Muž uzdravený z rakoviny na príhovor sv. Jána Pavla II.

Fernando Pedro Nieto Giménez je provinciálom španielskej provincie Rádu rytierov sv. Jána Pavla II. Keď jeho milovaný syn ochorel na agresívnu formu rakoviny, bol vydesený. Išiel do nemocničnej kaplnky a na príhovor poľského pápeža sa modlil za zázrak. A stal sa zázrak. Jeho spojenie s Jánom Pavlom II. sa začalo v roku 1980, keď bol ešte mladý muž. Pôsobil v komunite vo farnosti Sacred Heart v Albacete v Španielsku. Stretnutie so Svätým Otcom sa stalo zážitkom, ktorý prehĺbil jeho duchovný život a vzťah s Bohom.

„Svedectvo o jeho živote ma natoľko očarilo, že keď farnosť plánovala v prvých dňoch novembra 1982 výlet do Madridu na Svetové dni mládeže, bez váhania som súhlasil so spoluorganizovaním púte,“ hovorí Giménez v rozhovore. Po rokoch si Giménez založil rodinu a netrpezlivo očakával narodenie svojho syna.  Potom sa mu jedného dňa zrútil svet ako domček z karát. Jeho 20-ročného syna, ktorý dostal meno Fernando po otcovi, urgentne previezli do nemocnice. Mladému mužovi lekári diagnostikovali lymfóm tretieho štádia a dávali mu len malé šance na prežitie. 

Bojuje o život svojho syna

Po vypočutí diagnózy bol Giménez vydesený. Išiel do nemocničnej kaplnky, aby prosil Boha, aby ho zachránil.

„V kaplnke ležala iba jedna malá svätá karta – obraz Jána Pavla II. Mnohokrát som mu ďakoval za jeho príhovor v rôznych veciach, a tak som si pomyslel: ‚Prečo by som nemal požiadať Svätého Otca o zázrak uzdravenia pre nášho syna?“ hovorí Giménez. 

Keď muž odchádzal z kaplnky, vzal so sebou svätú kartu. S manželkou sa deň čo deň modlili za zdravie svojho dieťaťa. Zdá sa však, že zázrak, za ktorý sa modlili, sa nestane. Stav 20-ročného mladíka sa neustále zhoršoval. Jeho rodičia by pohli nebom a zemou, aby pomohli svojmu chorému synovi.

„Lekár, ktorý liečil nášho syna, naplánoval 16 sedení chemoterapie. Povedal nám, že uprostred liečebného procesu urobí niekoľko kontrolných testov na kontrolu účinnosti terapie. Vysvetlil nám, že možno bude potrebné zmeniť lieky, pretože tie, ktoré práve používajú, nemusia byť účinné,“ spomína Giménez. 

Modlitba v nemocničnej kaplnke 

Predtým, ako ich syn začal s chemoterapiou, Giménez a jeho manželka sa spolu s ďalšími rodinami z farnosti vybrali na púť do Lúrd. Prosili Pannu Máriu o milosť zdravia pre ich dieťa. O osem mesiacov neskôr dostal Giménez telefonát, v ktorom ho informovali, že súkromná klinika v Madride poskytne experimentálnu liečbu , na ktorú by sa 20-ročný mladík po sérii špecializovaných testov mohol kvalifikovať.

„Ak chcete, príďte,“ povedali mu do telefónu. 

Lekári vykonali podrobné testy. Na výsledky museli čakať niekoľko hodín. V Madride šiel Giménez opäť do nemocničnej kaplnky. 

„Už som sa nemodlil za jeho uzdravenie, ale za to, aby som sa dokázal vyrovnať s jeho odchodom,“ hovorí Giménez. Už mu dochádzala nádej, že by sa tragická situácia mohla zmeniť a syn smrteľnú chorobu prekoná. 

Zázrak na príhovor Jána Pavla II.

Giménez strávil celú noc v modlitbe. Ráno išiel na stretnutie s lekármi. Počul od nich, že jeho syn je zdravý. Po rakovine nebolo ani stopy!

„Jeho telo je čisté. Akoby tam rakovina nikdy nebola. Nevieme, čo sa stalo, ale všetko je preč,” vysvetlil personál nemocnice. Fernando nemohol uveriť tomu, čo sa stalo. 

„Čo tým myslíte? Je jeho rakovina na ústupe?“ spýtal sa. 

Z medicínskeho hľadiska neexistovalo žiadne vysvetlenie. Giménez nepochyboval, že uzdravenie 20-ročného mladíka bolo výsledkom modlitby na príhovor Jána Pavla II.  Lekár nám dal písomnú správu a vydali sme sa na cestu domov. Celú cestu autom sme absolvovali prakticky v tichosti, plakali a ďakovali Bohu. Bol to veľký utorok roku 2009. Po príchode do nášho mesta sme išli priamo do farnosti a pred Najsvätejšou sviatosťou ešte raz poďakovali. O pár dní sme boli na konzultácii na hematologickom oddelení Univerzitnej nemocnice v Albacete s lekárom, ktorý mal na starosti prípad nášho syna. Nemohol som uveriť tomu, čo som videl v správe. Výsledok bol rovnaký ako predtým. Boli sme požiadaní, aby sme liečbu neprerušili a dotiahli ju až do konca. Každý deň som sa modlil pred obrázkom Jána Pavla II., ktorý som odniesol z nemocničnej kaplnky.

„Je to ako keby táto rakovina nikdy neexistovala“

Giménez oznámil biskupovi z Albacete, čo sa stalo. Ten zase poslal madridskému arcibiskupovi všetky informácie o prípade. Na žiadosť arcibiskupa boli ustanovené dva osobitné výbory: jeden lekársky a jeden teologický. Analyzovali lekárske dokumenty. Materiály boli postúpené Kongregácii pre kauzy svätých vo Vatikáne. 

„Sme veľmi vďační za tento vynikajúco zdokumentovaný zázrak na príhovor Jána Pavla II. Sme radi, ale takúto dokumentáciu dostávame po tisíckach,“ znela odpoveď Svätej stolice. 

„Hoci došlo k lekárskemu zásahu, sme presvedčení o príhovore Svätého Otca Jána Pavla II. za uzdravenie nášho syna,“ zdôraznil Giménez.  Dnes má jeho syn 34 rokov. Je elektroinžinier, a hoci každoročne absolvuje kontroly na hematologickej klinike, je úplne zdravý.

Vďačnosť sa stáva službou

Pre Giméneza je poľský pápež stále významným duchovným patrónom.  Giménez je provinciálom španielskej provincie Rádu rytierov Jána Pavla II. Organizácia vznikla v roku 2011 ako živý votívny prejav vďaky za dar blahorečenia a pontifikátu milovaného Svätého Otca Jána Pavla II. 

Komunita prosperuje v mnohých krajinách po celom svete vrátane Poľska, Ukrajiny, Kanady, Francúzska, Španielska a Floridy. 

Giménez vysvetľuje, že jeho služba, ktorej venuje toľko času a síl, je prejavom vďačnosti Bohu za zázrak uzdravenia jeho syna.   Lebo, ako povedal poľský pápež: „Modliť sa znamená venovať trochu svojho času Kristovi, zveriť sa mu, ticho počúvať Jeho slovo a nechať Ho rozozvučať vo vašom srdci.

Zdroj: Aleteia, Modlitba.sk, Obrázok: Tamtiež

Zdieľať

One thought on “Muž uzdravený z rakoviny na príhovor sv. Jána Pavla II.

Comments are closed.