Páter Pio: je hriech, ktorý sa ťažko odpúšťa – hoci Boh vie, ako čakať

Čím viac ďakujeme Bohu za to, čo pre nás urobil, tým viac vytvárame podmienky pre ďalšie požehnania.

Adolfo Affatato je jedným z posledných žijúcich duchovných synov Pátra Pia. Vo veku 82 rokov pokračuje vo svojej službe rozprávaním a písaním o pátrovi Piovi. Nasledujúci text je upravený z jeho knihy, Páter Pio a ja.

Pre Pátra Pia bola vďačnosť dôležitá a často o nej hovoril. Jedného večera sa Adolfo spýtal Pátra Pia, či Boh odpúšťa všetky hriechy.  Odpovedal: „Syn môj, Boh je dobrý Otec a všetkým odpúšťa. Je tu však jeden hriech, ktorý je ťažké odpustiť: ľudská nevďačnosť. Potom dodal: „Ale on vie, ako čakať.“

Tu sa objavuje jedno z poslaní, ktoré Boh zveril pátrovi Piovi: priviesť stratené ovečky späť do stáda.

Jedného dňa bol Adolfo požiadaný, aby sprevádzal politika, ktorý chcel navštíviť Pátra Pia. Stretli sa na železničnej stanici vo Foggii. Počas obeda jeho nový priateľ hovoril spôsobom, ktorý Adolfovi pripadal plný trúfalosti. Pôsobil ako niekto, kto cítil, že môže robiť, čo chce. Pokračoval, že počas svojho života zložil tri sľuby, no zakaždým zlyhal. Teraz, keď počul o pátrovi Piovi, povedal, že by sa chcel stretnúť s kapucínskym svätcom a vložiť sa do jeho duchovného vedenia.

Keď prišli do kláštora v San Giovanni Rotondo, Adolfo a politik vyšli hore, aby počkali, kým Páter Pio vyjde z cely. Keď vyšiel zo svojej cely, aby si vypočul spovede mužov, Páter povedal: „Pochválený buď Ježiš Kristus,“ bratom, ako bolo jeho zvykom.

Obrátil sa k Adolfovi a povedal: „No, koho to dnes máte?“ 

Adolfo odpovedal: „Otče, tento pán by chcel tvoje požehnanie.“ 

Namiesto toho Páter Pio povedal: „Pekné veci, ktoré ste mi sem priniesli. Povedzte mu, že trikrát sľúbil a trikrát zlyhal. Toto je posledná šanca, ktorú mu Boh dáva. Má ísť pred Najsvätejšiu sviatosť a prosiť o odpustenie svojich hriechov.“ Bez toho, aby politika pozdravil, zišiel dolu schodmi, aby si vypočul spovede.

Adolfo bol zasiahnutý. A predsa to bola ďalšia epizóda, jedna z mnohých, v ktorej na vlastnej koži zažili nadprirodzené dary Pátra Pia.

Hoci Adolfo zvyčajne pociťoval milú, otcovskú stránku Pátra Pia, tu bola jeho druhá stránka – drsný mních, ktorý bol prísny k tým, ktorí hrešili proti Bohu a zanedbávali svoje kresťanské povinnosti. Páter Pio pred takýmito prejavmi nevďačnosti nesmierne trpel. Nikto okrem samotného politika a Pátra Pia presne nevedel, aké hriechy mal na svedomí a aké sľuby porušil. Páter Pio, ktorý mal dar čítať duše, videl to, čo iní nevideli. Adolfo vycítil ľadovú prázdnotu, ktorá v tej chvíli ovládla politika. Sledoval, ako sa zrútil v slzách, kríze vykúpenia.

Fr. Onorato neskôr Adolfovi povedal, že sa v ten večer spýtal Pátra Pia, či možno nebol na tohto politika príliš tvrdý. Páter Pio bez váhania odpovedal: „Ak by ste mohli skúmať duše, videli by ste v srdci toho človeka nielen sedem smrteľných hriechov, ale sedemdesiat.“

Ukázal na pohár vody na nočnom stolíku a pokračoval: „Vidíš ten pohár plný vody? Ak ho nevyprázdniš od špiny a nenaplníte ho Božou láskou, nikdy nebude pokoj.“

Adolfo sa neskôr dopočul, že po tomto stretnutí politik začal radikálne meniť svoj život. Prostredníctvom Pátra Pia Božia moc odomkla dvere jeho srdca, zablokované pýchou a majetkom, a naplnila ho láskou. 
Nadišiel čas. Ako povedal Páter Pio: „Boh vie, ako čakať.

Prostredníctvom Pátra Pia Adolfo pochopil, že vďačnosť je večná cnosť. Čím viac ďakujeme Bohu za to, čo pre nás urobil, tým viac vytvárame podmienky pre ďalšie požehnania. Boh po ničom inom netúži a my sa na oplátku stávame ako anjeli pripravení pomáhať tým, ktorí to potrebujú. 

Zdroj: Páterpioaja, Obrázok: Aleteia

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *