Manželka alkoholika a Božie milosrdenstvo

Som manželka alkoholika a matka štyroch detí. Dlhé roky som bojovala s manželovým alkoholizmom, ľutovala som sa, trpela som, plakala a utekala pred ostatnými do samoty; ale nikdy som sa neprestala modliť. Bolo to však iné ako teraz, prosila som sa za triezvosť môjho manžela, ale nemohla som akosi úplne dôverovať Bohu.

Pred desiatimi rokmi som sa pripojila k svojpomocnej skupine pre ľudí žijúcich s ľuďmi závislými od alkoholu. Tam som začala pracovať na sebe, svojich reakciách a duchovnom živote. Až po dlhých rokoch som pochopila, že ja sama som bezmocná voči inému človeku, voči alkoholizmu môjho manžela, že môžem ovplyvňovať len seba a svoje deti – svojím dobrým príkladom.

Odvtedy som sa začala modliť o Božie milosrdenstvo pre môjho manžela a pre seba, aby som mohla plniť Božiu vôľu v mojom živote.

Prišiel jún 2005. Ženil sa náš najstarší syn. Manžel odo dňa svadby mesiac nepretržite pil, potom skončil v psychiatrickej liečebni pre  delírium tremens, t.j. duševné poruchy závislých alkoholikov, zvyčajne spojené s motorickým vzrušením, halucináciami, úzkosťou, niekedy so záchvatmi šialenstva – pozn. red. Veľa som sa za neho modlila. Sám manžel sa po odchode z nemocnice rozhodol podstúpiť liečbu v odvykacom centre.

Odvtedy je triezvy a navštevuje stretnutia AA. Vďaka tomu sa naše vzťahy menia k lepšiemu. Myslím si, že sme to dlžní Božiemu Milosrdenstvu, a preto by som sa chcela Ježišovi srdečne poďakovať za všetko, čo pre mňa a moju rodinu urobil.

Ježišu, verím ti! Poznamenávam tiež, že sa neprestávam modliť a že sa snažím modliť korunku k Božiemu milosrdenstvu každý deň, pokiaľ je to možné, modliť sa aj za trpiacich alkoholikov v mojej rodine a na celom svete.

Zdroj: svedectvo Lýdia – Trvajcievmilosci, Obrázok: Tamtiež

3 thoughts on “Manželka alkoholika a Božie milosrdenstvo

 • 22. februára 2023 at 10:36
  Permalink

  Dakujeme, Pane, za kazdu milost!! Ochran rodiny, zachran, uzdravuj, napnaj svojou laskou. Amen

  Reply
 • 16. februára 2023 at 7:10
  Permalink

  Mám podobnú skúsenosť a ďakujem Božiemu milosrdenstvu za pomoc v tomto trápení. Manžel prešiel viacerými liečeniami a nakoniec pochopil, že jedinou cestou je abstinovať. Toto sa mu darí 10 rokov a každý deň sa modlím, aby v tomto boji vydržal. Celá rodina sa snažíme byť mu oporou v tomto úsilí a pre všetkých je najväčšou odmenou pokoj a láska v rodine.

  Reply
 • 15. februára 2023 at 15:50
  Permalink

  Pane Bože, Ježišu Kriste, Panna Mária a Božie milosrdenstvo!
  Ja už nemám manžela alkoholika, pretože pred 28 rokmi podstúpil protialkoholické liečenie, ale môj syn je alkoholik. Okrem modlitieb za moje vnúčence, synov a celú svoju rodinu sa modlím k Božiemu milosrdenstvu, aby syn prestal piť. Tiež sa mu už mení myseľ, osobnosť, už nemá niekedy ani chuť žiť, avšak nechce sa ísť liečiť, máva také stavy, že si niekedy myslím, že je už ah mimo sveta. Pane Bože, prosím, veľmi Ťa prosím, pomôž mu.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *