piatich kontinentoch.

Mnohí Carlovi spolužiaci, priatelia a členovia rodiny svedčia o tom, ako ich priviedol bližšie k Bohu. Carlo bol veľmi otvorený človek a neostýchal sa hovoriť so svojimi spolužiakmi a kýmkoľvek, koho stretol, o veciach, ktoré miloval: o svätej omši, o Ježišovej prítomnosti v Eucharistii a o nebi.

Pamätný je jeho výrok: „Ľudia, ktorí sa postavia na slnko, sa opália; ľudia, ktorí sa postavia pred Eucharistiu, sa stanú svätými“.

Zdroj: CNA, Obrázok: tamtiež

Zdieľať

2 thoughts on “Carlo Acutis bude svätým

Comments are closed.