Verím v Boha, ale nie v Cirkev

Pravdepodobne každý zažil nasledujúce vety aspoň raz.

1. Som veriaci, ale nepraktizujem vieru

Keď niekto vyhlási, že verí v Boha, ale nepraktizuje vieru, zaujímalo by ma, čo to vlastne je? Verím, že som matka. Porodila som dve deti, spomínam si na pôrod úplne skvele, môj manžel to môže potvrdiť, pretože bol so mnou. Verím, že som matka.

Teraz, hypoteticky – nie som zapojená do výchovy svojich detí, nehovorím s nimi, nestretávam sa. K čomu vedie táto situácia po mnohých rokoch? Nepoznám ich, hoci verím, že sú na svete! Podobne – pretože som presvedčená, že Boh existuje a „nepraktizujem vieru“ – nestretávam ho, nehovorím s ním, nemodlím sa, neužívam sviatosti – ako ho môžem spoznať? Logicky prídem k tomu, že Ho nepoznám.

Mohla by som tiež povedať, že neexistuje, pretože som Mu nikdy nedala šancu hovoriť so mnou, že by som k Nemu mohla byť bližšie, nezažila som Jeho prítomnosť.

2. Môžem sa modliť kdekoľvek

Toto je ďalší argument nepraktizujúcich veriacich. Krásne povedané a súhlasím so 101 percentami! Modlitby sú dostupné absolútne všade a je to fantastické, ale nie všade môžete mať milosť sviatostí. Každá sviatosť so sebou prináša veľa milostí, ak sa im otvoríme. Každú nedeľu (a nielen) môžete zadarmo získať všetok dobrý tovar z neba, vrátane Eucharistie. Dozvedáte sa tak viac o Božej láske.

3. Som antiklerikálny

Chápem, že existujú ľudia, s ktorými kňaz mohol zle zaobchádzať, či už v spovedi alebo za iných okolností. Takéto stretnutie môže často zavrieť dvere kostola zvonku na mnoho rokov. Nechcem to žiadnym spôsobom posudzovať. Keď však o kňazoch počujem iba negatívne veci, nemôžem mlčať, pretože poznám veľa úžasných kňazov, ktorí majú svoje slabosti, ale v tom všetkom pomohli stovkám ľudí priblížiť sa k Bohu a získať tak „nový život“.

Je známe, že škandály sa dlho predávajú najlepšie, ale osobne som sa stretla s mnohými svätými kňazmi na svojej ceste. Svätí nie sú ideálni alebo tí, ktorí nemajú horšie chvíle, ale tí, ktorých odhodlanie a služba Cirkvi je niečo, čo by sa malo ukázať svetu.

Raz som mala podobné pochybnosti o „povahe“ kňazov. Mala som predstavu o tom, čo by mal kňaz robiť, ako by sa mal správať, ako a čo povedať a vložila som ho do rámca svojich vízií.

Dá sa povedať, že ma urazilo určité správanie a to je len krok od toho, aby som bola uzavretá voči Cirkvi. O tejto téme som však mala veľký rozhovor s priateľom kňazom, ktorý v jednej vete rozptýlil niektoré moje pochybnosti: „Ivona, v čase Krista bol na dvanástich apoštolov  jeden Judáš, koľko máme dnes apoštolov?“

4. Kedy uverím

Jeden z poľských rapperov, Piotr Kowalczyk (Tau), ktorý mnoho rokov žil mimo Cirkvi, hľadal okrem iného zmysel pre život v drogách a okultizme. Po obrátení napísal mnoho krásnych textov o svojej ceste do Cirkvi. Táto cesta bola veľmi komplikovaná, ale keď raz našiel pravého Boha, zamiloval sa do Cirkvi a spieval o nej. Už nikdy nestrácal čas.

5. Nie je to pre mňa

Napríklad som si mnoho rokov myslela, že spoločenstvá v Cirkvi nie sú pre mňa, kým som ich nespoznala zvnútra. Dnes je to takmer 8 rokov, čo som v spoločenstve v rámci Cirkvi a až teraz spoznávam jej fungovanie, keď vidím, aké dobré ovocie prináša v mojom živote a v živote mojej rodiny, môžem sa vyjadriť, či je to pre mňa alebo nie.

Odporúčam ľuďom, ktorí majú nejakým spôsobom ťažkosti s hľadaním sa v Cirkvi z rôznych dôvodov, aby sa pokúsili lepšie ju spoznať zvnútra, v nejakom spoločenstve, kde existuje veľa svedectiev o Božom konaní v ľudskom živote.

Zdroj: Aleteia.pl, Obrázok: Tamtiež

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *