Detská mučeníčka, ktorá skrotila leva

Keď bol lev poslaný zabiť svätú Prisku, schúlil sa vedľa nej ako pradúca mačka.

Počas prvých niekoľkých storočí kresťanstva bolo veľa mučeníkov, ktorí položili svoje životy za vieru. Väčšina z nich boli dospelí, ale niektorí boli aj deťmi. Podľa rôznych legiend bola svätá Priscila jednou z týchto detských mučeníkov , ktorí zostali pevní vo viere aj za intenzívneho prenasledovania.

Keď svätá Priska neobetovala rímskym bohom, oznámili ju miestnym úradom a vzali ju do väzby. Dostala ďalšiu šancu obetovať bohom, ale opäť odmietla, dokonca aj v prítomnosti cisára. Nakoniec ju zaviedli do arény a mala sa ňou nakŕmiť divá zver z amfiteátra.

Keď strážca otvoril mrežové dvere brlohu na konci arény vyšiel z nich veľký žltý lev. So strašným revom sa vrútil do stredu kruhu a stál tam, bičoval chvostom a blikal svojimi veľkými žltými očami na celé miesto. Potom zrazu spozoroval malé dievčatko stojace ticho na jednej strane s rukami zopnutými pred sebou ako na neho bez strachu hľadí. Veľké zviera k nej jemne podišlo na svojich mäkkých labkách. Sklonil hlavu a olízal jej malé bosé nôžky a potom sa prikrčil vedľa nej, ako by to bol bernardín, ktorý stráži svoju malú paničku.

Svätá Priska potom prehovorila k šelme a povedala : „Môj dobrý priateľ! Neublížiš mi, viem, lebo Hospodin ti zavrel ústa, ako to urobil ústam levov v jame do ktorej hodili Daniela bezbožní ľudia. Títo krutí muži ma usmrtia, ale ty si láskavejší ako oni.“

To leva upokojilo, a keď pozrel do jej tváre, akoby rozumel, a potichu zavrčal. Bol k nej celkom jemný, ale keď k nim prišiel strážca, zareval a naježil sa a ukázal svoje veľké zuby, takže sa dlho nikto neodvážil priblížiť. To však rozzúrilo rímskych strážcov, ktorí jej nakoniec sťali hlavu, keďže lev sa ju nechystal zabiť.

Svätá Priscila je uctievaná ako dieťa mučeníčka 18. januára.

Zdroj: Modlitba.sk, Aleteia, Obrázok: Tamtiež

Zdieľať