Cvičene pilates

Otázka: 
Dobrý deň, chcela by som spýtať na cvičenie pilatesu. Niekde som sa dočítala, že vychádza z jogy. Viem, že joga patrí do okultizmu. Neviem, či je teda aj cvičenie pilatesu rovnako nebezpečné. Ďakujem za odpoveď, s pozdravom Zuzana.

Odpoveď: 
Osobne som tieto cviky nepraktizoval, iba som stretol alebo ma kontaktovali niektorí ľudia, ktorí mali s tým skúsenosť. Určite to nie je to isté, čo joga, pretože joga je náboženstvo, ktoré vedie k jednote s pohanskými božstvami. V Pilatese sú z nej zrejme niektoré fyzické cvičenia zbavené „ducha jogy“, len ako materiálne cvičenia bez jogínskej symboliky a viery. Neviem úplne posúdiť, či tam sú ešte nejaké pozostatky, ktoré by boli pre kresťanov neprijateľné. Skúmajte to a proste Ducha Svätého.
Ale k tejto téme by som napísal niečo iné: Keď v katolíckej cirkvi kňazi a mnohí laici majú dar uzdravovania, alebo lepšie povedané máme Ducha Svätého, ktorý uzdravuje, prečo nejdeme touto cestou? Ježiš je dnes rovnako reálny ako kedykoľvek. Aj dnešný deň som videl niekoľko ľudí, ktorým Boh uzdravil problémy s chrbticou, kolenami a iné. Ďalšie som počul sprostredkovane, ako po krátkej modlitbe začal rozprávať jeden 12 ročný chlapec, ktorý dovtedy nerozprával. Mali to aj na mobile… Toto je cesta, ktorú Vám odporúčam. Nájdite si nejaké spoločenstvo alebo kňaza, kde používajú tieto charizmy a možno pilatesa nebudete ani potrebovať.
Pán Vám žehnaj!
Pavol Hucík

4 thoughts on “Cvičene pilates

 • 12. júla 2021 at 18:47
  Permalink

  Pilates je cvičebný systém, ktorého efektivita bola zdokumentovaná množstvom štúdií. Nemá nič spoločné s okultizmom. To by rovno mohla byť okultná aj Vojtova metóda alebo SM systém.

  Reply
 • 19. októbra 2020 at 9:54
  Permalink

  Dobrý deň,
  nie som teológ, ale chcem sa vyjadriť k tejto téme. Je určite dobré sa modliť a prosiť o dobré zdravie, uzdravenie… Ale nie len to treba robiť. Pán Boh lekárov ani lieky nezakázal a nezakázal ani pohyb. Čiže neprestanem brať lieky len kvôli tomu, že sa modlím za zdravie. A tak isto sa neprestanem ani hýbať.
  Pilates, ak sa nemýlim, bol vymyslený kulturistom, nie budhistom, hinduistom atď. Proste obyčajný športovec, kulturista nemeckej národnosti, ktorý dobre poznal ľudské telo, jeho fungovanie.. a tak vymyslel súbor cvičení pod názvom pilates. Netreba tam hľadať nič zlé, lebo potom nemusíme chodiť ani na rehabilitácie, kde tiež kopec cvikov je prebratých z jógy, pilatesu a ja neviem ešte z čoho všetkého. Proste neriešiť to tak. Jógu treba odmietnuť, lebo je tam to zlé pozadie, aj cirkev ako taká to odmieta, odmietnime to teda. Ale pokiaľ ide o pilates, tam určite nie je nič škodlivé, aspoň ja o tom neviem a fakt neviem čo by tam mohlo byť škodlivé.
  Dávam ďalší typ na cvičenie popri pilatese, ktorý naozaj pomáha a nemá žiadne zlé pozadie (vymyslel ho lekár): sm systém.
  Prajem dobré zdravie tela i duše! 🙂

  Reply
 • 30. októbra 2018 at 12:14
  Permalink

  Dobrý deň, chcem vás podporiť, aby ste to cvičili, je to zdraviu prospešné. Odkedy ma seklo v krížoch, cvičím to každé ráno a každý večer, asi 3-4 minúty a chrbát ma asi 3-4 roky nebolel 😉 Nieje v tom nič okultistické, robia to aj mačky či psy, sú to prirodzené pohyby, ktoré by mal robiť každý človek automaticky, len sa na to zabúda, je to v dnešnej dobe tabu a potom vznikajú zbytočné nepríjemné bolesti chrbta. Duch svätý Vám platničky nenapraví, tak to proste nefunguje, proste ho o silu a dar rozumu, aby ste vedeli, ako sa problémov s chrbticov zbaviť, aby ste vedeli rozlišovať, čo je dobré a čo zlé. Neberte si príklad od starých žien, ktoré sú na jednej strane dobré, dajme tomu chodia denno denne na omše a modlia sa ruženec.. ale na druhej strane sú obézne, nemajú dostatočný pohyb a jediné, čo robia pre svoje zdravie je to, že si dajú predpísať lieky od bolesti alebo na úľavu. Budte Božia žena, modlite sa, proste, praktizujte vieru… pilates vám neuškodí. Tak isto ani cyklistika, beh, plávanie, fitness, futbal, basketbal… 🙂 Telo nám dal Boh len jedno a mali by sme sa oň starať, nie nadarmo sa hovorí, že telo ako chrám. V dnešnej dobe populácia síce až moc rieši zdravé telo a zabúda na zdravie duše, to uznávam. No niekedy mi príde, že katolíci zabúdajú zas na to telo. A to, aby vám dal Duch Svätý dar rozumu a rozlišovania, čo je dobré a čo zlé.. Tak čo je lepšie, denno denne cvičiť pilates a udržovať si zdravé telo? alebo to zanedbávať a byť odkázaný na infúznu liečbu na neurológii? Jednoducho jóga patrí pod hinduizmus ak sa nemýlim, ako kresťanka nechcete mať s tým nič spoločné. Ale čisto mechanické pohyby, ktoré sa nachádzajú v pilatese sú to isté, ako cvičenie drepov, klikov a pod…

  Reply
  • 30. októbra 2018 at 19:05
   Permalink

   Veľmi múdro a pekne napísané.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.