Psychowalkman

Otázka:

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na prístroj tzv. Psychowalkman  pomocou ktorého sa dá lepšie sústrediť pri učení jazyka. Narazila som ale na rôzne názory, vraj používaním tohto prístroja umožňujeme Zlému vstupiť do našej mysle, lebo sme v stave alfa vĺn a pod. U mna je pravda, že ked si nájdem chvílu čas na učenie (popri deťoch a náročnosti dňa) tak už sa ťažko koncetrujem a kvalita sústredenia je nízka kvôli únave. Váš názor na tento prístroj ma preto veľmi zaujíma. Ďakujem 

Odpoveď:

Odpovedať na Vašu otázku je dosť náročné, pretože z pohľadu kresťanskej psychológie a teológie nemáme túto tému preskúmanú a niet prameňov, na ktoré by sa bolo možné odvolať. No keďže mám osobné a teda aj subjektívne skúsenosti s navodzovaním hladiny alfa, môžem sa s Vami podeliť aspoň o môj osobný názor. Žiadne záväzné postoje z pozície Cirkvi ohľadom aktívneho navodzovania hladiny alfa neexistujú a predpokladám ani nebudú, lebo odborníci argumentujú, že to patrí do oblasti medicíny a že teológia nie je kompetentná zaujať k tomu stanovisko.

Môj osobný názor je takýto. Všetky veštecké, jasnovidné a iné paranormálne či okultné javy predchádza „zmena myslenia“, ktorá spočíva, že myseľ človeka prechádza do hladiny alfa. Je naladenie mozgu na stav fungovania, v ktorom si dokáže uvedomiť veľké percento toho, čo má vo svojom podvedomí. Inými slovami je to otvorenie dvier do podvedomia. Obrazne povedané, bežne máme do podvedomia otvorené akoby iba malé okienko a z času na čas nám cezeň vypláva niečo málo, čo sa dostane do nášho vedomia. Neviem či sa to dá odhadnúť v percentách, ja to nie som schopný urobiť. Je to u každého človeka individuálne. Tí ľudia, ktorí si toho dokážu vyloviť z podvedomia viac, sú pre nás senzibili, ľudia s veľkou intuíciou a pod. Zdá sa, že kedysi človek pred pádom do hriechu mohol využívať mozog na 100 %. Kdesi som čítal, že dnes ho využívame na 7-14%. V teológii sa učí, že človeku sa po spáchaní dedičného hriechu „rozum zatemnil“ a „vôľa oslabila“. Zdá sa, že práve pre alebo vplyvom hriechov bolo z Božieho dopustenia obmedzené percento využívania mozgu a tým aj schopností, ktoré z hľadiska súčasnosti považujeme rečou vedy za paranormálne, čiže okultné a rečou teológie mimoprirodzené, ľudovo zázračné. Veľmi sa to podobá na obraz z knihy Genezis, kde Boh vyhnal ľudí z Raja, čiže z určitého teritória na Zemi, aby nezneužil strom života. Domnievam sa, že Boh ohraničil podvedomé schopnosti človeka, lebo vplyvom hriechu ich už nie je schopný používať na dobré a ako dary vyššej úrovne by spôsobili, že by sa ľudia medzi sebou vyničili. Spomeňte si len na schopnosť afrických šamanov spôsobiť na diaľku chorobu či dokonca smrť človeka. Čiže stav, v akom žijeme, je síce z našej viny ale aj z Božieho milosrdenstva. Je to ako keď sudca pošle zločinca do väzenia. Na cele mu ponechá okienko, aby mohol cezeň prijímať potravu, občas poslať list alebo malý darček, ktorý pre niekoho vyrobí. Pokiaľ sa otvára iba to okienko, nik nie je v okolí ohrozený. Ale ak sa otvoria dvere, zločinec môže utiecť alebo aj keby neutiekol, ale môže prenikať cez dvere a narobiť v okolí veľa zlého.

Do hladiny alfa upadá človek aj pri hlbokom sústredení pri rozjímaní a modlitbe. V tomto prípade to, čo sa vtedy vyplavuje z podvedomia, je pod Božou kontrolou, lebo modlitba sa deje v Božom mene. To je ako ked ozbrojený dozorca otvorí väzenie a vyvedie väzňa, aby išiel pracovať do väzenskej dielne alebo na dvor a znova ho tam vráti. Ale pokiaľ sami otvárame vlastnými silami bránu do nášho podvedomia, hrozí, že bez nášho úmyslu sa z podvedomia uvoľní to, čo nemáme pod kontrolou a čo nezvládneme, alebo naopak, dostane sa tam niečo zvonku. To „zvonku“ môže byť aj diabol, ktorý slovami Biblie obchádza okolo nás ako ručiaci lev a hľadá, koho by zožral. A podľa slov Ježiša vieme, že obráteného človeka obchádza spolu so siedmymi horšími, ako je on sám a snaží sa preniknúť do „vnútra domu“. A čo lepšie zodpovedá slovám „vnútro domu“ ako podvedomie?!“

Naše podvedomie je veľmi citlivá záležitosť. Citlivejšie ako klasické naťahovacie hodinky s desiatkami koliečok a pružiniek. Nerozštelujte si ho, zbytočne ho neotvárajte vlastnými silami a nezasahujte svojvoľne do neho, lebo nebudete mať pod kontrolou ani to, čo z neho bude vychádzať ani to, čo sa do neho dostane. Z tohoto istého dôvodu odmietam aj akékoľvek použitie hypnózy. Aj na lekárske účely. Mám osobné skúsenosti a príklady, že to tak v realite funguje. Z tých istých príčin Vám neodporúčam ani používanie psychowalkmana. Učte sa jazyky buď klasickými alebo novými interaktívnymi, ale prirodzenými metódami.

Pavol Hucík

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *