Svätá Koleta privádza mŕtve dieťa späť k životu

Manželke muža menom Prucet v Besancone sa narodilo mŕtve dieťa. Manžel vo veľkom zármutku odmietol uveriť, že dieťa je mŕtve. Zmocnil sa bezvládneho telíčka a utekal s ním do kostola, kde trval na tom, aby bolo pokrstené. Ale kňaz pri pohľade na bezvládne dieťa mu musel povedať, že je nepochybne mŕtve. Otec sa vrátil smutný domov so svojím drobným, tichým bremenom.
Snáď aby rozptýlili jeho myseľ alebo mu dali nejakú nádej v jeho smútku, priatelia a susedia ho povzbudzovali, aby vzal mŕtve dieťa do kláštora klarisiek a požiadal o modlitby abatišu Colette. Otec sa chytil tejto nádeje a odišiel do kláštora, kde Colette, keď sa dozvedela o príbehu, prišla k bráne.
Prucet padol na kolená a v nemom odvolaní jej podal mŕtve dieťa. Abatyša tiež padla na kolená a začala sa modliť. Do salónika sa nahrnuli aj priatelia, ktorí nasledovali Pruceta. Pri pohľade na otca a abatišu na kolenách a na mŕtve dieťa všetci stíchli. Potom aj oni klesli na kolená a muži si z úcty zložili čiapky. Po chvíli Colette vstala, odstúpila od brány, zložila si závoj a nechala ho odovzdať otcovi. Povedala mu: „Zabaľ do neho dieťa a vezmi ho späť do kostola, aby sa mohlo pokrstiť.
Prucet poslúchol s jednoduchosťou dieťaťa. Keď on a jeho priatelia prišli do kostola, Prucet opäť požiadal kňaza, aby pokrstil dieťa. Úbohý kňaz si myslel, že Prucet vo svojom žiali stratil rozum. Bol však otrasený, keď spod čierneho závoja abatiše vyšiel známy plač dieťaťa. Prucet povedal kňazovi, čo sa stalo. Kňaz, ktorý sa obával, že život dieťaťa môže byť len dočasný, sa rozhodol ani na chvíľu neodkladať krst dieťaťa. „Aké meno?“ spýtal sa.
„Colette!“ odpovedal otec

Colette Prucet vyrástla do krásneho dievčenského veku, vstúpila do kláštora v Besancon a neskôr zložila slávnostné sľuby. Stala sa abatišou kláštora klarisiek v Pont-a-Mousson v Lotrinsku. Sestra Perrine, verná životopiskyňa sv. Colette, napísala, že „to všetko mi povedala samotná Colette Prucet.“

koletta coletta colletta kolletta

Zdroj: Holymotherchurch, Obrázok: Tamtiež

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *