Život Cirkvi vo svete 3/2021

Obsah

Pápež František menoval biskupa pre Vietnam

František povolal do Vatikánu popredného klimatológa

Nový druhý muž v Kongregácii pre kauzy svätých

Kardinál hovorí o Novom svetovom poriadku – Facebook zasahuje

Apoštolský palác sa rúti a čas beží

Arcibiskup Graubner ďakuje Bohu za „dar života“

USA: Biskupi varujú pred morálnym zlom v politike Bidena!

Madrid: Najmenej dvaja mŕtvi po výbuchu na fare

Poľsko: Arcibiskup žiada britského kardinála, aby zachránil Poliaka

Nórsko: Po vakcíne od Pfizera zomrelo 23 ľudí

Nemecko: Laschet – nový predseda CDU – katolík a právnik

Proti covidu-19 sa očkuje aj v katedrálach

Portugalsko: Katolícka cirkev ruší svadby ale aj krsty

+ Austrália: Prekvapivo zomrel arcibiskup Wilson

Francúzsko: Továrne by mohli zaviesť „obojky“ na odstup robotníkov Obvinený aktivista Antifa a BLM trénoval ľudí k násiliu

Nemecko: Vlna protestov proti nútenej sexualizácii jazyka

Írsko: Traja muži zatknutí pri katedrále počas svätej omše

Biskup: Kresťania sa musia pripraviť na novú dobu mučeníctva

Ľudia celého sveta zasväcujte sa Panne Márii !

Škótsky biskup vyzval ľudí celého sveta, aby sa zasvätili Panne Márii

Modlitby sú na Facebookovej stránke biskupa Johna Keenana prenášané priamo
www.youtube.com/watch?v=BbFRgMR8Urk

Paisley, 14.1.2021 (kath.net/jg) 027 151 – Katolícky biskup zo škótskeho Paisley vyzval ľudí celého sveta k 33-dňovému zasväteniu Panne Márii od 9. januára do 11. februára – spomienky Lurdskej Panny Márie.
Biskup Keenan číta každý večer o 21. hod. odsek z knihy „Child Consecration – To Jesus through Mary“ (Zasvätenie detí – k Ježišovi cez Máriu) a potom sa modlí. Asi štvrťhodina jednoty v modlitbe sa prenáša priamo cez stránku na Facebooku biskupa Keenana. Každú jednotku si možno vyvolať aj neskôr.
Kniha je vo svojej jednoduchosti a hĺbke určená aj pre rodiny a dospelých. Jej autorka Blythe Marie Kaufmanová napísala knihu v r. 2020, biskup napísal predslov.
Biskup najprv pozval žiakov 35 základných škôl v diecéze, aby sa zasvätili Panne Márii. Nadšená reakcia detí a ich učiteľov ho povzbudila pozvať k tomu aj kňazov a laikov Diecézy Paisley.
Biskup vedie každý rok aj diecéznu púť do Lúrd, ktorá sa tento rok konať nemohla:
„No práve teraz potrebujú ľudia uzdravenie ale nielen pre telo, ale aj pre dušu, pretože svet má strach! hovorí biskup na videu.

Moja láska nikoho neklame. Boha a jeho podstatu nepochopia ani anjeli, ani ľudia. Boha spoznávaj podľa jeho vlastností. Moje dieťa, počas obete zjednoť sa so mnou a obetuj nebeskému Otcovi moju krv a rany ako zmierenie za hriechy tohto mesta. (Varšavy) Neustále to opakuj počas celej svätej omše. Rob tak sedem dní. pre teba žehnám celú krajinu. (Ježiš sr. Faustíne)
(A urobil veľký kríž nad našou vlasťou.)

„Musíme sa modliť, aby sme bolo vedení múdrosťou Boha a Ducha Svätého, aby sme dokázali rozlišovať, kedy je mučeníctvo potrebné. Ak to dôjde k tomu bodu, nemôžeme poprieť pravdu a mali by sme odolať. Mali by sme byť múdri a dôvtipní dokonca aj keby sme museli používať zákony a všetky prístupné prostriedky na právne odvolanie sa proti každému obmedzeniu našej možnosti hlásať pravdu Ježiša Krista, Desatoro a náuku Cirkvi.“ “ (Biskup Joseph Strickland, Texas)
„Je životne dôležité, aby sme my kňazi a rehoľníci zvlášť boli realistickí v tom, čo sa deje na celom svete so slobodou náboženstva a aby sme sa nedali zastrašiť tým, čomu čelíme! My sme požehnaní a posvätení krvou toľkých pred nami a musíme pokračovať v úsilí o náš vnútorný život a ak treba ho oživovať, aby sme boli schopní odvážne trpieť za Krista a jeho ľud.“ (Írsky rehoľný kňaz, 2020).

* * * * * * *

Pápež František menoval biskupa pre Vietnam

Vatikán, 16.01.2021 (KAP) 027 150 – Diecéza Xuan Loc na juhu Vietnamu dostáva nového biskupa. Ako Vatikán oznámil v sobotu, pápež menoval na tento post doterajšieho pomocného biskupa diecézy Johna Do Van Ngana (67). Súčasne prijal odstúpenie biskupa Josepha Dinh Duc Daoa (75), ktorý viedol diecézu od r. 2005.
Socialistická republika Vietnam a Svätý stolec už niekoľko rokov rokujú o opätovnom zavedení diplomatických stykov. Doteraz sa dosiahla dohoda o menovaní biskupov. Komunistická vláda si síce nenárokuje navrhovanie biskupov, ale Rímom vyhliadnutý kandidát musí najprv mať jej schválenie. Tak to ustanovuje zákon z r. 2018 o náboženských spoločenstvách.

František povolal do Vatikánu popredného klimatológa

Londýn, 16.01.2021 (KAP) 027 149 – Pápež František môže podľa názoru známeho nemeckého klimatológa Ottmara Edenhofera prispieť k tomu, aby skeptikov presvedčil o nebezpečenstvách klimatických zmien:
„Posolstvo pápeža je dôležité aj pre evangelikálnych kresťanov, ktorí majú doteraz veľký problém uznať klimatické zmeny ako veľkú tému,“ povedal Edenhofer pre britské noviny „The Guardian“ z piatka.
„Mnohí evangelikáli vidia klimatické zmeny ako istý druh západoeurópskej agendy. Pápež však veľmi jasne ukazuje, že to nie je nejaký politický stranícky problém, ale niečo, čo je dôležité pre celý svet. Keďže Katolícka cirkev oslovuje skôr konzervatívnych ľudí, je angažovanosť jej hlavy v tomto ohľade veľmi dôležitá,“ vyhlásil riaditeľ Inštitútu pre výskum klímy v nemeckej Postupimi.
Vatikán napríklad podstatne pohol Poliakov k tomu, aby podpísali parížsku dohodu o klíme. Popierači klimatických zmien ako Donald Trump a Jair Bolsonaro sa podľa neho nechajú len ťažko presvedčiť. Ale napríklad Joe Biden a vedenie v Pekingu pochopili, že tieto zmeny spôsobujú veľké problémy pre ich krajiny, ako je sucho. Edenhofer varoval aj pred rastúcou migráciou:
„Extrémy počasia spôsobené destabilizáciou klímy vyvolávajú už teraz na celom svete veľkú migráciu. No klimatické zmeny sa stále viac stávajú aj problémom spravodlivosti,“ napomína ekonóm. „Chudobné regióny sú najviac postihnuté životným štýlom bohatých krajín. Preto tie majú morálnu povinnosť znížiť emisie a súčasne musia ľudí v rozvojových krajinách za klimatické škody odškodniť. V tom niet pochýb. Aj v tomto má pápež pravdu.“
Pápež František povolal Edenhofera minulý týždeň za poradcu vatikánskeho Dikastéria pre celostný vývoj človeka, ktoré skúma rozvojové otázky. Edenhofer, ktorý je aj riaditeľom inštitútu „Mercator Research Institute on Global Commons and Climate Change“ (MCC), je považovaný za popredného experta na hospodárske aspekty klimatických zmien na svete. Dikastérium pre celostný vývoj človeka sa zaoberá o. i. aj problémami životného prostredia a sociálnymi problémami z toho vyplývajúcimi.

Nový druhý muž v Kongregácii pre kauzy svätých

Vatikán, 18.01.2021 (KAP) 027 148 – Kongregácia pre kauzy svätých dostáva nového sekretára. Ako oznámil Vatikán v pondelok biskup Fabio Fabene (61) prechádza zo Sekretariátu Synody biskupov do tejto kongregácie. V októbri menoval pápež za jej nového predsedu biskupa Marcella Semerara (73) z Albana, ktorého potom menoval za kardinála.
Z Ríma pochádzajúci biskup Fabene bol 7 rokov podsekretárom Sekretariátu Synody biskupov. Novým generálnym sekretárom Synody biskupov je od septembra maltézsky kardinál Mario Grech (63).
Menovaním Fabeneho odchádza doterajší sekretár Marcello Bartolucci (76) do dôchodku, no Vatikán k tomu nevydal bližšie informácie.

Kardinál hovorí o Novom svetovom poriadku – Facebook zasahuje

Menlo Park, 20.1.2021 (kath.net/jg) 027 147 – Facebook vymazal video kardinála Juana Sandovala Iñigueza (87 – na obr.), emeritného arcibiskupa Guadalajary v Mexiku. Kardinál na 9-minútovom videu varoval, že pandémia by sa mohla využiť na etablovanie nového svetového poriadku. Video kardinála si v súčasnosti nemožno pozrieť. Facebook uviedol: „Video šíri informácie o covide-19, ktoré nezávislí overovatelia faktov klasifikovali ako chybné informácie!“
Príhovor kardinála Sandovala v plnom znení:

Spiknutie Nového svetového poriadku (NWO)
Drahí priatelia, pandémia neprejde za mesiac, či dva – možno potrvá aj 5-6 rokov. … ako to len tí páni budú chcieť. Potrvá to. Je to veľmi ťažká situácia, akú ľudstvo v histórii nikdy nezažilo.
A hrozí tým istý Bill Gates, ktorého všetci dobre poznáte, pretože je to „prorok“ – predpovedá budúcnosť tak, ako predpovedal pandémiu a predpovedá dokonca aj epidémiu kiahní … „Náhodou“ vychádza najavo, že v laboratóriu v Atlante, ktoré Bill Gates sponzoruje, uchovávajú kmeň kiahní. Takže pripraviť sa na novú pandémiu, novú hrozbu?
Otázkou je, čo títo páni zamýšľajú? Sú to ľudia veľmi mocní na veľmi vysokých miestach, s veľkými financiami a veľmi skrytí, hoci teraz už poznáme mená niektorých z nich. Čo týmto všetkým zamýšľajú?
Vytvorili vírus a ten teraz útočí na mnohé národy na zemi. Čo chcú? Chcú svetovú vládu, chcú dosiahnuť Nový svetový poriadok (New World Order- NWO), ktorý sa už roky hlása. Nový poriadok, jednu svetovú vládu – jednu armádu, jednu menu, jedno hospodárstvo a tiež jedno náboženstvo, ktoré určite nebude kresťanským náboženstvom – proti nemu budú bojovať. Bude to náboženstvo matky Zeme, náboženstvo človeka, ľudstva, univerzálneho bratstva.
A na čo sú tieto pandémie? Tie oslabujú národy a ich nezávislosť. Vrhajú ich do dlhov a tak sa podkopáva hospodárstvo. Oslabujú a ničia vzdelávanie zatvorenými školami, distančnou výukou, veľmi dlhými prázdninami. Bránia praktizovaniu náboženstva ako to robili už celý minulý rok, zatvárajú kostoly, redukujú počty ľudí. Zabraňujú stretávaniu ľudí atď. atď.
No nadovšetko vyvolávajú strach, hrozný strach medzi obyvateľstvom: strach, ktorý je škodlivý, pretože strach napáda zdravie ľudí. Lekári to vedia a mali by to hovoriť: strach potláča obranu organizmu, ničí imunitný systém organizmu. Nesmieme žiť v strachu!
Chcú zredukovať populáciu, pretože hovoria, že je príliš veľa ľudí, že sedem a pol miliardy ľudí na zemi je príliš veľa, že Zem ich nedokáže uživiť a treba ich zredukovať asi o 5-6 miliárd, aby samozrejme zostali iba oni.
A otázka je: Budú mať úspech? Možno že budú, možno budú mať úspech – dočasne.
Súčasný boj v USA napríklad nie je medzi Bidenom a Trumpom – to sú iba dve ľudské osoby, ktoré sa pominú – oni prichádzajú a odchádzajú. Tento boj je v súčasnosti medzi tými, ktorí chcú tento nový svetový poriadok – týmito globokratmi – a nacionalistami, ktorí chcú nezávislosť veľkého národa Spojených štátov a bolo by veľmi dobré, keby zostal nezávislý, aby mohol pomáhať iným národom, aby mohli byť takisto nezávislé.
No je isté, že mnohí v USA sú tiež za nový svetový poriadok. V iných krajinách na zemi sú tiež mnohí vodcovia za tento nový poriadok a aj uprostred vojny medzi byrokratmi, vládcami, plutokratmi musia byť ľudia usilujúci o NWO, ktorí niekedy skrývajú svoju tvár. A preto – nech sa to ľudia dozvedia!
Možno, že dočasne budú úspešní v zavádzaní nového poriadku. Ja to tiež hovorím, lebo v Božom zjavení v Starom a Novom zákone sú tajomné slová, ktoré sa teraz začínajú plniť. Tajomné slová ako napr.
„Choď ľud môj, vstúp do svojich izieb a zavri dvere za sebou, schovaj sa trocha nakrátko, kým neprejde hnev, (Iz 26,20). .Go,
Čipom, ktorý zamýšľajú vložiť do vakcíny, vás budú mať pod kontrolou a bude znamením šelmy podľa slov Zjavenia sv. Jána 13: „Nik nemôže kupovať, alebo predávať, iba ten, kto má znak: meno šelmy alebo číslo jej mena,“ – inými slovami budete paralyzovaní.
Náš Pán Ježiš Kristus hovoril o veľkom súžení, o ťažkej dobe, v ktorej on nejakým spôsobom príde a on sa pýta:
„Ale nájde Syn človeka vieru na zemi keď príde?“ Bude ešte viera na zemi? Je to akoby hovoril o veľkom odpade vo viere v Krista. A napriek tomu, Pán hovorí, že tie dni budú skrátené, skrátené kvôli vyvoleným, takže vyvolení nebudú stratení, oni neodpadnú! Vo Svätom písme sú teda tajomné slová. Celá apokalyptická literatúra je plná tajomných vecí, ktoré človek neberie vážne, či ich nepochopí, dokiaľ neprídu, alebo sa nekončia ako teraz.
No povedal som, že nový poriadok môže zvíťaziť dočasne. Nový poriadok môže prísť do sveta, nevylučujem to – ale oni nezvíťazia definitívne! Iba Kristus, náš Boh je ten, kto zvíťazí a on už aj zvíťazil a to definitívne.
Sú to veľmi mocné slová, keď Pán hovorí o Cirkvi, veľmi mocné slová Pána, tajomné, ale mocné, keď hovorí o svojej Cirkvi: Brány pekelné ju nepremôžu, brány pekelné ju nepremôžu!
Ak celé toto globálne sprisahanie podporovateľov nového poriadku je protikresťanské, myslíte si, že bude triumfovať? Nie, nebude triumfovať – ten, kto zvíťazí je Kristus, náš Pán, ktorý je stále s nami a ktorý, keď odchádzal, povedal:
„A hľa, ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta.“
Toto je Pán – on si uvedomuje, čo sa deje. On hľadí dolu z neba a smeje sa z plánov ľudí. On ich dokáže zmariť jedným dychom. On ich dokáže ľahko zmariť a zmeniť veci iným spôsobom.
Drahí bratia, drahí bratia, oni nás držia zamknutých, vystrašených, paralyzovaných a tým ľahšie ovládateľných a robia z celej zemi veľké stádo, a iba niekoľko pastierov z veľmi vysokých miest, veľmi skrytých, veľmi bezpečných nám diktuje, čo máme robiť a ako máme žiť.
Ale oveľa vyššie ako oni, oveľa mocnejší ako oni, je náš Pán Ježiš Kristus, nesmrteľný Kráľ vekov, ktorý nesie moc a kráľovstvo na svojich pleciach – Kráľa kráľov, Pán pánov.
Nežime teda v strachu, my ktorí veríme v Boha, my, ktorí veríme v Krista.
Náš osud, ó Pane, je v tvojich rukách. A ty nás zachrániš pre svoje nesmiernu dobrotu a nesmierne milosrdenstvo.
Nech nás chráni preblahoslavená Panna Mária – najmä Guadalupská Panna – ktorá nám povedala, keď prišla na úsvite evanjelizácie:
„Nemáte sa čoho báť, či nie som tu ja – vaša Matka? Či nie ste v mojom srdci?”
Preto majme dôveru tí z nás, ktorí veria a žime s Bohom a bez strachu z ľudí!
Nech vás žehná všemohúci Boh, Otec, Syn a Duch Svätý. Amen.

Apoštolský palác sa rúti a čas beží

„Non prævalebunt!“ – Nepremôžu ju! Aj keď čas beží.
Prof. Armin Schwibach
Rím, 18.1.2021 (kath.net/as) 027 146 – „Infiltrácia“ raz inak. Čo znamená, keď sa dom smerom od strechy rúti a keď ide o dom pápeža …? V tejto dobe tzv. pandémie po všetkých tých rokoch a aktuálne iba virtuálnej prítomnosti pápeža sa nevyhneme pocitu symboliky. Apoštolský palác stojí. Keď opúšťame dom, dvíha sa náš pohľad nevyhnutne k tomu, čo nie je iba monumentom. A predsa – Námestie sv. Petra, la piazzetta je prázdne a bezútešné (čo sa spája s intenzívnou a tragickou krásou). Veci ako tradičná nedeľná modlitba Angelus Domini už tu nie sú, generálne audiencie online nie sú ničím iným ako karikatúrou.
„Pred tým“ sa hovorievalo: Keď pápež pristúpi k oknu, prestáva pršať, aby ľudia na námestí mohli dobre sledovať slová Petrovho nástupcu. Teraz: voda a „infiltrácia“ v širokom aj konkrétnom zmysle je symbolickým znamením pre iné „infiltrácie“, ktoré sa vo väzive Cirkvi už mnohé desaťročia šíria v spojení s páchnucou plesňou a ničením väziva. K tomu sa pridáva, že táto konkrétna infiltrácia je následok zvláštnej a barbarskej „in-curia“ (zanedbávania) – reformy kúrie raz aj inak.
A teraz sa pápežov dom rúca smerom od strechy, alebo ako sa hovorí aj po taliansky, ryba začína smrdieť od hlavy. Ide o fundamenty „Una Sancta Ecclesia Catholica et Apostolica“, mimo ktorej niet nijakej spásy, aj o fundamenty Vatikánu. Tie našťastie spočívajú inde, čo sa stále jasnejšie ukazuje.
Nový príbeh. Čo sa stalo?
Pred nejakým časom to bolo niekoľko zrútených prvkov štuky, ktoré reštaurátorom Vatikánu narobili starosti a okamžite pritiahli na seba pozornosť. Našli ich na mramorovej podlahe v jednej sále – jednej z najkrajších priestorov Apoštolského paláca Sala Regia (1540 a 1573). Sala Regia – Kráľovská sála, vzdialená čo by kameňom dohodil od Sixtínskej kaplnky, povznáša srdce najmä keď stojíme sami pod jej klenbou. (Pre verejnosť nie je spravidla prístupná). Katolícky svet ju pozná – na začiatku konkláve kardináli po pobožnosti v Paulínskej kaplnke sa vydajú cez Kráľovskú sálu do Sixtínskej kaplnky.
Z nej sa teda dostaneme do Sixtínskej kaplnky, nanovo vybavenej za Benedikta XVI. novým oltárom aj do „Cappella Paolina“ a do „Sala Ducale“. Patrí k tomu, čo je pre človeka, ktorý pozná a miluje Apoštolský palác, „domov“ – srdce týchto priestorov. Sala Regia s freskami Vasariho je viac ako klenot – poklad uprostred Apoštolského paláca. Je to aj priestor, v ktorom sa pápež na Nový rok pravidelne stretáva s veľvyslancami celého sveta na novoročnej audiencii.
Zrútené fragmenty, ako uviedla Franca Giansoldatiová, vatikanistka rímskych novín „Il Messaggero“, viedli okamžite k hroznému objavu, že škody boli spôsobené trvalým vlhkom. Kvôli silným dažďom a ako sa zdá kvôli vode, ktorá sa v priebehu času nastálo nahromadila na streche Apoštolského paláca, pretože odtoky neboli čistené tak často ako v minulosti a došlo k tomu, že sa rozpadli antické dubové trámy nesúce strechu. Jednoducho vyjadrené – veľké, stáročné masívne drevené trámy, ktoré doteraz niesli strechu sa prelomili. Vlhkosť vnikla dovnútra aj do priestorov pod nimi až dosiahla na niektorých miestach strop a štuky.
Objav fragmentov štuky na podlahe viedol prirodzene okamžite k preskúmaniu stavu budovy. Súčasne s tým provizórne opravili nádherný za pontifikátu Pavla III. (* 29. 2. 1468 Canino; † 10.11.1549) vytvorený kazetový štukový strop fermežovaním látkou a špeciálnym lepidlom, aby sa zabránilo ďalšiemu uvoľňovaniu štuky.
Veľká otázka, ktorá teraz vznikla, je o stave nosníkov – či ešte vydržia a ako dlho. Vatikánski technici sa zamýšľali nad rizikom možného zhoršenia situácie pri ďalších dažďoch pre nepriaznivé predpovede počasia a nevidia to najlepšie. Najväčšie nebezpečenstvo spočíva v tom, že ťažké hrady, ktoré sa rozpadajú, sa zrútia na klenbu s hmotnosťou niekoľkých ton.
Záležitosť je taká chúlostivá a brizantná, že ju oznámili aj „najvyšším miestam“ Vatikánu. Mnohí si kladú otázku: Ako sa mohlo také niečo stať? Ako je možné, že si nikto nevšimol problém vlhkosti v budove, v ktorej sa nachádzajú najväčšie umelecké diela sveta – a to v priestoroch vzdialených iba čo by kameňom dohodil od Sixtínskej kaplnky?
Vatikán nariadil okamžité preskúmanie veci a vypracovanie štúdie. Teraz ide o to, ako možno opraviť strechu bez toho, aby sa narobili ďalšie a veľké škody. Treba ešte aj definovať hypotézu, ako veľmi rýchlo budovu prekryť rozsiahlou dočasnou strechou – možno z PVC. Medzitým však čas beží.
Nuž tak napriek všetkým „infiltráciám“ – non prævalebunt! Pekelné brány ju nepremôžu!

* * * * * * *

Arcibiskup Graubner ďakuje Bohu za „dar života“

Praha, 21.01.2021 (KAP) 027 145 – Predseda Českej biskupskej konferencie, arcibiskup Jan Graubner (72) iba tesne prežil ochorenie na covid-19.
„Stál som na prahu večnosti,“ povedal olomoucký arcibiskup v interview pre portál „olomouc.cz“.
„Keď vidíš reakciu lekárov na svoj zdravotný stav a povedia ti, že tvoja šanca na prežitie je veľmi malá, hľadíš na veci z inej perspektívy. Spoznáš, že tvoja jediná istota je Božie milosrdenstvo.“
Svoje uzdravenie považuje arcibiskup za „dodatočný dar“ Boha a hľadí do budúcnosti s optimizmom. Popri plnom návrate do svojich úloh arcibiskupa a duchovného pastiera pracuje aj na knihe, ako povedal.
Arcibiskupa pozitívne otestovali na koronavírus koncom novembra a niekoľko týždňov ležal v nemocnici v Olomouci na stanici intenzívnej starostlivosti.
„Katolícka cirkev v Česku sa od začiatku pandémie angažovala v rôznych projektoch solidarity a pokúša sa zostať ľuďom tak blízko, ako je možné,“ povedal arcibiskup Graubner. Poukázal na denné sväté omše online a na Noe na poludnie, prednášky a poradenstvá, ale aj na osobné nasadenie duchovných pastierov v nemocniciach a sociálnych domovoch.

USA: Biskupi varujú pred morálnym zlom v politike Bidena!

Arcibiskup Gomez varoval prezidenta Joe Bidena: „Ako učí pápež František, nemôžeme mlčať, keď sa ničí takmer milión ľudských životov v USA potratom.“

Rím, 21.1.2021 (kath.net) 027 144 – Pápež František v stredu v posolstve gratuloval americkému prezidentovi Joe Bidenovi po jeho prísahe, vyzval ho, aby rešpektoval právo a dôstojnosť každého človeka a napísal:
„V čase, keď závažná kríza, ktorej čelí ľudstvo, volá po prezieravých a jednotných odpovediach, sa modlím, aby Vaše rozhodnutia boli vedené záujmom o budovanie spoločnosti vyznačujúcej sa rýdzou spravodlivosťou a slobodou, spolu s nezlomným rešpektovaním práv a dôstojnosti každej osoby, zvlášť chudobných, zraniteľných a tých, ktorí nemajú žiaden hlas.
Vyhlásenie vydali aj americkí biskupi. Arcibiskup José Gomez, predseda KB USA uviedol:
„Moje modlitby sú s vami a vašou rodinou. Modlím sa, aby vám Boh dal múdrosť a odvahu viesť tento veľkolepý národ. Biskupi nie sú stranícki založení, ale v rôznych témach verejného záujmu treba budovať povedomie a ponúkať k tomu princípy. Tie sú zakorenené v Evanjeliu Ježiša Krista a v sociálnej náuke Cirkvi.“

Arcibiskup Gomez Bidenovi tiež pripomenul, že biskupi už roky spracovávajú rôzne témy v publikáciách. K nim patria oblasti ako potrat, eutanázia, trest smrti, migračná politika, rasizmus, chudoba, ochrana životného prostredia, justičná reforma, ekonomický rozvoj a medzinárodný pokoj. A napísal:

„Naše priority nikdy nie sú stranícke. My sme predovšetkým katolíci a iba sa pokúšame nasledovať Krista.
No, katolícky politik, ktorý sa vyslovuje za potrat, tým ohrozuje aj slobodu cirkví.“

Arcibiskup tak oslovil politické sľuby Bidena, ktorých splnenie by viedlo k tomu, že sa bude napomáhať morálne zlo, ohrozovať dôstojnosť človeka predovšetkým v oblasti potratov, antikoncepcie, manželstva a rodovej rovnosti.

Ako veľkú starosť označil hovorca amerických biskupov aj ohrozenie slobody cirkvi a veriacich, ktorí by nemohli žiť podľa svojho svedomia a uviedol:

„Naše záväzky v oblasti ľudskej sexuality a rodiny sú vedené Kristovým príkazom milovať a žiť v solidarite s bratmi a sestrami, predovšetkým s tými, ktorí sú najzraniteľnejší.“

Arcibiskup Gomez potom Bidenovi ešte raz pripomína, že pokračujúca nespravodlivosť potratu má pre amerických biskupov „najvyššiu prioritu“ a píše:

„Tak ako učí pápež František, nemôžeme mlčať, keď takmer milión ľudských životov v našej krajine sa ničí potratmi. Potrat je priamy útok na život, ktorý zraňuje aj ženu a podkopáva rodinu. Toto nie je súkromná záležitosť, ale vec sociálnej spravodlivosti. Biskupi tiež nemôžu ignorovať, že počet potratov u chudobných menšín je oveľa vyšší a že potrat sa pravidelne vykonáva aj pri podozrení na postihnutie plodu.“

Arcibiskup Gomez vyjadril aj nádej, že Biden neschváli ďalšie rozšírenie potratu, ako to sľúbil. Dúfa, že nový prezident začne s cirkvou dialóg a osloví zložité kultúrne a ekonomické faktory, ktoré vedú k potratom.

Madrid: Najmenej dvaja mŕtvi po výbuchu na fare

Madrid, 20.1.2021 (KAP) 027 143 – Obrovský výbuch zničil v stredu viaceré poschodia budovy katolíckej fary v centre Madridu a vyžiadal si aj obete. Očividne išlo o poruchu na plynovom vedení, ako oznámila Madridská arcidiecéza. V budove vedľa kostola boli byty kňazov katolíckeho spoločenstva Neokatechumenálna cesta“, farské a charitné priestory. Detonácia zasiahla aj susediaci domov seniorov. Požiar v budove sa kvôli nebezpečiu ďalších explózií nedal hasiť.
Madridský primátor José Luis Martinez Almeida potvrdil zatiaľ dve obete – jednou z nich je 85-ročná žena. Dvaja kňazi v budove sú v poriadku, ďalší bol zranený odvezený do nemocnice. Hľadá sa ešte jedna osoba, ktorá bola u kňazov. Obyvateľov domova odviezli do bezpečia.
Madridský arcibiskup Carlos Osoro Sierra sa hneď vydal na miesto explózie. Na Twitteri vyzval k modlitbe za obete a za postihnuté kresťanské spoločenstvo.

Poľsko: Arcibiskup žiada britského kardinála, aby zachránil Poliaka

Poznaň, 19.1.2021 (LifeSiteNews) 027 142 – Predseda Konferencie biskupov Poľska napísal kardinálovi Vincentovi Nicholsovi v nádeji, že niečo urobí na záchranu poľského katolíka zomierajúceho na pasívnu eutanáziu v anglickej nemocnici.
Arcibiskup Stanislav Gądecki (na obr.) píše, že verejnosť v pacientovej vlasti sa silne stavia proti britskému súdu, ktorý dovolil nemocnici odobrať pacientovi výživu a prívod vody.
„Bol de facto odsúdený na smrť hladom,“ napísal arcibiskup Gądecki.
Pacient známy ako „RS“, pretože súd nariadil chrániť jeho identitu v Anglicku, utrpel vážne poškodenie mozgu následkom infarktu 6. novembra. Hoci dýcha sám, je závislý od výživy a prívodu vody. Lekári sú presvedčení, že je vo vegetatívnom stave a má iba malú šancu, aby sa prebral. Súčasne však očakávajú, že by mohol žiť aj viac ako päť rokov. A pretože to „nie je v jeho najlepšom záujme“ dostali lekári od súdu povolenie odobrať mu umelú výživu.

Kultúra smrti a ničenia sa zamerala na kresťanov

Jediná vec, ktorú Zlý potrebuje, je dosiahnuť, aby dobrí ľudia zostali ticho! Takže nájdite znova svoj hlas! Pomodlite sa a začnite hlásať pravdu!“

USA, 18.1.2021 (LifeSiteNews) 027 141 – Prežívame „cancel culture – kultúru ničenia a smrti. Správy prišli rýchlo a tvrdo dopadli: Historický pochod za život v USA bol zrušený, ocenenie Pápežskej univerzity Regina Apostolorum v Ríme, najlepšiemu kňazovi – ochrancovi života v USA a národnému riaditeľovi hnutia Kňazi za život, pátrovi Frankovi Pavonemu sa neudelí! Mal ho dostať za desiatky rokov obetavej práce v oblasti ochrany života. A uviedli politické aj cirkevné dôvody. A sociálne médiá tvrdo zablokovali účty Donalda Trumpa a mnohým z jeho priaznivcov, ba dokonca aj banky začínajú konať! No a ďalej sa to zameriava špeciálne na kresťanov v Amerike. Ale sú tu aj príjemné slová rozlúčky First Lady Melánie Trumpovej.
Šokujúce a bezprecedentné v celej Amerike od r. 1973 – od zavedenia platnosti rozsudku umožňujúceho potraty v kauze Roe versus Wade! Pochod za život v r. 2021 bol zrušený – okrem malých skupiniek vodcov hnutia pro-life. Stovky tisícov Američanov, ktorí sa každý rok na ňom zúčastňujú, „povzbudila“ prezidentka podujatia Jeanne Manciniová, aby „zostali doma a pripojili sa k pochodu virtuálne“:
„Sme na vrchole pandémie a čelíme udalostiam v Kapitole a tak tento rok bude pochod odlišný.“ Bezpečnosť ľudí je vraj hlavnou prioritou.
Zrušenie pochodu je veľká hanba. LifeSite sa opýtal, či na nich tlačil kardinál Wilton Gregory alebo Bidenova administrácia – no nedostali sme odpoveď …
A kultúra ničenia rýchlo a zúrivo pokračuje aj v mainstreame.
V New Jersey cirkevnému gymnáziu jednoducho banka stiahla jeho fondy, keď ho nechceli zatvoriť. Neuveriteľné. A ešte dostane pokutu za každý deň, v ktorý bude otvorené. …
Účty zablokovali sociálne média aj Trumpovi a aj banky ako Deutsche Bank, Signature Bank a Professional Bank of Florida, mu zablokovali účty a odmietajú s ním robiť obchody, lebo vraj podnietil nepokoje v Kapitole. . …

A teraz sú na rade kresťania.

To nie je o Trumpovi, to je o tebe! Ak tvoja kresťanská viera sa usiluje uctievať si Kristove pravdy a jeho slová- tak si ich terčom! Všimni si to!
Melánia Trumpová v posolstve americkému ľudu varovala občanov:
„Ako Američanka som hrdá na slobodu vyjadrovať slobodne svoje názory bez prenasledovania. Je to jeden z výsostných ideálov, na ktorých je Amerika zásadne vybudovaná. Mnohí priniesli najvyššiu obetu na ochranu tohto práva. S týmto na mysli by som chcela vyzvať občanov tejto krajiny, aby sa na chvíľu zastavili a zahľadeli sa na situáciu zo všetkých strán.“

A na záver je tu správa o homílii kňaza, ktorá presne zachytáva, čo máme očakávať v budúcom roku a ako to prežiť. Je to teológ morálky a filozof, pastier Farnosti Milostivej Panny Márie v Lancasteri v Južnej Karolíne, páter Jeffrey Kirby.
Ten najprv pokarhal farníkov, že volili „Bidena – vodcu, ktorý sa nazýva katolíkom a podporuje potraty a iné zlá“ a zdôraznil:

“Na nás ako Cirkev prichádzajú štyri temné roky a musíme sa na to pripraviť. Nikdy nezabudnite, že jediná vec, ktorú Zlý potrebuje, je dosiahnuť, aby dobrí ľudia zostali ticho! Takže nájdite znova svoj hlas! Pomodlite sa niekoľko modlitieb k sv. Tomášovi Becketovi. A potom začnite hlásať pravdu! Amen, Amen, Amen.“

Nórsko: Po vakcíne od Pfizera zomrelo 23 ľudí

Oslo, 18.1.2021 (LifeSiteNews) 027 140 – Nórsky medicínsky inštitút (NMA) informoval v piatok 15. januára, že 23 ľudí zomrelo o niekoľko dní po podaní prvej dávky vakcíny proti covidu-19 od Pfizera.
„Spoločné nepriaznivé následky po RNA vakcíne ako horúčka a veľká nevoľnosť prispeli u niektorých krehkých pacientov k fatálnemu následku,“ povedal Sigurd Hortemo, primár v NMA.
Podľa novín New York Post (NYP) všetci títo pacienti z domovov seniorov boli vo veku nad 80 rokov. Medicínski odborníci naďalej riadia program vakcinácie a určujú, ktorí pacienti by mali dostať vakcínu.
Inštitút NMA vysvetlil, že „rozsiahle štúdie o vakcíne Pfizer/BioNTec nezahrnuli pacientov s chronickými či akútnymi chorobami – a zahrnuli málo pacientov nad 85 rokov.
„V Nórsku sa teraz očkujú starší ľudia v domovoch seniorov s chronickými chorobami a preto sa môžu vyskytnúť úmrtia v čase blízkom vakcinácii. Lekári musia teraz starostlivo zvážiť, kto má byť zaočkovaný,“ povedal Steinar Madsen, riaditeľ inštitútu. „Krehkí pacienti a tí na konci života môžu byť zaočkovaní po individuálnom zvážení u každého.“
Správa prichádza v čase, keď sa vyskytli prvé správy o najmenej dvoch úmrtiach dospelých ľudí krátko po prijatí vakcíny od Pfizeru. Dr. Gregory Michael, úplne zdravý 56-ročný pôrodník z Miami na Floride zomrel 16 dní po zaočkovaní. Odborník na krvný obraz z Univerzity Johnsa Hopkinsa ubezpečil, že je z medicínskeho hľadiska úplne isté, že smrť zapríčinila vakcína.
Na Nový rok náhle zomrela aj portugalská zdravotníčka a matka (41) v Portugalsku po zaočkovaní 30. decembra.
Vzhľadom na seniorov správa z domova v Auburne, v štáte New York zasa ubezpečuje, že nemali nijaké úmrtie do siedmych dňov po tom, čo začali očkovať ľudí na koronavírus. Kratšie ako za dva týždne od 29. decembra zomrelo 24 seniorov infikovaných koronavírusom.

Nemecko: Laschet – nový predseda CDU – katolík a právnik

Aachen/Berlín, 17.01.2021 (KAP/KNA) 027 139 – Emocionálnym prejavom vyhral súťaž troch kandidátov – premiér nemeckého Severného Porýnia-Vestfálska Armin Laschet (o mesiac 60 r.) je novým predsedom strany CDU. Má ju voviesť do super-volebného roka. … Presadil sa 521 hlasmi proti Friedrichovi Merzovi s 466 hlasmi.
Prezentoval sa ako kandidát stredu a politickej kontinuity „so skúsenosťami a srdcom pre ľudí“. Postavil sa proti polarizácii (ako napr. v USA) a presadzuje „jasnosť v reči“: „Nie som mužom perfektnej inscenácie, ale Armin Laschet.“
Netají sa ani porýnskym katolíckym pôvodom. Právnik a žurnalista Laschet vyrastal v Aachene ako syn baníka, ktorý sa preškolil na učiteľa. To, že s tromi bratmi mohli študovať, nebola samozrejmosť: „Otec mi tak ukázal, že tvrdo pracovať sa oplatí a postup v kariére je možný“. Laschetova kniha z r. 2009 „Rozvíjajúca sa republika. Prisťahovalectvo ako šanca“ sa môže hodnotiť ako jeho program. ..
V mladosti bol kostolníkom a animátorom vo farnosti. Manželku spoznal v detskom chóre a oženil sa vo veku 24 rokov. Manželka Tá sa zaoberá kníkupectvom a spolu majú tri dospelé deti.
Láska k dómu v Aachene, ku karnevalu a dostihom ho pritiahla naspäť domov: „To je pre mňa domov, západ, Európa.“
Bol aj šéfredaktorom katolíckych novín v Aachene a vedúci vydavateľstva.
Na súkromnej audiencii dostal aj požehnanie od pápeža, ktorého pozval do Nemecka. V hlave Cirkvi vidí Laschet hnaciu silu, ktorá aj v dobe pandémie nalieha na súdržnosť svetového spoločenstva: „František nás vyzýva ku kompromisom v oblasti globálnych riešení a nasadeniu v medzinárodných organizáciách a tým sa dotýka jadra mnohých konfliktov,“ hovorí Laschet k encyklike „Fratelli tutti“.
Pri lockdowne odmieta priamy zásah štátu do náboženskej slobody. Cirkvi majú niesť vlastnú zodpovednosť za hygienické opatrenia.

Proti covidu-19 sa očkuje aj v katedrálach

Proti covidu-19 sa masovo očkuje vo francúzskych aj anglických katedrálach

Londýn, 18.01.2021 (KAP/KNA) 027 138 – Louis Godwin (95), letecký veterán Kráľovských leteckých síl bol zaočkovaný proti covidu-19 v katedrále v Salisbury. S ním dostali vakcínu cez víkend aj stovky Angličanov v 800-ročnom biskupskom sídle.
Veterán dostal počas obdobia v armáde mnohé vakcíny, ako citujú médiá Godwina: „Niektoré ma aj na týždeň ochromili. Ale táto bola ako kúsok torty.“
„Zdravotníci, pacienti a ich sprievod boli rozmaznávaní celú sobotu hudbou známeho organu anglikánskej katedrály. Dekan zo Salisbury, Nicholas Papadopulos povedal: ‚Toto miesto je 800 rokov na to tu, aby vzdávalo Bohu česť a slúžilo mestu a regiónu. Čo je krajšie ako tu realizovať očkovací program mesta Salisbury?Sme na tento deň veľmi hrdí.‘“

Prvá bola Katedrála Lichfield
V stredoveku chodili chorí ľudia na púte do Katedrály Lichfield (obr.) v anglickom Staffordshire v nádeji na uzdravenie. Teraz, o stáročia neskôr, znova prechádzajú jej bránami stovky ľudí – tento raz pre vakcínu, aby sa chránili pred koronavírusom. Toto bola prvá katedrála v Anglicku, ktorú zmenili na priestory na očkovanie.

Portugalsko: Katolícka cirkev ruší svadby ale aj krsty

Lisabon, 16.1.2021 (kath.net/ KAP) 027 137 – V novom lockdowne v Portugalsku zakázala katolícka cirkev svadby, birmovky ale aj krsty. Tie sa majú „presunúť na priaznivejšie obdobie“ , ako oznámila Stála rada Biskupskej konferencie Portugalska v Lisabone. Sväté omše a pohreby sa budú konať v po dohode so zdravotnými orgánmi. Ostatná pastorácia sa má realizovať digitálne.
„Boj proti pandémii si vyžaduje od všetkých viac zodpovednosti a solidarity,“ vyhlásili biskupi.
V Portugalsku platia od piatku znova prísne opatrenia a zákaz vychádzania s výnimkou cesty do potravín, do zamestnania a k lekárovi. Školy však zostávajú otvorené.
„Pravidlo je jednoduché – každý z nás musí zostať doma. Krajina prežíva najnebezpečnejší moment pandémie,“ vyhlásil premiér Antonio Costa.
Reštrikcie majú trvať zatiaľ mesiac. Výnimkou je hlasovanie v prezidentských voľbách 24. januára.

+ Austrália: Prekvapivo zomrel arcibiskup Wilson

Adelaide, 17.01.2021 (KAP/KNA) 027 136 – Bývalý arcibiskup austrálskeho Adelaide Philip Wilson zomrel vo veku 70 rokov. Hoci bol ťažko chorý, jeho smrť prišla v nedeľu prekvapivo, ako oznámila arcidiecéza.
Predseda Biskupskej konferencie Austrálie, arcibiskup Mark Coleridge, označil Wilsona na Twitteri ako „pravého muža Cirkvi a dobrého priateľa, ktorý veľa trpel“. Arcibiskup Wilson viedol arcidiecézu Adelaide v r. 2001-2016 a konferenciu biskupov v r. 2006-2010.
Arcibiskup Patrick O’Regan, jeho nástupca v Adelaide sa vyslovil, že Wilson poskytol cirkvi dôležitý prínos a bol obľúbený v celej krajine. Pripomenul však aj obvinenie zo zatajovania prípadov zneužívania no aj jeho úlohu pri reformách riešenia týchto prípadov:
„Prežil desivé obdobie obvinení, obžalôb, odsúdenia a nakoniec oslobodenia. No potom veľmi podporoval obete – čo je súčasť jeho dedičstva. Poznal núdzu mnohých ľudí, ktorí tým trpeli. Bol súčasťou pomoci pre nich a zožal za to veľké uznanie.“
V júli 2018 bol Wilson odsúdený na rok väzenia, čo súd čoskoro zmenil na domáce väzenie. Na nátlak austrálskej vlády odstúpil z postu arcibiskupa Adelaide. V decembri 2018 rozsudok však zrušili pre nedostatok dôkazov!
Arcibiskup Wilson bol vysvätený za kňaza v r. 1975 v Diecéze Maitland-Newcastle. Z tej doby pochádzajú aj obvinenia. Po biskupskej vysviacke pre Wollongong v r. 1996 sa stal ústrednou postavou austrálskej cirkvi pri reforme riešenia prípadov zneužívania. V čase keď bol predsedom BKA sa konali aj Svetové dni mládeže v Sydney s návštevou pápeža Benedikta XVI.

Francúzsko: Továrne by mohli zaviesť „obojky“ na odstup robotníkov

Paríž, 15.1.2021 (LifeSiteNews) 027 135 – Švédska spoločnosť Essity vyrábajúca hygienické produkty čelí veľkej kritike vo Francúzsku, lebo plánovala vybaviť svojich 2800 robotníkov „obojkami“, či opaskami, ktoré zazvonia, ak sú ľudia príliš blízko seba – aby sa tak vyhli nákaze covidom. Plán propagovali ako spôsob „bezpečnosti pracovníkov a čo najúčinnejšie obmedzenie prenosu vírusu“.
Essity vyrába servítky, toaletný papier, toaletné tampóny, zdravotné ponožky a má pobočky vo vyše stovke krajín a len vo Francúzsku má osem fabrík a vyše 2800 zamestnancov. Hlavné médiá tomu venovali veľkú pozornosť, kým na sociálnych sieťach sa to hnevlivo označovalo ako „psie obojky“! Socialistické odbory prirovnali „obojky“ k „systému, ako zabrániť psom, aby štekali“. … Tie psie vysielajú aj elektrický impulz. … Tie od Essity by zvonili …

Obvinený aktivista Antifa a BLM trénoval ľudí k násiliu

USA, 15,.1.2021 (LifeSiteNews) 027 134 – Známy právnik a politik Rudy Giuliani vydal dôkazy o Johnovi Sullivanovi – aktivistovi hnutia „Black Lives Matters“ a „Antifa“ – obvineného z obštrukcie zákona pri protestoch v Kapitole vo Washingtone. Na cvičnom videu Sullivan učí ako sa vybaviť pri vyvolávaní výtržností a zostať pritom neidentifikovateľný. Vysvetľuje aj správny odev na výtržnosti: „Čierne tričko s heslom? Nie, nijaké heslá chlapci, to nejde. Nemôžete mať nič, čo by vás identifikovalo. Treba mať masku a od hlavy po päty byť v čiernom.“ A Sullivan navrhuje plynovú masku a dáždnik, ktorý možno použiť aj ako zbraň proti slznému plynu aj nejaké – nie strelné zbrane. …
Giuliani to prezentoval ako dôkaz, že za kľúčovým násilím pri Kapitole bola „Antifa“!
Sullivan pre médiá vyhlásil, že vstúpil do Kapitolu, iba aby dokumentoval, čo sa deje. … Na videu však počuť Sullivana ako kričí „Spáľme toto h… tu!“ Sullivan tiež hovorí policajtovi pri Kapitole: „Chceme, aby ste išli domov. Ja všetko registrujem. Je tu toľko ľudí. Oni si sem vydobyjú cestu. Bratku, videl som vonku ranených. Vy iste nechcete byť zranení. Takže len uvoľnite cestu.“
Okamžite na to policajti opustili miesto. A ľudia začali rozbíjať sklá a rútiť sa dnu. …
Nie je to prvý raz, čo Sullivan roznietil násilie a bol za to väznený. V Utahu bol zastrelený motorkár na protestoch, ktoré on zorganizoval. A na videu vidno aj ako hrozí jednej žene, že ju zmláti a kope do jej dverí. …
Právnik Giuliani vyjadril preto sklamanie, keď FBI vyhlásila, že „Antifa“ v tom nebola zapojená a nechala jej šéfa bez trestu. Iba ho zatkli a na druhý deň prepustili!
Fox News informoval, že jeho vlastný brat James Sullivan dal FBI tip a uviedol:
„Je veľmi zvláštne, že jeden môj priateľ bol uväznený za to, že stál pred Kapitolom, ale môjho brata a iných členov „Antifa“ iba potľapkali po ruke! A špeciálny agent FBI Matthew Foulger zo Salt Lake City nebral do úvahy video známeho právnika, ale iba video Sullivana!“

Nemecko: Vlna protestov proti nútenej sexualizácii jazyka

Mníchov, 15.1.2021 (kath.net) 027 133 – „Spolok nemeckého jazyka“ (VDS) sa výzvou obracia proti plánu redakcie lexikonu Duden zrušiť generický mužský rod a „nemecký jazyk ideologicky pretvoriť“:
„Plánom zmeniť v lexikone viac ako 12 000 označení osôb a povolaní v ženskom a mužskom rode realizuje Duden problematickú nútenú sexualizáciu, ktorá v nemeckom jazyku nemá čo robiť.“
Iniciátorom akcie je hospodársky a sociálny štatistik Prof. Walter Krämer (TU Dortmund). A dosiahol úžasný úspech a ranu tomuto plánu! Iba za niekoľko hodín výzvu podpísalo 1000 ľudí od dôchodcov po kardinála, od kňažnej po ženy v domácnosti, od študentov po profesorku medicíny, od detskej sestry po pilota, od operného speváka po kantora Kostola Panny Márie v Drážďanoch! Sú medzi nimi aj mnohí spisovatelia, scenáristi, filozofi a teológovia zo všetkých politických a náboženských sfér. Ale aj prekvapujúco mnohí podnikatelia a manažéri a politici všetkých strán – aj bývalý bavorský minister Thomas Goppel (CSU)
a bývalý predseda parlamentu Wolfgang Thierse (SPD) a iní.
No je medzi nimi aj kardinál Walter Brandmüller, autor biografií pápežov Peter Seewald, kňažná Gloria von Thurn a Taxis i Benediktov žiak a známi protestanti a kazatelia.

https://vds-ev.de/allgemein/aufrufe/rettet-die-deutsche-sprache-vor-dem-duden/

Írsko: Traja muži zatknutí pri katedrále počas svätej omše

Waterford, 14.1.2021 (LifeSiteNews) 027 132 – Traja muži boli zatknutí írskou políciou za prenášanie svätej omše reproduktormi z katedrály a za neuvedenie svojich mien polícii. V nedeľu 10. januára štyria muži sa postavili pred Katedrálu Najsvätejšej Trojice v írskom Waterforde. Mali dva reproduktory a „vysielali svätú omšu“ ako sa uvádza v správach. Pravidelná nedeľná svätá omša v katedrále sa začala na poludnie a strímovať ju začali pol hodinu predtým, ako sa objavila polícia. Policajti začali mužov vypočúvať.
Miestne médiá informovali, že polícia – tzv. Garda – „našla vozidlo zaparkované kus od katedrály a štyria muži cestovali viac ako dovolených 5 km od domova bez rozumného dôvodu“!
Za súčasného národného lockdownu v Írsku sa v možno z domu vzdialiť iba pre „základné potreby“. Sväté omše sú zakázané, ale kostoly môžu byť otvorené na súkromnú modlitbu.
Policajti povedali mužom, že porušili zdravotnícky zákon a chceli ich mená a adresy – uviedol to však iba jeden z nich a tak troch mužov zatkli (jeden mal asi 30 rokov a druhí dvaja vyše 60). Muži mali od seba odstup a boli na úplne prázdnej ulici – teda sotva niečo porušili. Neskôr mužov prepustili.
Zákon, podľa ktorého ich zatkli, ustanovuje: „Člen Gardy Síochána, ktorý má rozumný dôvod byť presvedčený, že osoba spáchala priestupok, má od nej požadovať meno a adresu. Kto tak neurobí môže byť zatknutý a dostať pokutu až do 2500 eur alebo 6 mesiacov väzenia.“
Na Twitteri istý užívateľ poukázal na pokrytectvo polície, ktorá dovoľuje veľké zhromaždenia napr. po smrti Georga Nkencho, ktorého polícia zastrelila, lebo hrozil ľuďom a policajtom nožom:
„To je stav štátu Írsko práve teraz. Na jednej strane vidíme propagandu oslavujúcu zhromaždenia 500 ľudí počas 5. stupňa lockdownu a polícia vôbec nezasahuje a na druhej strane zatknú troch mužov, lebo sa ilegálne zišli pred katedrálou!“
Nie je to prvý raz, čo polícia za lockdownu útočila práve na cirkev. V novembri 2020 pátrovi P. J. Hughesovi z Cavanu hrozili väzením 6 mesiacov a pokutou 2500 eur jednoducho za slúženie svätej omše, ktorá bola zakázaná, čo však je porušením ústavy! A je to prvý raz od čias prenasledovania katolíkov medzi rokmi 1530 až 1800, čo kňazi čelia väzeniu za slúženie svätej omše!
Noviny The Irish Catholic informovali, že anonymný kňaz z dôvodu výhrady vo svedomí napriek zákazu slúžil verejnú svätú omšu s priemerne 10 ľuďmi, no niekto to oznámil polícii po tom, čo sledoval omšu online! Ten kňaz pre LifeSiteNews v novembri povedal:
„Myslím si, že je životne dôležité, aby sme my kňazi a rehoľníci zvlášť boli realistickí v tom, čo sa deje v našich krajinách aj na celom svete so slobodou náboženstva a aby sme sa nedali zastrašiť tým, čomu teraz čelíme! My sme požehnaní a posvätení krvou toľkých pred nami a tak musíme pokračovať v úsilí o náš vnútorný život a ak treba ho oživovať, aby sme boli schopní odvážne trpieť za Krista a jeho ľud.“

Biskup: Kresťania sa musia pripraviť na novú dobu mučeníctva

USA, 14.1.2020 (LifeSiteNews) 027 131 – Americký biskup Joseph Strickland z Tyleru v Texase v ďalšom príspevku na videu sústredil pozornosť na dôležitosť a potrebu, aby sa kresťania pripravili na mučeníctvo v akejkoľvek forme a kedykoľvek by to prišlo. Biskup Strickland hovoril aj o vyhlásení prezidenta Trumpa k 850. výročiu mučeníctva sv. Tomáša Becketa. Vyhlásenie prezidenta nazval formou „pravého vodcovstva“ a povedal:
„Sv. Tomáš Becket bol pripravený radšej zomrieť ako skloniť chrbát pod každou autoritou popierajúcou Krista a popierajúcou schopnosť človeka byť slobodným a nasledovať svoje svedomie, aby žil život, ktorý nám ponúka Ježiš Kristus.“
Biskup ďalej zdôraznil potrebu, aby kresťania v dnešnej spoločnosti boli pripravení a ochotní trpieť za Ježiša Krista ako mnohí mučeníci Cirkvi v priebehu histórie. Vyzval kresťanov, aby boli pripravení na novú dobu mučeníctva – mučeníctva, ktoré sa vzdáva istých slobôd … a trpieť aspoň bielym mučeníctvom nech to chce akékoľvek utrpenie a nech to chce akékoľvek vyobcovanie zo spoločnosti … aby boli verní Ježišovi Kristovi.“ A biskup Strickland zdôrazňuje:
„Musíme sa modliť, aby sme bolo vedení múdrosťou Boha a Ducha Svätého, aby sme dokázali rozlišovať, kedy je mučeníctvo potrebné. Ak to dôjde k tomu bodu, nemôžeme poprieť pravdu a mali by sme odolať. Mali by sme byť múdri a veľmi dôvtipní, dokonca aj keby sme museli používať zákony a všetky prístupné prostriedky na právne odvolanie sa proti každému obmedzeniu našej možnosti hlásať pravdu Ježiša Krista, Desatoro a náuku Cirkvi.“

* * * * * *

Sv. MICHAL ARCHANJEL,

bráň nás v boji, buď nám ochrancom proti zlobe a úkladom diabla. Pokorne prosíme, nech mu Boh ukáže svoju moc. A ty, knieža nebeských zástupov, Božou mocou zažeň do pekla satana a iných zlých duchov, ktorí sa na skazu duší potulujú po svete. Amen. Sláva Otcu …

SLÁVNE KNIEŽA NEBESKÝCH VOJSK, svätý Michal archanjel,
chráň nás v boji a hroznom zápase, ktorý vedieme proti kniežatstvám a mocnostiam, proti vládcom tohto temného sveta a proti zlým duchom.
Príď na pomoc ľuďom, ktorých všemohúci Boh stvoril nesmrteľných na svoj obraz a podobu a ktorých draho vykúpil z moci satana.
Bojuj dnes Pánov boj s légiami svätých anjelov, tak ako si kedysi bojoval proti Luciferovi, vodcovi pyšných duchov a všetkých odbojných anjelov, ktorí boli proti tebe bezmocní a už nebolo pre nich miesta v nebi.
Učiň, aby anjel odpadlík, ktorý sa zmenil na anjela temnosti, a ešte sa stále plazí po zemi, aby nás zničil, bol zvrhnutý do priepasti spolu so svojimi nasledovníkmi. Dnes tento prvý nepriateľ ľudstva a vrah od počiatku znova nadobudol sebadôveru. Prestrojený za anjela svetla chodí so zástupmi skazených duchov, napáda zem a vyhladzuje meno Pána Boha a Ježiša Krista, plieni, zabíja a posiela do večnej záhuby duše, ktorým bola určená koruna večného života.
Tento skazený had je ako nečistý prúd, ktorý vlieva do ľudí so zvrátenou mysľou a spustnutým srdcom jed svojej zloby, ducha klamstva, bezbožnosti a rúhania a smrteľný dych nečistoty, neresti a ohavnosti. Títo prefíkaní nepriatelia ľudstva zaplavujú blenom a palinou Cirkev, nepoškvrnenú Baránkovu nevestu, a dotýkajú sa jej posvätných pokladov.
Ponáhľaj sa, nepremožiteľné knieža, na pomoc Božiemu ľudu proti vpádom zatratených duchov a dožič mu víťazstvo. Amen.

Nekonečný Bože, ty obdivuhodne určuješ úlohy anjelom i ľuďom. Prosíme ťa, pošli svojich anjelov, ktorí ti ustavične slúžia v nebi, aby nás ochraňovali v pozemskom živote. Skrze nášho Pána Ježiša Krista. Amen.

K DUCHU SVÄTÉMU: Pane, zošli svojho Ducha a obnovíš tvárnosť zeme! Pane, obnov svoje prvé Turíce. Ježišu, udeľ všetkým milovaným kňazom dar rozlišovania duchov, obdaruj ich všetkými svojimi darmi, rozmnož ich lásku, urob z nich neohrozených apoštolov a pravých svätých medzi ľuďmi.
Duchu Svätý, Bože lásky, príď ako mocný vietor do našich katedrál, do večeradiel, do najbohatších domov práve tak, ako do najpokornejších príbytkov. Naplň celú Zem svojím svetlom, svojou útechou a svojou láskou! … Príď a povzbuď ľudí v tejto dobe takej plnej úzkostí, osvetli neistú budúcnosť mnohých, upevni tých, ktorí ešte váhajú na Božích cestách.
Duchu svetla, rozptýľ všetky temnoty zeme, uveď blúdiace ovce do Božieho ovčinca, pretrhni oblaky prikrývajúce tvoje tajomné svetlo. … Naplň všetky srdcia svojimi premnohými a vzácnymi darmi, ó božský plod obety Kalvárie, …

(Krátené: Marthe Robinová, Turíce 26. mája.1939)

K FATIMSKEJ PANNE MÁRII:

Najsvätejšia Trojica, Otec, Syn a Duch Svätý, s hlbokou úctou sa ti klaniame, Obetujeme ti najsvätejšie Telo, krv, dušu a božstvo nášho Pána Ježiša Krista, prítomného vo svätostánku. Pre jeho nekonečné zásluhy ťa prosíme, odpusť nám všetky hriechy. A nielen nám, ale aj všetkým našim priateľom i nepriateľom.
Pokorne ťa prosíme, odpusť nám všetky urážky, ktorých sa ti denne od nás dostáva. Odpusť nám aj tie, ktorými sme urazili Nepoškvrnené Srdce Panny Márie, ktoré ťa tak veľmi miluje.
Jej prostredníctvom ti obetujeme naše modlitby, obety a všetky dobré skutky ako náhradu za neprávosti, spáchané proti jej Nepoškvrnenému Srdcu.
Obetujeme ich tiež za našu mládež, jej rodičov a vychovávateľov. Prijmi ich aj za obrátenie hriešnikov, pohanov a našich bratov žijúcich v blude.
Vrúcne ťa prosíme, daj nám svätých kňazov, biskupov a apoštolov. Zveľaďuj a chráň svoje dielo, aby sme jednotne a horlivo pracovali za rozšírení Božieho kráľovstva na zemi. Nech sa vždy stane tvoja svätá vôľa.
Odovzdávame sa ti, obetujeme a zasväcujeme v spojení s Nepoškvrneným Srdcom Panny Márie.
Dopraj nám všetky milosti. Daj, aby sme ťa lepšie poznali a z lásky ti slúžili. Zmiluj sa nad dušami v očistci.
Nakoniec ti vrúcne ďakujeme, za všetko, čím si obdaril našu dušu a naše telo.
Nepoškvrnené Srdce Panny Márie, buď nám spásou. Kráľovná presvätého ruženca, oroduj za nás. Amen.
(S povolením cirk. vrchnosti Nitra č.1285/46)

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *