Je každý druh metalovej hudby zlý?

Je každý druh metalovej hudby zlý?

To samozrejme nie, veď existuje aj kresťanský metal! Navonok sa nijako nelíši od iných metalových skupín, ale texty sú zamerané na Ježiša. Najúspešnejšou kresťanskou metalovou skupinou je pravdepodobne Stryper, ktorých klipy sa objavili aj v MTV. Medzi ďalšie známe patrí Sacred Warrior, Bloodgood, Deliverance, Mortification, Believer, Extol, Sacrificium, Galactic Cowboys a iné.
V roku 1984 sa dokonca zrodilo označenie christian heavy metal. Vďaka kresťanskému metalu mnohí mladí spoznali Ježiša, avšak pre svoj výzor a odlišný štýl neboli vítaní v mnohých kostoloch. Pomoc im poskytol pastor Bob Beeman založením duchovného úradu Sanctuary, ktoré dodnes pôsobí cez internet (www.sanctuaryinternational.com). Udáva sa, že vďaka nemu sa pomohlo asi štyrom tisíckam metalistov. Jedným z najznámejších festivalov kresťanského metalu je Bobfest. V roku 1994 bolo založené prvé kresťanské metalové vydavateľstvo Rowe Productions v Austrálii.
Všetky kresťanské metalové skupiny sa súhrnne označujú ako white metal . Hudobne to nie je jednotný štýl, ale prechádza cez všetky ostatné, napr. heavy, doom, gothic, speed, death, grind, black atď. Je pomerne tvrdý a okrem náboženských textov je takmer na nerozoznanie od nekresťanských skupín, ktoré sa hlásia k satanizmu. Jemnejšia forma metalu, v ktorom sa objavujú duchovné piesne a kresťanské texty sa nazýva christian metal .
Dá sa však povedať, že kresťanský metal je úplne v poriadku? Veď aj hudba a jej formy sú rečou! Metalová hudba vyjadruje vzburu, bolesť, hrôzu, zlo, zúfalstvo, neviazanosť… Jej pôsobenie spúšťa v ľudskom organizme na hormonálnej úrovni reakcie, ktoré vedú k nárastu agresivity, prejavom hystérie, uvoľneniu nižších vášní, zmenám vedomia a osobnosti a pod. Odborníci hovoria že vplyvom tejto hudby dochádza v tele k zvýšenej produkcii adrenalínu a endorfínu, čo spôsobuje podobné príznaky ako užitie drog, nehovoriac o závislosti, ktorá tým vzniká!
Samozrejme, nemôžeme uprieť, že cez kresťanský metal niektorí prišli k poznaniu Ježiša a k obráteniu. A tiež nemôžeme chcieť, aby prívrženec tvrdej hudby ihneď po obrátení našiel záľubu v „gospelových slaďákoch“. Veď metalová hudba vyjadrovala prežívanie jeho vnútra: zranenie, bolesť, výkrik, sklamanie, zradu, zúfalstvo, bezradnosť, prázdnotu…! Ale ak niekto prijme Ježiša do svojho života, prežívanie jeho vnútra sa začne vyjasňovať. Ježiš berie na seba naše bôle i sklamania, napĺňa prázdnotu, prináša pokoj, rieši problémy. A preto by sa po jeho prijatí do života malo meniť aj vyjadrenie vnútra, premietajúce sa do hudby a umeleckého cítenia.
Z týchto dôvodov sa ukazuje kresťanský metal osožný iba ako prechodné štádium pre tých, ktorí v minulosti našli v tvrdej a agresívnej hudbe obraz svojho vnútra. Ináč je pre kresťana použitie tohto hudobného žánru rozporom a nepravdivým vyjadrením toho, čo žije a k čomu je povolaný.
Spomeňte si na proroka Eliáša, ktorý bol v jaskyni na hore Karmel. Prichádzal Pán a pred ním išiel prudký vietor, ktorý láme skaly (angl. hard rock znamená tvrdá skala alebo názov skupiny Rolling Stones – kotúľajúce sa kamene). Ale Pán nebol vo vetre. Po ňom prišlo zemetrasenie (niektoré metalové koncerty tento jav skutočne pripomínajú). Ale Pán nebol ani v zemetrasení. Potom prišiel oheň (v metale je ohnivočervená farba veľmi obľúbená). Ale Pán nebol ani v ohni. Napokon prišiel tichý, lahodný šum. Vtom sa Eliáš hodil na zem a počul Pánov hlas, ktorý k nemu hovoril (Porov. 1 Krl 19, 9-18). A sám Ježiš povedal: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním. Vezmite na seba moje jarmo a učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom ; a nájdete odpočinok pre svoju dušu. Moje jarmo je príjemné a moje bremeno ľahké“ (Mt 11, 28-30).

Zdroj: internet: www.darkplanet.pl

www.darknation.eu

www.wikipedia .org

www.corpseaxe.sk

www.dboedia.org

www.gothica.estranky.cz

www.queen-of-darkness.estranky.cz

www.postoy.sk

www.hardrockmetal.estranky.cz

www.fazole.cz

www.nosferatu.sk

www.rock-punk-metal.blog.cz

www.sniperka.estranky.cz

www.katolik.pl

www.mowiawieki.pl

13 thoughts on “Je každý druh metalovej hudby zlý?

 • 18. marca 2022 at 12:22
  Permalink

  Zaujímalo by ma odkiaľ ste prišli na to, že metalová hudba spôsobuje v ľudskom organizme zmeny na hormonálnej úrovni. Poprosím konkrétny dôveryhodný zdroj.

  Metal nikoho nerobí automaticky zlým, to sú predsudky. Človek môže byť zlý bez ohľadu na to, akú hudbu počúva.

  Nikto z metalistov, ktorých poznám nemá potrebu páliť kostoly, obetovať ľudí ani obracať kríže. Sú to slušní inteligentní ľudia, často slušnejší, než mnoho kresťania, ktorí sa v kostole bijú do pŕs ale mimo neho šíria nenávisť a zlo pod rúškom svätosti.
  Áno, nájdu sa aj extrémy, ktoré sa otvorene hlásia k nenávisti. Myslím si ale, že od takýchto sa každý normálny metalista dištancuje.

  Metalové texty majú často hĺbku, niekedy čerpajú z mytológie, histórie alebo rôznych príbehov. To sa nedá povedať napríklad o mainstream pope alebo niektorých novodobých raperoch, kedy sú texty často primitívne, bez väčšej hĺbky a zmyslu.

  Nesúhlasím ani s čiernobielym pohľadom, v ktorom metalistov označujete ako zranených bezradných ľudí plných nenávisti a keď príjmu Ježiša, všetko sa na dobré obráti. Kresťanstvo nerobí automaticky človeka lepším a nie je to zázračný liek na všetko. Aj medzi kresťanmi sa nájdu pokrytci a hnusáci, rovnako aj ľudia, ktorí trpia.

  Reply
 • 4. decembra 2017 at 10:21
  Permalink

  Toto tu mi príde ako jedna veľká tragédia… ľudia považujú tých čo počúvajú menšinovú hudbu za čudákov (bez bližšieho určenia štýlu), nezaujímajú sa o umenie, ale o to čo môže hrať len tak v pozadí, bez toho aby tomu venovali trochu viac sústredenia… dokonca úsilie druhých a vytvorenie niečoho k čomu sa treba sústrediť znevažujú. Akákoľvek hudba hraná tu na zemi (od folklóru cez jazz, akúkoľvek elektroniku až po metal) je vytvorená ľudmi a je pre ľudí, vytvorená z radosti a pre radosť. Preháňať to drogami a alkoholom (či nestaraním sa sám o seba) je zlé. Keď sa niekto nesprchuje a ani sa nestará o svoje zdravé duchovno, aby bol vyrovnaným človekom, je to zlé. Ale keď niekoho nebaví iný štýl hudby ako metal, je to len na ňom čo počúva. Metal je stále len hudba, ktorú vytvoril človek, iným ľuďom rovnako ako iné štýly.
  Tie zneužité a prekrútené prirovnania s prorokom Eliášom sú taká snúžka blbostí, aké som už dávno načítal. To si niekto len vysvetlil po svojom tak ako sa to jemu hodí, čo považujem za rovnaké zlo ako intrigy a ohováranie. Prosím autora, aby vyliezol zo svojej bubliny a trochu žil život viac medzi ľudmi a učil sa skôr rozpoznávať dobrých a zlých ľudí, ale do hudby nech sa radšej nestará, lebo okrem „vygúglených“ podžánrov sa v hudbe vôbec nevyzná. Niečo takéto by nikdy žiaden muzikant (alebo aspoň fanúšik hudby) nenapísal.

  Môj názor.

  Reply
 • 11. septembra 2015 at 22:13
  Permalink

  A ako pomahaš ty?Čital si niekedy pismo?Nechcem ťa súdiť ja som bol podobný ako ty.Dnes som mal na desiatu v práci obložený chlieb od mojej manželky.Vieš ako chutil?No nevieš lebo si ho nejedol(bol naozaj dobry:)).Tak isto je to aj z cirkvou,vierou,Bohom keď to nežiješ nehladáš, nemôžeš vedieť aky je.Boh hovori: robte dobro,nenavidte zlo,pomahajte bližnym,pomahajte si medzy sebou a bude vam dobre.Davam vam slobodu vy ste spravcami.Lenže čo si ludia vyberajú?Je to naozaj sloboda?

  Reply
 • 4. septembra 2015 at 20:50
  Permalink

  Navíc, uvažujte nad tím. Nechci vám nic rozmlouvat, ale na chvilku se zastavte a zamyslete se nad tím vašim „Bohem“. Říkáte, že je milostivý a dobrosrdečný. Nechci vám brát vaše náboženství, ale jste tím křesťanstvím (nemluvím jenom o něm, mluvím všeobecně. Ať si to je klidně i islám nebo hinduismus) tak zaslepeni, že všemi věříte. Věříte, že Bůh je dobro. Ale není. Podívejte se do Afriky. Řekněte mi, proč tam všichni tak trpí? Proč tam je hladomor a většina z nich umírá v bolestech? Proč jsou ve světě války? Kde je ten váš Bůh teď? Kdyby byl Bůh tak milostivý, jak o něm říkáte, tak si nemyslím, že by něco takového dopustil. Mohl bych tady mluvit hodně dlouhou dobu a cpát vám do hlavy realitu, ale stejně mi neuvěříte.
  Když je někdo z vaší rodiny vážně nemocný, tak se pro něj modlíte. Modlíte se za to, aby se z té nemoci dostal. Proč radši nejdete za tím člověkem a nesnažíte se mu zlepšit náladu a udělat pro něj život krásným místem. Ne, místo toho blábolíte nesmysly do vzduchu, které stejně nepomůžou. Až když ten dotyčný zemře, tak jedinou útěchou pro vás jsou kecy nějakého faráře nebo kněze, co vám tluče do hlavy věci jako: „Byla to vůle boží.“ nebo „Teď je v dobrých rukou. Bůh se o něj postará!“ A vy tomu jako vážně věříte!? Nebyli byste přece radši, kdyby ta osoba mohla být s vámi než někde „v rukou Božích“? Bůh vám nepomůže. Musíte si pomoct sami. Bůh neexistuje. Stejně jako Satan. Neočekávám, že mi budete věřit, ale aspoň mě vyslechněte a respektujte můj názor. I když od vás očekávám spíše opak. Náboženství je zlo. Zaslepí vás to. Věřte mi. Aspoň na malý moment. Podívejte se na všechnu tu bolest, utrpení a násilí ve světě. Kde je ten váš Bůh teď?

  Reply
 • 4. septembra 2015 at 20:36
  Permalink

  LOL :DDDDDDDDD Vy jste retardovaní :DDDD „Metal je od Satana“ :DDD Tak to má Satan kurewsky dobrý vkus! :DD A dřív než budete mít kecy, tak ne, nejsem satanista a ani nemám se satanismem nic společného. Jsem atheista.

  Reply
 • 19. februára 2015 at 15:14
  Permalink

  Počúvam metal a som aj kresťan. Kresťanom som od narodenia, vyrastám v kresťansky založenej rodine. Metal som začal počúvať asi keď som mal 11 rokov a poviem vám nepijem, nefajčím, neberiem drogy a ani nehrám automaty. Jednoducho metal u mňa nič nemení beriem ho ako normálny hudobný štýl. Nemyslíte si že metal je len kresťanský a satanistický. Človek si môže vybrať čo chce počúvať a čo nie. Keď nechce počúvať pesničky so satanistickými textami, ale páči sa mu ten štýl kľudne si môže vybrať inú skupinu s tým istým štýlom ale inými textami. Skôr si myslím že väčšie zlo je keď je to zlo v texte skryté a to je teraz vo väčšine mainstreamových popových piesňach. Tak toto je môj názor.

  Reply
 • 22. mája 2014 at 13:25
  Permalink

  Kedysi som počúval metal a bol som zlým človekom. Fajčil som, pil som pivo, nestaral som sa o svoj zovňajšok a od sviatosti birmovania ani o svoje vnútro. Občas som hrával na (vraj) výherných automatoch. Raz som dokonca pričuchol aj k drogám. To bolo ešte na vysokej. Prišli skúšky, bolo treba písať diplomovku, čakali ma štátnice. Odrazu som zistil, že žijem v jednom veľkom chaose. Nemám peniaze, zapácham a hlavu mám nečistú. Búril som sa proti svetu, pretože som si myslel, že len tak si na ňom nájdem svoje miesto. Opak bol však pravdou. Práve pokora bola tou skutočnou cestou. Jedného dňa som náhodou vošiel do kostola a všetko sa zmenilo. Pocítil som Jeho prítomnosť a lásku, ktorú mi do duše zosiela. Pošepol mi, aby som prestal počúvať metal. Keď som prišiel domov, nechcel som tomu veriť, ale nedokázal som zaspať a celú noc som myslel na tie slová: „Prestaň počúvať metal.“ Slová Všemohúceho. Nedalo mi to a prestavil som aspoň zvonenie budíka zo Slayeru na melódiu z telefónu. Neveril som, ale pri vstávaní som sa cítil lepšie. Odvtedy som už metal nikdy nepočúval. Všetky kazety, platne a CD som daroval. Do niekoľkých mesiacov po zbavení sa tohto neduhu som absolvoval na A. Zmizol alkohol, automaty aj oplzlé obrázky z tajnej zložky môjho počítača. Povedal by som, že v mojom živote sa vyjasnilo. Metal nám do života prináša len deštrukciu a pesimizmus. Nepočúvajte ho, len Ježiš je ten správny „metalista“, ktorého sa oplatí počúvať.

  Reply
  • 18. februára 2017 at 22:16
   Permalink

   Metalová hudba nemôže za to že si bol zlým človekom je to síce pre teba asi pekná výhovorka ale to zlo si bol ty nie hudba akú si počúval. Len musíš rozoznať ktorý metal je ten zlý… poznám mnoho kapiel ktoré vo svojich piesňach oslavujú pána…

   Reply
 • 5. marca 2014 at 19:14
  Permalink

  Rád by som prispel svojim subjektívnym názorom 🙂 Počúval som metal, lebo oslovoval moje srdce. Tá hudba je okrem iného divoká, hrdá a nespútaná. Myslím si, že takto Pán stvoril srdce muža a aj preto ma metal oslovil. Neskôr som zistil, že kapely, ktoré počúvam nie sú ani divoké, ani hrdé a ani nespútané (boli otrokmi drog,sexu a bludných svetonázorov…).Zistil som, že jedine Ježiš je dosť divoký, hrdý a nespútaný aby mohol byť mojim celoživotným vzorom. Mám rád gospel i keď musel som si na neho chvíľu zvykať 🙂 Myslím, že v článku vyššie je zhrnutý pohľad krsťanského sveta na metalovú hudbu, no žiaľ tej väčšiny ktorej sa metal nikdy nepáčil. Rád by som reagoval na jednotlivé argumenty aj bludy ktoré sa medzi krasťanmi šíria o hudbe od vzniku komerčnej soulovej, rocknrollovej, rockovej a metalovej hudby,no toto zrejme nie je priestor na moje výlevy. Len toľko, že: diabol nevie nič vytvoriť, len zneužiť a pošpiniť, to čo nám dal Boh. Nemyslím si, že metalová hudba patrí diablovi. Boh Ježiš, prichádza k nám aj ako Lev z Júdovho kmeňa(Zjv5,5) a nie len vánok, Boh je aj stravujúci oheň (Hebr 12,29). Kresťanská metalová scéna je taká uzučká, že si neviem nájsť svoju kapelu, ktorá by mi sedela textami aj hudbou, no teším sa keď ju nájdem. Ježiš je oveľa viac ako metal, On je všetko čo k životu potrebujem a radšej nebudem už nikdy počúvať metal, ako počúvať niekoho kto uráža môjho Boha.

  Ak nevadí, tak pripájam linky na dve kresťanské rockové piesne, ktoré sa mi veľmi páčia ;), buďte požehnaní.
  http://www.youtube.com/watch?v=8dE_H-UZXm8

  Reply
 • 24. februára 2014 at 14:07
  Permalink

  Metalová hudba je od satana. Takže nie je žiaden rozdiel medzi kresťanským a tvrdým metalom. Potvrdzujú to aj exorcisti.

  Reply
  • 18. februára 2017 at 22:06
   Permalink

   Tak to si teda pekne mimo… Keď je raz text ktorý oslavuje pána tak asi nebude satanisticky sa zobuď to akože keď tam je tam elektrická gitara a znie to tvrdšie tak to nemôže oslavovať Ježiša? nehraj sa na Boha a nesúď keď o tom nič nevieš…

   Reply
  • 29. augusta 2018 at 20:43
   Permalink

   Metal od Satana? Aj ty si od Satana a nehovor, že nie. Ludstvo je potomkom Lucifera, tak sa nediv. Potrebuje nového Adama a Evu, Pravých rodičov, ktorí nás privedú k Bohu. Už tu sú a rozširujú mier. Pokial vás svetový mier nezaujíma, pekne si zostaňte vo svojom konzervatívnom kresťanskom kokóne, kde všetko rozdielne od farárovho kázania je rúhanie, odsudzujte všetky ostatné náboženstvá a názory, pretože „len váš názor je správny“. Boh na kresťanov nebude brať ohlad len za to, že sa nazývajú kresťanmi a pritom sú pokryteckí a odsudzujú. Boh pozerá na skutky a NIKOHO nesúdi. Ani metalistov!

   Reply
 • 5. júla 2013 at 22:40
  Permalink

  Nesuhlasim. Nemožno povedať, čo koho rozrušuje a čo koho ukľudňuje. To je psychologia, ktora je u každeho človeka ina

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.