Sviatok všetkých svätých Karmelu: Oslava karmelitánskej rodiny

Kedy sa sviatok slávi?

Presný dátum sa môže mierne líšiť podľa rôznych karmelitánskych zborov, ale zvyčajne sa slávi 14. novembra.

Tento sviatok má niekoľko dôležitých významov:

Jednota karmelitánskej rodiny: Spoločné slávenie zdôrazňuje jednotu všetkých karmelitánov, či už sú to rehoľníci, rehoľnice alebo laici, ktorí žijú podľa karmelitánskeho duchovna.

Inšpirácia svätými: Životy svätých karmelitánov sú pre nás zdrojom inšpirácie a povzbudenia. Ich príklady nám ukazujú, ako žiť hlboký duchovný život v spoločenstve a v službe Cirkvi.

Vďačnosť Bohu: Sviatok je príležitosťou poďakovať Bohu za dar karmelitánskeho rádu a za všetkých svätých, ktorí obohatili jeho dejiny.

Obnova záväzkov: Je to tiež príležitosť obnoviť naše vlastné karmelitánske záväzky a znova sa zaviazať žiť podľa evanjelia a karmelitánskej charizmy.

Ako sa sviatok slávi?

Slávenie sviatku sa môže líšiť v závislosti od miesta a zvykov konkrétneho spoločenstva. Zvyčajne zahŕňa: Svätú omšu, modlitby a chválospevy, prednášky a duchovné cvičenia. Spôsob osláv je ovplyvnený aj miestnou kultúrou a tradíciami. Napríklad v krajinách s veľkou úctou k Panne Márii Karmelskej sa kladie väčší dôraz na mariánske aspekty sviatku. V iných krajinách sa môže viac zdôrazňovať aspekt jednoty karmelitánskej rodiny.

Medzi najznámejších svätých Karmelu patria:

Svätý Eliáš: Prorok Eliáš je považovaný za zakladateľa karmelitánskej tradície.

Svätá Terézia z Ávily: Reformátorka karmelitánskeho rádu a veľká mystička.

Svätý Ján od Kríža: Karmelitánsky mystik a básnik.

Svätá Terezka z Lisieux: Mladá karmelitánka, ktorá sa stala obľúbenou sväticou 20. storočia.

Zdroj: Modlitba.sk, Obrázok: Tamtiež

Zdieľať