Môžu katolíci používať kryštály na liečenie?

Je možné použiť kryštál sebe na prospech pre zdravie bez ohrozenia duše?

Alternatívne lieky sa v posledných rokoch stali veľmi populárnymi a jedným z takýchto trendov je použitie kryštálov na liečenie. Mnoho celebrít, napríklad Katy Perry, Lena Dunham a Adele, tvrdia, že pravidelne používajú kryštály. To viedlo mnoho spoločností k propagácii ich používania a tvrdeniu, že kryštály môžu pomôcť liečiť fyzické choroby alebo zmierniť úzkosť.

Môžu ich používať aj katolíci za predpokladu, že tak robia na liečebné účely?

Po prvé, v lekárskej a vedeckej komunite sa nezistilo, že by kryštály mali nejaké konkrétne liečivé vlastnosti. Podľa Live Science, „Vedecky povedané, neexistuje dôkaz o tom, že by sa liečenie kryštálmi mohlo použiť na liečenie chorôb, pretože sa nikdy nezistilo, že by ich použitie malo za následok uzdravenie. Okrem toho, žiadne vedecké štúdie nepreukázali, že kryštály a drahokamy svojím chemickým zložením alebo farbou pomáhajú k uzdraveniu konkrétneho ochorenia.“

Kryštály neobsahujú žiadny sledovateľný chemický účinok, ktorý môže viesť k výsledkom hojenia – uzdravenia alebo znižovania úzkosti. Liečenie kryštálmi je v súčasnosti založené najmä na tradičných ázijských kultúrach, a to na čínskej koncepcii životnej energie (čchi, alebo qi), ako aj na budhistickej a hinduistickej koncepcii čakier. Ak predsa niečomu v tom uveríme, môže to snáď poskytnúť dočasný „placebo efekt“, ktorý sa líši podľa jednotlivca. Väčšina lekárov a zdravotníckych pracovníkov neodporúča používanie kryštálov.

Temná strana kryštálov

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa kryštály používajú na liečenie, je kvôli „duchovnému prepojeniu“ medzi kryštálmi a „energetickým poľom“, ktoré obklopuje ľudskú osobu. Táto viera sa vo všeobecnosti vyznačuje mystickými tradíciami v budhizme alebo hinduizme. Hovorí sa, že tieto kryštály môžu pomôcť napraviť „nerovnováhu“, ktorá existuje v energetickom poli človeka.

Problémom tohto konceptu je to, že kryštály sa používajú na vyvolanie duchovných síl mimo Boha. Aj keď niekto tvrdí, že energetické pole je v skutočnosti „Duchom Svätým“ a pri použití kryštálov používa kresťanskú modlitbu, systém viery v moc kryštálov má démonický pôvod.

Vatikán v posledných rokoch vypracoval dokument s názvom Ježiš Kristus: Nositeľ vody života, ktorý odsudzuje také praktiky, ako je použitie kryštálov. Katechizmus katolíckej cirkvi podobne varuje pred takýmito praktikami, pretože sa dotýkajú duchovnej ríše, ktorá môže mať škodlivé účinky.

Všetky praktiky mágie alebo čarodejníctva, pomocou ktorých sa niekto pokúša skrotiť okultné sily, aby ich dal sebe do služby a mal nadprirodzenú moc nad ostatnými – aj keby to bolo kvôli obnoveniu zdravia – sú vážne v rozpore s cnosťou viery nášho náboženstva. Nosenie samotných kryštálov na sebe je tiež neprípustné. Špiritizmus často znamená veštenie alebo magické praktiky. Cirkev zo svojej strany varuje veriacich pred ňou.

Všetky praktiky mágie alebo čarodejníctva, ktorými si človek chce podmaniť skryté mocnosti, aby ich postavil do svojich služieb a dosiahol nadprirodzenú moc nad blížnym – hoci aj preto, aby mu získal zdravie –, vážne odporujú čnosti nábožnosti. Tieto praktiky sú ešte odsúdeniahodnejšie, keď sú spojené s úmyslom škodiť druhému, alebo keď sa pri nich uchyľuje k zásahu zlých duchov. Aj nosenie amuletov si zasluhuje výčitku. Špiritizmus je často spojený s vešteckými a magickými praktikami. Preto Cirkev upozorňuje veriacich, aby sa ho chránili. Uchyľovanie sa k tzv. tradičným spôsobom liečenia neoprávňuje ani vzývanie zlých mocností, ani zneužívanie dôverčivosti iných. (KKC 2117)

Keď konkrétny kryštál nefunguje, môže alternatívny zdravotnícky pracovník často navrhnúť iné duchovné praktiky, ktoré sa spájajú s prastarými „duchovnými energiami“. Toto vedie dôverčivých ľudí veľmi rýchlo dolu temnou cestou, kde sa človek môže potenciálne otvoriť démonickým vplyvom.

Tým nechceme povedať, že všetky alternatívne lieky sú zlé, ale treba sa vyhnúť tým, ktoré vyvolávajú duchovnú moc mimo Boha. Okrem toho, ak neexistujú žiadne vedecké údaje na podporu tvrdení o fyzickom uzdravení, potom sa možno pýtať, či tam neexistuje nejaká duchovná sila, ktorá môže negatívne poškodiť našu dušu.

Zdroj: Aleteia.org, Obrázok: Pixabay

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *