„Bože, ak jestvuješ…“

»Môj otec, ktorý tragicky zahynul, keď som mal pár mesiacov, si prial, aby som bol pokrstený ako malé dieťa. Potom sa moja matka znova vydala a ja som vyrastal v úplne ateistickom prostredí.

Pritom som sa vždy veľmi zaujímal o náboženstvá. Keď som bol dieťa, môj otčim, ktorý pil, ma často bíjaval. Nechápal som prečo. Hľadal som zmysel svojho života. No nenachádzal som ho. Celé roky som sa oddával alkoholu a rôznym drogám, aj veľmi tvrdým: môj život sa uberal zlým smerom! Úplne som sa do seba uzavrel, videlo sa mi, že nenávidím ľudí, lebo ma tak často sklamali. Odmietal som ich. Nerozprával som sa s nimi. Celé dni som nevychádzal von, aby sa mi neotvárali psychické rany.

Zdalo sa mi, že som nikdy nedostal lásku. Moja matka nevyjadrovala svoje city: nikdy som nepocítil jej lásku. Hovoril som si v duchu: „Existuje láska? Ukážte mi ju teda!“

Napokon som si uvedomil, že som sa stal skutočnou ľudskou troskou. Od detstva som si vytváral ochrannú ulitu, aby som sa ňou chránil: nikto ma skutočne nepoznal. Už som to ďalej nemohol vydržať. Hľadal som únikový otvor, no ktorýmkoľvek smerom som sa obrátil, nenachádzal som ho. Niekoľkokrát som sa pokúsil o samovraždu a zdalo sa mi, že sa zbláznim. Otázka jedného psychiatra ma vyprovokovala k uvažovaniu. Opýtal sa ma: „Nemyslíte si, že je čas, aby ste sa teraz začali budovať?“ Naozaj som mal túžbu zanechať drogy, no nevedel som ako na to. Bol som akoby uväznený v studenom, tmavom väzení.

Toto leto, po vynikajúcich prázdninách, som sa ocitol v Paray-le-Monial spolu s priateľom, ktorý mi o tom rozprával už dva roky. Musím byť úprimný: išiel som ta preto, aby som stretol ľudí (pomaly som sa otváral vonkajšiemu svetu), a hlavne dievčatá! Večer po príchode sme večerali s istým pánom, ktorý mi po jedle povedal: „Tu zakúsiš úžasné veci!“ Uškrnul som sa: „Úchvatné veci? To nikdy nebolo pre mňa!“ Dlho som všetko okolo pozoroval. Prvý deň bola obhliadka mestečka: nik mi však nesmel rozprávať o náboženských veciach! Okrem toho som už roky nemohol zniesť kostoly. Len čo som do nejakého vstúpil, okamžite som cítil fyzickú ťarchu, pocit dusenia. Nikdy som sa neprežehnal.

Svitol 16. august: deň môjho skutočného znovuzrodenia! Rozhodli sme sa ísť na večerné modlitbové stretnutie. Nič nevnímam: som utopený vo svojich myšlienkach. Zrazu počujem, ako kňaz hovorí: „Ak máte niečo na srdci, napíšte to na kúsok papiera a položte to na podstavec relikviára svätej Terézie.“ Len tak pre zábavu som napísal: „Bože, ak existuješ, mohol by si mi osvietiť srdce?“ Pristupujem k relikviáru, kladiem k nemu papierik a prvý raz v živote sa prežehnávam. Potom urobím pár krokov a… som otrasený! Pocítil som nesmiernu lásku, ktorá ma doslovne zaliala! Zdalo sa mi, že mi praskne srdce. Pomyslel som si: „Miluje ma, bláznivo, napriek všetkému, čo som urobil!“ Srdce ma bolelo. Pocítil som silnú a predsa sladkú bolesť. Je to neopísateľné. Plakal som a nemohol som prestať. Plakať pred ľuďmi bolo u mňa nepredstaviteľné čo i len pár hodín predtým!

Bol som si istý, že som konečne v dobrom prístave: som konečne doma! Všetok strach a úzkosť zmizli v jedinom okamihu. Dostal som najkrajší dar na svete: nekonečnú lásku!

Potrebuješ ešte dôkazy?

Potom som začal pochybovať. Pomyslel som si: „Je to priveľmi krásne, aby to mohla byť pravda.“ Moje srdce však už bolo otvorené. Spozornel som na učenie Cirkvi a všetko do seba zapadalo. Začal som sa obracať na Boha. Predsa som však ešte odporoval: „Azda nebudeš veriť tomuto…?“ Jedného večera, počas modlitbového stretnutia, mi niekto vo vnútri pošepol: „Potrebuješ ešte dôkazy?“ A počul som svoju odpoveď: „Nie, Pane,“ a zaplavila ma nesmierna radosť. Napriek tomu, môj odpor pokračoval: krúžil som okolo spovedníc, no veľmi som sa bál urobiť tento krok. Jeden priateľov známy ma priviedol k modlitbe; modlil sa za mňa. A napokon som sa rozhodol zájsť za kňazom: všetko som mu to naraz vyklopil! Bolo to ako neuveriteľné vyslobodenie!

Známi ma nespoznávali: ešte nikdy v živote nevideli na mojej tvári taký úsmev! Doslova som sa naučil smiať. Po troške sa prihováram ľuďom a stále viac ich z celého srdca milujem.

Prestal som s drogami: Boh urobil pre mňa tak veľa, teraz bolo na mne, aby som mu dokázal, že ho milujem! Dnes milujem život, mám kopu plánov, chcem žiť na plný úväzok s Bohom. Znovu objavujem najjednoduchšie veci: spev vtákov, prebúdzajúcu sa jarnú prírodu… Som vnútorne pretvorený: je to také ako keď sa roztvorí kvet!

Viera je však aj každodenný zápas: nie je nikdy hotovou a navždy zaručenou vecou.

Raz som sa cítil znechutený svojou slabosťou. Toľko som dostal a nie som schopný vynaložiť úsilie pre Boha! Vtedy mi istý kňaz povedal: „Počúvaj! Ak máš zlomenú ruku, musia ti ju dať do sadry, aby sa uzdravila. A s tebou je to takisto. Nechaj, nech ťa Boh učí, nech naplní tvoju prázdnotu a nech narovná, čo je pokrivené.“ A tak, hoci to so mnou ide raz hore, raz dolu, učím sa dôverovať zo dňa na deň: opierať sa o Boha, môjho Otca, Otca všetkých ľudí! Veľa meditujem o odovzdaní sa do Božieho náručia, čo sa snažím aj zo dňa na deň žiť. Našiel som svoje srdce dieťaťa a moja bytosť sa po troške dáva dohromady.«

Cédric, 25-ročný

Zdroj: Revue Il est vivant [On je živý], číslo venované svätej Terézii z Lisieux.

relikviar-sv-terezky

22 thoughts on “„Bože, ak jestvuješ…“

 • 13. marca 2023 at 19:53
  Permalink

  Sväta Terezka prosím za pokoj a lásku v našej rodine, za obrátenie môjho manžela prosím príhovor sa za nás u našho nebeského Otca. Amen

  Reply
 • 7. októbra 2017 at 21:19
  Permalink

  Sv. Terezka, prosím Ťa, prihovor sa u nášho nebeského otca za moju maminku Emíliu, aby bola uzdravená z choroby. Ďakujem

  Reply
  • 21. novembra 2018 at 10:30
   Permalink

   Ach ,sv.Terezka,aj ja túžim po láske…

   Reply
 • 27. mája 2017 at 19:36
  Permalink

  Drahá Sv. Terezka, prosím Ťa, uzdrav lásku a vzťah medzi Slávka a Miloš. Prosím daruj nám ešte väčšiu lásku voči sebe navzájom a ochraňuj náš vzťah…Moja milovaná Sv. Terezka pomôž a pretvor srdce Miloša, aby zanechal ženu pre ktorú náš vzťah sa rozpadol, daj nech jeho srdce sa naplní láskou voči mne a nech sa nedá ovplyvňovať svojou rodinou. Amen

  Reply
 • 27. mája 2017 at 14:29
  Permalink

  Bože mnoho ráz som Ta prosila o pomoc pre moju ťažko chorú dcérku prosím pomôž zbav ju ťažkej choroby a prinavrat jej zdravie ved Ty môžeš vsetko pokorne Ta prosím uz iba u Teba nájdem pomoc prosím Ďakujem

  Reply
 • 19. novembra 2016 at 8:16
  Permalink

  Sv.Terezka, mnohokrát som Ťa už prosila o pomoc a moje prosby boli vypočuté. Aj teraz Ťa prosím a veľmi, vypros uzdravenie z alkoholu pre môjho manžela Gabriela, prosím, prosím, prosím.

  Reply
 • 19. októbra 2016 at 8:37
  Permalink

  Svata Terezka prosim o duchovne uzdravenie pre moju rodinu na tvoj prihovor u nebeskeho otca dakujem juliana

  Reply
 • 10. októbra 2016 at 12:59
  Permalink

  Sv.Terezka, prosim o uzdravenie, posilnenie a zachranu mojej rodiny. Nech sa vsetok zly vplyv, ktory zatienuje mojho manzela, otca a krstna na dobro obrati. Aby nasli svoj pokoj, vecnu lasku a porozumenie v rodinne aj s vonkajsim svetom. Nech viac nezakusia samotu a prazdnotu ale naopak ich objime nekonecna laska Bozieho milosrdenstva. Dakujem Amen

  Reply
 • 7. októbra 2016 at 8:06
  Permalink

  Sv. Terezka, prosím o tvoj príhovor u nebeského otca za uzdravenie našej rodiny, za pokoj a lásku, aby všetci členovia našej rodiny pochopili zmysel života, že iba v Bohu spočinie ich duša, inde pokoj nenájdu. Prosím ta vrucne o pomoc, tak ako si slubila, že pošleš nam dažd milosti.
  Dakujem

  Reply
 • 6. októbra 2016 at 11:10
  Permalink

  sv terezka prosim ta o uzdravenie mojich deti za pokoj v rodine a mojmu nebohemu manzelovi nech odpociva v pokoji dakujem amen

  Reply
 • 5. októbra 2016 at 12:50
  Permalink

  Sv.Terezka, prosím o príhovor za uzdravenie môjho manžela , a urovnanie vzťahov medzi súrodencami v našej rodine. Prosím o silu naďalej vydržať v modlitbách.

  Pán Boh zaplať.

  Reply
 • 5. októbra 2016 at 12:48
  Permalink

  Svätá Terezka prosim ťa uzdrav všetko chore v našej rodine,srdcia a myseľ každeho člena rodiny. Amen Ďakujem

  Reply
 • 3. októbra 2016 at 10:37
  Permalink

  I já Tě Terezičko prosím o uzdravení vztahů s mou sestrou a dar víry pro všechny členy mé rodiny. Přimluv se za nás u Pána. Děkuji Ti za všechny Tvé přímluvy.

  Reply
 • 29. septembra 2016 at 11:43
  Permalink

  Svätá Terezka prosim ťa uzdrav všetko chore v našej rodine,srdcia a myseľ každeho člena rodiny. Amen Ďakujem

  Reply
 • 28. septembra 2016 at 21:05
  Permalink

  sv.Terezka prosim ta prihovor sa u nebeckeho otca za mojho vnuka aby sa uzdravil zo svojej choroby aby dieta zacalo hovorit pomoz mi sv Tereska prosim aj za zdravie svojich deti

  Reply
 • 28. septembra 2016 at 16:05
  Permalink

  Sv.Terezka,vyvolila som si ťa za patrónku mojej rodiny,prosím za svojho vnuka Śimona,ktorý žije svetským nemiestnym životom bez viery a úcty k svojim rodičom.Pros´m,vypros mu lásku a Božiu pomoc aby sa duchovne uzdravil a žil životom hodného kresťana..

  Reply
 • 28. septembra 2016 at 10:49
  Permalink

  Svata Terezka prosim ta o zdravie pre moju mamu, mojho syna s rodinou a tiez ta pekne prosim o uzdravenie sa a uplne vyliecienie mojho tela ale aj duse. Pomoz mi prekonavat vsetky prekazky a hlavne ich zvladat. Dakujem za vypocutie a za pomoc.

  Reply
 • 28. septembra 2016 at 9:47
  Permalink

  Sv.Terezka prosím ta uzdrav duše mojich detí.Uzdrav mojho manžela.Dakujem

  Reply
 • 28. septembra 2016 at 9:33
  Permalink

  Sv.Terazka prosím ta vypočuj moje prosby aby sa vyriešila moja situacia finančná už len kvôli mojim detickom velmi ich ľúbim a chcem aby mali pokojný a kresťanský život.Sv.Terezka oroduj za mňa a moje detičky

  Reply
 • 28. septembra 2016 at 8:37
  Permalink

  Sv. Terezka, prosím Ťa o pokoj v mojej rodine, o napravenie vzťahov medzi deťmi, nech sa vyriešia všetky problémy.
  Prosím aj o zdravie pre všetkých a silu do ďalšieho života.
  Ďakujem

  Reply
 • 28. septembra 2016 at 4:36
  Permalink

  Sv. Terezka,prosim za pokoj,lasku vieru,vzajomne odpustenie v mojej rodine.
  Za obratenie syna,nech najde si krestansku priatelku a zije pokojnym,krestanskym zivotom.
  Prosim za pomoc pre mna v praci,nezvladam,neviem,to vsetk oco je nam na kladenen plnit.

  Dakujem

  Reply
 • 25. septembra 2016 at 20:52
  Permalink

  sv terezka ved ma zivotom prihovaraj sa za mna u nebeskeho otca ,potes moje srdce uzdrav moje zranene srdce adusu uzdrav moju psychiku,pomoz mi nasj t dobreho partnera do zivota nech viac nie som sama amen dakujem

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *