Nedotknuté telo svätej Bernadette Soubirous a jeho exhumácia

Zachované telo sv. Bernadette Soubirous je jedným z najzvláštnejších testovaných prípadov svätcov s darom neporušeného tela. Tu sú výňatky z hlásení lekárov po troch exhumáciách tela svätice.

Nedotknuté telo svätej Bernadette

3.august 1925, nedotknuté telo svätice je vystavené v krištáľovom relikviári v kaplnke kláštora Saint-Gilard vo francúzskom meste Nevers. Mesto sa nachádza v Burgundsku, 260 km od Paríža.

Tu je obsah nápisu v kaplnke vedľa tela: „Telo sv. Bernadetty odpočíva v tejto kaplnke od 3. augusta 1925“.

Je neporušené a „akoby skamenelo“, takúto správu vydali súdni lekári, svetské úrady i cirkev pri príležitosti exhumácií v rokoch 1909, 1919 a 1925. Tvár a ruky, ktoré pri kontakte so vzduchom mierne sčernali, boli pokryté tenkou vrstvou vosku. Telo má v relikviári naklonenú pozíciu na ľavú stranu.

Pozrime sa bližšie, čo povedali lekári zodpovední za skúmanie tela svätice počas exhumácie.

 

Prvá exhumácia

22. septembra 1909, tridsať rokov po pohrebe, telo sv. Bernadette bolo prvýkrát exhumované a zistilo sa, že telo bolo úplne neporušené. Lekári Ch. David a A. Jourdan, ktorí vykonali prvú exhumáciu, napísali zistenia vo svojej inšpekčnej správe:

Rakva bola otvorená za prítomnosti biskupa a prefekta Nevers,  predstaviteľov miestnej cirkevnej obce a mnohých iných duchovných. Nezaznamenali sme žiaden pach vychádzajúci z rakvy či tela samotného.

Telo bolo oblečené v rehoľnom habite rádu, ku ktorému Bernadette patrila. Habit bol vlhký. Len tvár, ruky a predlaktia boli odhalené.

Hlava bola naklonená doľava. Jej tvár bola biela. Koža bola pripevnená k svalom a svaly pripevnené ku kostiam.

Očné buľvy pokrývali očné viečka. Nos je natiahnutý a vráskavý. Pery mierne pootvorené, toľko, aby ste mohli vidieť zuby, ktoré zostali na svojom prirodzenom mieste.

Ruky na hrudi boli perfektne zachované, rovnako ako nechty. Ruky držali ruženec. Môžeme vidieť žily na jej predlaktí.

Nohy boli pokrčené a nechty na nich boli neporušené. Keď bol habit odstránený a závoj bol zložený z hlavy, bolo možné pozorovať pevné telo, pokožka bola natiahnutá, pevná . Jej vlasy boli nakrátko ostrihané a pevne priliehali k hlave. Uši boli perfektne zachované.

Žalúdok bol pevný, rovnako ako zvyšok tela. Telo vydávalo pri dotyku zvuk ako lepenka. Pravé koleno bolo širšie ako ľavé. Pod kožou boli rebrá i svaly. Telo bolo tak pružné, že ho bolo možné otáčať jedným i druhým smerom.

Potvrdzujeme, že sme správne napísali toto vyhlásenie, ktoré je v plnom rozsahu pravdivé. Nevers, 22. septembra 1909, lekári Ch. David, A. Jourdan.

 

Druhá exhumácia

V roku 1919, desať rokov po prvej exhumácii, bola druhá exhumácia tela sv. Bernadette, tentokrát vedená lekármi Talonom a Comtem, za prítomnosti biskupa mesta Nevers a policajného delegáta, ako aj zástupcov prefektúry a cirkvi. Situácia bola rovnaká ako počas prvej exhumácie. Tu sú niektoré fragmenty konečnej správy Dr. Comteho z druhej inšpekcie:

Po kontrole zisťujem, že telo ctihodnej Bernadette zostáva neporušené, celá kostra, oslabené svaly, ale dobre zachované; len pokožka bola vráskavá kvôli vlhkosti rakvy. 

Telo nevykazovalo žiadne známky hniloby alebo rozpadu , čo by sa prirodzene očakávalo štyridsať rokov po pohrebe.

Nevers, 3. apríla 1919, Dr. Comte.

 

Tretia exhumácia

18. novembra 1923 pápež Pius XI. podpísal dekrét uznávajúci hrdinstvo – cnosti Bernadette. Po blahoslavení svätice sa uskutočnilo tretie exhumovanie, ktoré sa uskutočnilo 12. júna 1925. Jej cieľom bolo získať „relikvie“ z tela svätej ženy. Kanonizácia sa konala o osem rokov neskôr, v roku 1933.

Podrobnosti o tejto poslednej exhumácii, ktoré uviedol Dr. Comte vo svojej správe, sú písané právnickým jazykom a niekedy sú pre laika cudzie, vzhľadom  na taký špecializovaný jazyk. Tento dokument nám však umožňuje presne posúdiť, do akej miery sa telo lurdského chudobného dievčaťa zachovalo bez rozkladu.

Chcel som otvoriť hruď z ľavej strany, aby som vybral niekoľko rebier a potom vybral srdce, pretože som bol presvedčený, že  bude neporušené. Pretože trup ležal ľahko na ľavom ramene, mal by som ťažký prístup k srdcu.

Vzhľadom k tomu, matka predstavená vyjadrila želanie, aby nebolo vyňaté srdce svätej Bernadette – toto bolo tiež želanie biskupa – a ja som zmenil plány a namiesto toho, aby som otvoril telo z ľavej strany hrude, vyňal som dve rebrá na pravej strane, ku ktorým som mal najjednoduchší prístup.

Pri exhumácii urobil najväčší dojem na mňa perfektný stav, v ktorom telo „prežilo“ po štyridsať šesť rokov od smrti, kostra, vláknité tkanivá, flexibilné a silné svaly, šľachy a koža, všetko perfektné.

Po takom dlhom čase sa každý mŕtvy organizmus rozpadá, rozkladá a kalcinuje. Avšak, keď som rozrezal telo, uvedomil som si, že má konzistenciu, ktorá je takmer normálna a jemná.

V tejto chvíli som všetkým prítomným povedal, že tento fenomén nevnímam ako prirodzený.

 

Krištáľový relikviár

V tomto období vznikol krištáľový relikviár, v ktorom spočíva telo svätej Bernadette. Rehoľné sestry pokryli tvár a ruky tenkou vrstvou vosku. V súčasnosti je relikviár umiestnený v krásnej kaplnke mimo klauzúry, aby mohol byť sprístupnený návštevníkom.

Nádherne zachované telo svätej Bernadette povzbudzuje návštevníkov, aby sa nechali osloviť životom svätice a aby s plnou vážnosťou zaobchádzali s posolstvom Nepoškvrneného počatia, ktoré bolo Bernadette zverené na ohlasovanie.

Relikviár v ktorom je uložené telo sv. Bernadette v Nevers
Kreslo v ktorom sv. Bernadette zomrela (je uložené v múzeu St. Gildard)
Sv. Bernadette zomrela 16. apríla 1879, 46 rokov pred urobením tejto fotografie
Sv. Bernadette v deň pohrebu

Zdroj: pl.aleteia.org

 

 

16 thoughts on “Nedotknuté telo svätej Bernadette Soubirous a jeho exhumácia

 • 17. apríla 2023 at 8:04
  Permalink

  Sv. Bernadette oroduj za nožičky a reč pre Sandiku, bezlaktozový stav pre Bianku, a regeneráciu pre Alenku aby sa uzdravili. Taktiež za Ľubku aby zákernú chorobu porazila a sa uzdravil. Katka aby mala srdce zdravé a život si ešte užívala. Ja aby som v starobe sa trochu zdravotne stabilizoval, radosť, lásku a pomoc svojím blízkym a ľuďom ešte okolo seba rozdával. Pán Boh a sv. Bernadette zaplať za vypočutie. Amen

  Reply
  • 17. apríla 2023 at 22:52
   Permalink

   Sv. Bernadette prosimmoroduj za Alexandra a za uzdravenie jeho zraku ( očí).
   Ďakujem Ti

   Reply
 • 26. apríla 2022 at 5:17
  Permalink

  You have actually created some brilliant points here. I specifically appreciate the way you’ve been able to stick so much thought into a relatively short post (comparitively) which creates it an thoughtful publish on your subject. In my opinion, you’ve presented the topic in a quite thorough yet concise manner, that is genuinely useful when someone wants to get the facts without spending too a lot time searching the internet access and sifting out the noise to discover the answers to their questions. I usually get so frustrated with so numerous in the final results inside the major SE’s due to the fact they normally seem to mostly be filled with filler content that often isn’t extremely sensible. If you don’t mind I’m going to add this post and your web page to my delicious favorites so I can share it with my family. I appear forward to approaching back to read your future posts as well.

  Reply
 • 11. októbra 2021 at 0:56
  Permalink

  sv. Bernadetka, vrúcne ťa prosím, oroduj za môjho staršieho syna, za jeho skorý návrat k rodine. Verím, že po tejto ťažkej skúške sa veľa zmení v jeho živote… je to dobrý chlapec, prosím oroduj za neho u nebeskej matky. ďakujem

  Reply
 • 31. júla 2021 at 16:30
  Permalink

  sv. Bernadetka, prosím za uzdravenie Klaudiky – jej očí po nehode aj požehnanie pre ňu a maličké jej bábätko i jej snúbenca, pre celú rodinu, prosím pre zdravie

  Reply
 • 14. februára 2021 at 1:42
  Permalink

  Sv. Bernadette, upenlivo Ťa prosím, oroduj za moju zosnulu sestricku Máriu, aby čo najskôr videla Pana Boha a mohla prebyvat spolu s rodičmi v nebi.
  Prosím i za seba. Som starý a neviliecitelne chorý. Prosím Ťa sväta Bernadette oroduj i za mna, aby som ešte mohol odčiniť hriechy vo svojej mladosti spáchané.
  Ďakujem Ti, veď Boh JE LÁSKA.

  Reply
 • 15. septembra 2020 at 21:53
  Permalink

  Sv.Bernadetta,prosím ťa z celého srdca,oroduj za uzdravenie môjho syna z tažkej choroby,prihovor sa u Panny Márii.Dakujem vrúcne.

  Reply
 • 25. augusta 2020 at 1:03
  Permalink

  Milujem ťa. Bernadetta a prosím chran Olinka moju manželku a naše manzelstvo’oroduj za nás v nebi aj za duše neveriacich a duše v ocistci’Dakujem ti

  Reply
 • 1. apríla 2020 at 20:08
  Permalink

  Sv.Bernadetta,prosim ta vrucne,oroduj za mojho choreho syna za jeho uzdravenie.Dakujem z celeho srdca.

  Reply
 • 4. decembra 2019 at 17:25
  Permalink

  Na co je dobré bránit rozkladu těla? Pokud by za tím jevem byl opravdu biblický Bůh, nesvědčilo by to v jeho prospěch, ale že má radši mrtvoly, než živé.

  Reply
  • 16. marca 2020 at 0:35
   Permalink

   Zrejme ste nečítali Bibliu, však?

   Reply
  • 28. mája 2021 at 17:18
   Permalink

   A nemyslíte, že by to stejně tak mohlo znamenat, že je Pánem nad životem a smrtí a ukazovat na krásu života věčného tím, že velké světce nechává zachovalé a smrt a rozklad nemají nad nimi moc?

   Reply
 • 14. júla 2019 at 17:10
  Permalink

  Sv.Bernadeta, oroduj za Liviku a Davidka, za Celú moju rodinu. Taktiež za všetky duše v očistci v mojej a manželovej rodine a za duše v ocistci, ktoré stavali v Suchej chrám a sú pochovaní na tomto cintoríne. Za zajtrajší deň Davidov, má strach, neistotu, nevie čo ho čaká. Ďakujem

  Reply
 • 24. júla 2018 at 17:02
  Permalink

  Tvoje oci, Bernadettka, videli Pannu Máriu… Su tak krasne Krasou videnou,citenou a zitou do kazduckej bunky tvojho tela… Pros za nas biednych,malomyselnych, casto zabudajucich,ze sme tu len putnikmi a daruj nam vrucnu Lasku k Panne Marii…!

  Reply
 • 31. mája 2018 at 14:07
  Permalink

  sv.Bernadette oroduj za nás aj za našu drahú krajinu Slovensko, veríme,že Pán Ježiš si Ju vyvolil,aby Jej životom svedčila o Trojedinom Bohu aj po svojej smrti zanechala odkaz pre posilnenie našej viery-vieme Komu sme uverili, ďakujeme,ďakujeme

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *