Môžu katolíci používať kryštály na liečenie?

Je možné použiť kryštál sebe na prospech pre zdravie bez ohrozenia duše?

Alternatívne lieky sa v posledných rokoch stali veľmi populárnymi a jedným z takýchto trendov je použitie kryštálov na liečenie. Mnoho celebrít, napríklad Katy Perry, Lena Dunham a Adele, tvrdia, že pravidelne používajú kryštály. To viedlo mnoho spoločností k propagácii ich používania a tvrdeniu, že kryštály môžu pomôcť liečiť fyzické choroby alebo zmierniť úzkosť.

Môžu ich používať aj katolíci za predpokladu, že tak robia na liečebné účely?

Po prvé, v lekárskej a vedeckej komunite sa nezistilo, že by kryštály mali nejaké konkrétne liečivé vlastnosti. Podľa Live Science, „Vedecky povedané, neexistuje dôkaz o tom, že by sa liečenie kryštálmi mohlo použiť na liečenie chorôb, pretože sa nikdy nezistilo, že by ich použitie malo za následok uzdravenie. Okrem toho, žiadne vedecké štúdie nepreukázali, že kryštály a drahokamy svojím chemickým zložením alebo farbou pomáhajú k uzdraveniu konkrétneho ochorenia.“

Kryštály neobsahujú žiadny sledovateľný chemický účinok, ktorý môže viesť k výsledkom hojenia – uzdravenia alebo znižovania úzkosti. Liečenie kryštálmi je v súčasnosti založené najmä na tradičných ázijských kultúrach, a to na čínskej koncepcii životnej energie (čchi, alebo qi), ako aj na budhistickej a hinduistickej koncepcii čakier. Ak predsa niečomu v tom uveríme, môže to snáď poskytnúť dočasný „placebo efekt“, ktorý sa líši podľa jednotlivca. Väčšina lekárov a zdravotníckych pracovníkov neodporúča používanie kryštálov.

Temná strana kryštálov

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa kryštály používajú na liečenie, je kvôli „duchovnému prepojeniu“ medzi kryštálmi a „energetickým poľom“, ktoré obklopuje ľudskú osobu. Táto viera sa vo všeobecnosti vyznačuje mystickými tradíciami v budhizme alebo hinduizme. Hovorí sa, že tieto kryštály môžu pomôcť napraviť „nerovnováhu“, ktorá existuje v energetickom poli človeka.

Problémom tohto konceptu je to, že kryštály sa používajú na vyvolanie duchovných síl mimo Boha. Aj keď niekto tvrdí, že energetické pole je v skutočnosti „Duchom Svätým“ a pri použití kryštálov používa kresťanskú modlitbu, systém viery v moc kryštálov má démonický pôvod.

Vatikán v posledných rokoch vypracoval dokument s názvom Ježiš Kristus: Nositeľ vody života, ktorý odsudzuje také praktiky, ako je použitie kryštálov. Katechizmus katolíckej cirkvi podobne varuje pred takýmito praktikami, pretože sa dotýkajú duchovnej ríše, ktorá môže mať škodlivé účinky.

Všetky praktiky mágie alebo čarodejníctva, pomocou ktorých sa niekto pokúša skrotiť okultné sily, aby ich dal sebe do služby a mal nadprirodzenú moc nad ostatnými – aj keby to bolo kvôli obnoveniu zdravia – sú vážne v rozpore s cnosťou viery nášho náboženstva. Nosenie samotných kryštálov na sebe je tiež neprípustné. Špiritizmus často znamená veštenie alebo magické praktiky. Cirkev zo svojej strany varuje veriacich pred ňou.

Všetky praktiky mágie alebo čarodejníctva, ktorými si človek chce podmaniť skryté mocnosti, aby ich postavil do svojich služieb a dosiahol nadprirodzenú moc nad blížnym – hoci aj preto, aby mu získal zdravie –, vážne odporujú čnosti nábožnosti. Tieto praktiky sú ešte odsúdeniahodnejšie, keď sú spojené s úmyslom škodiť druhému, alebo keď sa pri nich uchyľuje k zásahu zlých duchov. Aj nosenie amuletov si zasluhuje výčitku. Špiritizmus je často spojený s vešteckými a magickými praktikami. Preto Cirkev upozorňuje veriacich, aby sa ho chránili. Uchyľovanie sa k tzv. tradičným spôsobom liečenia neoprávňuje ani vzývanie zlých mocností, ani zneužívanie dôverčivosti iných. (KKC 2117)

Keď konkrétny kryštál nefunguje, môže alternatívny zdravotnícky pracovník často navrhnúť iné duchovné praktiky, ktoré sa spájajú s prastarými „duchovnými energiami“. Toto vedie dôverčivých ľudí veľmi rýchlo dolu temnou cestou, kde sa človek môže potenciálne otvoriť démonickým vplyvom.

Tým nechceme povedať, že všetky alternatívne lieky sú zlé, ale treba sa vyhnúť tým, ktoré vyvolávajú duchovnú moc mimo Boha. Okrem toho, ak neexistujú žiadne vedecké údaje na podporu tvrdení o fyzickom uzdravení, potom sa možno pýtať, či tam neexistuje nejaká duchovná sila, ktorá môže negatívne poškodiť našu dušu.

Zdroj: Aleteia.org, Obrázok: Pixabay

7 thoughts on “Môžu katolíci používať kryštály na liečenie?

 • 27. júna 2022 at 19:51
  Permalink

  Ved to uz by tu spadali aj pátričky, keby sme boli taky dosledny :-)…..zrnka ruzenca sa vyrabaju podla mna asi aj z polodrahokamov. Bol som teraz na puti, slavnosti, sv. omsi na vrchu Zivcakova……a tam bolo na predaj ozaj vselico. Zaujali ma prstienky, aj som si kupil……aj nosim…….:-)….ako hovori Lukas, ked je to napr. chir. ocel, nemoze skodit. Zalezi, aky „naboj“ tomu dame…….ako to pouzivame.
  A verim aj tomu,ze po posvateni vodou je s toho uz nie obycajny predmet, ale paci sa mi vyraz…….svatenina.

  Reply
  • 25. novembra 2022 at 9:16
   Permalink

   ale tu sa vobec neejdná o to, že nesmieme nosiť nič z polodrahokamov. Problém je, že sú ľudia ktorí veria tomu, že tie kryštály majú liečivú moc! A nosia prsteň z opálu aby im napr. prešla migréna a to je blbosť spojená s okultizmom.

   Reply
 • 16. marca 2022 at 0:59
  Permalink

  Viera v to, že daný kryštál mi pomôže nám dokáže pomôcť, je to viera v ktorej máme také medzeri, niekto ju volá aj placebo efekt. Boh to nezakazuje, naopak ak sa naučíme použivať takto vieru a použivať vo všetkom, je to úžasné. Vatikán to zatial zakazuje, zatial, ale je vela vecí, ktoré sa musia zmeniť. Boh nám verí a nezakazuje, všetko je to na nás a na natom ako to čo ono využijeme, ak to slúži dobru, tak nech. Samozrejme, že za zlo súdený budeme, ale pracovať s vierou treba a veĺa.

  Reply
 • 24. septembra 2020 at 0:20
  Permalink

  Ak mám doma kryštály iba preto že sa mi páčia ? Žiadny duchovný význam im nedávam. Je na tom niečo zlé aj vtedy ?

  Reply
 • 17. novembra 2019 at 21:23
  Permalink

  No neviem, kameň ako kameň. Niektorý je dobrý do betónu iný zase na schody, iný výplň atď… . Takže určite niektoré môžu byť dobré aj na liečenie. Božia predstavivosť je nekonečná a fantázia ohromná. Stačí sa poobzerať dookola na stvorenie a vnímavý človek si uvedomí, že tento svet je veľmi komplikovaný a krásny. Takže povedať, že kameň nieje v súlade s Ježišovým učením je podobný blud ako , že Zem je stredom vesmíru. Sám Ježiš použil blato na uzdravenie. Pán Boh stvoril tento svet a v ňom aj pravidlá, ktoré sám neporušuje, lebo by šiel proti sebe, takže ani zázračné uzdravenie neporušuje pravidlá tohto sveta, len využije silu, o ktorých zatiaľ nevieme. Ako prostriedok môžu slúžiť aj kamene. To, že nerozumieme niektorým veciam neznamená, že sú pre nás zlé. Je to ako s nožíkom, dieťa si s ním môže ublížiť, dospelý urobiť dobrú večeru alebo niekoho zabiť. Je to všetko vec voľby a poznania. Drvivá vecí na tomto svete nie je zlá ani dobrá. Záleží od ich použitia, ktoré väčšinou určujeme my. Preto už z princípu nesúhlasím keď niekto niečo zavrhne a odvoláva sa na p. Boha. Skôr ľudí treba vzdelávať a danú vec skúmať aby na základe poznania sme mohli v súlade s našim svedomím kamene správne používať v našom živote.
  K duchovnej oblasti – tak ako kameň môže privolávať ducha, môže byť prostriedkom p. Boha. Tu ide skôr o rozlišovanie duchov, dar, ktorý mali prvotný kresťania a ktorý sa stratil storočiami, mali ho len niektorý svätci. Amulety – pokiaľ môžem nosiť posvätený krížik, tak môžem nosiť aj drahokam. Pokiaľ je krížik z nekvalitného kovu tak si ním škodím, bez ohľadu či je posvätený alebo nie. Keď verím, že drahokam ma vylieči, tak môžem použiť slová z písma, keď pán Ježiš hovorí o viere, že stačí aby bola malá ako horčičné semiačko a všetko nám bude možné. Viera je v tomto nestranná, slúži na zlé aj dobré. Pokiaľ človek verí v Boha tak jeho viera by mala primárne chcieť to čo chce náš Pán – Božie kráľovstvo na zemi. Teda dobré veci.
  Ešte na koniec – keď už chceme niečo súdiť, pán Ježiš nám dal jednu pomôcku – súďte podľa ovocia, aké strom rodí. Takže pokiaľ niekto pomáha ľudom, nič zato nechce a používa pritom aj kamene, teda jeho ovocie je láska k druhým, o čom tu chcete rozmýšľať. Keď Vás niekto zaklína, máva nad Vami kyvadielkami ,kameňmi si zvyšuje silu a ešte pýta zato peniaze tak takého kopnúť do zadku … .
  Fakt ľudom chýba duch svätý a jeho dary, aby nemuseli klásť takéto otázky, aby boli schopný sami si chrániť svoju dušu. Rozmanitosť tohto sveta je obrovská a naše poznanie smiešne a obmedzovať si ho ešte, no, je dobré len pre tých ktorý sa boja pravdy. Ja som pravda cesta a život. Teda poznaním zisťujeme čo je pravda a teda je to cestou k večnému životu.

  Reply
 • 19. septembra 2019 at 16:13
  Permalink

  Po prečítaní tohto článku mi došlo že aj sv. Hildegarda prikladala kamene a je sv. Verím že ani kryštály ani kamene nie sú v súlade s Ježišovym účenim. Tak ako je to so svätou? Ďakujem za odpoveď.

  Reply
  • 24. septembra 2019 at 19:26
   Permalink

   Neviem o tom, že by prikladala kamene, ale ak áno, myslím, že je to u nej podobné ako so svätým archanjelom Rafaelom a „jeho metódami“ uzdravenia a vyháňania zlých duchov pomocou rybích vnútorností. Prečítajte si vysvetlivky v knihe Tobiáš.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.