Ľudské oči

Otázka:
Pochválen buď Ježiš Kristus,
píšem Vám s prosbou o radu, nakoľko čítam články na portáli modtliba.sk, ale jedna vec mi nie je jasná. Dočítala som sa, že homeopatická liečba je v rozpore s učením kresťanskej Cirkvi. Moja mamina je vážne chorá, lieky jej nerobia dobre. Dozvedela sa o p. Dedíkovi a dcérach, ktorý sa už 40 rokov venuje pomoci ľuďom a ponúka im na rôzne choroby výťažky z bylín. Diagnostikuje z vyšetrenia očí, poplatok je 5 eur za vyšetrenie, kvapky a iné lieky, ktoré sám mieša ako tvrdí, nenúti na predaj. Len odporúča. Preto sa chcem spýtať, aký máte názor práve na tohto človeka. Či sa môže mamina vyšetrenia zúčastniť alebo je to absolútne nevhodné a má t o niečo spoločné s okultizmom. Lebo neviem aký je rozdiel medzi homeopatiou a potom zo samotného užívania extraktov z bylín, ktoré si naše babky samé miešali a tak sa liečili. Prosím Vás o odpoveď. Veľmi mi pomôžete, nakoľko v piatok by chcela ísť na vyšetrenie k tomuto pánovi.
Veľmi pekne Ďakujem za odpoveď a zostávam s pozdravom.

 

Odpoveď:
Milá Aďka, kedže pána Dedíka nepoznám, je mi ťažké sa konkrétne vyjadriť k jeho osobe a spôsobu, ktorým
lieči. Za pozornosť ale stojí zmienka, že diagnostikuje na základe očí. Isté choroby je možné zistiť z očí, napríklad vyšší očný tlak, zvýšený bilirubín a pod. ale nie je možné robiť kompletné diagnózy a to iba z očí. O to sa usiluje okultná praktika tzv. irisdiagnostika, ktorá je vlastne vešteckou praktikou, podobnou vešteniu zo sklenenej gule, v tomto prípade na tento účel slúži ľudské oko.
Neviem, čo má spomínaný pán s homeopatiou ale v každom prípade homeopatia je z kresťanského hľadiska neprijateľná.
Nie je pravdou, ako uvádzate v citáte, že obyčajné riedenie silných koncentrácií účinných látok v bylinách je homeopatia. A homeopatia s nie je žiadna odborná medicínska metóda. Tá medicínu vylučuje.
Homeopatia je riedenie a pretrepávania riedeného roztoku s cieľom zachytiť do neho „životnú silu“. A to je mágia.

Podľa toho, čo uvádzate, dotyčný pán nie je lekár. Odporúčam vám riešiť mamine problémy u lekára a v prípade bylín si kúpiť herbár a vyberať bylinky na základe neho. Tam máte istotu, že k bylinkám nie sú pridané žiadne čary, povery a okultné praktiky. Navyše je tu podozrenie, že spomínaný pán diagnostikuje jasnovideckým spôsobom a to je podľa Katechizmu katolíckej cirkvi, články 2116 a 2117 nedovolené a vo vážnom protiklade s vierou a to aj v prípade liečenia chorôb.

Pán Vám žehnaj!

Pavol Hucík

eyx

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *