Ruženec mení život dvom ženám v odvykacej liečbe

„Podala som jej svoj ruženec a povedal som: ‚Pomodlime sa spolu. Naučím ťa modliť sa ruženec, pretože mi to pomáha.“

Dnes je Kelly Davis členkou tímu Catholic in Recovery a zdieľa nádej a uzdravenie s tými, ktorí sa zotavujú zo závislostí, nutkaní a nezdravých pripútaností.

Catholic in Recovery ponúka osobné stretnutia po celých Spojených štátoch, ako aj v Kanade a Mexiku. Jej poslaním je podporovať všetkých katolíkov, ktorí sa zaujímajú o uzdravenie zo závislosti a prehĺbenie vzťahu s Ježišom, pomáha uzdravujúcim sa vedieť, že nie sú sami.

Kellyina vášeň pre túto vec začala pred rokmi, keď sa sama liečila po ťažkom boji s alkoholizmom. Práve v tomto liečebnom programe zdieľala ruženec s novonájdenou priateľkou a im obom zmenila život.

„Ruženec mi pomáha“

Modlitba ruženca je pre mnohých katolíkov dôležitou súčasťou uzdravenia, vysvetlila v rozhovore.

„Mnoho katolíkov, ktorí sa zotavujú, má skutočne silnú oddanosť ružencu a to pomáha mnohým ľuďom v závislosti,“ povedala s tým, že mnohí ľudia v komunite sa zaviazali modliť sa ruženec každý večer. Catholic in Recovery ponúka virtuálne stretnutia (asi 30 každý týždeň!) na modlitbu ruženca so skupinou.

„Ruženec je skutočne užitočný najmä pre ľudí, ktorí majú úzkosť,“ povedala a vysvetlila, že úzkosť je často hlavnou príčinou závislosti.

Jej vlastnú skúsenosť prežila, keď bola tri mesiace v liečebnom programe. Jej spolubývajúca v programe nebola nábožensky založená, ale Kellyina viera sa objavila ako pomoc v jednu noc, keď jej nová priateľka nemohla spať.

„Pamätám si, že jednu noc skutočne prejavovala veľkú úzkosť z toho, čo sa deje v jej živote a že sa zotavuje. Bolo to pre nás obe nové,“ spomína Kelly. „Povedala mi, že nemôže spať.“

V tom momente, v snahe pomôcť jej, urobila Kelly to, čo jej prišlo prirodzené. Povedala: „Podala som jej svoj ruženec a povedala som: „Pomodlime sa spolu. Naučím ťa modliť sa ruženec, pretože mi to pomáha.“

Naučiť ju modliť sa ruženec

Z tohto momentu sa stal dlhý rozhovor, ktorý trval do noci. Kelly vysvetlila, že to bol celkom náročný proces vysvetľovania ruženca niekomu, kto o ňom nikdy predtým nepočul.

„Je celkom zaujímavé pokúsiť sa naučiť niekoho ruženec, kto o ňom nevedel vôbec nič, aby sa ho skutočne modlil,“ pripomenula so smiechom. „Vieš, pýtala sa: Prečo sa modlíme k Márii?“ a podobné veci. No  všetko sme zvládli.“

Potom sa obe tri mesiace každý deň spolu modlili ruženec. „Potom sa stala katolíčkou a celá jej rodina sa stala katolíckou,“ hovorí Kelly. „Bolo to pred rokmi, ale stále si voláme a modlíme sa spolu ruženec.“

Zdroj: Aleteia, Obrázok: Tamtiež

Zdieľať