Päť citácií, ktoré sa môžeme naučiť od sv. Pátra Pia

Francesco Forgione sa narodil 25. mája 1887 v chudobnej rodine v mestečku Pietrelcina v Taliansku. Od útleho veku bol malý Francesco veľmi zbožný a veľmi skoro vyjadril túžbu byť kňazom. V roku 1903, vo veku pätnásť rokov, vstúpil Francesco do noviciátu pre kapucínskych františkánskych bratov, pričom prijal meno Pio. Po siedmich rokoch bol vysvätený za kňaza a stal sa tak Pátrom Piom. Jedného dňa, keď sa modlil, sv. Páter Pio zažil víziu zraneného Krista a prijal stigmy. Správa o jeho stigmách sa rozšírila veľmi skoro. Páter Pio sa stal známym nielen stigmami, ale aj veľkým duchovným vplyvom nielen v Taliansku, ale aj na celom svete. Najviac bol známy svojou zbožnosťou, kvalitou kázania, schopnosťou čítať ľudskú dušu, schopnosťou bilokácie, svojou láskou k spovedaniu, prežívaním svätej omše, ktorá v čase extázy mohla trvať aj tri hodiny. Život sv. Pátra Pia sa na zemi dotkol mnohých životov a pokračuje aj do dnešných dní. Existuje ešte veľa spôsobov, ako sa môžeme naučiť z kázania tohto veľkého svätca.

Tu je päť jeho citácií, ktoré môžeme použiť v našich životoch a učiť sa tak od neho každý deň.

 1. „Nemusíte byť hodní, stačí byť len ochotný.“

Môže byť veľmi ľahké cítiť sa byť nehodný, snažiť sa udržať si určitú pózu alebo zostať zavalený výčitkami. Páter Pio nám pripomína, že musíme byť ochotní životnú výzvu akceptovať. Nemusíme byť žiadnym spôsobom dokonalí. Pán iba vyžaduje, aby sme povedali ÁNO.

2. „Boh nikdy nedovolí, aby sa nám stalo niečo, čo nie je pre naše väčšie dobro.“

Je to ťažké prehltnúť, najmä ak nedostaneme výsledok, v ktorý sme dúfali. Ale je tu veľká pripomienka: Rim 8,28: „Vieme, že tým čo milujú Boha, všetko slúži na dobré…“ Boh vie, čo koná, koniec koncov  každého z nás drží vo svojej dlani. Potrebujeme jednoducho dôverovať v Jeho spôsoby, hoci niekedy tak ťažké, aké sme si nevedeli často predstaviť.

3. „Boh nám vždy dá viac, než si zaslúžime.“

Aké veľké povzbudenie! Keď raz odovzdáme Bohu opraty nášho života, On nájde často vtipný a zábavný spôsob, ako nám vráti láskavosť tým, že nám požehná ešte viac, než by sme si dokázali predstaviť.

4. „Slúžiť Pánovi smiechom.“

To je samozrejmé. Smiech! Buďte radostní, usmiati – plní úsmevu. Nikdy nevieme, koho môžeme urobiť šťastným jednoducho smiechom, úsmevom alebo láskavým slovom.

5. „Modlite sa, dúfajte, nebojte sa. Obavy sú zbytočné. Boh je milosrdný a počuje tvoje modlitby.“

„Modlite sa, dúfajte a nebojte sa“ je pravdepodobne najznámejšia citácia Pátra Pia. Často však ale už nepočuť jej druhú časť, ktorá znie: „Obavy sú zbytočné. Boh je milosrdný a počuje Vašu modlitbu.“

Obavy sú skutočne zbytočné! Je to ako hojdacia stolička – dáva nám možnosť niečo robiť, ale nepomáha nám posunúť sa vpred. Samozrejme, že sa takmer vždy budeme niečoho obávať, ale riešenie tejto obavy nepomôže riešiť situáciu. Pán počuje každú z našich modlitieb a jeho milosrdenstvo nikdy nezlyhá.

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *