Ako je to s cvičením jogy ?

Otázka:

joga1Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať ako je to s cvičením jogy. Stretávam sa dvojakými názormi – niektorí to vyslovene odsudzujú, že pre kresťanov je toto cvičenie nevhodné, nakoľko má korene v budhizme, iní vravia, že nie je nič zlé na tom, keď cvičíme iba fyzicky. V dnešnej dobe existujú rôzne cvičenia tohto druhu a nie každé má meditatívny charakter. Poznám ľudí,ktorí jogu cvičia a veľmi si pochvaľujú, že je to pre telo ozaj dobré. Tak čo myslíte, áno alebo nie? (Za predpokladu, že to berieme iba ako cvičenie pre telo a nerobíme meditáciu.)

Ďakujem za odpoveď.

 

Odpoveď:

Milá Gabriela,

joga (názov znamená jarmo – bremeno, puto s božstvom) vznikla približne v 6. storočí pred Kristom ako jedna zo šiestich vetví hinduizmu (ďalšie boli napr. Njajá, Vajšešáká, Nímansa…). Vznikla ako náboženský prúd, sekta, ktorej cieľom je dosiahnuť spásu človeka. Spásu od čoho? Spásu vo význame vyslobodenia sa z reinkarnačného kruhu a následného splynutia ľudskej duše – átmanu s univerzálnym božstvom – brahmanom. Postup ide cez dychové cvičenia, meditácie, symbolické pozície tela – asány, opakovanie mantier, ako aj symbolické pozície rúk – mudry, a tiež aj cez sexualitu v tzv. tantrajoge. Pomocou týchto prvkov sa má zobudiť spiaca hadia energia kundalini, ktorá drieme v najspodnejšej čakre a zobrazuje sa ako stočený had. Postupne otváraním a prečisťovaním ďalších čakier v oblasti pohlavných orgánov, brucha, srdca, krku, čela a im priľahlých častí a orgánov tela má táto hadia energia vystúpiť do siedmej čakry, ktorá sa nachádza na temene hlavy a patrí „bohovi“ Šivovi, ktorý je v hinduizme predstavovaný ako ničiteľ, boh hrôzy, skazy, ako démonické božstvo. A splynutie kundalini s poslednou čakrou má nastoliť duchovné „osvietenie“ a vymanenie z karmického kruhu.

Z toho jasne vidno, že joga nevznikla ako relaxačné cvičenie. Mnohé z tejto pohanskej a pre kresťana neprijateľnej filozofie si joga ponecháva aj v našich krajinách. Stačí, ak si prečítate knihu Joga v dennom živote, od svámího Mahéšvaránandu, na základe ktorého sa mala zavádzať na Slovensku do škôl. Vtedy naši biskupi na Slovensku vydali pastiersky list s jednoznačne odmietavým stanoviskom.

Tým pádom, že joga vznikla ako diabolské klamstvo, už od samého názvu po tú najposlednejšiu symboliku je poškvrnená pohanstvom, a takto je pod autoritou zlého ducha. Každý, kto ju cvičí, duchovne sa poškvrňuje a otvára pre väčší vplyv zlého ducha. A ten je klamár, takže to neznamená, že hneď mi bude zle. Nám kresťanom by malo stačiť jednoznačné a jednotné stanovisko našich pastierov. Určite sa dá nájsť celé znenie v archíve na kbs.sk.

Ak by Vám nestačili tieto informácie, vedel by som preposlať aj ďalšie a podrobnejšie, prípadne prezentáciu o histórii a súčanosti jogy.

Zatiaľ toľko. Vďaka, že hľadáte pravdu. Pán Vám žehnaj pri tomto hľadaní.

5 thoughts on “Ako je to s cvičením jogy ?

 • 13. októbra 2018 at 17:14
  Permalink

  Existujú rôzne stretchingové a iné cvičenia, ktoré nie sú jógou a sú prospešné.

  Čo sa týka hľadania duchovnej a duševnej rovnováhy cez jógu… Jóga je produkt patologického náboženstva – hinduizmu a k nemu má mimo iné aj privádzať. Je to náboženstvo, ktoré do dnešných čias rozdeľuje ľudí na kasty, pričom indoktrinuje svojich stúpencov, že ľudí v tých najnižších kastách možno používať ako otrokov, zneužívať, znásilňovať atď. Z tohto náboženstva skutočne hodnotné veci nevychádzajú, len odpad, vrátane jógy.
  Jóga skutočné riešenie problémov neprináša, pretože jadrom problémov je hriech, ktorý človek musí zo svojho života odstrániť. Tým, že jóga je falošnou záplatou na problémy, spôsobuje, že riešenie sa odďaľuje a situácia daného človeka sa postupne môže zhoršovať…

  Reply
 • 17. septembra 2014 at 23:56
  Permalink

  LUIGINO, ale neuviedol si ani jeden argument. Preto sú Tvoje tvrdenia ešte pred-stredoveké…

  Reply
 • 11. septembra 2014 at 12:24
  Permalink

  Veľmi zlý článok, totálne nepsresné informácie, zavádzanie, obmedzenosť a bigotnosť. Stredovek neskončil, stredovek trvá…

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *