Päť citácií, ktoré sa môžeme naučiť od sv. Pátra Pia

Francesco Forgione sa narodil 25. mája 1887 v chudobnej rodine v mestečku Pietrelcina v Taliansku. Od útleho veku bol malý Francesco veľmi zbožný a veľmi skoro vyjadril túžbu byť kňazom. V roku 1903, vo veku pätnásť rokov, vstúpil Francesco do noviciátu pre kapucínskych františkánskych bratov, pričom prijal meno Pio. Po siedmich rokoch bol vysvätený za kňaza a stal sa tak Pátrom Piom. Jedného dňa, keď sa modlil, sv. Páter Pio zažil víziu zraneného Krista a prijal stigmy. Správa o jeho stigmách sa rozšírila veľmi skoro. Páter Pio sa stal známym nielen stigmami, ale aj veľkým duchovným vplyvom nielen v Taliansku, ale aj na celom svete. Najviac bol známy svojou zbožnosťou, kvalitou kázania, schopnosťou čítať ľudskú dušu, schopnosťou bilokácie, svojou láskou k spovedaniu, prežívaním svätej omše, ktorá v čase extázy mohla trvať aj tri hodiny. Život sv. Pátra Pia sa na zemi dotkol mnohých životov a pokračuje aj do dnešných dní. Existuje ešte veľa spôsobov, ako sa môžeme naučiť z kázania tohto veľkého svätca.

Tu je päť jeho citácií, ktoré môžeme použiť v našich životoch a učiť sa tak od neho každý deň.

 1. „Nemusíte byť hodní, stačí byť len ochotný.“

Môže byť veľmi ľahké cítiť sa byť nehodný, snažiť sa udržať si určitú pózu alebo zostať zavalený výčitkami. Páter Pio nám pripomína, že musíme byť ochotní životnú výzvu akceptovať. Nemusíme byť žiadnym spôsobom dokonalí. Pán iba vyžaduje, aby sme povedali ÁNO.

2. „Boh nikdy nedovolí, aby sa nám stalo niečo, čo nie je pre naše väčšie dobro.“

Je to ťažké prehltnúť, najmä ak nedostaneme výsledok, v ktorý sme dúfali. Ale je tu veľká pripomienka: Rim 8,28: „Vieme, že tým čo milujú Boha, všetko slúži na dobré…“ Boh vie, čo koná, koniec koncov  každého z nás drží vo svojej dlani. Potrebujeme jednoducho dôverovať v Jeho spôsoby, hoci niekedy tak ťažké, aké sme si nevedeli často predstaviť.

3. „Boh nám vždy dá viac, než si zaslúžime.“

Aké veľké povzbudenie! Keď raz odovzdáme Bohu opraty nášho života, On nájde často vtipný a zábavný spôsob, ako nám vráti láskavosť tým, že nám požehná ešte viac, než by sme si dokázali predstaviť.

4. „Slúžiť Pánovi smiechom.“

To je samozrejmé. Smiech! Buďte radostní, usmiati – plní úsmevu. Nikdy nevieme, koho môžeme urobiť šťastným jednoducho smiechom, úsmevom alebo láskavým slovom.

5. „Modlite sa, dúfajte, nebojte sa. Obavy sú zbytočné. Boh je milosrdný a počuje tvoje modlitby.“

„Modlite sa, dúfajte a nebojte sa“ je pravdepodobne najznámejšia citácia Pátra Pia. Často však ale už nepočuť jej druhú časť, ktorá znie: „Obavy sú zbytočné. Boh je milosrdný a počuje Vašu modlitbu.“

Obavy sú skutočne zbytočné! Je to ako hojdacia stolička – dáva nám možnosť niečo robiť, ale nepomáha nám posunúť sa vpred. Samozrejme, že sa takmer vždy budeme niečoho obávať, ale riešenie tejto obavy nepomôže riešiť situáciu. Pán počuje každú z našich modlitieb a jeho milosrdenstvo nikdy nezlyhá.

11 thoughts on “Päť citácií, ktoré sa môžeme naučiť od sv. Pátra Pia

 • 18. októbra 2022 at 15:33
  Permalink

  Prosím páter Pio, oroduj za můjho manžela, za je jeho uzdravene od závislosti na alkohole a cigariet,
  Prosím za navrátenie k Bohu můjho syna, ktorý žije akoby Boh neexistoval. Prosím

  Reply
 • 24. októbra 2021 at 12:24
  Permalink

  Drahy, milovaný otec Pio, prosím velmi za pokoj v mojej rodine, uzdravenie z rán a zo strachov pre manžela. Prosim veľmi o uzdravenie syna od jeho závislosti a rán z minulosti o pokoj pre neho, o lásku ku Kristovi a jeho matke, aby tu kraľoval ich pokoj, úcta a láska. Amen. Ďakujem

  Reply
 • 2. septembra 2021 at 5:01
  Permalink

  Svaty pater Pio pomôž mojej mamine v jej Veľkých bolestiach a daj jej silu v utrpení a zmierni jej bolesti nech sa môžeme tešiť jej prítomnosti ďakujeme za jej 80 rokov života

  Reply
 • 20. februára 2021 at 6:08
  Permalink

  Prosím za obrátenie syna a jeho vyliečenie zo zavislosti

  Reply
 • 9. júla 2020 at 21:17
  Permalink

  Vdaka ti za dokaz existencie Boha

  Reply
 • 2. júna 2020 at 23:09
  Permalink

  Páter Pio od teba som sa naučila túto krásnu citáciu- „Modlite sa, dúfajte, nebojte sa. Obavy sú zbytočné. , modlím sa denno denne a dúfam, že ma naučíš, zvládnuť stresové situácie, že zavládne v mojej duši konečne pokoj, taktiež verím o požehnanie toho najväčšieho daru v živote a to detičiek, požehnaj moje manželstvo, oroduj za naše manželstvo, nech je nám dopriate mať detičky.
  S pokorou prosíme manželia

  Reply
 • 10. marca 2019 at 22:02
  Permalink

  Milý otče Pio, prosím Tě za psychické i fyzické uzdravení a za zdraví pro moji manželku.

  Reply
 • 3. marca 2019 at 8:03
  Permalink

  Páter Pio, o Tebe je známe, že si uzdravil veľa ľudí chorých na rakovinu. PROSÍM ŤA uzdrav aj moju maminku, ktorú veľmi potrebujem. Verím na zázraky aj že mi ju uzdravíš. M

  Reply
 • 2. marca 2019 at 15:52
  Permalink

  Páter Pio, oroduj za mňa nech mam dar silnej viery a nech dokážem aj iných osloviť a obrátiť na vieru. Hlavne mojich najbližších. Nech sú z nich čestní a pracovití ľudia. Prosím aj za môjho snúbenca. Ďakujem Ti za všetko zo srdca!

  Reply
 • 18. februára 2019 at 22:47
  Permalink

  Svätý Páter Pio orodujj za mňa a všetkých chorých a trpiacich.Amen.

  Reply
 • 3. apríla 2018 at 22:05
  Permalink

  dakujem pátrovi Piovi že som mohla navštíviť jeho rodné mesto,dom v ktorom býval
  nemocnicu ktorú budoval .kiežby sme mali takú silnú vieru ako on. sv. páter Pio. nech nám
  pomáha na ceste viery, nech sa za nás prihovára u dobrotivého Pána. Sme slabí a nehodní
  , potrebujeme takýchto svedkov viery. vdaka Ti Pane za pátra Pia z Pietrelceny, páter Pio
  oroduj za nás . prosím taktiež za obrátenie hriešnikov zvlášť jednej osoby.Prosím!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *