Zázrak uzdravenia, ktorý priviedol Alvara Del Portillo k úcte na oltár

Susanine modlitby k biskupovi Alvarovi za uzdravenie jej syna citovala Svätá stolica v procese blahorečenia biskupa Alvara, keďže uzdravenie Jose Ignacia bolo vyhlásené za medicínsky nevysvetliteľné.

Rozhovor so Susan:

Dňa 10. júla [2013] bude mať 10 rokov. Narodil sa 10.7.2003. Narodil sa s problémami, však?

No v skutočnosti sa problémy začali ešte pred pôrodom. Už v januári 2003, keď som čakala Jose Ignacia, nám povedali, že jeho pôrod nebude ľahký, keďže je veľmi pravdepodobné, že sa narodí s omfalokélou (črevná prietrž). Od tej chvíle sme sa zverili biskupovi Alvarovi a modlili sme sa knemu. Keď v marci urobili ultrazvuk, diagnóza bola potvrdená. Začiatkom júna som musela ísť do nemocnice, aby som mohla dieťatko porodiť. Zdalo sa, že čakanie trvá večnosť, boli to ťažké časy, keďže náš starší syn zostal doma a bol nervózny a plačlivý. Keď sa Jose Ignacio konečne narodil, vážil 1 kg 750 gramov, ale lekári to považovali za úspech, pretože očakávali, že nebude mať viac ako 1,5 kg.

Nezistili žiadne problémy so srdcom?

Pred jeho narodením neboli viditeľné. Ale potom lekári, aby čo najskôr vyoperovali jeho omfalokélu, vykonali rôzne testy a veľmi skoro zistili, že Jose Ignacio má srdcovú malformáciu s vážnymi následkami na prietok krvi. Problémy so srdcom sa začali od narodenia. V sobotu 12. júla podstúpil Jose Ignacio operáciu omfalokély, no nastali komplikácie, pretože mu klesla teplota, zastavilo sa mu srdce a operáciu museli urgentne ukončiť. V nasledujúcich dňoch sa objavili nové problémy a utrpel určité poškodenie mozgu. Máme diagnostickú sonografiu z 28. júla, ktorá ukazuje zmeny mozgovej hmoty s léziami v oboch hemisférach v dôsledku nedostatočného prekrvenia.

Jedného dňa som sa začala v tichosti modliť z modlitbovej kartičky Dona Alvara a zdalo sa mi, že merania saturácie kyslíkom zobrazené na obrazovke pre Josého Ignacia sa postupne stabilizovali. Pamätám si, ako som o tom hovorila manželovi. V určitom momente sa služobná sestra prišla pozrieť, ako sa má, a keď videla, že saturácia sa ustálila, znížila úroveň respirátora, takže Jose Ignacio mohol začať pomaly dýchať sám. To bol pre nás kľúčový moment, keď sme sa ubezpečili v presvedčení, že biskup Alvaro nám pomáha, a tak som požiadala niekoľko ďalších ľudí, aby nám pomohli tým, že sa budeme naďalej modliť k biskupovi Alvarovi za José Ignacia.

Najprv bol úmysel stabilizovať Joseho Ignacia, aby mohol byť prepustený z nemocnice a privezený späť na operáciu o rok neskôr, no vzhľadom na situáciu sa lekári rozhodli pre paliatívnu operáciu, pričom definitívnu operáciu plánovali až neskôr. Operácia srdca Joseho Ignacia sa uskutočnila 30. júla, dvadsať dní po jeho narodení. Prvých 48 hodín po operácii sa zdalo všetko v poriadku. Lekári vyzerali byť šťastní. Potom sa situácia úplne zmenila.

Čo sa stalo?

2. augusta okolo 14:30 sme boli požiadaní, aby sme okamžite išli na jednotku intenzívnej starostlivosti pre deti vo fakultnej nemocnici, pretože Jose Ignacio sa veľmi zhoršil. Pochopili sme, že situácia je mimoriadne vážna. Celú cestu tam sme sa modlili. Keď sme tam prišli, požiadala som o návštevu svojho syna a povedali mi, že to nie je možné, pretože ho oživovali. Bola som taká nervózna, že som skoro nemohla chodiť. Objala som svojho svokra, ktorý tam v tej chvíli náhodou bol, a začala som sa neustále modliť modlitbu na modlitbovej karte biskupa Alvara. Jednu modlitbu som dokončila a hneď som začala s ďalšou. Nerobili sme nič iné.

Zavolali sme niekoľkým ľuďom a požiadali sme ich, aby zavolali všetkých a požiadali ich, aby sa modlili k biskupovi Alvarovi del Portillo za Joseho Ignacia. Zdravotná sestra mi neskôr povedala, že v ten deň videla Joseho Ignacia a bola prekvapená, ako zvláštne vyzeral, aj keď sa merania zdali normálne. Rozhodli sa urobiť echokardiogram a vtedy zistili perikardiálny výpotok a okamžite sa ho začali snažiť znížiť. Potom sa mu zastavilo srdce.

Ďalšia zástava srdca, ako tie pred operáciou?

Nie, tentoraz sa srdce zastavilo na viac ako pol hodiny. Lekári si mysleli, že zomrel, pretože nereagoval ani na masáž srdca, ani na nič. Keď sa však začali vzdávať, srdce Joseho Ignacia začalo opäť biť. Už vtedy bolo krvácanie masívne. Pamätám si, že to bol lekár Felipe Heusser, kardiológ z Katolíckej univerzity, ktorý nám povedal, že Jose Ignacio sa zotavil do normálneho srdcového rytmu, ale že došlo k preliatiu krvi v perikardiálnej oblasti, ako aj v oblasti obličiek.

Išli sme za Josem Ignaciom a bol biely ako duch. Boli sme rozrušení. Jeho nechty boli fialové – bolo nám vysvetlené, že to bolo pre nedostatok kyslíka. Počas celého toho dňa bola naša modlitba veľmi intenzívna.

Kedy sa začal zotavovať?

Na druhý deň, na začiatku dňa, nám povedali, že Jose Ignacio mal dobrú noc. Keď sme za ním vošli, prekvapilo nás jeho zdravé sfarbenie, ako farba novonarodeného bábätka, a to, že jeho nechty už nie sú fialové. Spomínam si, že službukonajúci lekár spomenul, že doktor Heusser sa prišiel opýtať, v ktorú hodinu v noci zomrel Jose Ignacio. Je to maličkosť, ktorá ma vždy zarazí, pretože je to to isté, čo sa lekár pýtal otca svätého Josemaríu Escrivu, keď bol ako dieťa ťažko chorý.

Doktor Heusser mi potvrdil, že si nikdy nemyslel, že naše dieťa bude žiť. Neustále mi pripomína, aký bol prekvapený, že Jose Ignacio bol zachránený. Raz sa nás spýtal, ku komu sme sa modlili. Prekvapení boli aj ostatní lekári.

Žije teraz Jose Ignacio normálny život?

Žije normálnym životom dieťaťa v jeho veku, aj keď musel prekonávať ťažkosti, s ktorými iné deti zápasiť nemuseli. Po tom všetkom, čo sa mu stalo, sme si mysleli, že jediná alternatíva je, že zomrie, alebo ak prežije, bude celý čas ležať v posteli. Preto pre nás všetko, čo robí Jose Ignacio, môže byť vysvetlené iba vo svetle Boha a na príhovor biskupa Alvara.

Je to skvelý futbalista. Kedykoľvek je to možné, oblečie si dres Alexisa Sancheza, Messiho, alebo dresu jeho tímu, Colo-Colo, a hrá futbal so svojimi priateľmi. Má tiež rád tenis a jeden učiteľ, s ktorým hrával u nás doma, hovorí, že je veľmi dobre koordinovaný a zanietený. Nikdy sa neunaví tancom: miluje hudbu a chodí po dome, spieva piesne, ktoré si sám vymyslel, a tancuje v najrôznejších rytmoch. Na svadbe svojej tety tancoval nepretržite až do konca zábavy.

Nevyskytli sa nejaké zlé neurologické účinky?

Jose Ignacio dostáva pomoc, aby sa mohol lepšie sústrediť, a podobne ako niektorí jeho priatelia v škole má špeciálneho učiteľa, ktorý mu pomáha napredovať. Inými slovami, dalo by sa povedať, že ťažkosti, ktoré mal, sú v rámci normálnych parametrov. V škole mal problémy s čítaním a písaním, no teraz sa to naučil lepšie zvládať.

Podľa špeciálneho učiteľa má Jose Ignacio veľký potenciál a je veľmi bystrý. Niekedy, keď robí nejakú domácu úlohu a nedarí sa mu, je naštvaný, ale neskôr sa zamyslí a vráti sa k práci. Je dostatočne bystrý na to, aby veci rýchlo pochopil, a potom to dokáže použiť ako vtip, aby sa na tom zasmial, alebo ako argument na ospravedlnenie niečoho. Pri jedle nás veľmi rozosmeje, pretože je veľmi vtipný.

Ako by ste opísali povahu a osobnosť svojho syna?

Som jeho matka a uznávam, že niekedy môžem stratiť objektivitu. Ale pokúsim sa čo najviac priblížiť realite a nenechať sa viesť svojimi pocitmi alebo hrdosťou, že mám syna, ako je on. Jose Ignacio je veselý a nadšený chlapec, veľmi motivovaný. Vyzdvihla by som aj jeho vytrvalosť, nízku toleranciu frustrácie, veľkú sebaúctu a spoločenskosť. V škole má veľa priateľov, s ktorými sa stretáva pri domácich úlohách, hraní s Playstation alebo pri futbale. Často je pozývaný do domov ostatných a je lídrom vo svojom ročníku. Je tiež priateľom mnohých učiteľov, asistentov a starších žiakov. Na jednej školskej akcii sa zúčastnil tanečnej súťaže a nemal problém získať mikrofón od starších žiakov, aby zaspieval pesničku.

Príbeh, ktorý si pamätáme z doby, keď mal 8 rokov, je o učiteľovi náboženstva, ktorý ho vidí prichádzať do školy s dobrým zabaleným jedlom v ruke. S veľkým nadšením hovorí Josemu Ignaciovi, že ten obed sa mu veľmi dobre hodí ku káve a Jose Ignacio odpovedá: „Lepšie, ak si to dáš s nejakým pivom“. Takto rýchly ostrovtip je u neho veľmi bežný.

Napriek tomu, že škola nebola ľahká, vedel vydržať a jeho sebavedomie tým nikdy nekleslo. Ak sa mu niečo zdá ťažké, požiada o pomoc a nestáva sa z toho problém. V rodine je tiež veselým dieťaťom, ktoré sa snaží a užíva si život. Narodenie mladšieho brata pred viac ako rokom ho naplnilo šťastím: spieva mu, rozpráva sa s ním, berie ho na ruky, obáva sa, keď plače, a kontroluje, kto sa k nemu približuje, aby ho ochránil.

Môžem sa vás opýtať, čo tieto udalosti znamenali pre vás a vášho manžela?

Z duchovného hľadiska znamenali veľa. A zanechali stopu aj v iných smeroch, ale predovšetkým to bolo dôležité v duchovnej rovine. Keď analyzujeme náš manželský život, uvedomíme si, že „dobrodružstvo“ Josého Ignacia bolo pre nás procesom hlbokého obrátenia a priblíženia sa k Bohu. Vtedy sme objavili naše povolanie do Opus Dei. Pre mňa a môjho manžela to bolo, keď som odpočívala v nemocnici a pripravovala sa na narodenie Josého Ignacia.

Myslíte si, že príbeh Joseho Ignacia obsahuje posolstvo, ktoré môže zaujímať každého?

Je to výzva k nádeji pre všetkých, ktorí žijú v ťažkostiach. Jose Ignacio je živým svedectvom o dare, ktorý nám Boh dal, keď nás priviedol na tento svet, a jeho vytrvalosť nám ukazuje, čo znamená denno-denne zápasiť o to, aby sme zo seba vydali to najlepšie bez ohľadu na okolnosti v živote. V časoch, keď okolnosti sťažujú život, je blízkosť Bohu to, čo vám dáva silu ísť vpred.

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *