Väčšina Kanaďanov odmieta rozšírenie asistovanej samovraždy

Viac ako polovica Kanaďanov tvrdí, že lekárska pomoc pri umieraní by sa nemala ponúkať ľuďom s duševnými chorobami.

Zatiaľ čo kanadskí zákonodarcovia diskutujú o rozšírení národného programu Medical Assistance in Dying (MAiD), nový prieskum zistil nízku podporu verejnosti pre tieto opatrenia. Od roku 2016 MAiD urobil z asistovanej samovraždy možnosť pre pacientov s terminálnymi fyzickými chorobami, ktoré spôsobujú chronickú a neodvratnú bolesť. Uvažujú však o možnosti rozšíriť prístup k MAiD aj pre pacientov s duševnými chorobami. 

Prieskum uskutočnil inštitút Angusa Reida, ktorý sa pýtal približne 1800 Kanaďanov vo veku kedy začínajú voliť. Podpora bola pre zákony MAiD v ich stave od ich implementácie v roku 2016 vysoká (61 %). Nech je to akokoľvek, nový návrh zákona otvorenie MAiD pre duševne chorých nezdieľa rovnakú podporu, iba 3 z 10 (31 %) ho schvaľujúOkrem toho viac ako polovica respondentov (51 %) uviedla, že návrh zákona nepodporuje. 

Na otázku o konkrétnych scenároch, v ktorých možno vyhľadať MAiD, sa názory Kanaďanov líšili. Asi dve tretiny respondentov súhlasili s tým, že tí, ktorí trpia chronickou bolesťou, by mali mať možnosť vyhľadať MAiD, ale tieto úrovne klesli na 23 % pri pacientoch s posttraumatickou stresovou poruchou a na 22 % u pacientov s depresiou. Celkovo 65 % respondentov uviedlo, že pacienti by mali vyčerpať všetky ostatné možnosti predtým, ako sa obrátia na MAiD .

Zistilo sa, že významným faktorom v tom, ako odpovedali v prieskume, bola aj viera respondentov. Tí, ktorí sa považovali za „praktizujúcich veriacich“, boli oveľa pravdepodobnejšie proti MAiD pre všetky kritériá. Tí, ktorí sa považujú za „súkromne veriacich“, sú rovnako proti ustanoveniam o duševnom zdraví, ale majú tiež tendenciu byť otvorenejší MAiD pre fyzické stavy. 

Viac ako polovica (55 %) respondentov sa tiež obáva, že dôraz na MAiD by spomalil vládu pri zavádzaní v zlepšení sociálnych služieb, pričom túto obavu nezdieľa 36 % respondentov. Zdá sa tiež, že menej sa obávajú, že rozšírenie MAiD môže brzdiť rast paliatívnej starostlivosti, pričom viac ako 54 % respondentov vo veku 54 a viac rokov nekladie dôraz na liečbu symptómov. 

Minulý týždeň kanadská vláda zaviedla legislatívu, ktorá by zabránila tomu, aby nové kritériá MAiD nadobudli účinnosť na ďalší rok. Namiesto toho, aby sa opozícii dal čas na prerokovanie návrhu zákona, je však daným dôvodom zdržania umožnenie zdravotníckym zariadeniam vykonať úpravy ešte pred jeho účinnosťou . 

Detroit Catholic uvádza, že poslanec Ed Fast z Konzervatívnej strany kritizoval návrh zákona, že nie je v súlade s vôľou verejnosti. 

„Mojím odkazom vláde je, že na rozdiel od tvrdení ministra spravodlivosti, že existuje široký konsenzus podpory rozšírenia MAiD na duševne chorých, je to v skutočnosti pravý opak,“ povedal. „Existuje drvivá opozícia, nie proti samotnej MAiD, ale rozšíreniu MAiD na zraniteľné skupiny obyvateľstva, ako sú duševne chorí. Momentálne neexistuje konsenzus, aby sme sa pohli vpred.“

Zdroj: Aleteia, Obrázok: Tamtiež
Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *