Dom na mieste cintorína

Otázka:
Chcem sa opýtať, či je správne keď je dom postavený na pozemku, kde bol cintorín. Zle sa v ňom žije. Čo sa s tým dá robiť?
Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:
Zo strany Cirkvi je možné, aby na mieste, kde kedysi stál cintorín, boli postavené domy, ak cintorín už zanikol alebo bol premiestnený a o jeho zrušení rozhodol diecézny biskup, keďže cintorín je posvätné miesto. Vzhľadom na to, že bežne sú cintoríny vo vlastníctve miest a obcí, musí byť zrušený aj civilnou autoritou. Ak sa na ňom ešte nachádzajú pozostatky mŕtvych, je potrebné, aby boli s dôstojnosťou a úctou exhumované a umiestnené na inom vhodnom mieste a aby zrušenie cintorína a následná výstavba domov v takejto lokalite nevzbudzovala verejné pohoršenie. To, či sa potom v takom dome žije zle z dôvodov, že tam bol cintorín, je otázne. Ľudia totiž veľmi radi hľadajú príčiny svojich problémov v niekom alebo v niečom inom ako v sebe. Takto sa chcú ľahko zbaviť zodpovednosti a dôsledkov za vlastné činy. Preto sa treba vyhnúť povrchnému zdôvodneniu svojich ťažkostí odvolávaním sa na bývalý cintorín. No ak by bol dom na ňom postavený protiprávne a neboli by dodržané vyššie uvedené podmienky pri zrušení cintorína, bolo by možné, žeby niektorí citliví ľudia mohli vnímať na tom mieste nepokoj.
Pavol Hucík, farár

Zdieľať