Je každý druh metalovej hudby zlý?

Je každý druh metalovej hudby zlý?

To samozrejme nie, veď existuje aj kresťanský metal! Navonok sa nijako nelíši od iných metalových skupín, ale texty sú zamerané na Ježiša. Najúspešnejšou kresťanskou metalovou skupinou je pravdepodobne Stryper, ktorých klipy sa objavili aj v MTV. Medzi ďalšie známe patrí Sacred Warrior, Bloodgood, Deliverance, Mortification, Believer, Extol, Sacrificium, Galactic Cowboys a iné.
V roku 1984 sa dokonca zrodilo označenie christian heavy metal. Vďaka kresťanskému metalu mnohí mladí spoznali Ježiša, avšak pre svoj výzor a odlišný štýl neboli vítaní v mnohých kostoloch. Pomoc im poskytol pastor Bob Beeman založením duchovného úradu Sanctuary, ktoré dodnes pôsobí cez internet (www.sanctuaryinternational.com). Udáva sa, že vďaka nemu sa pomohlo asi štyrom tisíckam metalistov. Jedným z najznámejších festivalov kresťanského metalu je Bobfest. V roku 1994 bolo založené prvé kresťanské metalové vydavateľstvo Rowe Productions v Austrálii.
Všetky kresťanské metalové skupiny sa súhrnne označujú ako white metal . Hudobne to nie je jednotný štýl, ale prechádza cez všetky ostatné, napr. heavy, doom, gothic, speed, death, grind, black atď. Je pomerne tvrdý a okrem náboženských textov je takmer na nerozoznanie od nekresťanských skupín, ktoré sa hlásia k satanizmu. Jemnejšia forma metalu, v ktorom sa objavujú duchovné piesne a kresťanské texty sa nazýva christian metal .
Dá sa však povedať, že kresťanský metal je úplne v poriadku? Veď aj hudba a jej formy sú rečou! Metalová hudba vyjadruje vzburu, bolesť, hrôzu, zlo, zúfalstvo, neviazanosť… Jej pôsobenie spúšťa v ľudskom organizme na hormonálnej úrovni reakcie, ktoré vedú k nárastu agresivity, prejavom hystérie, uvoľneniu nižších vášní, zmenám vedomia a osobnosti a pod. Odborníci hovoria že vplyvom tejto hudby dochádza v tele k zvýšenej produkcii adrenalínu a endorfínu, čo spôsobuje podobné príznaky ako užitie drog, nehovoriac o závislosti, ktorá tým vzniká!
Samozrejme, nemôžeme uprieť, že cez kresťanský metal niektorí prišli k poznaniu Ježiša a k obráteniu. A tiež nemôžeme chcieť, aby prívrženec tvrdej hudby ihneď po obrátení našiel záľubu v „gospelových slaďákoch“. Veď metalová hudba vyjadrovala prežívanie jeho vnútra: zranenie, bolesť, výkrik, sklamanie, zradu, zúfalstvo, bezradnosť, prázdnotu…! Ale ak niekto prijme Ježiša do svojho života, prežívanie jeho vnútra sa začne vyjasňovať. Ježiš berie na seba naše bôle i sklamania, napĺňa prázdnotu, prináša pokoj, rieši problémy. A preto by sa po jeho prijatí do života malo meniť aj vyjadrenie vnútra, premietajúce sa do hudby a umeleckého cítenia.
Z týchto dôvodov sa ukazuje kresťanský metal osožný iba ako prechodné štádium pre tých, ktorí v minulosti našli v tvrdej a agresívnej hudbe obraz svojho vnútra. Ináč je pre kresťana použitie tohto hudobného žánru rozporom a nepravdivým vyjadrením toho, čo žije a k čomu je povolaný.
Spomeňte si na proroka Eliáša, ktorý bol v jaskyni na hore Karmel. Prichádzal Pán a pred ním išiel prudký vietor, ktorý láme skaly (angl. hard rock znamená tvrdá skala alebo názov skupiny Rolling Stones – kotúľajúce sa kamene). Ale Pán nebol vo vetre. Po ňom prišlo zemetrasenie (niektoré metalové koncerty tento jav skutočne pripomínajú). Ale Pán nebol ani v zemetrasení. Potom prišiel oheň (v metale je ohnivočervená farba veľmi obľúbená). Ale Pán nebol ani v ohni. Napokon prišiel tichý, lahodný šum. Vtom sa Eliáš hodil na zem a počul Pánov hlas, ktorý k nemu hovoril (Porov. 1 Krl 19, 9-18). A sám Ježiš povedal: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním. Vezmite na seba moje jarmo a učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom ; a nájdete odpočinok pre svoju dušu. Moje jarmo je príjemné a moje bremeno ľahké“ (Mt 11, 28-30).

Zdroj: internet: www.darkplanet.pl

www.darknation.eu

www.wikipedia .org

www.corpseaxe.sk

www.dboedia.org

www.gothica.estranky.cz

www.queen-of-darkness.estranky.cz

www.postoy.sk

www.hardrockmetal.estranky.cz

www.fazole.cz

www.nosferatu.sk

www.rock-punk-metal.blog.cz

www.sniperka.estranky.cz

www.katolik.pl

www.mowiawieki.pl

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *