1 570 novorodencov zachránených pred smrťou v odpadkovom koši! Biela mama, alebo bl. Mária Katarína Troiani

Prehľadávala smetné koše v chudobnej štvrti a našla opustené živé bábätká. Keď zomrela, jednohlasne sa zopakovalo, že odišla svätá. Na pohreb prišli ľudia rôznych rás a náboženstiev. Pre mnohých z nich bola jedinou skutočnou matkou.

Mala len 46 rokov, keď sa stala misionárkou v Afrike, hoci od šestnástich rokov bola rehoľníčkou u klarisiek. V káhirskom kláštore dala domov 748 deťom zachráneným z trhu s otrokmi. Zo smetných košov v chudobných okresoch vybrala 1 570 novorodencov. Kto bola s. Maria Katarína Troiani, nazývaná Biela matka z Káhiry?

Priepasť medzi bohatými a chudobnými

Káhira devätnásteho storočia, centrum arabského sveta. Prvá električková trať, ktorá spájala sever mesta s juhom, tu vznikla v roku 1898. 130 km od mesta vzdialený Suezský prieplav, jedna z najvýznamnejších vodných ciest na svete, nezvyčajné spojenie medzi Červeným morom a tzv. Stredomorím, bola kopaná desať rokov rukami 25 tisícami ľudských robotníkov.

Stavba začala v roku 1859 a dokončená v roku 1869 otvorila Egyptu obchod s takmer celým svetom a v krátkom čase urobila z Káhiry mesto, ktoré ochotne obývajú Európania. Nové podniky dali egyptskému hlavnému mestu šancu na veľkolepý finančný úspech. Ale ako vždy – nie pre každého.

Priepasť medzi bohatými a chudobnými, vrátane otrokov, sa z roka na rok zväčšovala, takže moderné mesto s takmer 20 miliónmi obyvateľov malo v 21. storočí ešte vo svojich štruktúrach – popri mrakodrapoch a pozlátených apartmánoch – aj Mesto mrchožrútov.

A hoci dnes svahy Mokattamu v Káhire obýva cez 60 tis. egyptských kresťanov, história chudoby v Káhire siaha najmenej o dve storočia späť.

Talianska klariska v Káhire

Práve do rýchlo sa rozvíjajúcej Káhiry prišla v roku 1859 sestra Mária Katarína Troiani. A práve tu z potreby pomôcť tým, ktorým sa nechcelo pomôcť, založila egyptské sestry, teda františkánky Nepoškvrneného Srdca Panny Márie.

Charizma rehole je zhrnutá slovami: „Žiť evanjelium Ježiša Krista, nášho ukrižovaného ženícha, nahého a opusteného na kríži, a byť v ňom poslaná na obrátenie ľudí za morom.“

Sestra Katarína má 46 rokov, keď 14. septembra vystupuje z lode. Nie je misionárkou. Už dvadsať rokov nosí habit klarisiek, kontemplatívnej kongregácie s prísnou františkánskou regulou. Tak čo tu robí?

Ťažké detstvo

Narodila sa 19. januára 1813 v Giuliano di Roma, malom mestečku na ceste z Neapola do Ríma. Bohatí rodičia Tomasz a Teresa mali štyri deti, Konštancja – pretože tak bola pokrstená – bola tretia v poradí. Keď mala len šesť rokov, prišla o matku a bola umiestnená do sirotinca, ktorý prevádzkujú klarisky vo Ferentine, meste vzdialenom len 20 kilometrov. Niektoré zdroje uvádzajú, že v rodine došlo k tragédii. Otec zavraždil matku a po procese bol odsúdený na doživotie a deti boli umiestnené v detskom domove. Dievča vyrastalo v starostlivosti sestier a ako 15-ročné, 8. decembra 1829, prijalo rehoľný habit a 16. decembra nasledujúceho roku zložilo slávnostné sľuby. Odvtedy nesie meno po Márii Kataríne sv. Ruži z Viterba.

Od kontemplácie k misii

Keď boli sestry z kláštora Ferentino v 50. rokoch 19. storočia požiadané o misijnú prácu v Egypte, rozhodli sa prijať túto výzvu. Vybrali päť sestier, so súhlasom Kongregácie im pomohol spovedník kláštora P. Giuseppe Modena a vydali sa do Káhiry.

Len čo sa objavili v meste, do ich služby sa vkladali veľké nádeje. Potreby boli obrovské, chýbali ruky na prácu. Talianske klarisky sa zaoberali predovšetkým opustenými deťmi, zachránenými dievčatami pred predajom ako otrokýň do háremov a chudobnými rôznych rás a náboženstiev. Otvorili aj dievčenskú školu pre Egypťanky, ale aj pre dcéry Európanov prichádzajúcich do Káhiry. Žiaľ, životné podmienky a klíma sa ukázali ako veľmi náročné a v krátkom čase Matka predstavená vážne ochorela. Odvtedy jej povinnosti vykonávala s. Mária Katarína.

Zostaňte s chudobnými

Po šiestich rokoch sa sestry vyčerpané prácou, a predstavené kláštora klarisiek vo Ferentine rozhodli definitívne rezignovať na pokračovanie misie v Egypte. A vtedy sestra Mária Katarína urobila jedno z najdôležitejších rozhodnutí vo svojom živote: rozhodla sa zostať v Egypte a založiť novú kongregáciu.

Nevedela si predstaviť, že by chudobných ľudí z Trash City, otrokov, nechala bez akejkoľvek pomoci. Myšlienka bola dobrá, ale cesta k plánu bola veľmi ťažká. Aj tak neprestala. Celkom sa venovala chudobným a opusteným. Ženy, ktoré sa pripojili k novej kongregácii, boli pohltené jej duchom a egyptské sestry čoskoro vyšli do ulíc Káhiry hľadať tých, ktorí potrebovali pomoc.

Bojujte o každý život

Sestra Maria Katarína bola aktívna proti otroctvu, ktoré bolo v britskej východnej Afrike úplne zrušené až v roku 1907. Zapojila sa do skupovania afrických detí predaných do otroctva na káhirskom trhu.

Čoraz smelšie nazerá aj do odpadkových košov, kde ľahko nájde opustené živé novorodeniatka. Celkovo tak sestry až do svojej smrti poskytnú prístrešie až 748 deťom zachráneným pred predajom a Mária Katarína zvaná Biela matka, nájde v odpadkoch 1 570 bábätiek. Rehoľné sestry z novej kongregácie takmer všetkým zachráneným deťom poskytnú školu, pomoc pri hľadaní povolania a hľadaní práce. Mnohí dnešní obyvatelia Káhiry majú krv svojich predkov zachránenú pred smrťou v odpadkovom koši.

Svätosť

Nezanechala veľa spisov, ale v poznámkach, ktoré zostali, no myšlienky, že v živote treba „kráčať od cnosti k cnosti… kým nedosiahnete svoj cieľ“. A že „bez modlitby sme ako rastliny, ktoré vädnú a odumierajú, pretože im chýba voda“ sa zachovali.

„Nikdy sa nesmieme nechať odradiť, pretože to, čo Pán nedáva hneď, dáva v lepší čas. Boh disponuje všetkým pre naše väčšie dobro, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá. Všetky ťažkosti treba chápať ako duchovné výhody,“ opakovala s obľubou neskoršia blahoslavená Mária Katarína z Troiani. Zomrela 6. mája 1887 v Káhire. Od prvých chvíľ, keď sa správa o jej smrti dostala medzi obyvateľov Káhiry, sa jednohlasne opakovalo, že zomrela svätá.

Na pohreb prišli ľudia rôznych rás a náboženstiev. Pre mnohé z nich bola jedinou skutočnou matkou. A aký krásny, boží paradox – ona, ktorá v šiestich rokoch prišla o mamu.

Zdroj: modlitba.sk, Obrázok: Tamtiež

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *